Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Bancuri

Creat de A.Mot-old, Mai 05, 2011, 06:59:50 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

A.Mot-old

Un individ a uns cu unt o felie de paine, dupa care a turnat niste dulceata. Din greseala, felia i-a cazut pe covorul cel nou, dar NU a cazut cu fata unsa in jos. Mirat, individul i-a scris lui Murphy sa-l intrebe cum a fost posibil asa ceva. Dupa cateva luni de experimente, Murphy i-a trimis individului concluzia: "Felia a fost unsa gresit!"  ;D
Adevărul Absolut Este Etern!

sumalan dorin



Salutari


La ora de matematica ,profa de mate il scoate pe Bula in fata clasei sa explice ce intelege el prin "analiza matematica".La care Bula ii spune: Doamna profesoara eu inteleg prin analiza matematica:multimea de fete din clasa noastra aliniate in functie de limitele posibilitatilor financiare.


Madalin

Sã demonstrãm cã crocodilul este mai lung decât lat.

Lema 1. "Crocodilul este mai lung decât este verde."

Sã privim crocodilul. Este lung atât pe spate cât si pe burtã, dar verde este doar pe spate. Deci, crocodilul este mai lung decât este verde.

Lema 2. "Crocodilul este mai verde decât este lat."

Sã privim crocodilul. Este verde atât pe lungime cât si pe lãtime, dar lat este doar pe lãtime. Prin urmare, crocodilul este mai verde decât este lat.

Din lemele 1 si 2 rezultã cã crocodilul este mai lung decât lat.

Madalin

Un fermier avea probleme cu gãinile lui. Dintr-o datã s-au îmbolnãvit toate si nu stie ce au. Dupa ce a încercat toate metodele conventionale, a chemat un biolog, un chimist si un fizician ca sã afle ce au.

Biologul se uitã un pic la ele, le ia niste probe de tesuturi dar nu reuseste sã rezolve problema.

Chimistul combinã niste substante prelevate din gãini dar nici el nu ajunge la vreun rezultat.

Încearcã si fizicianul. Se uitã la ele câtva timp fãrã sã le atingã, apoi ia o hârtie si un creion si scrie câteva pagini. În sfârsit dupa câteva calcule complicate exclamã: "Am gãsit o solutie! Dar se aplicã numai pentru gãini sferice aflate în vid." 

Madalin

Care e diferenta dintre un mecanic cuantic si un mecanic auto? Mecanicul cuantic îsi poate bãga masina în garaj fãrã sã deschidã usa.

mercur

Ce este pentru un inginer un urs polar? Un urs rectangular care are sistemul de coordonate schimbat!

virgil 48



SUPER TEORIE !!!



Turma de bivoli se deplasează întotdeauna cu viteza celui mai încet bivol din turmă.  Când turma este vânată, de obicei este ucis cel mai slab şi mai din urmă bivol.  Această selecţie naturală este benefică turmei ca întreg, pentru că astfel, prin eliminarea celor mai slabi membri, se îmbunătăţesc viteza si sănătatea turmei.

Cam în acelaşi mod, creierul uman poate opera doar atât de repede cât îi permite cea mai slabă celulă.  Consumul de alcool, după cum se ştie, omoară celulele creierului, dar în mod normal prima dată omoară celulele cele mai slabe.  În acest mod, consumul regulat de vin sau palinca distruge cele mai slabe celule cerebrale, făcând creierul o maşina mult mai rapidă si mai eficientă.

Acesta este şi motivul pentru care , întotdeauna te simţi mai deştept după câteva pahare...!!!   ;)

 




























virgil 48

    Un rauvoitor:

  Stii care este asemanarea dintre TNT si TRG?...
  Ambele daca le zgudui, fac explozie!

virgil 48



Moare un inginer şi ajunge la Porţile Raiului. Il caută Sfântul Petru prin catastife, prin hârtii, agende, caiete, da' nu-l găseşte defel, şi atunci îl trimite în Iad.

    Nu trece multă vreme, şi inginerul, sătul de mizeriile specifice Iadului, se pune pe treabă şi începe să proiecteze diverse îmbunătăţiri.

    Într-o bună zi, îl sună Dumnezeu pe Satana la telefon şi-l intreabă:

- Ei, şi cum mai e pe la voi, cum merg lucrurile pe acolo jos?

    Îi răspunde dracul:

- Suntem pe cale să ne certificăm ISO 9000, 14000, 18000, 21000, avem un sistem de control de flux al cenuşii, aer condiţionat, cuptoare de smoală cu alimentare automată, closete cu drenaj prin infraroşii, programe de siguranță şi prevenire a accidentelor, scări rulante cu limitatoare automate de sarcină, echipament domestic pentru eficienţă energetică, reţele de comunicaţii cu fibră optică, programe de mentenanţă predictivă, sisteme de control field bus şi Hart, acces pe bază de amprente digitale, Wi-fi, iPod-uri, Internet la liber... Până şi eu am publicat prima versiune a paginii mele web. La care Dumnezeu tună prin telefon:

- Ceeeeeeee??? Vrei să spui că ţii cumva acolo la tine vreun inginer???

    Scaraotchi, cu tupeu, îi raspunde:

- Da! Da' de ce întrebi?

- Aşa ceva nu se poate admite! Ce face un inginer în Iad? Locul lui nu este în Iad. Inginerii întotdeauna merg în Rai. Să mi-l trimiţi imediat, m-ai auzit?

- Nici să nu visezi aşa ceva, zice dracul. Inginerul va rămâne cu mine pentru eternitate.

- Trimite-mi-l imediat sau... TE DAU IN JUDECATĂ!

    La care Satana începe să râda în hohote:

- Nu zău, chiar aşa? ŞI... DE UNDE O SĂ SCOŢI TU UN AVOCAT?

   

virgil 48

 Invataturi de la o incinerare:
Exemplul urat al unora de a pleca fara sa achite taxa de parcare, poate
deveni molipsitor.

sendra25

- Dragul meu, tu iubesti mamtematica mai mult decit pe mine
- Desigur ca nu, cum puteai crede asa ceva?!
- Demonsreaza!
- Fie A – multimea obiectelor iubite...

Dehateh

 
    Alo?
  - Da!
  - Institutul international de astrofizica, spectroscopie nucleara, prospectiuni intergalactice, studiul quasarilor si determinarea universurilor ciclice cu structura toroidala?
  - Da, noi suntem!
  - Cu Gogu de la cazane, va rog.

Sieglind

#12
Deşi nu mă pricep la spus bancuri, încerc un acompaniament (de împrumut) ;)

So, decanul Facultăţii de Fizică, în şedinţa Consiliului:

- M-am săturat de voi, tot timpul cereţi bani, bani şi iarăşi bani pentru aparatură şi experimente, care mai de care mai scumpe! De ce nu puteţi fi şi voi ca ăia de la Matematică, care nu cer bani decât pentru hârtie, creioane şi coşuri pentru aruncat hârtii? Sau, şi mai bine, ca ăia de la Filozofie, care cer bani doar pentru hârtie şi creioane?!?



valangjed

Sa inteleg ca orice spun "cei de la filosofie" este "bun de tipar? :D
Vorba lui Heisenberg:"Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat, anume, cu acest scop." Este posibil sa mai fi scris aceasta "propozitie" pe acest forum dar imi place "teribil de mult" ;)
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

virgil 48


  Suna cineva la usa unui apartament. Un tip deschide si vede o doamna nervoasa care intreaba:


- Dumneata ai salvat ieri un băiat pe lac de la inec?
- Da, eu ..
- Si sapca lui unde e?!

- Care este cea mai rapida si sigura cale de iesire a romanilor din criza?
- OTOPENI !!!

O tanara statea pe o banca in parc, cand un individ ce parea boschetar se aseaza langa ea si o intreaba:
– Domnisoara, vreti sa va culcati cu mine?!
– Nu!
– Atunci, va rog sa plecati din patul meu!


Un bărbat întreabă instructorul la sala de fitness:
- Vreau să impresionez o fată, care aparat să îl folosesc?
Instructorul îi răspunde: - Foloseşte bancomatul!...


Un colonel îi spune generalului:
-Domnule general, aveţi pantalonii descheiaţi!
- Experimentez, colonele!  Aseară am avut cămaşa descheiată şi mi-a înţepenit gâtul.


Trei amici, evident români, erau într-o barcă şi dădeau la peşte când deodată un înger vindecător apare lângă ei.
Ăştia, înmărmuriţi, după ce le revine glasul încep să îi ceară:


·  Eu am o durere mare de spate de câţiva ani, nu pot să scap de ea...


Îngerul îi atinge spatele şi e vindecat!


·  Eu trebuie să port ochelari toată viaţa, că nu văd bine, şi aş vrea să văd şi eu clar lucrurile care mă înconjoară...


Îngerul îi ia ochelarii, îi aruncă în apă şi ochii i se vindecă, vede perfect.. Se uită îngerul şi la al treilea...


·  Pe mine să nu mă atingi!!! Io primesc pensie de boală...


 
Proteste la Cluj-Napoca :
- Merem la miting sa-l dam jos pe Basescu?
- Merem. Da' cate grade is afara?
- Minus 7.
- No, lasa, ca nu-i om rau...

 
Marie, dacă ai câştiga 100 milioane la Loto , m-ai mai iubi?
- Da Ioane, şi  mi-ar fi foarte dor de tine!


Doi amici, vară toridă, în barcă la pescuit, beau bere cu lansetele în apă, fumează nişte trabucuri ...
când deodată unul din ei se opreşte şi zice din senin:
- Auzi mă, cred că divorţez de nevastă-mea, nu mi-a mai vorbit de o  săptămână!
- Băă, io zic să te mai gândeşti, femeie bună ca asta e mai greu de găsit...


Soţul, tot roşu şi transpirat, calcă rufe şi o`ntreaba pe nevastă-sa:
- Dragă eşti sigură că asta e cura cu fier pe care mi-a prescris-o medicul????

La servici Şeful îi spune angajatului: - Faci totul atât de încet!
Gândeşti încet, scrii încet, vorbeşti încet, te mişti încet! Faci vreun lucru repede?
- Da! Obosesc repede !



Din cele care circula redirectionate pe mail.