Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ce impact au asupra voastra preturile care se termina cu , 9?

Creat de Scientia, Aprilie 21, 2011, 09:20:18 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Scientia

Iata o intrebare interesanta, desi se refera la un aspect comun, care a fost postata in sectiunea Q&A a site-ului.

Redau mesajul mai jos:
"De ce cei mai multi comercianti afiseaza preturi care se termina in ,9?
Luand modelul din Vest, si la noi preturile sunt acum termina in magnifica cifra 9. Exceptand preturile de la piata (de, taranii nu au aflat inca toate trucurile...), in cele mai multe magazine gasim preturi de genul 29,9, 79,9 etc.

Care e ideea? Prinde asa ceva la voi? Cumparati ceva care costa 69,9 RON, dar nu daca are pretul afisat de 70 RON?
"

Anatol

Am privit o emisiune despre anunturile de reduceri, vanzarile cresc considerabil, desi preturile raman aceleasi.

Scientia

Pai asta e alta poveste, nu? Adică omul se duce, de bună-credinţă, să cumpere ceva ce este astăzi mai ieftin decât ieri. Are noimă, pentru preţurile, mai ales când este vorba despre produse de firmă ori unicat, nu pot fi evaluate de către un client. Cum ştii dacă o giacă Calvin Klein costă 4 ori 8 milioane?
Dacă nu ştii preţul de ieri, nu ai cum şti dacă preţul de azi este mai mic ori nu.

sumalan dorin


Salutari

Asupra mea,pe "persoana fizica",are doar un mic impact economic.In sensul ca daca cumpar paine ,si painea costa :1,99 Ron ,imi e rusine sa iau 1 ban inapoi.O fi si asta un mijloc psihologico-economic pentru anumite produse.

Anatol

 Eu cred ca sant aceleasi secrete a succesului in vanzare, care se gasesc pe internet. Sa fiu sincer eu nu tin minte daca cad prada a acestor secrete, respectiv si la ultimul 9 al pretului.


sicmar

Evit să cumpăr de la astfel de comercianţi.

Dacă se pretează la astfel de josnicii, cu pretenţii de marketing modern cu substrat psihologic, sunt în stare şi de altele mai mici, de exemplu să vândă mâncare otrăvită, electrocasnice care te omoară curentându-te etc.

Vi se pare că exagerez? Nicidecum. Astfel de comercianţi otrăvesc sufletul şi-ţi omoară buna credinţă.


sumalan dorin

Citat din: sicmar din Aprilie 22, 2011, 12:38:08 AM
Vi se pare că exagerez? Nicidecum. Astfel de comercianţi otrăvesc sufletul şi-ţi omoară buna credinţă.

ceva exemple?ceva cazuri,un link ceva?

Scientia

Interesant ar fi de văzut dacă s-au făcut studii, în sensul măsurării nivelului vânzărilor cu preţ cu ,9 şi cu preţ întreg. Altfel, nu i-aş blama aşa mult pe comercianţi, mai ales pe cei mici, căci probabil că aceştia din urmă doar copiază un comportament al celor mari, crezând că este o reţetă sigură, testată pentru succes.

Wallmart-ul are multe preţuri cu ,8, cică pentru a crea impresia că au preţuri mai mici decât cei cu ,9.

A.Mot-old

Am vazut preturi 1,99 sau 3,59 sau 889,99 ..........sau 2,54 si asta pentru a fura din punga clientului caci daca la obiecte scumpe precum electrocasnicile n-ar fi o problema sa dai acolo un ban in plus.........ei bine in cazul alimentelor si bauturilor este o metoda de a da rest mai putin motivand ca nu au monede de 1 ban 5 bani sau 10 bani dupa cum e pretul....Niste hoti mafioti....Ce sa mai zic ca la asta se mai adauga si furtul la cantar cum ar fi la alimente in vid care au pret electronic afisat deja.......u pana 5o grame am gasit eu si inmultiti cu numarul clientilor si o sa vedeti unde se duc banii........Am gasit cantare in oras care aratau mase diferite pentru acelasi produs.........iar painea proaspata feliata sau nu este mai usoara cu pana la 30-40 de grame.............
Adevărul Absolut Este Etern!

ariel55

Tot ce se termina cu:.99 este cerere de pomanagiu(firma neserioasa...).Penibil pentru un comerciant!Evit.
P.S.ca sa fiu mai corect, este o jignire a clientului, o banala deja reclama, noi suntem mai inteligenti ca voi  :D...
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

puriu

Creierul omului se lasa pacalit de iluzii optice, acustice, etc. De ce nu ar fi si iluzii psihice? Obiceiul enervant de a scrie preturile (cu amanuntul) cu 9 in coada este in mod sigur eficace. Multi oameni citesc pretul de la stanga si nu mai evalueaza valoarea totala, un mic efort in plus.
Este putin imoral sa te folosesti de iluzii pentru a obtine un avantaj oarecare pe seama altora. Consideram ca dungile verticale fac o femeie grasa sa para mai slaba, deci este ceva bun, si ca manevrarea discurilor de la alba-neagra este o excrocherie. In ambele cazuri este vorba de folosirea unor iluzii.
De vreme ce toti comerciantii practica preturi cu 9 iluzia nu le aduce nici un avantaj. Putem interzice iluziile?

virgil 48

 Mie mi se pare caraghios si neproductiv. Iar atunci cand 99 este scris cu caractere foarte
mici, o tentativa de inselatorie. Dar lumea comerciantilor are fetisurile ei si acesti
oameni nu sunt printre cei mai educati. In cazul meu cei ce procedeaza asa sunt in
dezavantaj.

sumalan dorin

  Salutari

Initial imi era rusine sa iau rest inapoi (10 bani ,1 ban sau 50 de bani) ,acceptam rest si cu gume de mestecat sau chibrituri.Daca vanzatoarea era frumoasa si zambea si fain ce sa mai zis sau daca era vre-o cucoana incruntata plecam.Lovindu-ma de diverse situatii cand imi trebuiau 50 de bani nu aveam,aveam in schimb chibrituri si gume.Dupa care ma tot intrebam ce as putea sa fac sa primesc rest in schimb sa nu primesc si rest si "cadouri" si am gasit solutia.

Pe mine chiar ma enerveaza tactica asta,si ca sa enervez si eu la randul meu comercianti care o aplica am facut o chestiune nu tocmai de bun simt.Initial m-am dus cu un pix si o hartie si mi-am notat ce as putea sa cumpar de 10 lei,mi-am notat ce produse  au pret  de exemplu (1 leu si 20 de bani sau asemanator).Lista era facuta acum trebuia sa trec la cumparaturi ,ca sa ii enervez si mai tare cei 10 lei,i-am schimbat in monede,cum era si normal cumparaturile nu aveau suma rotunda ,ci cu marja 9 lei si 20 de bani.

M-am mai lovit si de o alta tactica,bineinteles ripostand altcumva.Facand cumparaturi ,in loc sa primesc in schimb rest in bani am primit bani plus cutie de chibrituri sau gume de mestecat (bineinteles nu au valoare mare 1 ban sau maxim 50 de bani).Bineinteles ca m-am enervat dar nu m-am manifestat am facut cu totul altceva.La acelasi magazin m-am dus si am cumparat o paine costa 1 leu si 50 de bani,i-am dat bineintels vanzatoarei 1 leu si o cutie de chibrituri mentionandu-i ca ,cutia de chibrituri valoreaza 50 de bani,a ramas putin..uimita de ce (i-am mentionat ca si ea tot asa a facut cu mine).Cum era si normal,m-am mai dus si a doua oara sa fac cumparaturi sa vad daca primesc rest plus "cadouri" am primit doar rest fara "cadouri".

Nu stiu ce vina are angajatul ,nu stiu daca asa e politica magazinului ,un zambet comercial nu ajunge.