Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

ce este spatiul?

Creat de florin_try, Aprilie 18, 2011, 06:48:21 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

florin_try


De fapt ce este spatiu? Este un obiect fizic cu proprietati?

A.Mot-old

#1
Citat din: florin_ din Aprilie 18, 2011, 06:48:21 AM

De fapt ce este spatiu? Este un obiect fizic cu proprietati?
Eu zic ca spatiul in general este o zona cu trei dimensiuni.Exista un spatiul absolut si o infinitate de spatii relative si aceste spatii relative nu se modifica in sensul TRR sau TRG.Spatiul absolut era este si va fi intodeauna acelasi si infinit in timp.Daca nu ar exista spatiul absolut atunci nu ar exista spatiile relative.Spatiul absolut si spatiile relative nu au proprietati deoarece  nu sunt obiecte.Eu cred ca spatiul absolut este de fapt de forma unei sfere cu raza tinzand la infinit.TBB (teoria big bang) spune ca spatiul a aparut odata cu big bang si acest spatiu creste pe masura ce universul se extinde.....ceea ce eu nu cred ca este adevarat.....
Adevărul Absolut Este Etern!

Dendros

Din câte ştiu, TRG spune că spaţiul este echivalent cu câmpul gravitaţional, aşadar spaţiul are proprietăţi fizice, cele ale câmpului gravitaţional.

valangjed

Intrebare pentru A.Mot:Dumnezeu unde se afla in spatiul absolut sau in cel relativ? ;D
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Anatol

Exista spatiu locativ, spatiu unde universul nostru cu legile lui e amplasat,...

florin_try

#5
Probabil spatiul e doar o abstractiune. Un concept. Oare nu cumva mi-ar fi placut mai mult eterul?

Eugen7

#6
Citat din: Dendros din Aprilie 18, 2011, 05:05:14 PM
Din câte ştiu, TRG spune că spaţiul este echivalent cu câmpul gravitaţional, aşadar spaţiul are proprietăţi fizice, cele ale câmpului gravitaţional.
TRG spune ca prezenta materiei in spatiu-timp determina curbarea spatiu-timpului, iar aceasta curbura a spatiu-timpului este campul gravitational. Astfel spatiul nu este echivalent cu campul gravitational (Poate exista spatiu-timp fara camp gravitational, dar camp gravitational fara spatiu-timp nu poate exista).
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Eugen7

Citat din: florin_ din Aprilie 18, 2011, 06:48:21 AM
De fapt ce este spatiu? Este un obiect fizic cu proprietati?
Nu este un obiect fizic ci este un concept, care in stiinta este definit diferit in functie de teoria stiintifica (mecanica clasica, teoria relativitatii, mecanica cuantica). Conceptul de spatiu este strans legat de conceptul de timp. (De fapt ne este mult mai usor sa intelegem diferenta definirii timpului in teoriile stiintifice: mecanica clasica, teoria relativitatii...).

Concepția atomistă despre spațiu și timp (care stă și la baza geometriei lui Euclid) a fost dezvoltată în stiinta de către Newton. Pentru Newton spațiul și timpul sunt absolute, obiective și universale, deci independente de materia în mișcare.

Teoria relativității lui Einstein (numită și teoria fizică a spațiului și timpului) a demonstrat că proprietățile spațio-temporale (lungimea corpurilor și durata evenimentelor) depind de viteza de deplasare a sistemelor materiale și că structura sau proprietățile continuului spațio-temporal variază în funcție de concentrarea maselor substanței și de intensitatea câmpului gravitațional generat de către acestea.
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Eugen7

#8
Citat din: valangjed din Aprilie 18, 2011, 11:18:15 PM
Dumnezeu unde se afla in spatiul absolut sau in cel relativ? ;D
Vrei sa participi la discutii stiintifice sau filosofice, teologice? Sau doar vrei sa faci senzatie?
Discutia ateism vs Dumnezeu este unda dificila (daca se face onest cu scopul de a afla Adevarul).

Din punct de vedere al telogiei ortodoxe crestine Universul este in Dumnezeu, nu Dumnezeu este in Univers "caci in EL(Dumnezeu) traim si ne miscam si suntem (fiintam, existam)" Faptele apostolilor 17,28. Astfel Dumnezeu nu poate fi caracterizat prin cocepte spatio-temporale (nu exista SR "dincolo" de Big Bang). Daca vreti, puteti considera ca Dumnezeu este "dimensiunea ultima" care le cuprinde pe toate, care asigura cadrul existentei universului (este cauza legilor stiintei)   :)

P.S. Consider ca ar fi indicat sa evitam referirile la divinitate in cadrul subiectelor dedicate stiintei. Recomand celor care vor sa discute despre Dumnezeu sa deschida topicuri separate. Multumesc pentru intelegere.
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

florin_try

Citat din: valangjed din Aprilie 18, 2011, 11:18:15 PM
Intrebare pentru A.Mot:Dumnezeu unde se afla in spatiul absolut sau in cel relativ? ;D
Dincolo.

A.Mot-old

Citat din: valangjed din Aprilie 18, 2011, 11:18:15 PM
Intrebare pentru A.Mot:Dumnezeu unde se afla in spatiul absolut sau in cel relativ? ;D
Dumnezeu se poate afla oriunde vrea el.
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

#11
Citat din: florin_ din Aprilie 19, 2011, 07:47:57 AM
Probabil spatiul e doar o abstractiune. Un concept. Oare nu cumva mi-ar fi placut mai mult eterul?
Spatiul este o notiune concreta.Si ce crezi tu ca ar fi eterul?
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Citat din: Eugen7 din Aprilie 19, 2011, 09:15:39 AM
Citat din: Dendros din Aprilie 18, 2011, 05:05:14 PM
Din câte ştiu, TRG spune că spaţiul este echivalent cu câmpul gravitaţional, aşadar spaţiul are proprietăţi fizice, cele ale câmpului gravitaţional.
TRG spune ca prezenta materiei in spatiu-timp determina curbarea spatiu-timpului, iar aceasta curbura a spatiu-timpului este campul gravitational. Astfel spatiul nu este echivalent cu campul gravitational (Poate exista spatiu-timp fara camp gravitational, dar camp gravitational fara spatiu-timp nu poate exista).
Daca prin spatiu-timp intelegi de fapt spatiu relativ atunci ai dreptate.Singurul spatiu care exista fara timp este spatiul absolut.Tu crezi ca exista spatiul absolut?Eu cred ca la inceput era doar Dumnezeu si spatiul absolut.Ce crezi tu ca este campul gravitatinal?
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Citat din: Eugen7 din Aprilie 19, 2011, 09:30:10 AM
Citat din: valangjed din Aprilie 18, 2011, 11:18:15 PM
Dumnezeu unde se afla in spatiul absolut sau in cel relativ? ;D
Vrei sa participi la discutii stiintifice sau filosofice, teologice? Sau doar vrei sa faci senzatie?
Discutia ateism vs Dumnezeu este unda dificila (daca se face onest cu scopul de a afla Adevarul).

Din punct de vedere al telogiei ortodoxe crestine Universul este in Dumnezeu, nu Dumnezeu este in Univers "caci in EL(Dumnezeu) traim si ne miscam si suntem (fiintam, existam)" Faptele apostolilor 17,28. Astfel Dumnezeu nu poate fi caracterizat prin cocepte spatio-temporale (nu exista SR "dincolo" de Big Bang). Daca vreti, puteti considera ca Dumnezeu este "dimensiunea ultima" care le cuprinde pe toate, care asigura cadrul existentei universului (este cauza legilor stiintei)   :)

P.S. Consider ca ar fi indicat sa evitam referirile la divinitate in cadrul subiectelor dedicate stiintei. Recomand celor care vor sa discute despre Dumnezeu sa deschida topicuri separate. Multumesc pentru intelegere.
Eu zic ca Dumnezeu era dintotdeauna in spatiul absolut si deci acum este in cerul central al universului si acest cer central se afla in centrul spatiului absolut.Teoria ca universul este in Dumnezeu este asemanatoare cu teoria hindusa (si deci si cu cea yoghina) este gresita asa cum de fapt este gresit ce se spune in "Faptele apostolilor".Universul a fost creat prin cuvant si asta nu inseamna ca universul este in Dumnezeu.
Daca universul este in Dumnezeu atunci spune tu cum arata Dumnezeu acum???????????? Dumnezeu este intr-adevar cauza tuturor lucrurilor din univers si ale legilor din univers.
Adevărul Absolut Este Etern!

valangjed

Nu vreau sa fac senzatie dar "teoriile stiintifice" ale luiA.Mott ma fac sa rad si , sincer , uneori nu ma pot abtine.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.