Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Creierul este sau nu afectat de povestirile din biblie?

Creat de sumalan dorin, Aprilie 12, 2011, 01:03:07 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

valangjed

Buna intrebare!Cred ca dupa parerea lui A. Mott este un pacat sa spui , perversiuni sexuale  :D
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

AlexandruLazar

Mie mi se pare că e una din situațiile alea ironice, ca atunci când preoții catolici dau sfaturi despre familie deși niciunul din ei nu e căsătorit  ;D.

valangjed

Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

A.Mot-old

#48
Citat din: AlexandruLazar din Mai 15, 2011, 06:20:53 PM
Citatfilme si reviste care incita la comportamente homosexuale intre oameni de acelasi sex si chiar intre barbati si femei.

Ne explici și nouă cum vine treaba cu comportamentul homosexual între un bărbat și o femeie? Mie nu mi-e foarte clar cum s-ar putea întâmpla asta...
Stii bine la ce ma refer.........Nu mai face pe naivul!Tu esti de-acord ca homosexualii sa se casatoreasca legitim si sa adopte copii?Este aberant ca doi barbati sau doua femei sa se casatoreasca  in mod public si sa li se mai si permita prin lege sa adopte copii..........  >:( >:( >:(  Nu sunt impotriva homosexualilor dar acestia ar trebui sa-si vada de viata lor fara sa se afiseze in mod ostentativ in public........si sincer sunt de compatimit <eliminat fragment irelevant>
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Citat din: AlexandruLazar din Mai 15, 2011, 10:57:47 PM
Mie mi se pare că e una din situațiile alea ironice, ca atunci când preoții catolici dau sfaturi despre familie deși niciunul din ei nu e căsătorit  ;D.
Din pacate si preotii asa zisi ortodocsi chiar daca sunt casatoriti nu stiu sa-si conduca familiile proprii iar sotiile lor au o imbracaminte si o infatisare neconforma cu prevederile din Biblia Ortodoxa si deci nici acestia nu pot da sfaturi despre familie......De calugari de toate religiile nu mai spun caci ce este prin manastirile lor sa fereasca Dumnezeu.......... >:( >:( >:(
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Mai 16, 2011, 08:52:08 AM
De calugari de toate religiile nu mai spun caci ce este prin manastirile lor sa fereasca Dumnezeu...
Ce treaba are zeitatea ta preferata cu practicile din toate religiile ?  ::)

e-
Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

Citat din: A.Mot din Mai 16, 2011, 08:40:07 AM
Citat din: AlexandruLazar din Mai 15, 2011, 06:20:53 PM
Citatfilme si reviste care incita la comportamente homosexuale intre oameni de acelasi sex si chiar intre barbati si femei.

Ne explici și nouă cum vine treaba cu comportamentul homosexual între un bărbat și o femeie? Mie nu mi-e foarte clar cum s-ar putea întâmpla asta...
Stii bine la ce ma refer.........Nu mai face pe naivul!

Eu cred că tu nu știi exact despre ce e vorba. Poate te gândești la altceva dar să știi că nu se cheamă la fel; aruncă un ochi în dicționar.

CitatTu esti de-acord ca homosexualii sa se casatoreasca legitim si sa adopte copii?

Să se căsătorească legitim da; să adopte copii mai puțin, dar nu atât din teama că ar imita părinții, cât datorită celorlalte probleme pe care asta le implică atunci când încep să intre în contact cu alți copii.

CitatEste aberant ca doi barbati sau doua femei sa se casatoreasca  in mod public

De ce? În afară de faptul că zeul tău preferat nu e de acord cu asta. Dacă cei doi bărbați sunt atei sau cred într-un zeu care n-are nicio problemă cu asta, de ce n-ar trebui să li se permită?

sumalan dorin


  Salutari

:D :D :D :D :D :D :D :D...."necunoscute sunt caile domnului"

   http://www.antena3.ro/stiinta/stephen-hawking-raiul-si-viata-de-apoi-sunt-basme-pentru-oamenii-care-se-tem-de-moarte-125334.html


  "  Celebrul fizician şi cosmolog englez, Stephen Hawking, împărtăşeşte într-un interviu pentru The Guardianteoria sa despre eistenţa umană şi fenomenul morţii. Acesta vede creierul uman ca pe un calculator care atunci când se strică, încetează să mai funcţioneze.

Omul de ştiinţă afirmă că existenţa raiului şi a iadului, sau a vieţii după moarte, sunt simple născociri ale minţii umane, prea slabă şi speriată de ideea morţii.

"Eu privesc creierul uman ca pe un computer care se va opri din funcţionare atunci când componentele sale se strică. Nu există rai sau viaţă după moarte pentru computerele stricate, acestea fiind basme pentru oamenii cărora le este frică de întuneric", a precizat Hawking.

Fizicianul a fost diagnosticat cu o afecţiune neurologică de la vârsta de 21 de ani şi încă de pe atunci i se spunea că boala respectivă îl va ucide. Deşi şi-a petrecut aproape întreaga viaţă în scaun cu rotile, Hawking este încă viu.

"Am trăit în perspectiva unei morţi timpurii de 49 de ani încoace. Nu îmi este frică de moarte, dar nici nu mă grăbesc să mor. Mai am încă multe chestii de făcut", a mai adăugat cosmologul."



Eugen7

Citat din: Şumi din Mai 16, 2011, 04:12:01 PM

  "  Celebrul fizician şi cosmolog englez, Stephen Hawking, împărtăşeşte într-un interviu pentru The Guardianteoria sa despre eistenţa umană şi fenomenul morţii. Acesta vede creierul uman ca pe un calculator care atunci când se strică, încetează să mai funcţioneze.

Omul de ştiinţă afirmă că existenţa raiului şi a iadului, sau a vieţii după moarte, sunt simple născociri ale minţii umane, prea slabă şi speriată de ideea morţii.

"Eu privesc creierul uman ca pe un computer care se va opri din funcţionare atunci când componentele sale se strică. Nu există rai sau viaţă după moarte pentru computerele stricate, acestea fiind basme pentru oamenii cărora le este frică de întuneric", a precizat Hawking.

Marele savant Stephen Hawking are o contributie notabila pentru stiinta si trebuie apreciat ca atare.
Consider totusi ca afirmatiile aceastea despre rai si iad trebuie privite ca niste ipoteze si tratate corespunzator. Spre exempu televiziuni de prestigiu precum Discovery prezinta fenomene paranormale pe care le trateaza cu toata seriozitatea.
Ipoteza existentei fatomelor, spiritelor (spre exemplu) ce au un comportament rational (actioneaza constinet, pot interactiona cu obiecte din lumea reala, se poate comunica cu ele etc.) nu este ocolita.
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

A.Mot-old

Citat din: Eugen7 din Mai 17, 2011, 11:29:15 AM
Citat din: Şumi din Mai 16, 2011, 04:12:01 PM

  "  Celebrul fizician şi cosmolog englez, Stephen Hawking, împărtăşeşte într-un interviu pentru The Guardianteoria sa despre eistenţa umană şi fenomenul morţii. Acesta vede creierul uman ca pe un calculator care atunci când se strică, încetează să mai funcţioneze.

Omul de ştiinţă afirmă că existenţa raiului şi a iadului, sau a vieţii după moarte, sunt simple născociri ale minţii umane, prea slabă şi speriată de ideea morţii.

"Eu privesc creierul uman ca pe un computer care se va opri din funcţionare atunci când componentele sale se strică. Nu există rai sau viaţă după moarte pentru computerele stricate, acestea fiind basme pentru oamenii cărora le este frică de întuneric", a precizat Hawking.

Marele savant Stephen Hawking are o contributie notabila pentru stiinta si trebuie apreciat ca atare.
Consider totusi ca afirmatiile aceastea despre rai si iad trebuie privite ca niste ipoteze si tratate corespunzator. Spre exempu televiziuni de prestigiu precum Discovery prezinta fenomene paranormale pe care le trateaza cu toata seriozitatea.
Ipoteza existentei fatomelor, spiritelor (spre exemplu) ce au un comportament rational (actioneaza constinet, pot interactiona cu obiecte din lumea reala, se poate comunica cu ele etc.) nu este ocolita.
Daca exista suflete neintrupate (si eu cred ca exista suflete neintrupate) atunci inseamna ca nu creierul conduce trupul ci sufletul conduce trupul si deci sufletul coordoneaza creierul si in concluzie sufletul este afectat de orice inclusiv de scrierile din biblie sau din alte scripturi hinduse,budiste,musulmane si etc.................
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar


graethel

@Sumi:

Am avut si eu niste ani buni tendinta de a imi insusi fara sa stau o clipa de ganduri filosofia unor oameni mai celebri si mai ajunsi decat media populatiei. Dar am reusit sa ma dezvat de asta. Faptul ca Stephan Hawking e o somitate in domeniul fizicii, nu il face infailibil. Om fiind, el poate gresi fundamental inclusiv la ceea ce se pricepe el cel mai bine, si anume la fizica. A iti insusi ce spune un om ca si crez personal si a spune "ce zic eu e adevarat pentru ca asa zice si Hawking" nu spune decat ca tu il transformi pe Hawking intr-un fel de zeu. Foloseste-te de mintea si spiritul tau pentru a-ti crea crezul tau personal, fa-o cu calm. Oricat te-ai enerva si revolta, adevarul nu il schimbi.

Mi se pare interesanta comparatia cu un computer a lui Hawking, m-am gandit de mult la ea. Totusi aceasta comparatie nu se putea face acum 300 de ani. De ce? Computerul nu exita atunci. Astazi avem computere create de noi dupa chipul si asemanarea noastra. Cat de valabil e sa te compari cu un obiect creat de tine? Ceva din noi se reflecta in computere intr-adevar. Intrebarea e: se reflaca toata esenta noastra in ele, in asa fel incat sa punem un semn de echivalenta intre noi si un computer?

Mesajul pe care incerc sa ti-l transmit este ca ce spune Hawking nu demonstreaza si nu schimba nimic. Este opinia lui personala si relavanta acestei opinii pentru tine o dai doar tu. 

sumalan dorin

 
Salutari

Citat din: graethel din Mai 18, 2011, 04:24:53 PM


A iti insusi ce spune un om ca si crez personal si a spune "ce zic eu e adevarat pentru ca asa zice si Hawking" nu spune decat ca tu il transformi pe Hawking intr-un fel de zeu.


De unde ai dedus tu asta? Daca scriu acum un citat dintr-un puscarias inseamna ca sunt total de acord cu ceea ce a facut s sau cu ceea a spus pe o anumita tema,ba mai mult ar trebui sa il consider zeu?!?


Citat din: graethel din Mai 18, 2011, 04:24:53 PM

Foloseste-te de mintea si spiritul tau pentru a-ti crea crezul tau personal, fa-o cu calm. Oricat te-ai enerva si revolta, adevarul nu il schimbi.

Sa ma enervez? tu,cunosti structura mea psihica sa stii cand ma enervez sau revolt?!?


Citat din: graethel din Mai 18, 2011, 04:24:53 PM

Mesajul pe care incerc sa ti-l transmit este ca ce spune Hawking nu demonstreaza si nu schimba nimic. Este opinia lui personala si relavanta acestei opinii pentru tine o dai doar tu. 


Mesajul pe care il trasmite Hawking coincide cu al meu pe aceasta tema!

O rugamite la moderatori:Se poate schimba titlul topicului? are importanta ,in:Creierul este influentat negativ sau pozitiv de biblie?

Multumesc anticipat

sumalan dorin

  Salutari

  @Graethel

Citat din: graethel din Mai 05, 2011, 02:30:31 PM
@Sumi:

Presupunand ca Dumnezeu exista, atunci el este peste legile fizicii. Daca nu ar fii peste legile fizice, ce rost ar mea avea sa il denumesti Dumnezeu?

e o denumire generica pentru mine,numele chiar nu are importanta,"acel" ceva "autoputernic" denumit de marea majoritate "dumnezeu" ar fii putut sa aiba un alt nume,si tot "autoputernic" ar fii considerat.

Citat din: graethel din Mai 05, 2011, 02:30:31 PM
Bun, daca Dumnezeu este peste legile fizicii, atunci de ce iti propui sa il explici folosind legile fizicii?

eu nu incerc sa fac o pledoarie pentru dumnezeu.


Citat din: graethel din Mai 05, 2011, 02:30:31 PM
de ce iti propui sa il explici folosind legile fizicii?

nu incerc sa il explic,il combat!

Electron

Citat din: Şumi din Mai 18, 2011, 05:55:47 PM
nu incerc sa il explic,il combat!
Cum poti sa il combati daca tu consideri ca nu exista?

e-
Don't believe everything you think.