Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Separarea acetilenei dintr-un amestec de gaz ce contine CH4,C2H2 si H2

Creat de Larisa, Aprilie 19, 2011, 04:50:45 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Larisa

 Avem reactia 2CH4=C2H2+3H2.
In urma reactiei se obtine un amestec de gaz din metan nereactionat,acetilena si hidrogen.Cum se poate separa acetilena din amestecul de gaz?
 Stim ca:p.fCH4=-161,6 grade celsius=112K
            p.fC2H2=-84 grade celsius=189k
            p.fH2=-252,9grade celsius=20,26




  Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o idee la aceasta problema.Eu m-am gandit ca trebuie sa racest amestecul pana la o anumita temperatura pentru ca metanul si hidrogenul sa se lichefieze.Dar totusi trebuie sa fie o temperatura mai mare decat temperatura de fierbere a acetilenei.

florin_try

Citat
Eu m-am gandit ca trebuie sa racest amestecul pana la o anumita temperatura pentru ca metanul si hidrogenul sa se lichefieze.
Nu e mai usor sa lichefiezi acetilena?

Citat
Dar totusi trebuie sa fie o temperatura mai mare decat temperatura de fierbere a acetilenei.
Si cum ar fi posibil una ca asta, daca acetilena lichefiaza cel mai usor?

Poate invers: racesti amestecul la -85 grade Celsius, lichefiezi acetilena, si o indepartezi sub forma de lichid. Ca gaze iti ramin H2 si CH4 care nu se lichefiaza la acea temperatura.

Problema este ca acetilena aia lichefiata tot ar mai putea contine CH4 si putin H2 dizolvat, mai putin ca in amestecul initial, dar tot ramine un pic. Poti calcula exact cit din legea lui Henry. 

Larisa

  Iti multumesc pentru raspuns.
  Dar am citit undeva ca se poate spala amestecul pentru indepartarea produsilor secundari.Oare este posibil,si cu ce se spala?

chimistul

Salut!

CitatProblema este ca acetilena aia lichefiata tot ar mai putea contine CH4 si putin H2 dizolvat, mai putin ca in amestecul initial, dar tot ramine un pic. Poti calcula exact cit din legea lui Henry. 

Si nu exista procesul de rectificare prin variatia presiunii si implicit a solubilitaii gazelor dizolvate in acetilena lichida?

CitatDar am citit undeva ca se poate spala amestecul pentru indepartarea produsilor secundari.Oare este posibil,si cu ce se spala?

Se poate spala cu diferite solutii care absorb selectiv una din componeltele unui amestec de gaze si au proprietatea de a regenera solutia initiala prin incalzire si/sau scaderea presiunii.