Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

O intrebare despre vid

Creat de styhl, Mai 03, 2011, 07:56:52 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

tavy

Citat din: jan11 din Iulie 11, 2011, 09:40:11 PM
      Nu are rost atata vorbarie pentru o problema atat de simpla.Mai pe scurt spus,in spatiu,unde nu exista atmosfera,pistonul seringii se misca dute-vino in interiorul acesteia fara nici o retinere;se misca liber,pentru ca,in lipsa atmosferei nu exista presiunea care sa-l impinga(retina) in interior.
Evident problema este banală dar cu puțină imaginație o putem deturna către ceva mai interesant. Sunt convins că mulți nu știu că în zona așa zis vidată a tubului lui Torricelli se găsesc vapori de mercur.

styhls

Electron, vad ca incepi a vorbi din ce in ce tot mai grosolan cu mine. Cum am mai spus mai demult, mie imi e paralel criticile (grosolane),ce depasesc limita, chiar de ar fi ele si a celui mai mare fizician, sau a alt cuiva.
E bine ca te starui ca forumul sa fie cit mai obectiv, insa toata obectivitatea aceasta si nivelul de cunostinta  (la momentul dat), cu parere de rau nu poate da raspuns la o sumedenie de probleme, fie ele din fizica sau din alt domeniu.

Electron

Citat din: styhls din Iulie 11, 2011, 10:43:59 PM
Electron, vad ca incepi a vorbi din ce in ce tot mai grosolan cu mine.
Vezi gresit. Unde am fost grosolan cu tine? Te rog da citatele de rigoare sa vad si eu ce te scandalizeaza in asa fel.

CitatE bine ca te starui ca forumul sa fie cit mai obectiv, insa toata obectivitatea aceasta si nivelul de cunostinta  (la momentul dat), cu parere de rau nu poate da raspuns la o sumedenie de probleme, fie ele din fizica sau din alt domeniu.
Si ce-i cu asta? Te-a mintit cineva pe tine cum ca stiinta de azi poate raspunde la toate problemele?

e-
Don't believe everything you think.

styhlll

  vid= lipsa materiei. Si daca vorbim de lipsa materiei, atunci asa si sa fie, ci nu "putina" materie,sau oleaca mai mult.
   In wikipedia e clar spus ca sunt 2 tipuri de vid (conform stiintei actuale), 1) vidul fizic (lipsa totala a materiei); 2) vidul tehnologic(materie in cantitati foarte mici).
   
   Faptul ca eu am neglijat inca de la inceput presiunea atmosferica, e corect spus.
   Iar faptul ca electron imi spunea ca in tubul lui torriceli este vid (in sens fizic), aceasta este altceva, sau in spatiul intergalactic.

    Unde este, si cum se poate de capatat, oare, vid fizic???

    Privitor la ce a spus Mircea_p. Dar,oare pot ajunge 2 bucati de material intro stare superflua? Care este demonstratia ca exista o forta care le pot separa?