Filozofia ştiinţei, filozofie, psihologie, sociologie şi limba română > Sociologie

Discriminarea face parte din om?

(1/2) > >>

sumalan dorin:

Salutari

Un topic legat de : Discriminare

Am ales sa deschid subiectul aici deoarece tine mai mult de sociologie, tine mai mult de regulile din societate.Din ce cauza se face discriminare?de la ce incepe discriminarea?discriminarea poate fii pozitiva dar negativa?in stiinta exista discriminare?cine ia invatat pe oameni sa faca discriminare?cum poate fii eradica discriminarea?Baza discriminarii unde sta?Este bine sa facem discriminare?

morpheus:

--- Citat ---Am ales sa deschid subiectul aici deoarece tine mai mult de sociologie
--- Terminare citat ---
Cred ca mergea mai degraba la psihologie, dar nu-i bai. Sa ramana aici. Discutie sa fie ca de categorisit ne putem ocupa si mai tarziu !

In caz ca nu l-ai citit inca, iata aici un articol despre un experiment celebru pe tema discriminarii.

sumalan dorin:

da ,interesant experiment.Ce deduc eu din acest experiment e ca in mostenirea noastra genetica avem astfel de informatii.Bine,si cum le putem eradica? Dar totusi care e baza discriminarii?

Da,acum inteleg mai bine de ce prietena mea se uita asa ,cu un aer de superioritate la mine...are ochii albastri :D :D :D

sicmar:

--- Citat din: Şumi din Aprilie 20, 2011, 08:05:25 p.m. ---da ,interesant experiment.Ce deduc eu din acest experiment e ca in mostenirea noastra genetica avem astfel de informatii.Bine,si cum le putem eradica? Dar totusi care e baza discriminarii?

--- Terminare citat ---

Ai înţeles greşit.
Aici n-ai de-a face cu altă moştenire genetică decât cea privind adaptabilitatea şi capacitatea de-a dobândi cunoştinţe. Ori, lăsând la o parte cazurile patologice, astea sunt prezente în fiecare om, evident în doze mai mari sau mai mici.

Discriminarea ţine de contextul cultural (în sensul larg al termenului) în care se trăieşte şi se educă.

Pentru că tot ai mai mulţi ghimpi împotriva religiei, asta poate te pune pe gânduri şi asupra rolului social al religiei. Religiile îndeamnă omul să aibă calităţi morale şi etice, să se autoperfecţioneze.  Asta nu înseamnă că neg unele devieri care ţin de patologia socială, prezente uneori în unele religii sau culte (de ex. respingerea tratamentelor medicale), sau că neg unele devieri psiho-patologice prezente la unele persoane influente în domeniul religiei.

mircea_p:
Va referiti cumva la discriminare rasiala, religioasa, sau altceva specific?
In general discriminare inseamna distingerea, deosebirea, diferentierea intre diferite lucruri. E o caracteristica esentiala a inteligentei si a mintii umane. Deosebirea binelui de rau este discriminare. Recunoasterea unui cunoscut in multime este discriminare. Recunoasterea intunericului si a luminii este discriminare. Si asa mai departe.
Nu cred ca are sens o discutie fara a defini subiectul ei mai inatai.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă