Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre particule in general si despre foton si bosonul Higgs in special.

Creat de A.Mot-old, Aprilie 25, 2011, 05:17:25 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

A.Mot-old

Intrebari la care astept cu interes raspunsuri.......
Se vorbeste de asa zisa "masa de repaus a fotonului este zero" si eu zic ca este incorect.
1.-Exista foton care sa fie in repaus?
2.-Exista vreo particula care sa fie in repaus?
3.-Daca exista bosonul Higgs atunci ce viteza si ce masa ar putea avea aceasta particula primordiala datorita careia ar rezulta chipurile celelalte particule?
4.-Orice particula este supusa acceleratiei gravitationale a Terrei?
5.-Datorita carui fapt fotonul are o viteza asa de mare si anume de aproape 300000 de Km/s?
6.-Daca bosonul Higgs exista atunci cum a aparut?
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

O explicație destul de bună despre masă și fotoni găsești aici: http://math.ucr.edu/home/baez/physics/ParticleAndNuclear/photon_mass.html , ceea ce ar trebui să îți răspundă la 1. La 2. ar trebui să îți poată răspundă teoria relativității.

Referitor la bosonul Higgs, poate Adi sau altcineva care se pricepe la fizica particulelor e mai în măsură să îți răspundă.

A.Mot-old

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 25, 2011, 05:35:57 PM
O explicație destul de bună despre masă și fotoni găsești aici: http://math.ucr.edu/home/baez/physics/ParticleAndNuclear/photon_mass.html , ceea ce ar trebui să îți răspundă la 1. La 2. ar trebui să îți poată răspundă teoria relativității.

Referitor la bosonul Higgs, poate Adi sau altcineva care se pricepe la fizica particulelor e mai în măsură să îți răspundă.
Spune clar..........exista foton in repaus?
Adevărul Absolut Este Etern!

Anatol

(Desi nu am o idee dusa pana la capat) Mie mi se pare ca viteza in natura nu este mai mare de 300 000 km\s, fiindaca o particula este alipita de particula din care face parte cu asa o putere a fortei  unde ea nu are nevoe de o energie mai mare pentru impuls decat viteza luminii. Si la fel nu poate creste viteza fiindca are masa si circula prin efir(colbul cosmic). Astfel si fotonu :-\
Particola e in repaus pana a fi rupta din mediul in care s-a sintezat candva.?

AlexandruLazar

Citat din: A.Mot din Aprilie 25, 2011, 05:48:08 PM
Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 25, 2011, 05:35:57 PM
O explicație destul de bună despre masă și fotoni găsești aici: http://math.ucr.edu/home/baez/physics/ParticleAndNuclear/photon_mass.html , ceea ce ar trebui să îți răspundă la 1. La 2. ar trebui să îți poată răspundă teoria relativității.

Referitor la bosonul Higgs, poate Adi sau altcineva care se pricepe la fizica particulelor e mai în măsură să îți răspundă.
Spune clar..........exista foton in repaus?

Nu. Pe baza întrebărilor 1 și 2 înțeleg unde bați dar dacă citești linkul pe care ți l-am dat o sa vezi și de ce nu ai dreptate.

mircea_p

Citat din: A.Mot din Aprilie 25, 2011, 05:17:25 PM
Intrebari la care astept cu interes raspunsuri.......
Daca doar astepti, in mod pasiv, s-ar putea sa ai cam mult de asteptat. Daca chiar te interseaza raspunsuri la intrebarile tale ar trebui sa pui mana si sa citesti.
Mi-e teama ca de fapt nu astepti raspunsuri ci doar prilej de contraziceri sterile.
Daca tu zici ca e incorect, fara nici un argument, ca un fel de crez, ce rost mai are discutia?

Adi

Citat din: A.Mot din Aprilie 25, 2011, 05:17:25 PM
Intrebari la care astept cu interes raspunsuri.......
Se vorbeste de asa zisa "masa de repaus a fotonului este zero" si eu zic ca este incorect.
1.-Exista foton care sa fie in repaus?

Nu.

Citat din: A.Mot din Aprilie 25, 2011, 05:17:25 PM
2.-Exista vreo particula care sa fie in repaus?

Da, majoritatae particulelor pot sa fie si in repaus fata de un sistem de referinta. Numai particulele caer au masa de repaus diferita de zero pot face asta, de exemplu electronii.

Citat din: A.Mot din Aprilie 25, 2011, 05:17:25 PM
3.-Daca exista bosonul Higgs atunci ce viteza si ce masa ar putea avea aceasta particula primordiala datorita careia ar rezulta chipurile celelalte particule?

Teoria Modelului Standard prezice existenta bosonului Higgs, dar nu stim inca daca exista sau nu. Experimentatorii (intre care si eu) incearca sa arate ca bosonul Higgs exista sau ca nu exista, dar inca nu exista un rasupns ferm. Daca exista, viteza particulei depinde de sistem de referinta, bine-inteles, iar intr-un anume sistem de referinta depinde de energia pe care o are. Cu cat e accelerata mai mult, cu atat are o viteza mai mare. Dar la experimentele noastre, cum este o particula masiva, este produs la o viteza mica, aproape in repaus, cu mult mai mica decat viteza luminii, oricum. Dar daca am avea energii de mii de ori mai mari, ar fi accelerat la viteze pana aproape de viteza luminii, fara probleme.

Citat din: A.Mot din Aprilie 25, 2011, 05:17:25 PM
4.-Orice particula este supusa acceleratiei gravitationale a Terrei?

Da! Dar afectate de acceleratia gravitationala a Terrei sunt doar cele care au masa gravitationala. Atentie, conceptual este diferita de masa inertiala, adica cea explicata de bosonul Higgs. Dar e drept ca experimental s-a aratat ca pana la a 12-a zecimala cele doua mase sunt identice ca valoare numerica.

Citat din: A.Mot din Aprilie 25, 2011, 05:17:25 PM
5.-Datorita carui fapt fotonul are o viteza asa de mare si anume de aproape 300000 de Km/s?

Datorita faptului ca are masa de repaus zero, iar in cadrul Modelului Standard datorita faptului ca nu interactioneaza deloc cu bosonul Higgs. Daca ar intereactiona, ar primi masa diferita de zero si atunci nu ar mai putea atinge viteza luminii niciodata.

Citat din: A.Mot din Aprilie 25, 2011, 05:17:25 PM
6.-Daca bosonul Higgs exista atunci cum a aparut?

La fel ca toate celelalte particule, din energia ce exista in Univers inainte de Big Bang, cand Universul era foarte mic si spatiul si timpul nu existau, dar energia si legile fizicii da.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

A.Mot-old

Citat din: Adi din Aprilie 25, 2011, 06:47:47 PM
Citat din: A.Mot din Aprilie 25, 2011, 05:17:25 PM
Intrebari la care astept cu interes raspunsuri.......
Se vorbeste de asa zisa "masa de repaus a fotonului este zero" si eu zic ca este incorect.
1.-Exista foton care sa fie in repaus?

Nu.

Citat din: A.Mot din Aprilie 25, 2011, 05:17:25 PM
2.-Exista vreo particula care sa fie in repaus?

Da, majoritatae particulelor pot sa fie si in repaus fata de un sistem de referinta. Numai particulele caer au masa de repaus diferita de zero pot face asta, de exemplu electronii.

Citat din: A.Mot din Aprilie 25, 2011, 05:17:25 PM
3.-Daca exista bosonul Higgs atunci ce viteza si ce masa ar putea avea aceasta particula primordiala datorita careia ar rezulta chipurile celelalte particule?

Teoria Modelului Standard prezice existenta bosonului Higgs, dar nu stim inca daca exista sau nu. Experimentatorii (intre care si eu) incearca sa arate ca bosonul Higgs exista sau ca nu exista, dar inca nu exista un rasupns ferm. Daca exista, viteza particulei depinde de sistem de referinta, bine-inteles, iar intr-un anume sistem de referinta depinde de energia pe care o are. Cu cat e accelerata mai mult, cu atat are o viteza mai mare. Dar la experimentele noastre, cum este o particula masiva, este produs la o viteza mica, aproape in repaus, cu mult mai mica decat viteza luminii, oricum. Dar daca am avea energii de mii de ori mai mari, ar fi accelerat la viteze pana aproape de viteza luminii, fara probleme.

Citat din: A.Mot din Aprilie 25, 2011, 05:17:25 PM
4.-Orice particula este supusa acceleratiei gravitationale a Terrei?

Da! Dar afectate de acceleratia gravitationala a Terrei sunt doar cele care au masa gravitationala. Atentie, conceptual este diferita de masa inertiala, adica cea explicata de bosonul Higgs. Dar e drept ca experimental s-a aratat ca pana la a 12-a zecimala cele doua mase sunt identice ca valoare numerica.

Citat din: A.Mot din Aprilie 25, 2011, 05:17:25 PM
5.-Datorita carui fapt fotonul are o viteza asa de mare si anume de aproape 300000 de Km/s?

Datorita faptului ca are masa de repaus zero, iar in cadrul Modelului Standard datorita faptului ca nu interactioneaza deloc cu bosonul Higgs. Daca ar intereactiona, ar primi masa diferita de zero si atunci nu ar mai putea atinge viteza luminii niciodata.

Citat din: A.Mot din Aprilie 25, 2011, 05:17:25 PM
6.-Daca bosonul Higgs exista atunci cum a aparut?

La fel ca toate celelalte particule, din energia ce exista in Univers inainte de Big Bang, cand Universul era foarte mic si spatiul si timpul nu existau, dar energia si legile fizicii da.
Te rog nu te supara dar ca sa inteleg mai bine as vrea sa-mi raspunzi si la urmatoarele intrebari:
1.-Fata de care sistem de referinta electronul se afla in repaus?
2.-Care este mai mare masa grea sau masa inertiala?
3.-De ce fotonul nu are viteza de 800000 Km/s?
4.-Sa inteleg ca energia si legile fizicii (care existau in univers inainte de big-bang) este de fapt Dumnezeu (caci cam asa rezulta din afirmatia ta:"La fel ca toate celelalte particule, din energia ce exista in Univers inainte de Big Bang, cand Universul era foarte mic si spatiul si timpul nu existau, dar energia si legile fizicii da.")?
5.-De unde exista energia si legile fizicii in univers inainte de big-bang?
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

Citat5.-De unde exista energia si legile fizicii in univers inainte de big-bang?

Exact de acolo de unde exista și Dumnezeu. Logic.

Adi

Citat din: A.Mot din Aprilie 25, 2011, 08:34:39 PM
Te rog nu te supara dar ca sa inteleg mai bine as vrea sa-mi raspunzi si la urmatoarele intrebari:
1.-Fata de care sistem de referinta electronul se afla in repaus?

Cred ca pui gresit intrebarea. Fotonul este afla in miscare cu viteza luminii fata de orice sistem de referinta. Electronul in schimb, avand masa de repaus diferita de zero, poate fi in repaus fata de un anumit sistem de referinta. Fata de care? Pai fata de ala fata de care e in repaus, evident! Asa ca intrebarea ta e gresit pusa. Imagineaza-ti o masa cu patru picioare. Pui pe ea un electron. Fata de sistemul de referinta al masei, electronul este in repaus. Fata de masina care merge fata de masa, electronul nu mai este in repaus. Asta e fizica de clasa a noua. Cheia e ca exista cel putin un sistem de referinta fata de care electronul sa fie in repaus si ca nu exista nici un sistem de referinta fata de care electronul sa se miste cu viteza luminii.

Citat din: A.Mot din Aprilie 25, 2011, 08:34:39 PM
2.-Care este mai mare masa grea sau masa inertiala?

Nu exista masa grea, poate te referi la masa inertiala. Cele doua sunt egale numeric. Asa au aratat experimentele, pana la zecimala a 12-a. Mai departe nu s-a putut verifica cu tehnica experimentala prezenta.

Citat din: A.Mot din Aprilie 25, 2011, 08:34:39 PM
3.-De ce fotonul nu are viteza de 800000 Km/s?

Pentru ca fotonul este lumina si viteza luminii a fost masura experimental la a fi aproape de 300.000 de km/s fata de Pamant, iar apoi teoria a aratat ca viteza luminii are aceeasi valoare in orice sistem de referinta.

Citat din: A.Mot din Aprilie 25, 2011, 08:34:39 PM
4.-Sa inteleg ca energia si legile fizicii (care existau in univers inainte de big-bang) este de fapt Dumnezeu

Nu, stiinta nu zice ca exista Dumnezeu, ci doar ca inainte de Big Bang existau doar energia si legile fizicii.

Citat din: A.Mot din Aprilie 25, 2011, 08:34:39 PM
5.-De unde exista energia si legile fizicii in univers inainte de big-bang?

E neclar ce inseamna "de unde". Nu se stie de unde aua parut legile fizicii si energia inainte de Big Bang, daca la asta te referi, dar sigur existau inainte de Big Bang, daca la asta te referi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

A.Mot-old

Citat din: Adi din Aprilie 25, 2011, 11:30:00 PM
Citat din: A.Mot din Aprilie 25, 2011, 08:34:39 PM
Te rog nu te supara dar ca sa inteleg mai bine as vrea sa-mi raspunzi si la urmatoarele intrebari:
1.-Fata de care sistem de referinta electronul se afla in repaus?

Cred ca pui gresit intrebarea. Fotonul este afla in miscare cu viteza luminii fata de orice sistem de referinta. Electronul in schimb, avand masa de repaus diferita de zero, poate fi in repaus fata de un anumit sistem de referinta. Fata de care? Pai fata de ala fata de care e in repaus, evident! Asa ca intrebarea ta e gresit pusa. Imagineaza-ti o masa cu patru picioare. Pui pe ea un electron. Fata de sistemul de referinta al masei, electronul este in repaus. Fata de masina care merge fata de masa, electronul nu mai este in repaus. Asta e fizica de clasa a noua. Cheia e ca exista cel putin un sistem de referinta fata de care electronul sa fie in repaus si ca nu exista nici un sistem de referinta fata de care electronul sa se miste cu viteza luminii.

Citat din: A.Mot din Aprilie 25, 2011, 08:34:39 PM
2.-Care este mai mare masa grea sau masa inertiala?

Nu exista masa grea, poate te referi la masa inertiala. Cele doua sunt egale numeric. Asa au aratat experimentele, pana la zecimala a 12-a. Mai departe nu s-a putut verifica cu tehnica experimentala prezenta.

Citat din: A.Mot din Aprilie 25, 2011, 08:34:39 PM
3.-De ce fotonul nu are viteza de 800000 Km/s?

Pentru ca fotonul este lumina si viteza luminii a fost masura experimental la a fi aproape de 300.000 de km/s fata de Pamant, iar apoi teoria a aratat ca viteza luminii are aceeasi valoare in orice sistem de referinta.

Citat din: A.Mot din Aprilie 25, 2011, 08:34:39 PM
4.-Sa inteleg ca energia si legile fizicii (care existau in univers inainte de big-bang) este de fapt Dumnezeu

Nu, stiinta nu zice ca exista Dumnezeu, ci doar ca inainte de Big Bang existau doar energia si legile fizicii.

Citat din: A.Mot din Aprilie 25, 2011, 08:34:39 PM
5.-De unde exista energia si legile fizicii in univers inainte de big-bang?

E neclar ce inseamna "de unde". Nu se stie de unde aua parut legile fizicii si energia inainte de Big Bang, daca la asta te referi, dar sigur existau inainte de Big Bang, daca la asta te referi.
1.-Nu te supara dar nu inteleg!Da-mi un exemplu de sistem de referinta fata de care un electron este in repaus.
2.-Uite ce se spune aici: http://www.google.ro/url?q=http://ro.wikipedia.org/wiki/Mas%25C4%2583&sa=U&ei=XF-2TYCkLsvpOanftP4O&ved=0CAsQFjAA&usg=AFQjCNF3Ob3xHooy9jkURcs0UZSLBtixZQ .
3.-Cred ca nu ai inteles la ce se referea intrebarea si reformulez:
Ce anume a facut ca fotonul sa aiba viteza de cca 300000 Km/s?Fotonul a avut dintotdeauna aceasta viteza de 300000 Km/s?
4.-Nu te supara dar acea energie si acele legi fizice asa cum afirmi tu este cum zic si cred eu ca la inceput era Dumnezeu numai ca tu spui ca la inceput era energia si legile fizice si tocmai de aceea am pus intrebarea "De unde exista energia si legile fizicii in univers inainte de big-bang?"........
5.-Daca stiinta nu stie pana azi de unde a venit acea energie si acele legi fizice atunci cum putem sa spunem ca universul a aparut prin big-bang?Daca era numai energie si legile fizice inainte de big-bang atunci cum a aparut (asa din senin ca sa nu zic altfel.....) materia aceea care se condensa si se condensa si etc pana cand a facut bang???????????????Nu te supara dar vreau sa inteleg si te rog sa explici in asa fel ca sa inteleaga si unul care crede ca Dumnezeu exista si poate atunci va crede ca Dumnezeu a dispus big-bang cum crede acum si papa de la Roma............
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

1. De exemplu un alt electron care se mișcă pe aceeași direcție și în același sens cu el.
2. Articolele legate de știintă de pe wikipedia în limba română sunt extrem de proaste. Măcar uită-te într-o carte de fizică de liceu dacă nu știi engleză. Termenul de "masă grea" este o traducere literală a unui termen englezesc, și nu apare în niciun dicționar respectabil. Alege-ți referințele cu grijă, hârtia suportă orice!
3. Fotonul a avut întotdeauna viteza luminii. Știu că există niște ipoteze cum că în urmă cu multă vreme viteza asta ar fi fost diferită dar nu știu să fi fost testate experimental, deci sunt doar la nivel de ipoteză. Dacă întrebi "ce anume" îl face să aibă viteza asta, răspunsul e faptul că are masă de repaus 0 (respectiv, în cadrul modelului standard, că nu interacționează cu bozonul Higgs). Dacă întrebi "cine anume", e o întrebare fără sens la care raspunsul este cel mult "nimeni".
4. Într-adevăr, a spune că legile fizicii există dintotdeauna este practic echivalent cu a spune că Dumnezeu există dintotdeauna -- prin urmare nu văd de ce a doua variantă ar fi mai adevărată ca prima. Cu diferența că cel puțin e destul de evident că legile fizicii există și acum, în vreme ce Dumnezeu nu prea pare să existe nici acum, cu atât mai puțin să existe dintotdeauna.
5. Dacă vrei să crezi ce crede Papa de la Roma, de ce nu-l întrebi pe el? Și mai bine, în loc să crezi ce cred alții, de ce nu încerci să gândești cu mintea ta, în loc să-ți servească alții adevărurile pe tavă, indiferent dacă din Biblie sau dintr-o carte de fizică?

Eugen7

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 26, 2011, 03:50:05 PM
4. Într-adevăr, a spune că legile fizicii există dintotdeauna este practic echivalent cu a spune că Dumnezeu există dintotdeauna -- prin urmare nu văd de ce a doua variantă ar fi mai adevărată ca prima.
Corect.  :)

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 26, 2011, 03:50:05 PM
Cu diferența că cel puțin e destul de evident că legile fizicii există și acum, în vreme ce Dumnezeu nu prea pare să existe nici acum, cu atât mai puțin să existe dintotdeauna.
Daca energia electrica "nu prea pare sa existe" pentru ca nu o "vezi" atunci "baga degetele in priza" si o sa simti efectele energiei electrice.  ;D
Astfel, daca pe Dumnezeu nu il "vezi" ochii fizici nu inseamna implicit ca nu exista.  :P
Reamintesc ca Sfanta Scriptura si teologia ortodoxa crestina afirma ca Universul este in Dumnezeu si nu Dumnezeu este in Univers (Faptele Apostolilor 17,18).
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

AlexandruLazar

Prin "pare să existe" nu mă refer neapărat la faptul că o văd cu ochii, că așa nici legile fizicii nu le văd cu ochii -- ci la faptul că are niște efecte măsurabile și consistente. Ca să măsor o diferență de potențial e suficient să pun voltmetrul, și el o să arate același lucru indiferent dacă cred sau nu că o să-l arate.

A.Mot-old

Citat din: Eugen7 din Aprilie 26, 2011, 04:07:16 PM
Daca energia electrica "nu prea pare sa existe" pentru ca nu o "vezi" atunci "baga degetele in priza" si o sa simti efectele energiei electrice.  ;D
Astfel, daca pe Dumnezeu nu il "vezi" ochii fizici nu inseamna implicit ca nu exista.  :P
Reamintesc ca Sfanta Scriptura si teologia ortodoxa crestina afirma ca Universul este in Dumnezeu si nu Dumnezeu este in Univers (Faptele Apostolilor 17,18).
De ce vrei sa iasa sufletul din trupul lui Lazar indemnandu-l sa-si bage degetele in priza???????????? :o
Cred ca ai vrut sa spui ceea ce scrie in Faptele apostolilor cap.17 vers.28 dar eu iti zic ca acest verset se refera la sufletul omului care este asemenea cu sufletul lui Dumnezeu (numai ca evident sufletul omului este mult mai mic decat sufletul lui Dumnezeu si de aceea puterea sufletului omului este foarte mica in comparatie cu cea a sufltului lui Dumnezeu) caci Dumnezei suntem si asa spune psalmul 81 al lui Asaf.In concluzie Dumnezeu este in Univers si nu invers.Prin cuvant a facut Dumnezeu universul dar asta nu inseamna ca universul este acum in Dumnezeu deoarece universul este doar o creatie discreta oranduita de El cu puterea Sa nemarginita in spatiul absolut si mai mult eu cred ca la inceput era numai Dumnezeu si spatiul absolut gol si Dumnezeu era singur in acest spatiu absolut.Din cap.1 din Facerea rezulta clar ca Dumnezeu era singur in spatiul absolut caci unde putea El sa fie altundeva decat in acest spatiu absolut pentru a putea face cerul si pamantul?????????
Sa zicem ca universul este in Dumnezeu atunci ce marime si ce forma are Dumnezeu?
Adevărul Absolut Este Etern!