Fizică, astronomie şi aerospaţiale > Teoria relativităţii, astronomie si astrofizica

Cum sa calculam distanta pina la corpurile ceresti (de pe Pamint) cu creionul?

(1/11) > >>

styhl:
... doar cu creionul, rigla, raportorul,compasul etc. si nici in un caz sa nu folosim telescopul, nava cosmica, aparate electronice,  etc. Anume ce distante: Pamint-Soare;Pamint- Luna; Raza Lunii, Soarelui; Distantele pina la stele; si altele.
    Raspunsul la subiect (schema de rezolvare/ algoritmul) eu il am, as vrea intii sa vad alte idei (poate noi pentru mine).

Electron:

--- Citat din: styhl din Mai 25, 2011, 10:28:59 p.m. ---    Raspunsul la subiect (schema de rezolvare/ algoritmul) eu il am
--- Terminare citat ---
Eu nu prea cred ca ai.

e-

styhl:
.... Insa eu nu spun minciuni.

mircea_p:

--- Citat din: styhl din Mai 25, 2011, 10:28:59 p.m. ---... doar cu creonul, rigla, raportorul,compasul etc. si nici in un caz sa nu folosim telescopul, nava cosmica, aparate electronice,  etc. Anume ce distante: Pamint-Soare;Pamint- Luna; Raza Lunii, Soarelui; Distantele pina la stele; si altele.
    Raspunsul la subiect (schema de rezolvare/ algoritmul) eu il am, as vrea intii sa vad alte idei (poate noi pentru mine).

--- Terminare citat ---
Poti sa calcuelzi si distanta pana la stele care nu se vad cu ochiul liber?

AlexandruLazar:
Sau, în condițiile restricțiilor tale (fără telescop, numai cu raportorul) chiar până la stele care se văd cu ochiul liber, în afară de Soare?  ;D

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă