Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Lumini si umbre.

Creat de A.Mot-old, Mai 15, 2011, 08:38:11 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: A.Mot din Iunie 06, 2011, 08:39:10 AM
Cum sa inteleg aceasta afirmatie:"Lumina de la Soare pleaca in directiile in care pleaca din orice sursa nepunctiforma, sau punctiforma, dupa caz"?
Ai intelege probabil daca ai sti ce e aceea o sursa de lumina punctiforma. Stii ce proprietati are o astfel de sursa, vis-à-vis de "directiile in care emite lumina" ? O sursa de lumina nepunctiforma e de fapt compusa din o multime de surse punctiforme, care ocupa volumul (nepunctiform al) sursei.

CitatEu ma gandesc mai intai ca indiferent de cum este sursa de lumina punctiforma sau nepunctiforma atunci lumina ar trebui sa fie emisa radial adica toate razele de lumina pleaca din centrul sursei de lumina
Generalizezi in mod eronat de la sursele punctiforme la cele nepunctiforme. Cat de greu e sa faci niste desene cu creionul pe hartie cu mana ta, sa intelegi totusi despre ce aberezi pe aici?

Citatdar daca ar fi asa atunci pe masura ce ne departam de sursa ar trebui ca distanta intre razele de lumina sa creasca si asta ar insemna ca intre doua raze de lumina ar trebui sa fie intuneric...
Depinde cat de "dese" sunt razele. In general se considera ca dintr-o sursa de lumina pleaca raze in toate directiile. Deci nu se pune problema sa ramana 'intuneric' intre raze. Ar fi o problema daca sursele de lumina ar fi toate de tip LASER. Soarele spre exemplu nu e o sursa de tip LASER, deci poti sta linistit din acest punct de vedere.

Citatsi de aceea eu zic ca de fapt lumina indiferent de tipul sursei se transmite sub forma de unde sferice...
Dupa un om de paie, imediat un non sequitur. Faci cumva efortul sa emiti cat mai multe erori de logica per fraza?
In al doilea rand, teama mi-e ca nu stii ce sunt acelea "unde sferice" si de aceea ai impresia ca zici ceva relevant. Conform principiului lui Huygens, sursele de lumina punctiforme emit unde sferice, asta e deja cunoscut si nu contrazice cu nimic ce am spus eu pana acum in aceasta discutie.

CitatIn concluzie razele de lumina nu sunt paralele si nici concentrice si deci lumina se manifesta prin unde sferice astfel incat ea este observata in mod identic (daca nu este obturata) din orice punct al unei anumite circumferinte (concentrica cu sursa de lumina) aflata la o anumita distanta de acea sursa.
E complet ilogic ce spui. Daca razele nu ar fi divergente (sau "concentrice" cum zici tu) nu ar putea forma unde sferice. Chiar nu stii nici macar atata geometrie?

CitatDeci in cazul Terrei ce forma are umbra unui stalp clindric de sectiune constanta care se afla vertical pe un plan orizontal (stiind ca sursa de lumina este Soarele)?
Superb pusa "problema" asta!  :D Chiar nu iti dai seama ca nu ai precizat clar pozitia sursei de lumina fata de stalp? Tot iti spun sa faci un desen, sa vedem si noi ce iti imaginezi tu in "problemele" astea, pentru ca se pare ca in scris nu esti (inca) in stare sa te exprimi suficient de riguros. Fa deci un desen cu faimosul stalp "cilindric cu sectiune constanta" si apoi sa vedem unde raman neclaritati.


e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Iunie 06, 2011, 11:45:17 AM

CitatDeci in cazul Terrei ce forma are umbra unui stalp clindric de sectiune constanta care se afla vertical pe un plan orizontal (stiind ca sursa de lumina este Soarele)?
Superb pusa "problema" asta!  :D Chiar nu iti dai seama ca nu ai precizat clar pozitia sursei de lumina fata de stalp? Tot iti spun sa faci un desen, sa vedem si noi ce iti imaginezi tu in "problemele" astea, pentru ca se pare ca in scris nu esti (inca) in stare sa te exprimi suficient de riguros. Fa deci un desen cu faimosul stalp "cilindric cu sectiune constanta" si apoi sa vedem unde raman neclaritati.


e-
Superb intr-adevar vorba ta vrei mura in gura.............. ;D.....ia si tu cateva cazuri particulare si vezi cum arata forma umbrei..........Dreapta care uneste centrul Soarelui cu punctul de tangenta al planului orizontal cu Terra este un unghi u apartinand intervalului [0,90] grade sexagesimale........... ::)
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Iunie 27, 2011, 08:00:31 AM
Superb intr-adevar vorba ta vrei mura in gura...
Eu nu vreau nimic mura in gura. Tu vrei raspunsuri la niste 'probleme' pe care nici macar nu le prezinti in mod inteligibil. Ar fi in interesul tau sa le formulezi clar, ca sa poti primi eventuale raspunsuri relevante.

Citatia si tu cateva cazuri particulare si vezi cum arata forma umbrei...
Doar ca mie nu mi se pare asta intr-adevar o problema, sunt lucruri cat se poate de banale, deci forma umbrei nu este nici un mister. Cu cele mai elementare notiuni de geometrie se poate rezolva usor aceasta "problema". Care este interesul? Vrei sa faca altii ceea ce tie ti-e lene sa faci?
Tu ai venit aici cu intrebari, dar nu am vazut care e de fapt dificultatea de care te-ai lovit in cautarea raspunsurilor. Sau astepti totul mura in gura?

CitatDreapta care uneste centrul Soarelui cu punctul de tangenta al planului orizontal cu Terra este un unghi u apartinand intervalului [0,90] grade sexagesimale...
Ok. Si care e problema? Ai facut desenul si ai descoperit ceva ce dovedeste ca stiinta actuala merita criticata? Te afli la sectiunea unde se presupune ca stii mai multe decat stiinta oficiala si ca atare o critici (in mod constructiv desigur) prin ideile pe care le aduci aici. Dar ce idei ai adus tu aici, in afara de probleme neclar formulate?


e-
Don't believe everything you think.