Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

O intrebare despre vid

Creat de styhl, Mai 03, 2011, 07:56:52 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

A.Mot-old

#15
Citat din: Electron din Mai 05, 2011, 10:51:37 AM
Citat din: A.Mot din Mai 05, 2011, 10:48:08 AM
Care este definitia numerelor pare?
Cum, nu sti care e definitia numerelor pare? Data viitoare nu te mai oferi sa raspunzi la intrebari despre care nu stii nici macar definitiile de baza.

e-
vezi ca am modificat raspunsul meu anterior...........Alta definitie nu stiu.........Asa ca spune tu care este definitia numarului par eventual impar..........
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Mai 05, 2011, 10:55:20 AM
vezi ca am modificat raspunsul meu anterior.
Vezi ca e lipsit de respect sa modifici un mesaj dupa ce s-a raspuns la el.

CitatAlta definitie nu stiu.........
Crezi cumva ca paritatea numerelor intregi are mai multe definitii?

CitatAsa ca spune tu care este definitia numarului par eventual impar.
Definitia pe care ai introdus-o in mesajul tau modificat este cea corecta. Daca nu intelegi ca din aceasta rezulta direct ca 0 este par indiferent de faptul ca e sau nu element neutru al adunarii, atunci spune asa, poate vine cineva si iti face demonstratia completa mura in gura.

e-
Don't believe everything you think.

styhl

 Caatare nu prea imi inchipui cum  0 sa fie un numar par sau impar.
  Demonstratia ceia cu adunarea, si rezultatul sa fie un numar par.... imi place, dar eu cred ca 0 este mai degraba o nedeterminare (ca e par, sau impar). Cum putem determina daca nimicul este par sau nu? Care este perechia lui, imi pare ca nici intrebarea / sau punerea problemei despre aceia ca 0 e par sau nu nici nu are sens?!

Electron

#18
Citat din: styhl din Mai 05, 2011, 11:43:05 AM
Caatare nu prea imi inchipui cum  0 sa fie un numar par sau impar.
Numarul 0 este par conform definitiei numerelor pare.


EDIT:
Citat din: styhl din Mai 05, 2011, 11:43:05 AM
Cum putem determina daca nimicul este par sau nu?
Daca "nimicul" este par sau nu, este o cu totul alta intrebare si nu e treaba matematicii sa raspunda la asta. Cand o sa incetezi sa mai confunzi vidul din fizica cu multimea vida din matematica, si vei inceta sa mai confunzi "nimicul" cu numarul 0, poate vei intelege acest lucru.


e-
Don't believe everything you think.

Electron

#19
Citat din: A.Mot din Mai 05, 2011, 09:12:06 AM
Se stie ca suma a doua numere pare este un numar par si daca zero ar fi considerat numar impar atunci ar rezulta ca un numar impar + un numar par ar da un numar par ceea ce ar fi eronat....In concluzie corect este sa consideram ca numarul zero este un numar par.
Abea acum am remarcat aceasta perla.

"Demonstratia" ta este circulara: presupui din start ca "suma a doua numere pare este un numar par", in timp ce vrei sa studiezi paritatea unui anumit numar (in acest caz 0). Pai daca nu stii ca 0 e par sau nu, nu poti sa stii ca "suma a doua numere pare este un numar par". Aceasta proprietate (anume ca "suma a doua numere pare este un numar par") se verifica plecand de la definitia numerelor pare, definitie care se aplica la fel la toate numerele, direct, indiferent de proprietatea asta. E ilogic sa consideri ca proprietatea asta e adevarata si sa-ti mai pui intrebari despre paritatea anumitor numere.

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

#20
Citat din: Electron din Mai 05, 2011, 03:35:58 PM
Citat din: A.Mot din Mai 05, 2011, 09:12:06 AM
Se stie ca suma a doua numere pare este un numar par si daca zero ar fi considerat numar impar atunci ar rezulta ca un numar impar + un numar par ar da un numar par ceea ce ar fi eronat....In concluzie corect este sa consideram ca numarul zero este un numar par.
Abea acum am remarcat aceasta perla.

"Demonstratia" ta este circulara: presupui din start ca "suma a doua numere pare este un numar par", in timp ce vrei sa studiezi paritatea unui anumit numar (in acest caz 0). Pai daca nu stii ca 0 e par sau nu, nu poti sa stii ca "suma a doua numere pare este un numar par". Aceasta proprietate (anume ca "suma a doua numere pare este un numar par") se verifica plecand de la definitia numerelor pare, definitie care se aplica la fel la toate numerele, direct, indiferent de proprietatea asta. E ilogic sa consideri ca proprietatea asta e adevarata si sa-ti mai pui intrebari despre paritatea anumitor numere.

e-
Reciteste tot mesajul si nu mai scoate din din mesaj doar o parte........De fapt putem arata mai simplu ca numarul zero nu poate fi numar impar deoarece atunci am putea scrie ca 0=2n+1 de unde rezulta ca n=-0,5 ceea ce este absurd deoarece n trebuie sa fie numar intreg...........deci 0=2p de unde rezulta ca p=0 ceea ce este corect deoarece zero este un numar intreg.In concluzie numarul zero este un numar par.
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Mai 06, 2011, 07:39:57 AM
De fapt putem arata mai simplu ca numarul zero nu poate fi numar impar deoarece atunci am putea scrie ca 0=2n+1 de unde rezulta ca n=-0,5 ceea ce este absurd deoarece n trebuie sa fie numar intreg...........deci 0=2p de unde rezulta ca p=0 ceea ce este corect deoarece zero este un numar intreg.In concluzie numarul zero este un numar par.
Evident, asta spuneam si eu, sa aplici direct definitia numerelor pare ca sa "vezi" ca 0 e par. Nici o alta proprietate nu e necesara, nici macar faptul ca 0 ar fi elementul neutru pentru adunare.

e-
Don't believe everything you think.

styhl

 ;D , mai electron tu ce esti extraterestru, de unde stii atitea?

Alexandru T.

Citat din: styhl din Mai 06, 2011, 11:37:25 AM
;D , mai electron tu ce esti extraterestru, de unde stii atitea?
A explicat doar definiţia numerelor pare, ce e aşa greu?

styhl

   Atitea cosmonauti, astrofizicieni, matematicieni si oameni de stiinta, dar nimeni nu poate da raspuns concret la intrebarea pusa (pare foarte simpla).
    Fie, cu definitiile despre vid, se mai poate de inteles (mai degraba nimeni nustie daca vidul chiar exista sau nu), dar cu experimentul cela pus de mine, nu vad nici un raspuns. 8)

A.Mot-old

#25
Citat din: styhl din Mai 24, 2011, 06:52:26 PM
  Atitea cosmonauti, astrofizicieni, matematicieni si oameni de stiinta, dar nimeni nu poate da raspuns concret la intrebarea pusa (pare foarte simpla).
   Fie, cu definitiile despre vid, se mai poate de inteles (mai degraba nimeni nustie daca vidul chiar exista sau nu), dar cu experimentul cela pus de mine, nu vad nici un raspuns. 8)
Nu exista vid in univers deoarece peste tot exista energie..........si oricat ai scoate tu aerul dintr-o seringa inauntrul seringii exista fotoni si deci energie.Exista intuneric absolut?
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: styhl din Mai 24, 2011, 06:52:26 PM
   Atitea cosmonauti, astrofizicieni, matematicieni si oameni de stiinta, dar nimeni nu poate da raspuns concret la intrebarea pusa (pare foarte simpla).
In experimentul tau ai plecat de la premise gresite. Concret:
Citat din: styhl din Mai 03, 2011, 07:56:52 PM
Ce se va intimpla daca vom lua o seringa (taem partea in care se tine acul) evacuam tot din el pina se ajunge ca spatiul din interiorul seringii sa fie vid (0). Apoi inchidem "gaura" unde trebuea sa se tina acul si incercam sa tragem seringa inapoi- in rezultat nu putem face nici o miscare.[...]
De ce nu am putea face nici o miscare? Este presiunea atmosferica (exterioara siringii) imposibil de invins? De cand?

e-
Don't believe everything you think.

styhl

A. Mot.
Nu te grabi cu concluziile.
1) Faptul ca gazele se pot comprima, aceasta mult inseamna. Daca tu comprimi 1/2 de volum de gaz, se pune intrebarea- unde a disparut, plecat cealat 1/2 volum ("vid").
2) Daca Universul este finit, ce ne poti spune dumitale cu energiile tale -
"Nu exista vid in univers deoarece peste tot exista energie..........si oricat ai scoate tu aerul dintr-o seringa inauntrul seringii exista fotoni si deci energie."??????

A.Mot-old

Citat din: styhl din Mai 24, 2011, 09:18:35 PM
A. Mot.
Nu te grabi cu concluziile.
1) Faptul ca gazele se pot comprima, aceasta mult inseamna. Daca tu comprimi 1/2 de volum de gaz, se pune intrebarea- unde a disparut, plecat cealat 1/2 volum ("vid").
2) Daca Universul este finit, ce ne poti spune dumitale cu energiile tale -
"Nu exista vid in univers deoarece peste tot exista energie..........si oricat ai scoate tu aerul dintr-o seringa inauntrul seringii exista fotoni si deci energie."??????
Universul este infinit.Cum demonstrezi tu ca universul e finit?
Adevărul Absolut Este Etern!

styhl

Nu stiu nici eu ca e finit sau infinit, daca stiam probabil (logic ar trebui sa fie) ca nici nu puneam intrebarile despre vid, totul era sa fie clar.
Plus la aceasta noi inca nu intelegem ce inseamna finitatea Universului, toti spun, spun,... insa cam nimic nu inteleg ce spun,  ;D  ;D ;D ;D