Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Autori/personalitati si expresiile lor paradoxale celebre...

Creat de morpheus, Aprilie 20, 2011, 10:13:09 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

morpheus

Un topic "light", acum ca se apropie sarbatorile de Paste si incet-incet internetul da semne de amorteala...

Invit pe fiecare sa posteze expresii paradoxale celebre ale unor autori ori personalitati cunoscute.

Incep eu, adaugand zicerii lui Seneca din semnatura mea pe cea a lui Luis Bunuel, care a spus la un moment dat:

"Slava Domnului, sunt inca ateist".
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

mircea_p

"Omul fara credinta e ca pestele fara bicicleta"

Initial am gasit-o intr-o lista de legi ale lui Murphy in romaneste, acum multi ani. E una din "aforismele" lui Murphy care mi se pare ca suna mai bine in romaneste decat in engleza.
Intre timp am aflat ca este  atribuita scriitorului Charles S. Harris.

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

morpheus

Ca sa nu alunecam pe "panta ateista" si pentru ca expresiile paradoxale provin din toate domeniile, mai vin eu cu una:

"Substanţa este una dintre iluziile noastre cele mai mari." (Eddington)
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

sumalan dorin

Citat din: morpheus din Aprilie 20, 2011, 10:13:09 PM
......"Slava Domnului, sunt inca ateist".

Imi place :D :D :D

Foarte buna ideea acestui topic!

Bineinteles cum "iubesc" foarte mult religia,in special crestinismul o sa ii dedic cateva citate celebre.Ganduri intelepte lasate mostenire de oameni care in epoca in care au trait au avut curajul sa gandeasca altfel!

"Singura scuză a lui Dumnezeu este că nu există." – Stendhal

"Religiile sunt ca licuricii. Au nevoie de întuneric ca să strălucească." – Arthur Schopenhauer

"Religia este o rămăşiţă a copilăriei inteligenţei noastre, ea se va stinge pe măsură ce adoptăm raţiunea şi ştiinţa ca principii directoare." – Bertrand Russell

Cinste lor celor care ne-au deschis drumul spre combaterea ,crestinismului !

AlexandruLazar

Citat din: Şumi din Aprilie 21, 2011, 01:26:34 AM
Cinste lor celor care ne-au deschis drumul spre combaterea ,crestinismului !

Cu toții au deschis drumuri -- slavă Domnului -- către scopuri mai de Doamne-ajută  ;D


valangjed

Nu reusesc sa gasesc expresia exacta dar ideea era , de genul "Nu spun ca dumnezeu nu exista , doar ca nu e nevoie de el."Stephen Hawkyng
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Sieglind

Citat din: valangjed din Mai 15, 2011, 11:55:31 PM
Nu reusesc sa gasesc expresia exacta dar ideea era , de genul "Nu spun ca dumnezeu nu exista , doar ca nu e nevoie de el."Stephen Hawkyng

Citatul este:

"Because there is a law such as gravity, the universe can and will create itself from nothing. Spontaneous creation is the reason there is something rather than nothing, why the universe exists, why we exist.

It is not necessary to invoke God to light the blue touch paper and set the universe going."

Stephen Hawking
- The Grand Design

"Deoarece există o lege precum cea a gravitaţiei, Universul poate şi se va crea din nimic. Creaţia spontană este motivul pentru care există ceva, Universul există, noi existăm".

"Nu este necesar să-l invocăm pe Dumnezeu pentru a da foc la artificii şi să punem Universul în mişcare."


valangjed

Multumesc!Am ceva probleme cu un  cooler si caut mai greu.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Sieglind

Citat din: valangjed din Mai 16, 2011, 12:20:41 AM
Multumesc!Am ceva probleme cu un  cooler si caut mai greu.

Oricând, cu plăcere - traducerile în limba română pe care le-am găsit pe net nu se prea potriveau cu originalul :)

Chestia cu "blue touch paper" m-a cam încurcat, mai ales că şi în engleză îl găsisem citat aiurea, "blue torch paper"

Mi-a prins bine şi mie că am învăţat că se referă la hârtia de salpetru, cu care făceau bum! :)

The original phrase (the instructions on fireworks) reads "Light the blue touch paper and stand well back."