Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

problema cu licopen

Creat de Flavius, Mai 15, 2011, 02:47:46 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Flavius

Culoarea rosie a tomatelor este data de o hidrocarbura nesaturata, numita licopen, cu scheletul provenit din 8 unitati de izopren. Sa se determine cate legaturi duble contine o molecula de licopen , daca 1 g din aceasta substanta aditioneaza 3,895 g de brom?

daca poate sa ma ajute cineva?

Flavius

  am gasit structura    licopenului  dar mai departe nu stiu ce sa fac....nu am mai rezolvat probleme pana acuma cu o structura asa de mare

Larisa

      Parerea mea este ca trebuie sa afli in primul rand masa moleculara a licopenului.Apoi sti ca izoprenul este o alcadiena,alcadienele au formula generala CnH2n-2.Cu ajutorul masei moleculare poti sa aflii valoarea lui n si implicit cati atomi de carbon respectiv hidrogen sunt in molecula.Ioprenul are 2 legaturi duble,licopenul cuprinde 8 molecule de izopren,de aici sti ca licopenul trebuie sa aibe 16 sau mai multe legaturi duble.

Flavius

C40H56 este formula moleculara si M=536g/mol

Larisa

 Daca sti ca izoprenul are formula generala C5H8 si ca licopenul are formula C40H56.
  Licopenul este format din 8 molecule de izopren atunci sti ca
8*C5H8=C40H56 (chiar formula licopenului)
deci ai 16 legaturi duble.

Flavius

CH2=C(CH3) – CH = CH2
C5H8
C40H56
1 mol = 536 g

1 g...........................................3,895g Br2
536 g licopen.....................x=2087,72 g Br2

1 mol Br2 = 160 g
Numarul de moli de Br2=2087,72/160=13 moli de Br2 deci 13 legaturi duble

eu asa am facut-o ,sa-mi spuna careva ce am gresit?