Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cum este corect: Pluto sau Pluton?

Creat de morpheus, Aprilie 08, 2011, 09:50:01 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

morpheus

Am intalnit astazi o referire pe S&T la numele acestei planete. Se spunea acolo ca numele corect ar fi Pluton. Wikipedia in limba romana incepe si ea pagina dedicata lui Pluto(n) cu aceeasi observatie, cum ca forma Pluto ar fi folosita in mod eronat.

Am cautat prin dictionarele disponibile online si nu am gasit nicio referire la numele planetelor din Sistemul nostru Solar. Aveti idee daca sunt ele reglementate in vreunul din dictionarele editate sub egida Academiei Romane?

Si daca da, care este numele corect al acestei planete pitice?
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

sumalan dorin

#1
  
 Salutari

De ce este important sa stim cum este denumit corect? Cand pe noi ,ne intereseaza doar informatiile despre planeta respectiva.  De ce este asa de important denumirea plantei respective?

Apropo nu ar fi mai bine sa i se de a un numar si numaraul sa aiba o semnifiecatie stiintifica gen: la cati ani lumina e de Terra,atmosfera planetei ,solul,locuita sau nelocuita.Astfel in orce limba de pe Terra nu o sa mai apara discrepante cum este denumita corect ,si fara sa aiba vreo conatatie.

Adi

Intr-un articol la Stiinta Azi pe care sper ca Scientia.ro l-a preluat de la mine de pe server si il va posta pe Scientia.ro (Cresterea si descresterea planetei Pluto) explic povestea cum si-a luat Pluto numele in engleza. Cred ca deja asta e foarte interesant. Mai departe, cum au preluat unii in romana e o alta poveste. Ca tot asa se contrazic cand preiau "mezon" cu z si apoi "boson" cu s. Dar daca astronomii romani zic Pluton, asa trebuie sa fie. Dar e chestie de conventie umana si inca romaneasca, dar ar fi bine sa o respectam.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

morpheus

Citat din: Şumi din Aprilie 08, 2011, 10:52:07 PM
De ce este important sa stim cum este denumit corect?

Pai din cauza asta am postat in forumul de limba romana. Daca era ceva cu relevanta stiintifica postam prin astronomie sau pe altundeva...
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

morpheus

Citat din: Adi din Aprilie 08, 2011, 10:55:17 PM
Intr-un articol la Stiinta Azi pe care sper ca Scientia.ro l-a preluat de la mine de pe server si il va posta pe Scientia.ro (Cresterea si descresterea planetei Pluto)...

Da. E postat de ceva vreme. Foarte interesant articolul.

http://www.scientia.ro/univers/46-sistemul-solar/1694-cresterea-si-descresterea-planetei-pluto.html
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Citat din: Şumi din Aprilie 08, 2011, 10:52:07 PM
Apropo nu ar fi mai bine sa i se de a un numar si numaraul sa aiba o semnifiecatie stiintifica gen: la cati ani lumina e de Terra,atmosfera planetei ,solul,locuita sau nelocuita.Astfel in orce limba de pe Terra nu o sa mai apara discrepante cum este denumita corect ,si fara sa aiba vreo conatatie.
Nu cred ca ar fi mai bine. Majoritatea oamenilor prefera numele cu anumite semnificatii istorice sau de alta natura.
Oricum, daca e sa folosim distanta in ani lumina, cum ar suna un nume de genul 0.00062 sau 6.2 x10^(-4) ??

sumalan dorin

 
  Nu,eu ma gandeam ceva in genul de: cateva cifre maxim 5-6 ,usor de retin care sa semnifice ceea ce spuneam,si prin calcule usor de facut sa poata fii usor de inteles, gen: codul lui Cezar dar pentru astronomie.

Eh,vezi chiar nu imi dau seama de ce oameni prefera sa de-a nume planetelor descoperite ,nume cu semnificatie istorica,mitologica etc.Ce ? planeta "Marte" inseamna ca este o planeta ..razboinica,avand in vedere ca ,marte la greci era considerat zeul razboinic.De ce sa se de a planetelor descoperite semnificatii psihogice?care e rationamentul in alegerea numelui ,orcum numele unei planete sau numele in general nu are nicio importanta in afara doar cei care ,cred ca are vreo importanta.

mircea_p

Da tu de ce ti-ai ales user nameul Sumi in loc de un cod care sa ne indice varsta, inaltimea, IQ ul si numarul de veri de gradul doi? (prin calcule corespunzatoare, bineinteles).

valangjed

Marte era zeul razboiului la romani , la greci se numea Ares.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

sicmar

#10
Citat din: Şumi din Aprilie 09, 2011, 12:47:06 AM
 
 Nu,eu ma gandeam ceva in genul de: cateva cifre maxim 5-6 ,usor de retin care sa semnifice ceea ce spuneam,si prin calcule usor de facut sa poata fii usor de inteles, gen: codul lui Cezar dar pentru astronomie.

Eh,vezi chiar nu imi dau seama de ce oameni prefera sa de-a nume planetelor descoperite ,nume cu semnificatie istorica,mitologica etc.Ce ? planeta "Marte" inseamna ca este o planeta ..razboinica,avand in vedere ca ,marte la greci era considerat zeul razboinic.De ce sa se de a planetelor descoperite semnificatii psihogice?care e rationamentul in alegerea numelui ,orcum numele unei planete sau numele in general nu are nicio importanta in afara doar cei care ,cred ca are vreo importanta.

Luna (lat. Luna, gr. Selena) şi cele cinci planete cunoscute de anticii greci şi latini (Mercur, Venus, Marte, Jupiter şi Saturn) erau asociate zeităţilor. În respectul tradiţiei şi celelalte corpuri cereşti mai importante din sistemul nostru solar au fost denumite (unele încă din Renaştere - sateliţii lui Jupiter descoperiţi de Galilei: Io, Europa, Ganymede şi Callisto) după nume de zeităţi sau personaje mitologice. Sateliţii unei plante sunt denumiţi în general după numele unor personaje mitologice legate (mitologic) de zeitatea de la care s-a denumit planeta.

Tradiţia s-a păstrat. În anul 2006, celei mai mari planete pitice descoperite (chiar mai mare decât Pluto) i s-a dat numele Eris, după cel al unei zeiţe greceşti, iar satelitului ei i s-a dat numele Dysnomia, după numele ficei lui Eris.

Monopolul deţinut de zeităţile şi eroi mitologici greco-latini a fost spart. De exemplu o altă planetă pitică, Sedna, a fost botezată după numele unei zeităţi din mitologia inuită.

Pentru alte obiecte cosmice, din afara sistemului nostru solar sau din sistemul nostru solar dar de mici dimensiuni, se folosesc (aşa cum îţi place) nume "de cod", făcând trimitere la diverse cataloage. De exemplu, galaxia Andromeda este "codificată" ca M31 (aceasta însemnând obiectul cu nr. 31 din catalogul Messier) sau ca NGC 224 (aceasta însemnând obiectul cu nr. 224 din New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars).

*
Citat din: morpheus din Aprilie 08, 2011, 09:50:01 PM
Am intalnit astazi o referire pe S&T la numele acestei planete. Se spunea acolo ca numele corect ar fi Pluton. Wikipedia in limba romana incepe si ea pagina dedicata lui Pluto(n) cu aceeasi observatie, cum ca forma Pluto ar fi folosita in mod eronat.

Am cautat prin dictionarele disponibile online si nu am gasit nicio referire la numele planetelor din Sistemul nostru Solar. Aveti idee daca sunt ele reglementate in vreunul din dictionarele editate sub egida Academiei Romane?

Si daca da, care este numele corect al acestei planete pitice?

Trebuie folosit numele oficial, acceptat şi dat de către IAU (International Astronomical Union): Pluto. Aceasta este şi denumirea folosită de către Observatorul Astronomic din Bucureşti.

Odată oficializat acest nume, independent de etimologia lui, trebuie respectat ca un nume propriu nou, atribuit unei alte entităţi decât zeitatea. Odată oficializat un nume, discuţiile asupra lui (etimologia, legătura lui cu mitologia, modalitatea în care a fost ales etc.) ţin doar de istoricul numelui. (Mai în glumă, n-o să ne apucăm acum să-i rebotezăm din Ion în Ioan pe toţi cei care poartă primul nume doar pentru că acest ultim nume este cel biblic.)

Că numele zeului grec era Pluton (Πλούτων) şi că numele a fost latinizat Pluto păstrând însă formele cu -n în declinări (ex. genitiv Plutonis, ablativ Plutone), faţă de acestea nici nu mai este important. După cum nu are importanţă nici faptul că numele Pluto a fost preluat în engleză din latină. Important este doar că planeta pitică Pluto a primit un nume în context cultural englez.

De altfel, în limba română pentru numele zeului nu s-a stabilizat una din cele două forme. Eu iau de bază forma dată de DOOM ediţia 1989 (sub egida Academiei), care recomandă prin tabelul "Nume greco/latine care se scriu (şi) conform adaptării tradiţionale" forma Pluto; Ediţia a II din DOOM nu mai are acest tabel. Aceaşi formă este preluată şi de Ion Calotă în "Mică enciclopedie a românei corecte", ed. Niculescu, 2001 în capitolul "Scrierea şi pronunţarea numelor proprii latineşti şi greceşti vechi". Conchid că forma Pluto pentru numele zeului este cea tradiţională. Cel mai probabil ea s-a încetăţenit în sec. XVIII-XIX având ca provenienţă forma latină. Alte dicţionare,  DEX'98 şi NODEX în definiţia pentru plutonian zic că acesta se referă la zeul Pluton. Până la urmă, în limba română cum este Pitagora sau Pytaghoras? Pluto sau Pluton?

Conform cu DOOM ed. II, 2007, regulile generale pentru utilizarea în limba română ale numelor proprii din limbile cu grafie latină (chiar dacă sunt formulate expresis verbis doar pentru nume de persoane şi locuri) sunt de utilizare a numelor originare, cu excepţia celor cu "forme tradiţionale curente intrate prin intermediul altor limbi şi adaptate limbii române". Numele planetei pitice, Pluto, pe de o parte (independent de etimologia lui) a fost dat în limba engleză şi la noi a pătruns din această limbă iar pe de altă parte, numele fiind dat relativ recent - 1930 - nu se poate vorbi de o tradiţie, cu atât mai mult cu cât chiar şi în cazul zeului numele nu are o formă stabilizată.

După toate astea, nu pot fi de acord cu wikipedia în limba română, care indică numele Pluton cu menţiunea "(întâlnită în română şi sub numele eronat de Pluto)". Atât cu privire la zeu cât şi cu privire la planeta pitică este corect numele Pluto dar din raţiuni diferite. Pentru zeu prin tradiţie; pentru planeta pitică ... prin lipsa tradiţiei rămâne denumirea oficială. De altfel, este utilă şi consultarea discuţiei asupra numelor Pluto/Pluton pe wikipedia.

În spiritul corectitudinii informaţiei, se cuvine să menţionez cum s-a procedat în alte limbi europene:
În limbile cu grafie latină, ca nume uzual, se întâlnesc ambele variante (cu şi fără "-n").
În principalele limbi germanice (engleză, germană, olandeză, daneză, suedeză, norvegiană) se foloseşte forma Pluto.
În principalele limbi latine lucrurile sunt mai încurcate: franceză - Pluton; italiană - Plutone; spaniolă - Plutón însă în portugheză avem Plutão.
În principalele limbi slave (rusă, ucrainiană, bielorusă, bulgară, sârbă, poloneză) se foloseşte forma Pluton (Плутон).
Alte informaţii asupra acestui aspect pot fi găsite aici.

morpheus

Citat din: sicmar
De altfel, în limba română pentru numele zeului nu s-a stabilizat una din cele două forme. Eu iau de bază forma dată de DOOM ediţia 1989 (sub egida Academiei), care recomandă prin tabelul "Nume greco/latine care se scriu (şi) conform adaptării tradiţionale" forma Pluto; Ediţia a II din DOOM nu mai are acest tabel. Aceaşi formă este preluată şi de Ion Calotă în "Mică enciclopedie a românei corecte", ed. Niculescu, 2001. Alte dicţionare au altă poziţie: DEX'98 şi NODEX în definiţia pentru plutonian zic că acesta se referă la zeul Pluton.

Superb si foarte bine documentat raspunsul tau. Multumesc. Asemenea detalii ma interesau. Se pare deci ca nu este clarificata problema, cel putin la nivelul dictionarelor oficiale ale limbii romane. Cam ciudat ca DEX-ul nu contine numele planetelor din sistemul soalr. Poate cel din 2008, sau cand a aparut ultima editie, sa faca referiri clare la numele planetelor. Il are cineva?
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

sicmar

#12
Citat din: morpheus din Aprilie 09, 2011, 08:53:35 AM
Citat din: sicmar
De altfel, în limba română pentru numele zeului nu s-a stabilizat una din cele două forme. Eu iau de bază forma dată de DOOM ediţia 1989 (sub egida Academiei), care recomandă prin tabelul "Nume greco/latine care se scriu (şi) conform adaptării tradiţionale" forma Pluto; Ediţia a II din DOOM nu mai are acest tabel. Aceaşi formă este preluată şi de Ion Calotă în "Mică enciclopedie a românei corecte", ed. Niculescu, 2001. Alte dicţionare au altă poziţie: DEX'98 şi NODEX în definiţia pentru plutonian zic că acesta se referă la zeul Pluton.

Superb si foarte bine documentat raspunsul tau. Multumesc. Asemenea detalii ma interesau. Se pare deci ca nu este clarificata problema, cel putin la nivelul dictionarelor oficiale ale limbii romane. Cam ciudat ca DEX-ul nu contine numele planetelor din sistemul soalr. Poate cel din 2008, sau cand a aparut ultima editie, sa faca referiri clare la numele planetelor. Il are cineva?

Printre alte câteva modificări mai mici, am modificat şi paragraful la care te referi, cu detalii,  pentru că nu era suficient de clar. Sper că acum am fost şi mai clar.

DEX nu dă definiţiile la numele proprii. DOOM este cel care reglementează în domeniu.

sumalan dorin

 
  Salutari

Mircea,pentru ca eu nu prezint interes stiintific pentru a fi studiat.Eu,ca si om pot sa aduc un progrez material si spiritual si doar..atat.De ce nu mi-am ales un nick,care sa enumere ceea ce ai zis tu? pai-nick-ul meu simzolizeaza o scurtatura de la Sumalan,as imi spun cunoscutii "Sumi" .

Valangjed ,scuze de confuzie,intr-adevar asa e.

Sicmar ,multumesc de explicatiile detalitate,am inteles acum.De asta iubesc forumul asta,ca sunt oameni pregatiti sa de a raspunsuri astfel incat sa fie accesibile tuturor.