Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

"Mythbusters" si barca propulsata sufland in panze din interiorul barcii

Creat de Quantum, Mai 12, 2011, 05:38:48 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

A.Mot-old

Daca nu ar exista panza barcii atunci forta curentului de aer data de ventilator va face ca barca sa se miste in sens contrar sensului curentului de aer cu viteza v1.In cazul in care exista panza atunci barca se va deplasa cu o viteza v2.Cat de mare trebuie sa fie suprafata panzei astfel incat barca sa se deplaseze in sensul curentului de aer al ventilatorului?Are importanta suprafata panzei considerand ca forta curentului de aer data de ventilator este aceiasi ca in cazul barcii fara panza?
Adevărul Absolut Este Etern!

Eugen7

Citat din: mircea_p din Mai 13, 2011, 05:05:54 PM
situatii cum ar fi: "poti sa te tragi de par in sus" sau  "poti sa pui in miscare o masina inpingand in parbriz?".
Raspunsul depinde in mod esential de faptul ca sistemul este (sau nu) inchis.  Daca pui un picior pe asfalt, poti impinge masina inainte.
Interactionand cu aerul (sau apa) inconjuratoare poti misca barca.
Foarte bine explicat rationamentul. Felicitari.
(Chiar din primele postari referitoare la acest experiment, am subliniat ca aerul este "exterior" barcii si "independent" de ea.)
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

robert11

Bai daca in barca in loc de catarg si panza ai un zid ( sa zicem din lemn - barca sa fie usoara) si niste oameni ( alesi in loc de vant ) alearga si se izbesc de zid barca va fi impinsa inainte. Cui nu i s-a intamplat mergand pe bicicleta, fara a mai pedala sa ianainteze doar miscandu-si corpul brusc inainte ?

mircea_p

Citat din: robert11 din Mai 20, 2011, 04:43:58 PM
Bai daca in barca in loc de catarg si panza ai un zid ( sa zicem din lemn - barca sa fie usoara) si niste oameni ( alesi in loc de vant ) alearga si se izbesc de zid barca va fi impinsa inainte. Cui nu i s-a intamplat mergand pe bicicleta, fara a mai pedala sa ianainteze doar miscandu-si corpul brusc inainte ?
In cazul zidului izbit de oameni, numai daca oamenii sant reflectati inapoi de zid. Altfel rezultatul e nul. Nu uita ca atunci cand oamenii incep sa se miste spre zid barca incepe sa mearga inapoi.

Electron

Citat din: robert11 din Mai 20, 2011, 04:43:58 PM
Bai daca in barca in loc de catarg si panza ai un zid ( sa zicem din lemn - barca sa fie usoara) si niste oameni ( alesi in loc de vant ) alearga si se izbesc de zid barca va fi impinsa inainte. Cui nu i s-a intamplat mergand pe bicicleta, fara a mai pedala sa ianainteze doar miscandu-si corpul brusc inainte ?
In aceste cazuri mai intervine si frecarea (dintre barca si apa, sau dintre roti si sol) si e clar ca sistemul despre care discutam nu este izolat. Conservarea impulsului se aplica doar sistemelor izolate.

Ca sa intelegi diferenta, imagineaza-ti barca cu zidul si cu oamenii in spatiul cosmic, in repaus fata de un sitem de referinta dat. In acest caz mai pot oamenii (sau mai degraba astronautii) sa inainteze cu barca prin aceasta metoda (fata de reperul ales) ?

e-
Don't believe everything you think.