Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema cu acizi si baze

Creat de Larisa, Mai 26, 2011, 01:52:09 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Larisa

  Buna,
  Si la anorganica am nevoie de un enunt,dar de data asta de clasa a VIII cu acizi si baze.Motivul este ca si la mesajul de la organica,am un examen la didactica si am nevoie de cateva enunturi de probleme.Va rog sa ma ajutati.

justakid

De ce dificultate?

Se dizolva 2 moli H2SO4 in 294g H2O. Sol obtinuta se adauga peste Mg cu 10% imp. Se cere:
a)concentratia solutiei formate
b)ce gaz se degaja si-n ce cantitate
c)cant de Mg consumata

Avand la dispozitie: Ca(OH)2, FeCl2 si H2SO4 scrieti ecuatiile chimice prin care sa obt in final sulfat de Fe(II) cristalizat.

100g sol HCl 40% se amesteca cu 200g sol HCl 20%. Acidul obt e neutralizat cu sol de var stins 20%. Se cere:
a)ce cant de sol de var stins 20% s-a consumat
b)ce masa de sare =>
c)ce concentratie are sol sarii rezultate

Sunt dintr-o culegere.. initial cand am vazut acizi si baze m-am gandit la teoria acido-bazica dar in cls a 8-a nu se face din cate-mi amintesc asa ca...

Cam vaga rugamintea ta, sau orice pb e buna?...


Larisa

Ms mult.Orice problema imi trebuie.Nu conteaza daca e grea sau usoara,eu am un examen la didactica si trebuie sa pregatesc cateva tipuri de itemi pe o tema de organica si pe o tema de anorganica,dintre care imi trebuia si un enunt de problema.
  Inca odata iti multumesc

chimistul

Citateu am un examen la didactica si trebuie sa pregatesc cateva tipuri de itemi

LOL  auzi cateva tipuri de itemi. fac pariu ca nu stie sensul cuvantului item in egleza? si in ce hal e acordatcum sfantu ghioavol ai ajus profesoara daca nu esti in stare sa enunti o problema?  maaaaaama cine imi va plati mie pita la batranete!

item= punct, element, articol

Distinsa domnita puteai sa spui "cateva tipuri de probleme" si erai COOL

Larisa

Citatin ce hal e acordatcum sfantu ghioavol ai ajus profesoara daca nu esti in stare sa enunti o problema?

In primul rand imi pare rau sa te dezamagesc dar nu sunt inca profesoara.Sunt in primul an de studiu la didactica.
In al doilea rand asa ne-a cerut profa,sunt itmei de tip dual,cu raspuns scurt,cauza-efect,problematizare,raspuns multiplu,eseu etc....
NO COMMENT

florin_try

#5
Larisa, o problema probabil interesanta? ar suna asa:

"Sa se calculeze ce cantitate de acid sulfuric 98% trebuie adaugata in o tona de apa pentru a genera o solutie cu acelasi pH ca si pH unei solutii de acid acetic obtinuta din adaugarea unui gram solutie acid acetic 6% (cam ca otetul)  in a) 1 litru apa, b) 10 litri de apa.
Se dau urmatoarea constanta de aciditate:
CH3COOH + H2O = H3O+ + CH3COO- ;  Ka =1.75 x 10-5  
   H2SO4 + H2O = H3O+  + HSO4- ;     K1 = 2.4 x 106  
   HSO4− + H2O = H3O+  + SO42-     K2 = 1.0 x 10-2  
"

PS. Nu cred ca e nevoie in mod obligatoriu de ultimile 2 constante, insa problema se poate rezolva si cu si fara ele. 

Mult succes!

justakid

Nu cred ca se face teoria acido-bazica in cls a VIII-a. ;))

florin_try

Ai dreptate - nu am observat ca era pentru clasa a VIII-a.

Larisa

  Ms Florin_!!Nu o sa conteze clasa in care se fac aceste probleme.Important este sa ii dau profesoarei o problema si rezolvarea ei cu explicatii.Sa vada cum stiu sa explic o problema pentru prima data.Inca odata iti multumesc!!

dyon

Citat din: florin_ din Iunie 04, 2011, 03:00:43 AM
Larisa, o problema probabil interesanta? ar suna asa:

"Sa se calculeze ce cantitate de acid sulfuric 98% trebuie adaugata in o tona de apa pentru a genera o solutie cu acelasi pH ca si pH unei solutii de acid acetic obtinuta din adaugarea unui gram solutie acid acetic 6% (cam ca otetul)  in a) 1 litru apa, b) 10 litri de apa.
Se dau urmatoarea constanta de aciditate:
CH3COOH + H2O = H3O+ + CH3COO- ;  Ka =1.75 x 10-5  
   H2SO4 + H2O = H3O+  + HSO4- ;     K1 = 2.4 x 106  
   HSO4− + H2O = H3O+  + SO42-     K2 = 1.0 x 10-2  
"

PS. Nu cred ca e nevoie in mod obligatoriu de ultimile 2 constante, insa problema se poate rezolva si cu si fara ele.  

Mult succes!



Putem vedea si rezolvarea? :d