Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Lumini si umbre.

Creat de A.Mot-old, Mai 15, 2011, 08:38:11 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Mai 18, 2011, 05:41:50 PM
Citat din: A.Mot din Mai 18, 2011, 03:06:18 PM
Care sunt acele cazuri limita?
Nu le descriu pe toate, dar un caz limita ar fi cand o sursa punctiforma este plasata la distanta infinita de stalp, intr-un plan perpendicular pe axa cilindrului, plan care trece prin centrul volumului cilindrului.

Citat din: A.Mot din Mai 18, 2011, 03:09:12 PM
Ce este o sursa de lumina punctiforma
O sursa de lumina punctiforma este exact ceea ce ii indica si numele. Ce nu intelegi?

Citatdar una cvasipunctiforma?
O sursa cvasipunctiforma este o sursa care nu e punctiforma dar e suficient de mica incat poate fi considerata in practica punctiforma, in anumite conditii.

e-
Soarele ce fel de sursa de lumina este?
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

Cam la ce distanță se află observatorul?

A.Mot-old

Citat din: AlexandruLazar din Mai 21, 2011, 08:09:25 PM
Cam la ce distanță se află observatorul?
Observatorul se afla pe Terra...........sau pe Luna......... ;D
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Pentru un observator de pe Terra sau de pe Luna, Soarele este o sursa nepunctiforma de lumina policromatica. Chiar nu ai observat acest lucru pana acum?

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Mai 23, 2011, 12:00:45 AM
Pentru un observator de pe Terra sau de pe Luna, Soarele este o sursa nepunctiforma de lumina policromatica. Chiar nu ai observat acest lucru pana acum?

e-
Eu am observat de mult ca soarele este o sursa de lumina nepunctiforma.... dar nu stiu ce descoperiri s-au mai facut care sustin poate contrariul......a se vedea ca 1 cica nu mai este numar prim............
Razele soarelui sunt paralele?
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

Citatdar nu stiu ce descoperiri s-au mai facut care sustin poate contrariul

Stai liniștit că nici eu nu știu de vreo astfel de descoperire ;D. Cât privește pe 1, ăla nu era număr prim nici când am făcut eu noțiunile de divizibilitate deci nu cred că "descoperirile" astea sunt chiar așa recente ;).

Electron

Citat din: A.Mot din Mai 24, 2011, 03:47:25 PM
Eu am observat de mult ca soarele este o sursa de lumina nepunctiforma...
Super. Inseamna ca sunt sanse mari sa discutam despre acelasi Soare ;)

Citatdar nu stiu ce descoperiri s-au mai facut care sustin poate contrariul...
E destul de greu sa se descopere o schimbare in acest sens, dat fiind ca Soarele e cel putin deocamdata o stea intr-o faza de viata stabila.
Ce nu ar trebui insa sa uiti este ca daca Soarele este considerat sau nu sursa punctiforma de lumina tine de locul din Univers de unde se face observatia. Dintr-o galaxie alaturata Caii Lactee, Soarele poate fi considerat fara nici o problema ca fiind o sursa de lumina punctiforma.

Citata se vedea ca 1 cica nu mai este numar prim...
Asta, daca chiar a fost asa, e complet irelevant in discutia de fata.

CitatRazele soarelui sunt paralele?
Depinde pentru ce observator. O repet nu ca sa evit raspunsul ci pentru ca e esential sa intelegi ca raspunsul depinde de observator si de conditiile de observare, ca nu exista un raspuns absolut valabil in orice context la aceasta intrebare.

Deci, sunt dispus sa-ti raspund clar daca precizezi clar conditiile si observatorii pe care ii ai in minte.


e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Mai 24, 2011, 06:11:43 PM
Citat din: A.Mot din Mai 24, 2011, 03:47:25 PM
Eu am observat de mult ca soarele este o sursa de lumina nepunctiforma...
Super. Inseamna ca sunt sanse mari sa discutam despre acelasi Soare ;)

Citatdar nu stiu ce descoperiri s-au mai facut care sustin poate contrariul...
E destul de greu sa se descopere o schimbare in acest sens, dat fiind ca Soarele e cel putin deocamdata o stea intr-o faza de viata stabila.
Ce nu ar trebui insa sa uiti este ca daca Soarele este considerat sau nu sursa punctiforma de lumina tine de locul din Univers de unde se face observatia. Dintr-o galaxie alaturata Caii Lactee, Soarele poate fi considerat fara nici o problema ca fiind o sursa de lumina punctiforma.

Citata se vedea ca 1 cica nu mai este numar prim...
Asta, daca chiar a fost asa, e complet irelevant in discutia de fata.

CitatRazele soarelui sunt paralele?
Depinde pentru ce observator. O repet nu ca sa evit raspunsul ci pentru ca e esential sa intelegi ca raspunsul depinde de observator si de conditiile de observare, ca nu exista un raspuns absolut valabil in orice context la aceasta intrebare.

Deci, sunt dispus sa-ti raspund clar daca precizezi clar conditiile si observatorii pe care ii ai in minte.


e-
Ma aflu pe Terra si deci e vorba de Soarele nostru.......Cum sunt razele Soarelui nostru pentru cei de pe Terra?Daca dintr-o galaxie alaturata Caii Lactee, Soarele poate fi considerat fara nici o problema ca fiind o sursa de lumina punctiforma atunci cum sunt razele lui?Nu stiu daca este corect sa spunem ca o sursa de lumina ar putea fi punctiforma...............
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

Propru-zis nu există nicio sursă perfect punctiformă; sursa punctiformă e doar un model, pe care îl adopți atunci când e convenabil pentru problema pe care încerci să o rezolvi.

Electron

Citat din: A.Mot din Mai 24, 2011, 09:17:58 PM
Ma aflu pe Terra si deci e vorba de Soarele nostru.......Cum sunt razele Soarelui nostru pentru cei de pe Terra?
Razele care ajung la Pamant sunt exact asa cum ar trebui sa fie in cazul unei surse nepunctiforme. Care e de fapt nelamurirea? In cate feluri ar putea sa fie?

CitatDaca dintr-o galaxie alaturata Caii Lactee, Soarele poate fi considerat fara nici o problema ca fiind o sursa de lumina punctiforma atunci cum sunt razele lui?
Pentru cei din galaxia respectiva, vor fi exact asa cum trebuie sa fie in cazul unei surse punctiforme. Care e de fapt nelamurirea? In cate feluri ar putea sa fie?

Iti pun aceste intrebari pentru ca raspunsurile sunt atat de evidente, atat de usor de aflat geometric, incat nu inteleg de ce le pui aici. Daca chiar nu esti in stare sa gasesti singur (prin logica proprie si cunostintele de baza de geometrie) atunci sunt dispus sa te ajut. Dar nu uita ca aici te afli la criticile stiintei actuale, iar daca de fapt toate inrtebarile tale survin din cauza ca ignori ceea ce critici, atunci schimbam tipul discutiei cu totul.

CitatNu stiu daca este corect sa spunem ca o sursa de lumina ar putea fi punctiforma...
Da, este evident ca nu sti. Si de ce ne spui noua asta?

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Cum sunt razele Soarelui nostru pentru un observator de pe Terra?Sunt fizicieni de pe Terra care spun ca razele Soarelui nostru sunt paralele............. ::)
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Iunie 04, 2011, 07:56:52 AM
Cum sunt razele Soarelui nostru pentru un observator de pe Terra?
Sunt exact asa cum trebuie sa fie, dat fiind ca Soarele se afla la distanta finita de Pamant, si are o dimensiune care este in mod cert nepunctiforma cand e privit de pe Pamant. Fa un desen respectand regulile cele mai simple de geometrie si vei afla imediat raspunsul. Nu e nici un mister in aceasta problema.

CitatSunt fizicieni de pe Terra care spun ca razele Soarelui nostru sunt paralele....
Cand faci asemenea afirmatii, ar trebui sa vii cu citate si cu contextul de rigoare, pentru ca altfel vorbesti aiurea si degeaba. Exista situatii in care razele Soarelui pot fi considerate a fi paralele, dar nu intotdeauna. De aceea a lua afirmatiile altora in afara contextului lor este o eroare ridicola pe care te invit sa nu o mai tot repeti pe aici ca devine plictisitor.


e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Iunie 04, 2011, 02:23:53 PM
Citat din: A.Mot din Iunie 04, 2011, 07:56:52 AM
Cum sunt razele Soarelui nostru pentru un observator de pe Terra?
Sunt exact asa cum trebuie sa fie, dat fiind ca Soarele se afla la distanta finita de Pamant, si are o dimensiune care este in mod cert nepunctiforma cand e privit de pe Pamant. Fa un desen respectand regulile cele mai simple de geometrie si vei afla imediat raspunsul. Nu e nici un mister in aceasta problema.

CitatSunt fizicieni de pe Terra care spun ca razele Soarelui nostru sunt paralele....
Cand faci asemenea afirmatii, ar trebui sa vii cu citate si cu contextul de rigoare, pentru ca altfel vorbesti aiurea si degeaba. Exista situatii in care razele Soarelui pot fi considerate a fi paralele, dar nu intotdeauna. De aceea a lua afirmatiile altora in afara contextului lor este o eroare ridicola pe care te invit sa nu o mai tot repeti pe aici ca devine plictisitor.


e-
In care caz razele Soarelui pot fi considerate paralele si in care caz pot fi considerate altfel si anume cum pot fi considerate?Razele de lumina nu pot fi decat intr-un anumit fel fie ca sursa de lumina se afla la o distanta mai mica sau mai mare si ar fi aberant sa se considere a fi intr-un fel sau altul dar se pare ca  trebuie sa pun intrebarea astfel incat sa inteleaga si unul de la gradinita.......In ce directii pleaca lumina de la Soare? ::)

Ma plictisesti dand astfel de raspunsuri........daca nu vrei sa raspunzi atunci nu mai raspunde......... >:(
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Iunie 05, 2011, 09:22:51 AM
In care caz razele Soarelui pot fi considerate paralele si in care caz pot fi considerate altfel si anume cum pot fi considerate?
Ti-am mai spus ca nu o sa-ti servesc eu pe tava o analiza exhaustiva, pentru simplul motiv ca tu esti ignorant si atat de lenes incat nu poti sa pui mana sa faci niste figuri geometrice cat se poate de banale. Cu cei care critica din ignoranta sunt cu mult mai dur decat cu cei care admit ca sunt lucruri pe care le ignora si vin aici pentru a pune intrebari si pentru a se lamuri. Tu faci parte cu prisosinta din prima categorie, ca atare sa nici nu astepti altceva de la mine decat sa-ti atrag atentia cand aberezi cu gratie din ignoranta.

CitatRazele de lumina nu pot fi decat intr-un anumit fel fie ca sursa de lumina se afla la o distanta mai mica sau mai mare
O fi in universul tau special in care credintele tale bazate pe ignoranta sunt legi absolute. Din fericire in Universul fizic real nu se intampla ce vreau muschii tai.

Citatsi ar fi aberant sa se considere a fi intr-un fel sau altul
Am mai spus-o si o repet, ele sunt considerate a fi intr-un fel sau altul, in functie de sistemul de referinta si de situatia concreta a fiecarui caz. Ti-am dat exemplul Soarelui care e sursa de lumina nepunctiforma pentru Pamant, dar e cat se poate de punctiforma pentru galaxiile vecine. Ca tu consideri asta a fi aberant nu denota decat ignoranta ta uriasa.

Citatdar se pare ca  trebuie sa pun intrebarea astfel incat sa inteleaga si unul de la gradinita.......
Cu asemenea aere superioare nu o sa ma "imbunezi" vreodata. Oricum, amuzant esti cat incape.

CitatIn ce directii pleaca lumina de la Soare?
Lumina de la Soare pleaca in directiile in care pleaca din orice sursa nepunctiforma, sau punctiforma, dupa caz (vezi mai sus).

CitatMa plictisesti dand astfel de raspunsuri...
Ca tot veni vorba, si tu ma plictisesti venind cu astfel de intrebari si cu o ignoranta si o lene atat de (ne)impresionante.

Citatdaca nu vrei sa raspunzi atunci nu mai raspunde...
Deocamdata nu ai ajuns tu sa-mi spui ce sa fac. Iar daca iti dau raspunsurile pe care ti le dau, este pentru ca asa vreau si asta pentru ca eu consder ca asta meriti. Asa ca nu te mai preocupa de mine, vezi mai bine ce e pe la tine in ... "ograda".


e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

#29
Cum sa inteleg aceasta afirmatie:"Lumina de la Soare pleaca in directiile in care pleaca din orice sursa nepunctiforma, sau punctiforma, dupa caz"?

Eu ma gandesc mai intai ca indiferent de cum este sursa de lumina punctiforma sau nepunctiforma atunci lumina ar trebui sa fie emisa radial adica toate razele de lumina pleaca din centrul sursei de lumina dar daca ar fi asa atunci pe masura ce ne departam de sursa ar trebui ca distanta intre razele de lumina sa creasca si asta ar insemna ca intre doua raze de lumina ar trebui sa fie intuneric..........si de aceea eu zic ca de fapt lumina indiferent de tipul sursei se transmite sub forma de unde sferice........In concluzie razele de lumina nu sunt paralele si nici concentrice si deci lumina se manifesta prin unde sferice astfel incat ea este observata in mod identic (daca nu este obturata) din orice punct al unei anumite circumferinte (concentrica cu sursa de lumina) aflata la o anumita distanta de acea sursa.Deci in cazul Terrei ce forma are umbra unui stalp clindric de sectiune constanta care se afla vertical pe un plan orizontal (stiind ca sursa de lumina este Soarele)?
Adevărul Absolut Este Etern!