Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Lumini si umbre.

Creat de A.Mot-old, Mai 15, 2011, 08:38:11 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

A.Mot-old

Se spune ca razele de lumina sunt paralele.........
Problema:
Care este forma umbrei unui stalp cilindric luminat de o sursa de lumina?
Adevărul Absolut Este Etern!

Teodor Sarbu

Aceasta este o problema pentru bietii elevi de liceu. Trebuie ca si ei sa-si sparga putin capetele, mai ales ca problema poate fi trecuta de la geometrie clasica, pina la probleme lagate de lungimea de unda a razei de lumina. dar este o problema buna.

Electron

Citat din: A.Mot din Mai 15, 2011, 08:38:11 AM
Se spune ca razele de lumina sunt paralele.
"Paralele" cu cine? Mai sunt unii paraleli cu fizica. Sper ca nu despre acest fel de paralelism e vorba.

CitatProblema:
Care este forma umbrei unui stalp cilindric luminat de o sursa de lumina?
Cand propui o problema, trebuie sa precizezi cat se poate de precis conditiile despre care e vorba. Sunt prea multi factori neprecizati pentru a putea primi un raspuns relevant.

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Mai 15, 2011, 02:28:13 PM
Citat din: A.Mot din Mai 15, 2011, 08:38:11 AM
Se spune ca razele de lumina sunt paralele.
"Paralele" cu cine? Mai sunt unii paraleli cu fizica. Sper ca nu despre acest fel de paralelism e vorba.

CitatProblema:
Care este forma umbrei unui stalp cilindric luminat de o sursa de lumina?
Cand propui o problema, trebuie sa precizezi cat se poate de precis conditiile despre care e vorba. Sunt prea multi factori neprecizati pentru a putea primi un raspuns relevant.

e-
Ce anume alti factori trebuie?Este vorba de un stalp cilindric si o sursa de lumina exterioara stalpului.Pe mine ma intereseaza forma umbrei si nu lungimea umbrei.......Cum sunt directiile razelor de lumina ale unei surse oarecare de lumina? ::)
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Mai 17, 2011, 09:33:49 AM
Ce anume alti factori trebuie?
E nevoie sa clarifici toti factorii care pot varia in aceasta "problema".

CitatEste vorba de un stalp cilindric si o sursa de lumina exterioara stalpului.
Dat fiind ca exista o infinitate de pozitii posibile ale sursei in exteriorul stalpului, e cam neclar ce vrei.

CitatPe mine ma intereseaza forma umbrei si nu lungimea umbrei...
Umbra depinde de pozitie, deci exista potential o infinitate de umbre diferite.

CitatCum sunt directiile razelor de lumina ale unei surse oarecare de lumina?
Exista mai multe tipuri de surse de lumina, iar directiile razelor de lumina depind de tipul sursei. Deci, e cam neclar ce vrei exact.


e-
Don't believe everything you think.

Teodor Sarbu

Evident, in plus mai exista o variabila si anume daca avam o sursa punctiforma de lumina, posibila geometric, dar in realitate nu exista surse punctiforme. Poate surse cvasipunctiforme. acasta este inca o sursa de a obtine rezultate diferite. daca pui mai clar problema se mai poate discuta. O sursa nepunctiforma schimba radical problema.

mircea_p

Citat din: A.Mot din Mai 15, 2011, 08:38:11 AM
Se spune ca razele de lumina sunt paralele.........
Unde se spune asta?
Poate tot acolo unde se spune ca pisicile sant negre si oamenii au ochii verzi?

Razele de lumina POT fi paralele. E o mare diferenta.

AlexandruLazar

Citat din: A.Mot din Mai 17, 2011, 09:33:49 AM
Cum sunt directiile razelor de lumina ale unei surse oarecare de lumina? ::)

Depinde de sursă...

A.Mot-old

#8
Citat din: Teodor Sarbu din Mai 17, 2011, 07:32:15 PM
Evident, in plus mai exista o variabila si anume daca avam o sursa punctiforma de lumina, posibila geometric, dar in realitate nu exista surse punctiforme. Poate surse cvasipunctiforme. acasta este inca o sursa de a obtine rezultate diferite. daca pui mai clar problema se mai poate discuta. O sursa nepunctiforma schimba radical problema.
Exista surse cvasipunctiforme de lumina?In cate directii emite o sursa de lumina punctiforma?Da te rog exemple de surse de lumina cvasipunctiforme.
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Citat din: Electron din Mai 17, 2011, 11:32:22 AM
Citat din: A.Mot din Mai 17, 2011, 09:33:49 AM
Ce anume alti factori trebuie?
E nevoie sa clarifici toti factorii care pot varia in aceasta "problema".

CitatEste vorba de un stalp cilindric si o sursa de lumina exterioara stalpului.
Dat fiind ca exista o infinitate de pozitii posibile ale sursei in exteriorul stalpului, e cam neclar ce vrei.

CitatPe mine ma intereseaza forma umbrei si nu lungimea umbrei...
Umbra depinde de pozitie, deci exista potential o infinitate de umbre diferite.

CitatCum sunt directiile razelor de lumina ale unei surse oarecare de lumina?
Exista mai multe tipuri de surse de lumina, iar directiile razelor de lumina depind de tipul sursei. Deci, e cam neclar ce vrei exact.


e-

Care este variatia formei unei umbre in functie de pozitia sursei?In ce caz forma umbrei stalpului cilindric este un dreptunghi?
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Mai 18, 2011, 08:28:19 AM
Care este variatia formei unei umbre in functie de pozitia sursei?
Ah, deci tu vrei o analiza exhaustiva a tuturor cazurilor posibile? Spune asa sa fie clar in "problema", apoi sa vedem cine e dispus sa faca efortul de a raspunde.

CitatIn ce caz forma umbrei stalpului cilindric este un dreptunghi?
In anumite cazuri limita.

e-
Don't believe everything you think.

Teodor Sarbu

Cel mai simplu este sa iei un cilindru de carton, sau de altceva si sa-l iluminezi cu ce sursa vrei. Nu stiu daca se mai invata la facultate geometria descriptiva, poate se invata la liceu. Acolo ai gasi toate raspunsurile, sau ai invata cum le poti obtine.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Mai 18, 2011, 11:25:54 AM
Citat din: A.Mot din Mai 18, 2011, 08:28:19 AM
Care este variatia formei unei umbre in functie de pozitia sursei?
Ah, deci tu vrei o analiza exhaustiva a tuturor cazurilor posibile? Spune asa sa fie clar in "problema", apoi sa vedem cine e dispus sa faca efortul de a raspunde.

CitatIn ce caz forma umbrei stalpului cilindric este un dreptunghi?
In anumite cazuri limita.

e-
Care sunt acele cazuri limita?
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Ce este o sursa de lumina punctiforma dar una cvasipunctiforma?
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

#14
Citat din: A.Mot din Mai 18, 2011, 03:06:18 PM
Care sunt acele cazuri limita?
Nu le descriu pe toate, dar un caz limita ar fi cand o sursa punctiforma este plasata la distanta infinita de stalp, intr-un plan perpendicular pe axa cilindrului, plan care trece prin centrul volumului cilindrului.

Citat din: A.Mot din Mai 18, 2011, 03:09:12 PM
Ce este o sursa de lumina punctiforma
O sursa de lumina punctiforma este exact ceea ce ii indica si numele. Ce nu intelegi?

Citatdar una cvasipunctiforma?
O sursa cvasipunctiforma este o sursa care nu e punctiforma dar e suficient de mica incat poate fi considerata in practica punctiforma, in anumite conditii.

e-
Don't believe everything you think.