Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

In cautare de carti de chimie

Creat de white30angel, Martie 28, 2011, 04:05:06 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

white30angel

Buna..Sunt noua pe aici si chiar am nevoie de ajutorul vostru. Anu asta(sunt clasa a-X-a) nu am facut performanta la olimpiada de chimie, insa pot spune ca am idee despre ce am facut pana acum. Am apelat la acest forum gandindu-ma ca pot gasii persoane care sa ma ajute.Eu vrea sa-mi spuneti si mie o carte de chimie in care sa gasesc teoria explicata de la 0 pana la cele mai avasate nivele. Am citit pe aici pe forum si scria ceva despre "biblia chimiei".Va rog din suflet spuneti-mi si mie carti care ma pot ajuta,din cele mai bune pentru ca anul viitor vreau sa ajung la nationala. Va multumesc! :-[ :( :( :( :( :( :(


<modificat titlu topic>

Adi

S-a discutat aici pe forum despre ce carti de chimie sa studiezi pentru a ajunge la nationala. A fost in special comparatie intre cartea lui Nenitescu si cartea cuiva din SUA. Cauta pe forum dupa "Nenitescu" si vei gasi acea discutie.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Larisa

   Buna.
   Te pot indruma eu la cateva carti care te pot ajuta foarte mult in chimia organica.Cea mai buna si mai explicita carte este Chimie Organica de Margareta Avram volumele 1 si 2.Poti obtine performante daca parcurgi cele doua volume.In ceea ce privesc probleme sau subiecte de chimie organica nu pot sa iti sugerez nimic pentru ca nu stiu.Dar la sfarsitul fiecarui capitol din Margareta Avram sunt prezente subiecte recapitulative care te pot ajuta.

  Bafta!
P.S.Eu sunt studenta la Facultadea de Vest din Timisoara departamentul Chimie si daca esti interesat de chimie organica,in perioada aceasta se va organiza un concurs de chimie organica la noi la facultate.Detali pe www.cbg.uvt.ro departamentul Chimie sau http://www.chimie.uvt.ro/