Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

matematica clasa a 10-a

Creat de dyanna0609, Mai 05, 2011, 09:06:21 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dyanna0609

Pentru la scoala trebuie sa gasim o problema interesanta de clasa a 10 a si sa o prezentam. Ma intrebam daca stiti voi una? Am gasit si eu o problema dar nu stiu sa o rezolv. Ea suna cam asa: Daca x=log in baza bc din a, y=log in baa ca din b si = log in baza ab din c, sa se arate ca:
a la puterea (x+1)(y-z) inmultit cu b la puterea (y+1)(z-x) inmultit cu c la puterea (z+1)(x-y)=1

A.Mot-old

#1
Citat din: dyanna0609 din Mai 05, 2011, 09:06:21 AM
Pentru la scoala trebuie sa gasim o problema interesanta de clasa a 10 a si sa o prezentam. Ma intrebam daca stiti voi una? Am gasit si eu o problema dar nu stiu sa o rezolv. Ea suna cam asa: Daca x=log in baza bc din a, y=log in baa ca din b si = log in baza ab din c, sa se arate ca:
a la puterea (x+1)(y-z) inmultit cu b la puterea (y+1)(z-x) inmultit cu c la puterea (z+1)(x-y)=1

O idee ar fi sa delogaritmezi relatiile:
a=bxcx
b=cyay
c=azbz
Imparte aceste relatii doua cate doua in mod convenabil;scoti pe ay-z si ridici pe aceasta la puterea x+1 etc...............si le introduci in relatia ce se cere a se arata ca este egala cu 1.




Adevărul Absolut Este Etern!

dyanna0609