Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Masurile unghiurilor

Creat de Anysoara, Mai 23, 2011, 03:03:19 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Anysoara

Se considera 2 unghiuri ce au o latura comna si a caror diferenta este un unghi drept. Aflati masura unghiului dintre bisectoarele celor doua unghiuri.

Eu am inceput astfel:
x-y=90
x+y=180
x=90+y
90+2y=180
2y=90
y=45
x+45=180
x=18-45
x=135

De aici putem afla usor masura unghiului dintre bisectoare. Problema e ca nu pot demonstra ca
x+y=180
Nu-mi vine nici o idee cu as putea face asta. Ma ajutati va rog?

A.Mot-old

Citat din: Anysoara din Mai 23, 2011, 03:03:19 PM
Se considera 2 unghiuri ce au o latura comna si a caror diferenta este un unghi drept. Aflati masura unghiului dintre bisectoarele celor doua unghiuri.

Eu am inceput astfel:
x-y=90
x+y=180
x=90+y
90+2y=180
2y=90
y=45
x+45=180
x=18-45
x=135

De aici putem afla usor masura unghiului dintre bisectoare. Problema e ca nu pot demonstra ca
x+y=180
Nu-mi vine nici o idee cu as putea face asta. Ma ajutati va rog?
Nu vad de ce ar trebui ca x+y=180........x=90+y si daca faci un desen atunci rezulta ca unghiul dintre bisectoarele unghiurilor x si y este z=45+y=x-45.......
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Mai 24, 2011, 08:49:01 PM
x=90+y si daca faci un desen atunci rezulta ca unghiul dintre bisectoarele unghiurilor x si y este z=45+y=x-45...
Explici te rog cum ai ajuns la acest rezultat?

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

#3
Citat din: Electron din Mai 24, 2011, 10:33:26 PM
Citat din: A.Mot din Mai 24, 2011, 08:49:01 PM
x=90+y si daca faci un desen atunci rezulta ca unghiul dintre bisectoarele unghiurilor x si y este z=45+y=x-45...
Explici te rog cum ai ajuns la acest rezultat?

e-
Intr-adevar nu se poate sa fie asa caci agungem la un rezultat gresit de forma x-y=90=45........Atunci inseamna ca unghiul y este inclus in unghiul x=90+y si facand desenul rezulta z=0,5(90+y)-0,5y=45 deci unghiul dintre bisectoare este z=45.Cred ca acum e bine deoarece am verificat ca 45+0,5y=0,5x si rezulta ipoteza x-y=90.
Daca unghiul y nu este inclus in unghiul x=90+y atunci z=90 si deci x+y=180 adica x=135 si y=45.
Frumoasa problema!Trebuie sa facem si verificari.......
Adevărul Absolut Este Etern!

zec

Cazul cu unghiuri adiacente pica ,din pacate textual problema e gresit enuntata daca face referire la un unghi inclus in altul.Cand in text consideri ca 2 unghiuri au o latura comuna atunci ne gandim ca  sunt adiacente,pentru ca daca un unghi e inclus in alt unghi au ambele laturi comune si de aceea uneori in text e bine sa nu avem dubii.Pe alta parte cine enunta probleme de genul asta in geometrie face mari erori pentru ca de exemplu pozitia varfurilor celor doua unghiuri nu e precizata.Ca sa fie o problema corect enuntata ori vine impreuna cu o figura ori cu specificatii geometrice despre unghi.In geometrie unghiul il descriem in notatii in mai multe feluri dar numai daca nu e pericol de confuzie specificam un unghi doar prin varful sau adica de exemplu unghiul A.Iara notatia completa pentru un unghi vine cu dreapta,varf,dreapta sau punct,varf,punct(deoarece intre varf si punct se determina o dreapta) si dupa cum se remarca varful e specificat la mijloc.
Topologic aceasta problema ofera mai multe situatii distincte si in multe nu se poate calcula acel unghi format de bisectoare.