Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Curentul electric in diferite medii - problema

Creat de dan_el, Aprilie 14, 2011, 07:54:01 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dan_el

salut !!! Am o problema la care am stat ore in sir si tot nu o mai pot termina . Suna asa:
Intr-un cimp magnetic cu inductia constanta de 0.4 T intra un proton accelerat la o diferenta de potential de 5 kV. Sa se determine forta care actioneaza din partea cimpului magnetic asupra protonului , daca viteza acestuia formeaza un unghi de 30o cu vectorul inductiei magnetice . Masa protonului mp=1.67*10-27kg. mai stim si q=1.6*10-19
Eu am aflat lucrul dupa care intensitatea si de aici timpul , imi ramine doar sa aflu l-lungimea portiunii ca sa aflu viteza si sa termin odata problema . Rog ceva idei  :(

Electron

Don't believe everything you think.


mircea_p

Citat din: dan_el din Aprilie 14, 2011, 07:54:01 PM
Eu am aflat lucrul dupa care intensitatea si de aici timpul , imi ramine doar sa aflu l-lungimea portiunii ca sa aflu viteza si sa termin odata problema . Rog ceva idei  :(
De ce ai nevoie de toate astea? Ce lucru, ce timp?
Viteza protonului, daca asta vrei sa afli, o poti afla din conservarea energiei, intr-un singur pas. Nici nu prea ai cum altfel.

dan_el

daca a
Citat din: mircea_p din Aprilie 14, 2011, 09:41:14 PM
Citat din: dan_el din Aprilie 14, 2011, 07:54:01 PM
Eu am aflat lucrul dupa care intensitatea si de aici timpul , imi ramine doar sa aflu l-lungimea portiunii ca sa aflu viteza si sa termin odata problema . Rog ceva idei  :(
De ce ai nevoie de toate astea? Ce lucru, ce timp?
Viteza protonului, daca asta vrei sa afli, o poti afla din conservarea energiei, intr-un singur pas. Nici nu prea ai cum altfel.

daca as mai sti si cum sa o aflu prin conservarea energie  ??? Mircea se poate formula ....

Adi

Fizica nu e e robotica, adica sa ti se dea formula si tu sa pui numerele in ea, ci sa inveti sa gandesti. Trebuie sa stii intai ce zice legea conservarii energiei. Asta sigur stii, caci e general si de clasa a noua, nu a 12-a, cum e problema asta. Daca nu stii, cauti in manual si pui aici ca sa iti confirmam daca e bine. Apoi in formula aia pui termenii care corespund cazului de fata. Daca nu ii stii, intai spui in cuvinte povestea problemei, identifici din ce capitol de fizica este, revezi formulele din acel capitol si ne spui ce ai incercat. Abia apoi te ajutam noi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Citat din: dan_el din Aprilie 14, 2011, 09:45:24 PM
daca a
Citat din: mircea_p din Aprilie 14, 2011, 09:41:14 PM
Citat din: dan_el din Aprilie 14, 2011, 07:54:01 PM
Eu am aflat lucrul dupa care intensitatea si de aici timpul , imi ramine doar sa aflu l-lungimea portiunii ca sa aflu viteza si sa termin odata problema . Rog ceva idei  :(
De ce ai nevoie de toate astea? Ce lucru, ce timp?
Viteza protonului, daca asta vrei sa afli, o poti afla din conservarea energiei, intr-un singur pas. Nici nu prea ai cum altfel.

daca as mai sti si cum sa o aflu prin conservarea energie  ??? Mircea se poate formula ....
Protonul este eccelerat de campul electric si viteza creste de la zero la viteza finala.
Din punct de vedere energetic, cresterea energiei cinetice este egala cu lucrul mecanic al campului electric.
Diferenta de potential (kilo voltii aia) este dierct legata de acest lucru mecanic. Practic lucrul mecanic este "dat" prin mentionarea diferentei de potential (uita-te la definitia potentialului sau diferentei de potential) deci stii energia cinetica finala.

dan_el