Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Aflarea timpului daca ai distanta

Creat de andrei141592, Aprilie 12, 2011, 08:10:29 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

andrei141592

Deci, sunt in anul 1 la fac. de mecanica iar pregatirea mea in domeniul fizicii este 0.

Pentru ca m-au cam cuprins remuscarile ca am ajuns in facultatea de mecanica fara sa stiu o boaba fizica, m-am apucat sa invat de unul singur.

Am inceput cu, cursurile de fizica postate pe youtube de cei de la M.I.T. dar se pare ca am inceput cu stangul, zic asta pentru ca inca din prima lectie am nelamuriri.

Prima mea problema ar fi din acest clip, nu am inteles cum a dedus d-nul Prof. Walter Lewin ca [tex]\sqrt{h}=t[/tex], am intors pe toate partile urmatoarea ecuatie (sau cum ii zice): [tex][T]=[L]^a [M]^b \frac{[L]^c}{ [T]^{2c}}[/tex], dar nici cum nu mi-a dat [tex]\sqrt{[L]}=[T][/tex]

Vazand ca nu o scot la capat nici cum, m-am decis sa incerc prin metoda "clasica", avand distanta si acceleratia (gravitatoinala) se poate deduce usor timpul, dar rezultatul m-a dat cam diferit, adica pentru distanta de 3m mi-a rezultat 0,552 s iar pentru 1,5m a rezultat 0,391 s

andrei141592


Adi

Stiu la ce se refera el in acel curs si intr-adevar tin minte ca am facut si la liceu, dar nu stiu ce vrei tu sa zici ca radical din h este timp. Asa ceva nu poate fi, pentru ca h se masoara in metri si timpul in secunde. Ce vrea sa faca cu acea formula este sa afle care este formula oscilatiei unui pendul fara a stii care e forma, ci doar folosind dimensiunile (unitatile de masura) ale marimilor fizice implicate. Si apoi aflii la ce putere trebuie sa fie fiecare marime si astfel aflii ce e sub radical, ce e fara radical, etc.

Sper sa te ajute asta, daca nu spune si revin mai tarziu.

PS. Am cautat rapid pe net si am gasit asta. Asta e problema la care ma refer. Banuiesc ca tot la asta te referi si tu?

http://www.enotes.com/science/q-and-a/what-principle-homogeneity-dimensional-equation-137377
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: andrei141592 din Aprilie 12, 2011, 08:10:29 PM
nu am inteles cum a dedus d-nul Prof. Walter Lewin ca [tex]\sqrt{h}=t[/tex],
Niciunde in cursul filmat propus de tine, nu se deduce aceasta egalitate. Ori ai probleme de vedere, ori de intelegere a limbii engleze.
Eventual indica-ne la ce minut si secunda zici tu ca se afirma acea egalitate.

Citatam intors pe toate partile urmatoarea ecuatie (sau cum ii zice): [tex][T]=[L]^a [M]^b \frac{[L]^c}{ [T]^{2c}}[/tex] (1), dar nici cum nu mi-a dat [tex]\sqrt{[L]}=[T][/tex](2)
(adaugat indici)
Din egalitatea (1) nu rezulta egalitatea (2), ca atare e de-a dreptul imposibil sa o obtii prin calcule corecte.

CitatVazand ca nu o scot la capat nici cum, m-am decis sa incerc prin metoda "clasica", avand distanta si acceleratia (gravitatoinala) se poate deduce usor timpul, dar rezultatul m-a dat cam diferit, adica pentru distanta de 3m mi-a rezultat 0,552 s iar pentru 1,5m a rezultat 0,391 s
Ce relevanta consideri tu ca au aceste calcule?

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Citat din: andrei141592 din Aprilie 12, 2011, 08:10:29 PM
Prima mea problema ar fi din acest clip,

Spune-ne in cuvintele tale care e problema pe care doresti sa o rezolvi. Dupa cum vezi, nu am inteles ce problema vrei sa rezolvi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

andrei141592

Am facut o gafa postand acel prim post. M-am grabit sa cer ajutor in loc sa stau sa analizez problema.
Imi cer scuze!  ;D
Promit ca data viitoarea cand o sa mai am probleme o sa scriu un post ceva mai inteligent.