Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ce cred eu despre big bang

Creat de Teodor Sarbu, Aprilie 29, 2011, 08:09:14 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Teodor Sarbu

                     CE CRED EU DESPRE BIG  BANG

    Să presupunem că două cuantine de semn opus şi de frecvenţe diferite, venite din alte universuri aflate la distanţe uriaşe de locul big bangului, se întâlnesc într-o zonă din spaţiu în care nu se află aproape nimic. Cuantina negativă (levogiră) se întâlneşte cu cea pozitivă (dextrogiră). Aceste cuantine au frecvenţa proprie a electronului respectiv a protonului. Aceasta nu înseamnă altceva decât că în macrounivers (pentru a-l diferenţia de universul nostru pe care îl conţine) există o infinitate de universuri similare cu al nostru, chiar dacă unele poate sunt din antimaterie. Deci peste tot există electroni şi protoni sau pozitroni şi antiprotoni.
   Deoarece în zona în care s-au întâlnit cele două cuantine practic nu există aproape nimic cele două cuantine se pot apropia foarte mult, dar totuşi nu se întâlnesc. Dacă s-ar fi întâlnit energia universului nostru ar fi fost infinită, ceea ce nu ar fi posibil. De aceasta presupun că nu există nici-o zonă din macrounivers în care să nu existe absolut nimic.       
   Caracteristicile celor două cuantine originare au dat caracteristicile particulelor elementare din universul nostru.
Să le reamintim:
-viteza de front egală cu viteza luminii;
-viteza de fază mult mai mare decât viteza luminii, de fapt numai aşa au putut să ajungă în zona noastră de spaţiu;
-frecvenţa egală cu frecvenţa proprie a electronului, pentru cuantina negativă şi cu frecvenţa proprie a protonului, pentru cuantina pozitivă;
  Dacă nu ştiţi ce înţeleg eu prin cuantine citiţi articolele de pe forum "De la particule elementare la unificarea teoriei câmpurilor şi a forţelor" şi "O abordare diferită a teoriei particulelor elementare". Nu uitaţi ce am scris în articolele amintite, cu cât distanţa este mai mică cu atât energia este mai mare. Deci distanţa dintre cuantine a fost neînchipuit de mică.

                                                 Teodor Sârbu

Electron

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 29, 2011, 08:09:14 PM
-viteza de fază mult mai mare decât viteza luminii,
Prin ce procedeu elucubrant compari tu o viteza de faza cu o viteza de propagare?

e-
Don't believe everything you think.

Teodor Sarbu

Simplu o unda care are o amplitudine foarte mare ajunge mult mai departe decit frontul ei. Parca asa este definita viteza de faza.

Electron

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 29, 2011, 08:31:39 PM
Simplu o unda care are o amplitudine foarte mare ajunge mult mai departe decit frontul ei. Parca asa este definita viteza de faza.
Ah, deci pleci de la o definitie care pe langa ca nu o prezinti in mod coerent, nici nu esti sigur ca ar fi definitia corecta.

Iti recomand sa tii cont de acum inainte ca doua marimi care nu au aceeasi unitate de masura nu se pot compara. E complet ilogic.

e-
Don't believe everything you think.

Teodor Sarbu

Poate ca nu am raspuns exact la ce este viteza de faza, dar am raspuns exact la intrebare. Viteza de crestere a amplitudinii undei, in special a cuantinelor, este mult mai mare decit viteza luminii. Daca tii neaparat voi cauta unde am citit ca viteza de faza a luminii este mai mare decit viteza luminii, deci este vorba de aceleasi unitati de masura. Probabil ca va trebui sa mai astepti putin. Plec intr-un mic concediu.

Electron

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 29, 2011, 09:20:08 PM
Poate ca nu am raspuns exact la ce este viteza de faza, dar am raspuns exact la intrebare.
Nu prea vad cum poti sa scoti camasa in acest fel. Eu te-am intrebat despre comparatia vitezei de faza cu cea de propagare, nu despre altceva. Incercarea este amuzanta, totusi. :)

e-
Don't believe everything you think.

mircea_p

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 29, 2011, 08:31:39 PM
Simplu o unda care are o amplitudine foarte mare ajunge mult mai departe decit frontul ei. Parca asa este definita viteza de faza.
Vrei sa zici ca frontul ramane in urma? Lasand la o parte confuziiile in legatura cu diferitele viteze asociate unei unde, asta e usor ilogic.

Teodor Sarbu

Pentru a intelege mai usor, inchipuieste-ti o sinusoida , asa cum era desenata pe tabla, si care se deplaseaza cu tabla cu viteza luminii. Unda oscileaza in continuare fara sa ramna in urma. Vei vedea la un calcul simplu ca punctele de pe sinusoida se misca cu o viteza mai mare decit viteza tablei, in cauza viteza luminii.

mircea_p

O, asta e cu totul altcvea decat ai spus mai sus. Nu are nici o legatura cu viteza de grup sau de faza. Poate cu unde care se propaga intr-un mediu in miscare.
Hai sa pastram discutia la vitezele alea, pana ne lamurim.

Observatia mea era in legatura cu afirmatia ca  "unda ajunge mai departe decat frontul ei".
Ce anume ajunge mai departe? Frontul e parte din unda. Si e "partea" care ajunge prima la un anumit punct (prin definitie).

Poate ar fi util sa(-ti) definesti ce intelegi prin "viteza frontului", viteza de faza si poate viteza de grup (care e viteza propagarii grupului de unde). Se pare ca tocmai pe asta ai lasat-o deoparte.


HarapAlb

Citat din: Electron din Aprilie 29, 2011, 08:57:41 PM
Prin ce procedeu (...) compari tu o viteza de faza cu o viteza de propagare?
In acceptiunea consacrata a termenului, viteza de faza se poate compara cu viteza luminii, vezi de exemplu http://en.wikipedia.org/wiki/Phase_velocity 

Termenii introdusi si folositi in documentul de fata par sa fie nestandard si de aici tot felul de confuzii, de exemplu "viteza de front"; faza este cea care defineste frontul de unda. Probabil prin viteza frontului s-a referit la viteza de grup.

florin_try

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 29, 2011, 08:09:14 PM
    Să presupunem că două cuantine ...

Ce este o cuantina? De cuanta am auzit dar de cuantina nu.

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 29, 2011, 08:09:14 PM
cuantine de semn opus

Cuantinele au semn? + si minus ca la sarcini electrice? 

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 29, 2011, 08:09:14 PM
venite din alte universuri aflate la distanţe uriaşe de locul big bangului,

Banuiesc ca aceste distante sunt intr-un spatiu multidimensional ce cuprinde ca subspatiu si spatiul format cu big-bangul nostru ?

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 29, 2011, 08:09:14 PM
se întâlnesc într-o zonă din spaţiu în care nu se află aproape nimic.

Ce inseamna 'aproape nimic'? Stiinta nu opereaza cu conceptul de 'aproape nimic': daca exista ceva il defineste, daca nu nu.

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 29, 2011, 08:09:14 PM
Cuantina negativă (levogiră) se întâlneşte cu cea pozitivă (dextrogiră).

Inteleg ca aceste 'cuantine' sunt chirale de vreme ce sunt levo sau dextro?
Asta implica cel putin quadropol a "ceva" ca sa apara obiect chiral?

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 29, 2011, 08:09:14 PM
Aceste cuantine au frecvenţa proprie a electronului respectiv a protonului.

Si care este frecventa proprie a fotonului si a electronului?
La ce gen de 'frecventa proprie' te referi?


Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 29, 2011, 08:09:14 PM
Aceasta nu înseamnă altceva decât că în macrounivers (pentru a-l diferenţia de universul nostru pe care îl conţine) există o infinitate de universuri similare cu al nostru, chiar dacă unele poate sunt din antimaterie.

Ce mecanism de inferenta ai folosit sa ajungi la concluzia de mai sus?
Cum, de unde, si in ce fel rezulta ca "există o infinitate de universuri similare cu al nostru"
Si ce legatura are antimateria? Cum si de unde si prin ce mecanism de deductie logica ai dedus necesitatea aducerii in discutie a antimateriei?

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 29, 2011, 08:09:14 PM
Deci peste tot există electroni şi protoni sau pozitroni şi antiprotoni.

De ce? De unde?

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 29, 2011, 08:09:14 PM
   Deoarece în zona în care s-au întâlnit cele două cuantine practic nu există aproape nimic cele două cuantine se pot apropia foarte mult, dar totuşi nu se întâlnesc. Dacă s-ar fi întâlnit energia universului nostru ar fi fost infinită, ceea ce nu ar fi posibil.

Dar ce legatura au cuantinele cu energia universului?

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 29, 2011, 08:09:14 PM
De aceasta presupun că nu există nici-o zonă din macrounivers în care să nu existe absolut nimic.       

Nu cred ca este clar din expunerea de mai sus cum ai ajuns la aceasta concluzie. Si ce intelegi tu prin absolut nimic?

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 29, 2011, 08:09:14 PM
-viteza de front egală cu viteza luminii;
-viteza de fază mult mai mare decât viteza luminii, de fapt numai aşa au putut să ajungă în zona noastră de spaţiu;
-frecvenţa egală cu frecvenţa proprie a electronului, pentru cuantina negativă şi cu frecvenţa proprie a protonului, pentru cuantina pozitivă;

Operezi cu concepte pe care nu le intelegi.

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 29, 2011, 08:09:14 PM
  Dacă nu ştiţi ce înţeleg eu prin cuantine citiţi articolele de pe forum "De la particule elementare la unificarea teoriei câmpurilor şi a forţelor" şi "O abordare diferită a teoriei particulelor elementare". Nu uitaţi ce am scris în articolele amintite, cu cât distanţa este mai mică cu atât energia este mai mare. Deci distanţa dintre cuantine a fost neînchipuit de mică.

Logica pe care tu o folosesti e greu de inteles pentru cineva format stiintific. Insa ai putea gasi audienta printre mistici.
Nu voi citi articole de ale tale de pe forum, tu vii cu abureli si formulari SF pe care nici tu nu le intelegi, dar le folosesti asa ca sa te afli in treaba.

Nu folosi concepte pe care nu le intelegi. Limiteaza-te strict la ceea ce poti intelege.

Teodor Sarbu

Nu pot sa-ti respund daca nu vrei sa citesti ce am scris oe forum. Da, cuantinele au semn si sunt spirale levo sau dextrogire. Spirale care la rindul lor se misca pe cercuri. Aici vorbesc strict de spatiul tridimensional. Daca nu citesti, indiferent de motiv,  nu pot repeta aici cele scrise deja. Ar ocupa mult prea mult spatiu. Nu pot sa te oblig sa citesti ceea cenu vrei. Cu respect.

A.Mot-old

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 29, 2011, 08:09:14 PM
                     CE CRED EU DESPRE BIG  BANG

    Să presupunem că două cuantine de semn opus şi de frecvenţe diferite, venite din alte universuri aflate la distanţe uriaşe de locul big bangului, se întâlnesc într-o zonă din spaţiu în care nu se află aproape nimic. Cuantina negativă (levogiră) se întâlneşte cu cea pozitivă (dextrogiră). Aceste cuantine au frecvenţa proprie a electronului respectiv a protonului. Aceasta nu înseamnă altceva decât că în macrounivers (pentru a-l diferenţia de universul nostru pe care îl conţine) există o infinitate de universuri similare cu al nostru, chiar dacă unele poate sunt din antimaterie. Deci peste tot există electroni şi protoni sau pozitroni şi antiprotoni.
   Deoarece în zona în care s-au întâlnit cele două cuantine practic nu există aproape nimic cele două cuantine se pot apropia foarte mult, dar totuşi nu se întâlnesc. Dacă s-ar fi întâlnit energia universului nostru ar fi fost infinită, ceea ce nu ar fi posibil. De aceasta presupun că nu există nici-o zonă din macrounivers în care să nu existe absolut nimic.       
   Caracteristicile celor două cuantine originare au dat caracteristicile particulelor elementare din universul nostru.
Să le reamintim:
-viteza de front egală cu viteza luminii;
-viteza de fază mult mai mare decât viteza luminii, de fapt numai aşa au putut să ajungă în zona noastră de spaţiu;
-frecvenţa egală cu frecvenţa proprie a electronului, pentru cuantina negativă şi cu frecvenţa proprie a protonului, pentru cuantina pozitivă;
  Dacă nu ştiţi ce înţeleg eu prin cuantine citiţi articolele de pe forum "De la particule elementare la unificarea teoriei câmpurilor şi a forţelor" şi "O abordare diferită a teoriei particulelor elementare". Nu uitaţi ce am scris în articolele amintite, cu cât distanţa este mai mică cu atât energia este mai mare. Deci distanţa dintre cuantine a fost neînchipuit de mică.

                                                 Teodor Sârbu

Nu-nteleg ce legatura este intre asa zisele cuantine si big-bang!!!!!!!?????A fost sau nu afost big-bang si ce legatura au asa zisele cuantine cu big-bangul?

In concluzie ce crezi tu despre big-bang? :o
Adevărul Absolut Este Etern!

Teodor Sarbu

Da, a fost big bang! doar am lansat o ipoteza despre cum cred eu ca s-a produs, si efectele apropierii acestor doua cuantine, care au dat principalele caracteristici ale universului nostru.

A.Mot-old

#14
Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 30, 2011, 08:11:01 AM
Da, a fost big bang! doar am lansat o ipoteza despre cum cred eu ca s-a produs, si efectele apropierii acestor doua cuantine, care au dat principalele caracteristici ale universului nostru.
Nu-nteleg!Big-bangul s-a produs datorita acestor asa zise cuantine?Cat de mari au fost aceste asa zise cuantine si ce compozitie aveau ele inainte big-bang?Azi mai exista cuantine?De unde si cum au aparut asa zisele cuantine?
Adevărul Absolut Este Etern!