Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema triunghi dreptunghic

Creat de dumitru, Aprilie 17, 2011, 07:54:36 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dumitru

Daca triunghiul dreptunghic ABC, m unghiului A=90, are AD perpendicular BC, D apartine BC, cu BD=12cm si m unghiului =60 grade ,atunci lungimea catetei AC este egala cu .........cm?                                              
Am incercat  prin sin 60 (B)= radical din 3/2 = AB/12
AB=12*radical din 3/2 = 6 radical din 3

Nu stiu cum sa-l aflu pe BC, ca sa-l pot afla apoi pe AC , nu stiu daca trebuie sa folosesc teorema catetei sau nu.

Rog explicatii                                   

sicmar

#1
Citat din: dumitru din Aprilie 17, 2011, 07:54:36 AM
daca triunghiul dreptunghic ABC,m unghiului A=90,are AD perpendicular BC,D apartine BC,cu BD=12cm si m unghiului =60 grade ,atunci lungimea catetei AC este egala cu .........cm?                                               am incercat  prin sin 60 (B)=RADICAL DI 3/2=AB/12
AB=12*RADICAL DIN 3/2=6 RADICAL DIN 3
NU STIU CUM sa-l aflu pe BC,ca sa-l pot afla apoi pe AC ,NU STIU DACA TREBUIE SA FOLOSESC TEOREMA CATETEI SAU NU ,ROG EXPLICATII                                        

Mărimea cărui unghi ? [tex]{\hat{ABC}}[/tex] ?

sicmar

#2
Învaţă să scrii formulele matematice în LaTeX.
Uită-te (folosind Citarea postării mele) cum am scris ridicare la pătrat, radical, fracţie, unghi şi grad:
[tex]AB^2[/tex]  [tex]{\sqrt{3}}[/tex]  [tex]{\frac{1}{2}}[/tex]  [tex]{\hat{ABC}}[/tex]  [tex]{30^\circ}[/tex]

şi expresii conţinându-le:
[tex]{\cos{(\hat{ABC})}=\frac{\sqrt{3}}{2}}[/tex]
[tex]{\cos{30^\circ}=\frac{\sqrt3}2}[/tex]

Poţi exersa folosind Preview în editorul forumului.


Mai multe informaţii găseşti, de exemplu, aici. Poţi exersa şi pe pagina de la acest link.

dumitru

trebuie sa aflu lungimea catetei AC din triunghiul ABC

CUM ADICA DIN LATEX

sicmar

1. Am colorat cu culoarea roşie (nu numai cu bold ca în precedenta postare) o eroare în scrirea problemei tale.
Citat din: dumitru din Aprilie 17, 2011, 07:54:36 AM
daca triunghiul dreptunghic ABC,m unghiului A=90,are AD perpendicular BC,D apartine BC,cu BD=12cm si m unghiului =60 grade ,atunci lungimea catetei AC este egala cu .........cm?                                     
Acolo n-ai scris unghiul a cărui mărime este de [tex]{60^\circ}[/tex]. Fără să corectezi textul problemei nu pot şti dacă o rezolvi bine sau nu şi nici nu- ţi pot da indicaţii.
De asta te-am întrebat:
Citat din: sicmar din Aprilie 17, 2011, 09:51:15 AM
Mărimea cărui unghi ? [tex]{\hat{ABC}}[/tex] ?

Încă n-ai răspuns la întrebare.

2.
Citat din: dumitru din Aprilie 17, 2011, 07:02:55 PM
CUM ADICA DIN LATEX

LaTeX este un limbaj care permite formatarea documentelor. Cu ajutorul LaTeX este posibilă scrierea simbolurilor şi a formulelor matematice (printre multe alte lucruri).
Software care gestionează acest forum permite folosirea limbajului LaTeX pentru scrierea simbolurilor şi a formulelor matematice.

Întrebarea pe care ai pus-o (chiar dacă n-ai pus semnul întrebării) era inutilă dacă aveai măcar curiozitatea de-a vedea cum am scris eu formulele.

dumitru


sicmar

#6
Am marcat cu culoarea roşie erorile.
Citat din: dumitru din Aprilie 17, 2011, 07:54:36 AM
Am incercat  prin sin 60 (B)= radical din 3/2 = AB/12
AB=12*radical din 3/2 = 6 radical din 3        
Corect:
În [tex]\triangle ABD [/tex] ipotenuza este AB. Ai:
[tex]{\begin{array}{rcl} \cos(\hat{ABD})&= &\frac{BD}{AB}
\frac12&= &\frac{BD}{AB}\end{array}
AB = 2 BD=2*12=24}[/tex]
La acelaşi rezultat ajungi fără să foloseşti trigonometria, după ce observi că unghiul [tex]\hat{DAB}[/tex] are [tex]30^\circ[/tex] şi aplici teorema:
"Într-un triunghi dreptunghic, cateta opusă unghiului de [tex]30^\circ[/tex] este egală cu jumătate din ipotenuză".

Citat din: dumitru din Aprilie 17, 2011, 07:54:36 AM
Nu stiu cum sa-l aflu pe BC, ca sa-l pot afla apoi pe AC , nu stiu daca trebuie sa folosesc teorema catetei sau nu.                              

Întradevăr, lungimea catetei BC o poţi afla folosind teorema catetei.
Ea poate fi aflată fără să foloseşti teorema catetei dacă observi că unghiul [tex]\hat{ACB}[/tex] are [tex]30^\circ[/tex] şi atunci, ca mai sus, afli lungimea ipotenuzei BC din [tex]\triangle ABC[/tex].

Lungimea catetei AC o afli aplicând teorema lui Pitagora în [tex]\triangle ABC[/tex].

Pentru verificare: [tex]AC=24\sqrt3[/tex]