Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Alinierea cosmica a soarelui cu centrul Caii Lactee

Creat de styhl, Mai 24, 2011, 07:08:35 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

styhl

Imi poate explica cineva ce inseamna aceasta,  ;D. Cum poate soarele sa se alinieza cu centrul Caii Lactee?????? Alinierea se mai poate de inteles cind sunt >= de 3 puncte, aici insa sunt 2 :soarele, Centrul Caii Lactee.   ;D

morpheus

Despre ce vorbesti?

Unde ai intalnit exprimarea pe care ai reprodus-o aici?

Incearca, te rog, sa fii mai clar in exprimare si mai atent la scrierea in limba romana...
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

styhl

Calendarul Maya. Apocalipsa (se termina calendarul Maya in 2012, odata cu alinierea Soarelui cu centrul Caii Lactee).
  Cei de la Nasa mai spun ca Soarele se aliniaza cu centrul Caii Lactee odata la 26000 ani.
  P. S.   De aceia si am pus intrebarea, caci cam ninic nu imi este clar.

Adi

Citat din: styhl din Mai 24, 2011, 08:42:34 PM
  Cei de la Nasa mai spun ca Soarele se aliniaza cu centrul Caii Lactee odata la 26000 ani.

Da-ne linkul de pe siteul NASA care spune asa ceva. Eu unul nu cred ca NASA ar spune asa ceva, tocmai pentru ca nu cred ca asa ceva s-ar intampla.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Citat din: styhl din Mai 24, 2011, 07:08:35 PM
Imi poate explica cineva ce inseamna aceasta,  ;D. Cum poate soarele sa se alinieza cu centrul Caii Lactee?????? Alinierea se mai poate de inteles cind sunt >= de 3 puncte, aici insa sunt 2 :soarele, Centrul Caii Lactee.   ;D

Well, ai dezlegat singur misterul. Nu înseamnă absolut nimic, sunt vorbe goale care prind la oamenii mai naivi, ca să nu le spunem altcumva ;).

morpheus

chiar am vazut un filmulet, nu mai stiu unde, in care era ironizata afirmatia asta...
se introducea si Terra in ecuatie, de dragul existentei celor 3 puncte necesare ptr aliniere, dar nici asa nu era deloc bine, caci Pamantul este in fiecare an in pozitia relativa la Soare necesara alinierii cu un al treilea punct...

asadar, mayasii or fi stiut ei una alta, dar sa vb despre galaxii in aceeasi propozitie cu istoria unei civilizatii precolumbiene e prea mult...
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

Electron

Probabil este vorba de o eventuala trecere a Soarelui prin planul median galactic, exprimata nu doar gresit, dar in asa fel incat sa prinda la ... naivi, cum zicea AlexandruLazar. ;)

e-
Don't believe everything you think.

123

Cred ca "alinierea" se refera la altceva. E vorba de momentul in care Soarele, si implicit Terra, ajunge in planul galactic. Soarele orbiteaza centrul galaxiei, insa oscileaza fata de planul galactic. Dupa un anumit interval de timp (nu mai stiu exact, 5 milioane sau 25 de milioane de ani) Sistemul Solar ajunge in planul galactic. Ipoteza in cauza se refera la faptul ca, din cauza densitatii mari de corpuri ceresti de aici, sunt perturbate orbitele cometelor din Norul Oort, care ajung intr-un numar mult mai mare decat de obicei in interiorul Sistemului Solar. Sustinatorii acestei ipoteze considera ca acesta ar fi motivul "bombardamentelor" cosmice si a extinctiilor in masa periodice.

123

Scuze, am vazut mesajul lui Electron dupa ce am postat ;D

styhl

                 Ce legatura are aici NAIVITATEA ??????
          Voi putin va abateti de la subiect.
Daca am raspuns la intrebarea: "de unde am gasit aceasta intrebare" si am raspuns cutare , ce aceasta inseamna (dupa parerea voastra) ca eu  cred in apocalipsa prezisa de mayesi?????????
Intrebarea mea este pur astronomica, pur si simplu nu pot intelege sensul: CA ODATA LA 26000 ANI SOARELE SE ALINIAZA CU CENTRUL CAII LACTEE, si atit.
Cam va grabiti cu concluziile.

AlexandruLazar

Citat din: 123 din Mai 24, 2011, 10:40:57 PM
Cred ca "alinierea" se refera la altceva. E vorba de momentul in care Soarele, si implicit Terra, ajunge in planul galactic. Soarele orbiteaza centrul galaxiei, insa oscileaza fata de planul galactic. Dupa un anumit interval de timp (nu mai stiu exact, 5 milioane sau 25 de milioane de ani) Sistemul Solar ajunge in planul galactic. Ipoteza in cauza se refera la faptul ca, din cauza densitatii mari de corpuri ceresti de aici, sunt perturbate orbitele cometelor din Norul Oort, care ajung intr-un numar mult mai mare decat de obicei in interiorul Sistemului Solar. Sustinatorii acestei ipoteze considera ca acesta ar fi motivul "bombardamentelor" cosmice si a extinctiilor in masa periodice.

Susținătorii acestei ipoteze nu știu că incertitudinea de măsurare în cazul acesta e de cel puțin câteva zeci de milioane de kilometri (nu mai știu cifra exactă) ;D.

Electron

Citat din: styhl din Mai 24, 2011, 10:50:05 PM
                Ce legatura are aici NAIVITATEA ?
Are legatura pentru ca expresia cu care ai venit (si pe care sigur nu ai gasit-o pe la NASA), nu are nici o semnificatie, e ilogica, si e luata "de buna" doar de naivi, sau, as mai completa eu, de ignoranti, adica de cei care nu stiu despre ce se vorbeste in textele pe care le citesc si le "inghit" nemestecate.

Citat   Voi putin va abateti de la subiect.
Daca am raspuns la intrebarea: "de unde am gasit aceasta intrebare" si am raspuns cutare , ce aceasta inseamna (dupa parerea voastra) ca eu  cred in apocalipsa prezisa de mayesi?
Poti sa recitesti discutia sa vezi ca esti singurul care se abate de la subiect invocand deja a doua oara apocalipsa maiasilor. Nu mai acuza pe altii de erorile facute de tine ca nu e amuzant.

CitatIntrebarea mea este pur astronomica,
Pai tocmai aici e problema, ca nu are cum sa fie legata de astronomie cat timp exprimarea e ilogica din start, si e facuta cel mai probabil de inculti pentru naivi. Asta e tot.

Citatpur si simplu nu pot intelege sensul: CA ODATA LA 26000 ANI SOARELE SE ALINIAZA CU CENTRUL CAII LACTEE, si atit.
In acest caz chiar ai de-a face cu o fraza care nu are nici un sens, o fraza ilogica.

CitatCam va grabiti cu concluziile.
Dat fiind ca nimeni nu a tras despre tine concluziile pe care le atribui in mod eronat altora, dovedeste cu prisosinta ca tu esti singurul din aceasta discutie care se grabeste cu concluziile.  ::)


e-
Don't believe everything you think.

styhl

  Nu vreau sa ma svadesc, aici ca cine este vinovat, cine nu.Nu mis interesante aceste lucruri.
Eu am gasit o informatie , am enuntat neclaritatea din ea- si in final apare cineva si deschide subiectul ca cine crede in aceasta informatie sunt naivi etc. Apocalipsa mayesilor, Calendarul maya - am puso din cauza ca cineva ma intrebat de unde am gasit informatia, mai citeste incodata tu mesajele.
  Despre NASA. In unul din documentul citit de mine (Google->Calendarul Maya) am gasit si eu un site unde se spuneau aceste lucruri, acum tu ce crezi ca eu leam inventat??

Electron

Citat din: styhl din Mai 24, 2011, 11:57:27 PM
    Despre NASA. In unul din documentul citit de mine (Google->Calendarul Maya) am gasit si eu un site unde se spuneau aceste lucruri, acum tu ce crezi ca eu leam inventat??
O sa te cred ca ai gasit asa o aberatie la NASA daca vii cu un link ce o dovedeste, spre exemplu. Cand gasesti pe site-ul de la NASA asa o chestie, sa ne prezinti si noua link-ul de rigoare. Ca ai citit tu pe un site despre alt site care zicea nu mai stiu eu ce aberatie, nu ma intereseaza si nu ma convinge deloc ca nu ai inventat tu fabulatia cum ca fraza aceea s-ar gasi la NASA.

(Nu pretind ca ar fi imposibil sa o gasesti pe site-ul de la NASA, doar ca mi se pare mie foarte putin probabil sa gasesti asa o aberatie pe acolo.)


e-
Don't believe everything you think.

Eugen7

Citat din: Electron din Mai 25, 2011, 12:03:01 AM
(mi se pare mie foarte putin probabil sa gasesti asa o aberatie pe acolo.)

Raspunsul oficial NASA:

Î: Ar putea fenomenele ce au loc în cazul în care planetele se alinieza într-un anumit mod sa influenţeaze Pământul?
A: Nu sunt alinieri planetare în următoarele câteva decenii, Pamantul nu va traversa planul galactic în 2012, şi chiar dacă aceste alinieri ar avea loc, efectele lor de pe Pamant ar fi neglijabile. In fiecare an in luna decembrie Pământul şi soarele se aliniaza aproximativ cu centrul galaxiei Caii Lactee, dar acesta este un eveniment anual ce nu are nici o consecinţă.

http://www.nasa.gov/topics/earth/features/2012.html

"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)