Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Sugestii pentru dezvoltarea forumului.

Creat de sumalan dorin, Mai 19, 2011, 10:55:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sumalan dorin

  
 Salutari

Prima sugestie: un topic cu pozele oamenilor de stiinta trecuti in nefiinta si in viata.De la cei mai cunoscuti pana la mai putin cunoscuti.Sub poza lor,anul in care a trai si descoperirea facuta.S-ar putea? as putea sa inserez pozele sau ar trebui sa le micsorez?

A doua sugestie: un post de radio on-line al sit-ului "scientia.ro" .Gen: informatii de stiinta din lumea larga,biografii,curiozitati ,tot ce exista pe sait.




Anatol

Mi-ar placia ca informatia sa fie si in audio format, direct de autor ori voluntari.? Ori si radio on-line , si posibilita alegerii si ascultarii posturilor din trecut.

sumalan dorin


  Salutari

Pentru inceput sa fie emisiuni inregistrate gen:autobiografii ale unor oameni de stiinta,curiozitati din lumea stiintei,bancuri din lumea stiintei,etc.Iar daca proiectul da roade,atunci sa se treaca la un alt nivel.Interviuri cu,cercetatorii care activeaza pe forum pe diverse teme stiintifice,etc.Voltunarii ar putea face munca asta,sa isi inregistreze emisiunea si s-o trimita coordonatorilor pentru a fii trasmisa pe ...radio.

Daca ideea ar prinde aripi ar fii prea tare,un sait de stiinta sa aiba  un post de  radio on-line tot de stiinta ;D ;D ;D.Daca s-ar pune in miscare,ar fii singurul sait din Romania ...nonconformist ;D ;D ;D

Cu ocazia asta,am ajuta si elevii care activeaza pe forum,in sensul ca :poate unii dintre ei si-or da seama,ca le place sa vrb pe...radio,iar indirect se vor indrepta spre aceasta meserie.


Scientia

#3
Multumim pentru sfaturi!

Unele din cele sugerate mai sus sunt si printre proiectele noastre de viitor.

Exista de ceva vreme un asa-numit podcast Scientia, unde chiar astazi am publicat un material nou, intitulat "Misterele Universului", care poarta semnatura lui Alin Budulan.

Bineinteles ca ne-am dori mult mai mult, dar timpul (ori mai bine zis lipsa acestuia) reprezinta un obstacol major atat pentru noi, cat si pentru voluntarii Scientia.

Speram ca pe viitor sa putem pune in practica multe dintre cele sugerate de voi...

Anatol

Timpul costa bani, nu sunt bani!. Timpul este bani, iar studiile este capital, forumul este credca mai mult ceva paralel cu cariera, si se pot face doar modificari de a discuta... in scris ori oral. Pentru radio-online de acum trebuesc bani!?
Am ascultat cate ceva din asa-numitul podcast Scientia, cred ca nu prea este atractie fiindca lipseste posibilitatea de a zice si personal ceva.
De pilda referitor ca gravitatia indoaie timpul si ca o gravitatie suficienta ar da posibilitate de calatorit in spatiu, trezeste in mine discutia despre impartirea timpului in categorii(ce sa facut pe forum), si care timp anume indoaie gravitatia. In timpul istoriei trecutului nu cred ca se poate de ajuns.
Ar fi bine cand cineva citeste forumul, sa o faca in glas, si sa faca si in audio format discutiile, pentru ca cineva sa poata asculta si a putea zice ceva si personal, in scris ori oral.
Pentru mine, de pilda ar fi mai comod sa ascult, in legatura cu ocupatiile mele.

A.Mot-old

Ar fi bun si un post Tv cu titrare in limba romana.......
Adevărul Absolut Este Etern!

Adi

Ar fi bune multe. Implicati-va si dvs daca doriti sa existe. Deja Scientia.ro a pus subtitrari in romana la multe documentare de stiinta care sunt pe Youtube. Ca post romanesc de stiinta, exista TVRM (Televiziunea Romania de Maine) unde Cristian Roman si Alexandru Mironov au emisiuni.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

A.Mot-old

Citat din: Adi din Mai 21, 2011, 05:25:07 PM
Ar fi bune multe. Implicati-va si dvs daca doriti sa existe. Deja Scientia.ro a pus subtitrari in romana la multe documentare de stiinta care sunt pe Youtube. Ca post romanesc de stiinta, exista TVRM (Televiziunea Romania de Maine) unde Cristian Roman si Alexandru Mironov au emisiuni.
Eu nu pot sa fac un post Tv............Cum altfel sa ma implic?Bani am putini..........pasiunea pentru Adevar este mare............... ;D
Adevărul Absolut Este Etern!

zec

 De exemplu nu e rau sa aducem unele plusuri acolo unde sunt multe minusuri.De exemplu evolutia anumitor domenii precum matematica,informatica,fizica sunt subiecte foarte delicate si putin cunoscute de lume in general.O alta discutie ar fi interesanta pe teme de aplicatii practice ale studiilor teoretice.Cu cat sunt teme diverse ,probabil ca si forumul isi va castiga vizitatori interesati pe teme de stiinta.
  Altceva e sa ii explici unuia din clasa 7-a cum se face o problema de manual si altceva e sa vi si sa propui o problema de matematica cu discutii si aspecte interesante.Probabil ca am sa aduc aceasta tema in discutie.

sumalan dorin

Citat din: zec din Mai 21, 2011, 08:29:10 PM
De exemplu nu e rau sa aducem unele plusuri acolo unde sunt multe minusuri.De exemplu evolutia anumitor domenii precum matematica,informatica,fizica sunt subiecte foarte delicate si putin cunoscute de lume in general.O alta discutie ar fi interesanta pe teme de aplicatii practice ale studiilor teoretice.Cu cat sunt teme diverse ,probabil ca si forumul isi va castiga vizitatori interesati pe teme de stiinta.
 

   Perfect,hai sa facem asa ,fiecare vine cu o sugestie sau mai multe si in limita posibilitatii lui incerca sa o puna in practica,pentru dezvoltarea forumului si a sit-ului. ;D

sumalan dorin

 
Mai am o sugestie

Un logo al sit-ului si al forumului,numai ca nu stiu ce program sa folosesc pentru a modifica pozele.Despre ce este vorba? Globul pamantesc,cu figurile celor mai importanti oamenii de stiinta si inventatori din toate natiile,in spatiu invartindu-se astfel incat sa fie vizualizate toate figurile.Daca stie careva ,ceva program de modificat poze,sau de facut log-uri e rugat frumos sa imi spuna si mie.Din aceste doua poze,vreau sa creez una.

Scientia

Propunerile făcute, în majoritate, sună tentant. Nenorocirea este că nu de idei ducem lipsă, ci de oameni capabili şi dornici să le pună în practică.

Desigur, ne-am dori şi un radio de ştiinţă, şi un post TV, în sensul unor emisiuni care să poată fi vizionate pe canalul nostru YouTube, şi un logo ş.a.m.d. Dar cine să facă toate acestea? Coordonatorii Scientia? Suntem 2 cetăţeni, cu serviciu destul de solicitant. Şi la noi ziua are tot 24 de ore, ca şi la ceilalţi pământeni.

Dacă sugestiile sunt pentru noi, deocamdată nu prea le putem lua în calcul. Abia facem faţă provocărilor cotidiene, adică publicarea unor articole din arhiva stiintaazi, scrierea de noi articole, citirea ştirilor noi de ştiinţă apărute în presa internaţională , moderarea cat de cat a forumului (aici avem noroc cu moderatorii existenţi...) etc.

În schimb, dacă cei care faceţi propuneri ori le citiţi, credeţi că puteţi să vă angrenaţi în efortul de a realiza ceva concret, vă rog să ne scrieţi, prin email ori aici şi vedem ce putem concretiza împreună.

Pe de altă parte şi propunerile de îmbunătăţire a site-ului, în sine, sunt bine-venite, chiar dacă pentru moment nu sunt implementabile. Poate vor veni vremuri mai bune, când vor fi mai mulţi voluntari şi atunci poate că va fi posibil să prindă viaţă.

::Marian.

sumalan dorin

Citat din: Scientia din Mai 22, 2011, 07:56:13 PM

..Dacă sugestiile sunt pentru noi, deocamdată nu prea le putem lua în calcul. ...

Salutari

Sugestiile sunt pentru toti cei care vor sa ajute la dezvoltarea sit-ului si forumului.Bineinteles ca nu stiu cum sa fac un logo,dar asta nu ma impiedica macar sa incerc si sa vad ce reusesc.Sunt de acord cu voi,orcum aveti prea multa munca de facut,si sunteti prea putini.De reusesc sa fac ceva va anunt.

Scientia

#13
CitatDe reusesc sa fac ceva va anunt.

Ok, mersi.

sumalan dorin


Am reusit,numai ca nu fix asa cum am zis.Iata ce am reusit sa fac.Cu programul de facut logo,inca nu m-am imprietenit.Am ales sa folosesc semnele din matematica.