Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre particule in general si despre foton si bosonul Higgs in special.

Creat de A.Mot-old, Aprilie 25, 2011, 05:17:25 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

A.Mot-old

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 26, 2011, 04:26:45 PM
Prin "pare să existe" nu mă refer neapărat la faptul că o văd cu ochii, că așa nici legile fizicii nu le văd cu ochii -- ci la faptul că are niște efecte măsurabile și consistente. Ca să măsor o diferență de potențial e suficient să pun voltmetrul, și el o să arate același lucru indiferent dacă cred sau nu că o să-l arate.
Exista cercetatori care masoara energii ale asa ziselor fantome........Ce parere ai?Intr-o zi se va dovedi ca aceste fantome exista si mai mult se va dovedi stiintific asa cum iti place tie ca sufletele exista......... >:(
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

Ai vreo sursă serioasă care documentează asta? Lumea e plină de nebuni, nu-i nevoie să stai să-i crezi pe toți  ;D

Adi

Ma bucur ca Alexandru Lazar a raspuns asa bine la intrebarile la raspunsul meu. Va rog sa nu mai vorbiti despre Dumnezeu la un topic de stiinta. Limitati-va la fotoni si bosoni Higgs, ca despre asta e topicul.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

A.Mot-old

Citat din: Adi din Aprilie 26, 2011, 05:57:46 PM
Ma bucur ca Alexandru Lazar a raspuns asa bine la intrebarile la raspunsul meu. Va rog sa nu mai vorbiti despre Dumnezeu la un topic de stiinta. Limitati-va la fotoni si bosoni Higgs, ca despre asta e topicul.
Da de-acord dar nu uita ca si tu pe topicul tau spuneai ca bosonul lui Higgs mai este denumit si particula lui Dumnezeu.......... ???
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Aprilie 27, 2011, 09:02:19 AM
[...] bosonul lui Higgs mai este denumit si particula lui Dumnezeu.......... ???
Da, asa mai este numit. Ce relevanta are asta ?

e-
Don't believe everything you think.

123

@ A. Mot:

Si eu cred in Dumnezeu dar nu cred ca se poate demonstra existenta Lui, in sensul cerut de stiinta. De altfel, El nici nu are nevoie de astfel de "confirmari" si nici credinciosii nu ar trebui sa aiba nevoie.

In legatura cu bosonul Higgs (nu stiu daca e adevarat sau e doar o glumita de pe net), initial aceasta particula a fost numita "particula data dracului" pentru ca nu putea fi gasita. Mai tarziu, un popularizator al stiintei, al carui nume imi scapa, i-a dat denumirea de "particula lui Dumnezeu" pentru ca suna mai "comercial". Daca tu crezi cu adevarat in Dumnezeu, atunci crezi ca toate particulele sunt ale lui Dumnezeu, nu doar Higgs, nu?

Scientia

Le reamintim celor care invocă des divinitatea în mesajele lor pe acest forum că nu acesta este locul potrivit pentru a o face.
Nu cred că cineva a devenit credincios pe forum şi nici nu cred că cineva şi-a pierdut credinţa citind diverse pe Internet.
Credem, deci, că insistenţa promovării unor non-argumente referitoare la rolul lui Dumnezeu în crearea/controlul Universului, aici ori în alte topicuri de pe forum, este inutilă şi supărătoare pentru cei care discută folosind argumente ştiinţifice.

În plus, dat fiind subiectul acestei discuţii, invocarea divinităţii şi a unor pasaje de prin cărţile sfinte este offtopic.

::M.

Adi

Citat din: 123 din Aprilie 27, 2011, 05:08:21 PM
Mai tarziu, un popularizator al stiintei, al carui nume imi scapa, i-a dat denumirea de "particula lui Dumnezeu" pentru ca suna mai "comercial".

Numele lui este Leon Lederman si a luat premiul Nobel pentru fizica pentru descoperirea neutrinului muonic. Totodata, a fost un director al laboratorului american Fermilab. Cand a scris o carte de popularizare a bosonului Higgs, editorul sau (nu cercetatorul) a decis ca titlul cartii trebiue sa cuprinda si sintagma "the God particle" ca sa aiba vanzari mai multe. In plus de asta, "the God particle" inseamna "zeul particulelor", iar nu "particula lui Dumnezeu", asa cum traduce gresit presa romaneasca si presa din tarile cu limbi orginare din latina.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

florin_try

Citat din: A.Mot din Aprilie 25, 2011, 05:17:25 PM
Intrebari la care astept cu interes raspunsuri.....
2.-Exista vreo particula care sa fie in repaus?


Nu exista 'repaus absolut'.
2 particole sunt in repaus una fata de cealalta daca au viteza relativa zero una fata de cealalta.

Citat din: A.Mot din Aprilie 25, 2011, 05:17:25 PM
4.-Orice particula este supusa acceleratiei gravitationale a Terrei?
Eu zic ca este evident ca NU!

Citat din: A.Mot din Aprilie 25, 2011, 05:17:25 PM
5.-Datorita carui fapt fotonul are o viteza asa de mare si anume de aproape 300000 de Km/s?

De exemplu viteza luminii e determinata de constantele vidului: c=1/radical(mu0*epsilon0)).
De ce vidul are aceste valori pentru mu0 si epsilon0, si nu altele, nu stiu daca vre-o teorie poate da acest raspuns azi.
De ce constantele fizice sunt care sunt si nu altele, din nou, nu cred ca stiinta de azi are raspuns.

A.Mot-old

Citat din: Adi din Aprilie 27, 2011, 10:11:54 PM
Citat din: 123 din Aprilie 27, 2011, 05:08:21 PM
Mai tarziu, un popularizator al stiintei, al carui nume imi scapa, i-a dat denumirea de "particula lui Dumnezeu" pentru ca suna mai "comercial".

Numele lui este Leon Lederman si a luat premiul Nobel pentru fizica pentru descoperirea neutrinului muonic. Totodata, a fost un director al laboratorului american Fermilab. Cand a scris o carte de popularizare a bosonului Higgs, editorul sau (nu cercetatorul) a decis ca titlul cartii trebiue sa cuprinda si sintagma "the God particle" ca sa aiba vanzari mai multe. In plus de asta, "the God particle" inseamna "zeul particulelor", iar nu "particula lui Dumnezeu", asa cum traduce gresit presa romaneasca si presa din tarile cu limbi orginare din latina.
Eu am facut engleza tehnica in facultate si stiu ca particle inseamna particula si nu particule si deci "the God particle" s-ar traduce "Particula lui Dumnezeu" si mai stiu ca la plural particule in engleza se scrie particles........Poate Lederman si/sau poate cel ce-a scris/editat cartea a uitat sa puna un s la urma lui particle.........desi ma indoiesc ca ar fi asa.......
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Citat din: florin_ din Aprilie 28, 2011, 06:30:21 AM
Citat din: A.Mot din Aprilie 25, 2011, 05:17:25 PM
Intrebari la care astept cu interes raspunsuri.....
2.-Exista vreo particula care sa fie in repaus?


Nu exista 'repaus absolut'.
2 particole sunt in repaus una fata de cealalta daca au viteza relativa zero una fata de cealalta.

Citat din: A.Mot din Aprilie 25, 2011, 05:17:25 PM
4.-Orice particula este supusa acceleratiei gravitationale a Terrei?
Eu zic ca este evident ca NU!

Citat din: A.Mot din Aprilie 25, 2011, 05:17:25 PM
5.-Datorita carui fapt fotonul are o viteza asa de mare si anume de aproape 300000 de Km/s?

De exemplu viteza luminii e determinata de constantele vidului: c=1/radical(mu0*epsilon0)).
De ce vidul are aceste valori pentru mu0 si epsilon0, si nu altele, nu stiu daca vre-o teorie poate da acest raspuns azi.
De ce constantele fizice sunt care sunt si nu altele, din nou, nu cred ca stiinta de azi are raspuns.
Corect!Oare nu ar trebui sa se cerceteze de ce constantele sunt asa si nu altfel?Poate ca intr-o zi aceste constante de care depinde universul si deci de care depindem si noi schimbandu-se ar putea sa distruga universul in care traim iar daca am cunoaste cauza acestor constante atunci poate le-am controla si ajusta astfel incat sa nu se produca catastrofe microcosmice sau macrocosmice...........
Adevărul Absolut Este Etern!

Adi

Citat din: A.Mot din Aprilie 28, 2011, 07:48:58 AM
Citat din: Adi din Aprilie 27, 2011, 10:11:54 PM
Citat din: 123 din Aprilie 27, 2011, 05:08:21 PM
Mai tarziu, un popularizator al stiintei, al carui nume imi scapa, i-a dat denumirea de "particula lui Dumnezeu" pentru ca suna mai "comercial".

Numele lui este Leon Lederman si a luat premiul Nobel pentru fizica pentru descoperirea neutrinului muonic. Totodata, a fost un director al laboratorului american Fermilab. Cand a scris o carte de popularizare a bosonului Higgs, editorul sau (nu cercetatorul) a decis ca titlul cartii trebiue sa cuprinda si sintagma "the God particle" ca sa aiba vanzari mai multe. In plus de asta, "the God particle" inseamna "zeul particulelor", iar nu "particula lui Dumnezeu", asa cum traduce gresit presa romaneasca si presa din tarile cu limbi orginare din latina.
Eu am facut engleza tehnica in facultate si stiu ca particle inseamna particula si nu particule si deci "the God particle" s-ar traduce "Particula lui Dumnezeu" si mai stiu ca la plural particule in engleza se scrie particles........Poate Lederman si/sau poate cel ce-a scris/editat cartea a uitat sa puna un s la urma lui particle.........desi ma indoiesc ca ar fi asa.......

Dar nici nu am zis ca ar fi mai multe particule la plural. Am zis "zeul particulelor", adica particula Higgs, care e una singura, este zeul, care e unul singur, si este un zeu particula, zeu peste celelalte particule. Cu alte cuvinte, traducerea lui "the God particle" ar fi "particula zeu". Ca sa nu te mai induca in eroare pluralul. Deci e vorba de o particula care e asa de importanta ca este zeu. Particula e zeu, nu particula apartine unui zeu.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: A.Mot din Aprilie 28, 2011, 07:55:40 AM
Corect!Oare nu ar trebui sa se cerceteze de ce constantele sunt asa si nu altfel

Ba da, ar trebui si chiar le cerceteaza, dar inca nu e raspuns.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

A.Mot: Traducerea corectă pentru "God particle" ar fi "particula-zeu". Dacă tot ai făcut engleză tehnică, presupun că îți poți da seama că termenul corect pentru "particula lui Dumnezeu" ar fi "God's particle" -- drept e că-i numai diferență de un apostrof și-un "s" acolo. Totuși nu cred că e așa important, denumirea nu cuprinde nicio informație despre ce face particula asta -- putea să-i spună și berea lui Petrică, fără ca asta să implice că e lichidă și făcută din hamei.

valangjed

Citat din: A.Mot din Aprilie 26, 2011, 04:43:37 PM
Citat din: Eugen7 din Aprilie 26, 2011, 04:07:16 PM
Daca energia electrica "nu prea pare sa existe" pentru ca nu o "vezi" atunci "baga degetele in priza" si o sa simti efectele energiei electrice.  ;D
Astfel, daca pe Dumnezeu nu il "vezi" ochii fizici nu inseamna implicit ca nu exista.  :P
Reamintesc ca Sfanta Scriptura si teologia ortodoxa crestina afirma ca Universul este in Dumnezeu si nu Dumnezeu este in Univers (Faptele Apostolilor 17,18).
De ce vrei sa iasa sufletul din trupul lui Lazar indemnandu-l sa-si bage degetele in priza???????????? :o
Cred ca ai vrut sa spui ceea ce scrie in Faptele apostolilor cap.17 vers.28 dar eu iti zic ca acest verset se refera la sufletul omului care este asemenea cu sufletul lui Dumnezeu (numai ca evident sufletul omului este mult mai mic decat sufletul lui Dumnezeu si de aceea puterea sufletului omului este foarte mica in comparatie cu cea a sufltului lui Dumnezeu) caci Dumnezei suntem si asa spune psalmul 81 al lui Asaf.In concluzie Dumnezeu este in Univers si nu invers.Prin cuvant a facut Dumnezeu universul dar asta nu inseamna ca universul este acum in Dumnezeu deoarece universul este doar o creatie discreta oranduita de El cu puterea Sa nemarginita in spatiul absolut si mai mult eu cred ca la inceput era numai Dumnezeu si spatiul absolut gol si Dumnezeu era singur in acest spatiu absolut.Din cap.1 din Facerea rezulta clar ca Dumnezeu era singur in spatiul absolut caci unde putea El sa fie altundeva decat in acest spatiu absolut pentru a putea face cerul si pamantul?????????
Sa zicem ca universul este in Dumnezeu atunci ce marime si ce forma are Dumnezeu?
In afara de niste citate dintr-o carte , de care eu ma indoiesc ca ar fi "inspirata divin" , mai ai si alte dovezi?
Cuvantul este doar o forma de comunicare , spusa sau scrisa.Incercand sa inteleg cum ar fi putut dumnezeu face totul prin cuvant ajung intr-o mare confuzie.Poate ma lamuresti de ce.
Oamenii de stiinta , cum e si Adi , incearca sa demonstreze experimental existenta bosonului Higs , de ce nu incearca si preotii , rabinii , imamii , calugarii , etc. sa demonstreze experimental existenta lui dumnezeu fara a da citate din diferite carti sau anumiti sfinti?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.