Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Test psihologic: Intrebari cu 4 patrate!

Creat de Scientia, Aprilie 14, 2011, 12:16:15 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Scientia

Am primit pe e-mail fisierul atasat.

Probabil ca unii dintre voi vor recunoaste fisierul, unul despre care banuim ca circula pe Internet.

Totusi, ni s-a parut ca ilustreaza o caracteristica interesanta a mintii umane, a modului de functionare a creierului nostru, asa ca am ales sa il postam si aici. Cu creditul de rigoare acordat autorului, oricine ar fi el si oriunde s-ar afla...

Va invitam sa faceţi testul şi sa ne daţi de veste despre rezultat.

P.S.

Am atasat prezentarea (fisierul .ppt), dar, pentru pastrarea surprizei de final, e bine ca dupa deschiderea fisierului sa il vizionati ca slideshow.

Electron

"[...] Recordul mondial este de 7 secunde" ?!? Oare cum se determina aceste recorduri?

Eu personal consider ca este un fel de gluma toata chestia asta. Exemplul celor 3 patrate inainte de "marea intrebare din final" nu are cum sa "conditioneze" creierul in asa hal incat sa nu poti rezolva problema din patratul 4 in timp de cel mult o secunda (ma refer sa gasesti solutia, nu sa o desenezi). Eu cel putin dupa primele trei intrebari am si anticipat ca va fi o intrebare de genul "impartiti patratul 4 in 5 parti" sau ceva de genul, a carei solutie nu are de-a face cu primele 3 in care e alta forma de impartit.

e-
Don't believe everything you think.

Scientia

#2
Citat din: Electron din Aprilie 14, 2011, 12:38:57 PM
"[...] Recordul mondial este de 7 secunde" ?!? Oare cum se determina aceste recorduri?

Eu personal consider ca este un fel de gluma toata chestia asta. Exemplul celor 3 patrate inainte de "marea intrebare din final" nu are cum sa "conditioneze" creierul in asa hal incat sa nu poti rezolva problema din patratul 4 in timp de cel mult o secunda (ma refer sa gasesti solutia, nu sa o desenezi). Eu cel putin dupa primele trei intrebari am si anticipat ca va fi o intrebare de genul "impartiti patratul 4 in 5 parti" sau ceva de genul, a carei solutie nu are de-a face cu primele 3 in care e alta forma de impartit.

e-

Pai cred ca ideal ar fi de aplicat un asemenea test unor minti neantrenate in domeniu. Si probabil ca in respectivul caz s-ar putea vorbi si de asemenea recorduri. Oricum, esti prea dur cu autorul. Chestia cu recordul tine de "regia" testului, nu trebuie luata ad litteram.

Si probabil ca ideal ar fi fost sa nu scriu nicio precizare, ci doar sa atasez fisierul. As fi atasat si un poll dar, cum spui si tu, nu as fi stiut ce optiuni sa ofer (ma refer la timpi)...  

Electron

Citat din: Scientia din Aprilie 14, 2011, 12:44:28 PM
Oricum, esti prea dur cu autorul.
Bine, o sa incerc sa fiu mai gentil pe viitor. ;)

e-
Don't believe everything you think.