Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Creierul este sau nu afectat de povestirile din biblie?

Creat de sumalan dorin, Aprilie 12, 2011, 01:03:07 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

A.Mot-old

Citat din: valangjed din Aprilie 19, 2011, 07:41:35 PM
Cum ar fi putut vechii evrei sa inteleaga toate aceste metafore si alegorii acum cateva mii de ani cand sunt si astazi oameni care cred biblia ad literam?
Si inca o intrebare.Cum se face ca in vechiul testament doar evreii sunt popor ales iar crestinismul vine si ne spune ca dumnezeu ii iubeste pe toti oamenii la fel?Daca exista un popor ales atunci inseamna ca acel popor este mai iubit de dumnezeu decat celelalte popoare.
Eu nu vad nicio metafora si nicio alegorie ci doar uneori texte subtile care sunt greu de inteles.Da exemplu de metafora si alegorie despre care afirmi ca vechii evrei nu ar fi putut-o intelege iar astazi sunt oameni care cred biblia ad literam....Eu am gasit intr-adevar si texte care mi se par false dar asta nu inseamna ca toata biblia este plina de falsuri sau cum le spui tu metafore si alegorii......
Cine are mai multi copii stie ca nu toti sunt la fel si orice parinte ar trebui sa-si iubeasca toti copii la fel dar Dumnezeu a ales poporul evreu ca din acesta sa faca un popor demn de urmat de celelalte popoare................Ce este asa greu de inteles?Daca unul din copii tai este cuminte si harnic tu nu-l dai drept exemplu de urmat pentru ceilalti? ???
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Citat din: Şumi din Aprilie 19, 2011, 10:00:26 PM
Si acum dovezile din zilele noastre in materie de biblie:

Din pacate,imi e prea lene pentru a cauta link-urile pe net,dar daca trebui am s-o fac!

Cred ca sti de cazurile cand un tanar tatic din Craiova si-a omorat fetita pe motiv ca era...posedata de diavol! De asemenea cred ,ca iti aduci aminte de cazul maicutei dintr-o manastire din Moldova a fost ucisa de un popa pe motiv ca era...posedata de diavol sau satana!

De unde aceste idei?dumnezeul din biblie ia relavat aceste idei?Asta asta a citit in biblie asta a aplicat!

Citat din: valangjed din Aprilie 19, 2011, 07:41:35 PM
Cum ar fi putut vechii evrei sa inteleaga toate aceste metafore si alegorii acum cateva mii de ani cand sunt si astazi oameni care cred biblia ad literam?
Si inca o intrebare.Cum se face ca in vechiul testament doar evreii sunt popor ales iar crestinismul vine si ne spune ca dumnezeu ii iubeste pe toti oamenii la fel?Daca exista un popor ales atunci inseamna ca acel popor este mai iubit de dumnezeu decat celelalte popoare.


Valangjed,foarte bune intrebari! Inseamna ca dumnezeu face discriminare ,e rasist! Asta denota din ceea ce ne spune biblia si Valangjed prin analiza lui!
Unde scrie in biblie despre omorarea celui care are un diavol in el?Daca ai citi biblia ai vedea cum trebuie facuta exorcizarea.Ca sa intelegi biblia trebuie mai intai sa o citesti si cand o citesti sa ai ochi sa vezi ce scrie........dar se pare ca si tu esti unul din aceia care au citit "Biblia hazlie" fara insa a citi cu atentie comparativ si vreo biblie.Hai sa incepem cu Facerea din VT din biblia ortodoxa de exemplu.......Ce nu intelegi din Facerea?Vorbeai de lumina dar eu te intreb ce fel de lumina era lumina pe care a facut-o Dumnezeu inainte de a face luminatorii de zi si de noapte?????????????
Dumnezeu nu face nicio discriminare dar prin poporul sau ales vrea sa arate cum trebuie sa fie toate popoarele......si daca ai citi biblia ai vedea de cate ori Dumnezeu i-a pedepsit pe evrei.......Nu mai rataci si pune sufletul sa citeasca biblia! :o
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Citat din: Anatol din Aprilie 19, 2011, 01:49:53 AM
Eu cred ca biblia este absolut corecta din toate punctele de vedere pentru o personalitate de la o suprafata unde isi traeste viata in culori,iubire,concurenta,...Pentru o viata unde omul isi foloseste tot intelectul pentru a munci toata ziua si a trai viata deplin in timpul liber.
Nu chiar tot ce scrie in biblie este corect si asta din cauza unor traduceri nereusite sau a unor adaugiri fara revelatie divina......... ???
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Citat din: Şumi din Aprilie 20, 2011, 12:13:00 AM
Va invit pe toti care agreati biblia sa comentati astfel de subiecte! Mai ales cele in care s-a murit din cauza bibliei si reveletiei primite de la dumnezeu.Apropos ,mi-a placut subiectul cand popi s-au batut intre ei,oare dumnezeu era arbitru?! Cum ,comentati subiectul ca o femeie a murit ca a tinut post,pentru purificare?? nu veniti cu explicatia ca unele culte...au politica lor in materie biblica! IN FOND TOATE CULTELE SI SECTELE SE INSPIRA DIN "ADEVARUL DIN BIBLIE!!!" .
http://abcnews.go.com/Blotter/us-military-weapons-inscribed-secret-jesus-bible-codes/story?id=9575794

http://www.ziare.com/actual/international/01-25-2010/zeci-de-credinciosi-rusi-otraviti-cu-apa-sfintita-de-boboteaza-990092

http://www.bzi.ro/Bataie-intre-preoti-la-Mitropolie-A69278.html

http://www.antena3.ro/stiri/romania/stareta-care-a-folosit-un-craniu-pentru-sfintirea-apei-acuzata-si-de-hartuire-sexuala_92815.html

http://www.romanialibera.ro/actualitate/eveniment/membra-a-unei-secte-din-techirghiol-ucisa-de-postul-negru-187537.html

http://www.romanialibera.ro/actualitate/eveniment/un-preot-unitarian-din-medias-si-a-omorat-copiii-si-s-a-sinucis-191683.html

http://www.click.ro/actualitate/din_tara/adu-ti-aminte-vei-muri_0_987501367.html

http://www.hotnews.ro/stiri-international-7587099-video-baiat-4-ani-din-rusia-murit-timpul-unei-sedinte-exorcizare.htm


http://www.realitatea.net/un-bebelus-din-r-moldova-a-murit-inecat-in-timpul-botezului-vezi-video_724978.html

http://www.realitatea.net/preoti-catolici-filmati-in-timpul-unor-partide-de-sex-cu-homosexuali_724956.html

http://www.antena3.ro/auto/un-preot-ametit-de-alcool-a-strivit-o-caruta-cu-masina-opt-oameni-au-fost-raniti_104324.html

http://www.mediafax.ro/externe/un-pastor-sud-african-sustine-ca-iisus-a-fost-o-victima-a-sida-7127478/

P.S: Refuz sa tolerez astfel de idei si practici,refuz sa accept idei religioase care sunt contrare vietii,daca nu ar fii fost contrare nu s-ar fii intamplat astfel de cazuri!


Unde e adevarul din biblie?asta-i adevarul din biblie? de  ce?
Nu te supara dar din pacate si calugarii budisti se bat cu alti calugari si se intampla asta pentru ca nimeni nu respecta biblia (adica crestini) tora (adica evreii) si etc.............Preotii crestini aproape 100% nu respecta de loc ce spune biblia crestina.Adevarul din biblia crestina trebuie cautat cu sufletul si nu cu trupul!Sumi roaga-te sa ti se trezeasca sufletul de catre Dumnezeu! :(
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

CitatUnde scrie in biblie despre omorarea celui care are un diavol in el?Daca ai citi biblia ai vedea cum trebuie facuta exorcizarea.

A.Mot, tu ai citit Biblia, sau doar te lauzi pe-aici? În Biblie nu scrie nimic despre exorcizare. Scrie în schimb că trebui sa îi omori pe cei care nu ascultă de preoți (Deuteronomul 17:12), pe homosexuali (Levitic 20:13), pe cei care ghicesc în cărți sau în orice alt fel (Levitic 20:27), pe cei care își lovesc părintii (Exodul 21:15), pe cei care își înjură părinții (20:9), pe bărbații care comit adulter (Levitic 20:10), pe cei de alte religii (Exodul 22:19, Deuteronomul 13:7-12, 17:2-5), pe falșii profeți (Zaharia 13:3), pe toți cei care trăiesc în același oraș cu cineva de altă religie (Deuteronomul 13:13), pe femeile care nu sunt virgine în noaptea nunții (Deuteronomul 22:20-21), pe toți cei care se apropie de Tabernacol (1:48-51), pe cei care lucrează în ziua de Sabat (Exodul 31:12-15). Cu astea ne explici nouă ce pacifistă ar fi lumea dacă ar respecta Biblia?

Eugen7

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 20, 2011, 01:45:57 PM
CitatUnde scrie in biblie despre omorarea celui care are un diavol in el?Daca ai citi biblia ai vedea cum trebuie facuta exorcizarea.
A.Mot, tu ai citit Biblia, sau doar te lauzi pe-aici? În Biblie nu scrie nimic despre exorcizare. Scrie în schimb că trebui sa îi omori pe cei care nu ascultă de preoți (Deuteronomul 17:12), pe homosexuali (Levitic 20:13), pe cei care ghicesc în cărți sau în orice alt fel (Levitic 20:27), pe cei care își lovesc părintii (Exodul 21:15), pe cei care își înjură părinții (20:9), pe bărbații care comit adulter (Levitic 20:10), pe cei de alte religii (Exodul 22:19, Deuteronomul 13:7-12, 17:2-5), pe falșii profeți (Zaharia 13:3), pe toți cei care trăiesc în același oraș cu cineva de altă religie (Deuteronomul 13:13), pe femeile care nu sunt virgine în noaptea nunții (Deuteronomul 22:20-21), pe toți cei care se apropie de Tabernacol (1:48-51), pe cei care lucrează în ziua de Sabat (Exodul 31:12-15). Cu astea ne explici nouă ce pacifistă ar fi lumea dacă ar respecta Biblia?
Sfanta Scriptura nu se citeste, ci se studiaza urmarind cunoasterea in Duh Sfant si in Adevar.

Chiar si in legea veche porunca iubirii era cea mai mare: "sa iubeste pe Domnul Dumnezeul Tau din tot cugetul tau, din toata inima ta si din toata puterea ta, iar pe aproapele tau ca pe tine insuti. In aceste doua porunci sunt prinse toata legea si toti proorocii", insa putini oameni intelegeau...

Hristos a vindecat multi oameni prin exorcizari (demonizatul din tinutul gadarenilor, baiatul "lunatic" care fusese adus de tatal lui...).
Hristos Iisus ne cere sa iubim semenii, si nu orcium, ci asa cum a facut-o EL, cu dragoste, intru adevar, margand pana la jertfa proprie.
"Mila voiesc iar nu jertfa"
"Dumnezeu nu voieste moartea pacatosului ci sa se intoarca si sa fie viu".
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

AlexandruLazar

Cognitivi disonance ftw  ;D. Bun, porunca mai mare este iubirea față de aproape ș.a.m.d., dar până una-alta, spune sau nu spune Dumnezeu, în ciuda poruncii că trebuie să îți iubești aproapele, că trebuie să-i omori pe cei care comit adulter? Mie formularea mi se pare destul de clară:

Citat1 Domnul a vorbit lui Moise, şi a zis:
[...]
  10 Dacă un om preacurveşte cu o femeie măritată, dacă preacurveşte cu nevasta aproapelui său, omul acela şi femeia aceea preacurvari să fie pedepsiţi cu moartea.

(Leviticul 20)

Eugen7

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 20, 2011, 02:41:27 PM
Mie formularea mi se pare destul de clară:
Este foarte clara, insa cu siguranta va aduceti aminte si exemplul meu cu doctorul si cu tratarea pacientului prin ampuntare sau prin operatii chirurgicale si procedee care pot salva piciorul pacientului. Chiar daca este vorba de acelasi medic, circumstantele sunt importante. :)
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

sumalan dorin

 Salutari

Citat din: A.Mot din Aprilie 20, 2011, 07:48:54 AM
Nu te supara dar din pacate si calugarii budisti se bat cu alti calugari si se intampla asta pentru ca nimeni nu respecta biblia (adica crestini) tora (adica evreii) si etc.............Preotii crestini aproape 100% nu respecta de loc ce spune biblia crestina.Adevarul din biblia crestina trebuie cautat cu sufletul si nu cu trupul!Sumi roaga-te sa ti se trezeasca sufletul de catre Dumnezeu! :(


A.Mot - multumesc de sugestie,dar refuz sa o asimilez si constient si inconstient!Nu servesc astfel de practici nici daca sunt beat turta.Tu,faci o greseala imensa spunandu-mi sa mi se trezeasca sufletul catre dumnezeu.Diferenta este ca eu am curajurul sa abordez astfel de subiecte fara a mi fii teama de nimic! Subiect care in anul 2011 inca e considerat Tabu.Multi doar se inspaimanta cand, noi atei avem curajul de a gandi critic la adresa lui dumnezeu si a povestirilor de biblie.Sti asta ce denota? supunere totala fata de tot ce e scris in biblie ! si cum a fost posibila aceasta supunere?prin conditionare psihica ,frica! Si noua nu ne este frica sa abordam acest subiect,noi nu gadim ca ,cei care au scris biblia.

Mai intrebat de "lumina" tu, sa imi raspunzi la intrebarea asta,ca tu ai spus ca adevarul este in biblie,dar te rog fa-o in asa fel incat sa nu apelezi la cunostiintele tale stiintifice,daca nu aveai cunostinte stiintifice cum imi raspundeai?

Citat din: Eugen7 din Aprilie 20, 2011, 01:57:03 PM
Sfanta Scriptura nu se citeste, ci se studiaza urmarind cunoasterea in Duh Sfant si in Adevar.

Pe bune? te rog frumos spune-mi si mie cum as putea sa studiez biblia astfel incat sa o inteleg la fel ca si teologii! A,deci tu te referi ,ca trebuie sa cred daca nu totul din biblie macar jumatate din ea si astfel dumnezeu o sa ma faca sa o inteleg?

Alexandru ti-a raspuns perfect la intrebarea cu exorcizarile si cu "posedarile de demoni" .Multumesc Alexandru.

A.Mot-old

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 20, 2011, 01:45:57 PM
CitatUnde scrie in biblie despre omorarea celui care are un diavol in el?Daca ai citi biblia ai vedea cum trebuie facuta exorcizarea.

A.Mot, tu ai citit Biblia, sau doar te lauzi pe-aici? În Biblie nu scrie nimic despre exorcizare. Scrie în schimb că trebui sa îi omori pe cei care nu ascultă de preoți (Deuteronomul 17:12), pe homosexuali (Levitic 20:13), pe cei care ghicesc în cărți sau în orice alt fel (Levitic 20:27), pe cei care își lovesc părintii (Exodul 21:15), pe cei care își înjură părinții (20:9), pe bărbații care comit adulter (Levitic 20:10), pe cei de alte religii (Exodul 22:19, Deuteronomul 13:7-12, 17:2-5), pe falșii profeți (Zaharia 13:3), pe toți cei care trăiesc în același oraș cu cineva de altă religie (Deuteronomul 13:13), pe femeile care nu sunt virgine în noaptea nunții (Deuteronomul 22:20-21), pe toți cei care se apropie de Tabernacol (1:48-51), pe cei care lucrează în ziua de Sabat (Exodul 31:12-15). Cu astea ne explici nouă ce pacifistă ar fi lumea dacă ar respecta Biblia?
De ce scoti din context versetul 17:12 din Deuteronomul?Daca citesti impreuna cu versetele 8,9,10 si 11 din acelasi capitol o sa vezi alt inteles.........si anume ca daca el nu asculta de preotul levit si de judecatorul care va fi in ziua aceea pentru pricina respectiva (vezi verset 8) atunci unul ca acela sa moara facandu-si singur dreptate sau daca omoara el pe celalalt atunci sa moara si el....ce este asa de grav in pedeapsa cu moartea impotriva celui care ucide.....Desigur ca daca nu moare nimeni dintr-o bataie atunci pedeapsa va fi alta.......in aceste versete se da doar sentinta in cazul limita de moarte pentru moarte adica sange pentru sange...........In ceea ce priveste homosexualismul eu cred ca in acele vremuri de inceput ale poporului evreu era necesara pedeapsa capitala caci atunci cum s-ar mai fi marit populatia lor?????????Astazi este mai bine ca homosexualii si lesbienele sa se casatoreasca si sa se sarute pe strada in vazul lumii?Incotro merge omenirea cu atata ingaduinta?Este inadmisibil ca legislatia oricarei tari sa incurajeze intr-un fel sau altul fenomenul homosexualismului si al lesbianismului.Eu nu cred ca vreun om care crede ca Dumnezeu exista ar fi de-acord cu homosexualismul si lesbianismul.Tu esti de-acord cu homosexualismul si lesbianismul?
La celelalte referiri din biblie iti voi raspunde dupa ce lamurim pe acestea doua pentru care eu am dat replica.
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

Citat din: Eugen7 din Aprilie 20, 2011, 02:44:15 PM
Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 20, 2011, 02:41:27 PM
Mie formularea mi se pare destul de clară:
Este foarte clara, insa cu siguranta va aduceti aminte si exemplul meu cu doctorul si cu tratarea pacientului prin ampuntare sau prin operatii chirurgicale si procedee care pot salva piciorul pacientului. Chiar daca este vorba de acelasi medic, circumstantele sunt importante. :)

Eu cred că e destul de clar că aici vorbim de omorârea unor oameni fără niciun fel de vină, nu de vreo amputare.  Omorârea cu pietre a unei femei care nu este virgină în noaptea nunții mi se pare și imorală, și inutilă (care e "boala" de care ar suferi, în analogia cu doctorul?). Și în plus, cu ce o ajută dacă o omori cu pietre? Bun, doctorul care amputează un picior afectat de o infecție îi dă pacientului o șansă de a trăi -- nu prea văd cum se potrivește analogia în contextul de față.

Citat.In ceea ce priveste homosexualismul eu cred ca in acele vremuri de inceput ale poporului evreu era necesara pedeapsa capitala caci atunci cum s-ar mai fi marit populatia lor?

Vrei să spui că Biblia e "expirată"? Că eu nu văd pe acolo nicio prevedere că regula asta s-ar referi numai la israeliți și numai până le crește populația peste o anume limită.

Citat?Astazi este mai bine ca homosexualii si lesbienele sa se casatoreasca si sa se sarute pe strada in vazul lumii?Incotro merge omenirea cu atata ingaduinta?Este inadmisibil ca legislatia oricarei tari sa incurajeze intr-un fel sau altul fenomenul homosexualismului si al lesbianismului.

Serios? Cu ce te deranjează pe tine homosexualii?

CitatEu nu cred ca vreun om care crede ca Dumnezeu exista ar fi de-acord cu homosexualismul si lesbianismul.Tu esti de-acord cu homosexualismul si lesbianismul?

Bineînțeles, e treaba fiecăruia ce își bagă și unde. Pe de altă parte, nu prea mă încadrez descrierii din prima întrebare -- nu sunt credincios, sunt doar un agnostic foarte, foarte curios ;D.

Citate ce scoti din context versetul 17:12 din Deuteronomul?Daca citesti impreuna cu versetele 8,9,10 si 11 din acelasi capitol o sa vezi alt inteles.........si anume ca daca el nu asculta de preotul levit si de judecatorul care va fi in ziua aceea pentru pricina respectiva (vezi verset  atunci unul ca acela sa moara facandu-si singur dreptate sau daca omoara el pe celalalt atunci sa moara si el

Dacă citești cu atenție versetele, o să vezi că se referă la cazurile în care există suspiciuni, dar nu există martori (pentru că altfel, mărturia a trei martori ar fi suficientă pentru condamnare), caz în care cei care decid sunt preoții, a căror decizie nu trebuie să fie neapărat vreo condamnare la moarte. Pe de altă parte, cine nu ascultă decizia lor, trebuie pedepsit cu moartea. Ce am scos din context?

Citatce este asa de grav in pedeapsa cu moartea impotriva celui care ucide

Ce te faci dacă la cinci ani după execuție se află că mărturiile martorilor au fost mincinoase?

sumalan dorin

De ce insist pe tema asta?biblia.Pai si ei,tot asa fac,insista mereu,mereu ne sunt aruncate citate din biblie,orce e argumentat biblic,ba mai mult ne si instiga.Ne sunt puse intrebari care au substract psihologic,pentru a ne influenta : "noaptea cand inchizi ochii ,tu sti unde te duci?" , "purifica-ti sufletul,prin manturire!" , "ce rezolvi daca esti ateu?" si alte intrebari care au scop de a ne bloca psihic si a pica in plasa oferita de crestinism pentru cati dar cati mai multi adepti.Am spus de intigare,cred ca va aduceti aminte de cazul recent ,cand un pastor din America a ars coranul si din cauza asta un roman angajat ONU pe langa alti a fost ucis,a fost asta instigare,la adresa musulmanilor.Ba,mai mult individul respectiv a declarat senin,ca nu se simte vinovatul moral al faptei.Daca nu ar fii dat foc coranului,nu s-ar fii intamplat nimic!

Intrebari puse  de "idiotii utili" : "dumnezeu este bun si vrea sa te mantuiasca,accepta-l,lasa-te purtat de vrerea lui"

                                      "ai o inima rea,schimba-ti inima ,intorcandu-te la hristos"
                                 
                                      " ai fost nascut pentru a fii intr-un hristos"
     
                                     " roaga-te neincetat pentru mantuirea sufletului"
 
                                    " din acest moment ,tu esti calauzit (a) de hristos,nimic nu ti se poate intampla"

                                    "hristos este singurul care (ma) ne,poate vindeca"

aceste fraze,le-am auzit la diferiti oameni care au ales calea...lui hristos,care pana la urma reprezinta biblia.Plus altele,care in momentul de fata nu imi aduc aminte de ele.

Daca ei sunt parsivi si ne ataca cu toate mijloacele pe care le au la dispozitie:radio,tv,internet ,desene animate ,carti si alte mijloace.Emisiuni radio,tv cu tenta crestina..bineinteles cu "argumentul suprem"  "adevarul biblic".Eu unul nu vreau sa "servesc" un astfel de meniu!

P.S: sa nu veniti cu argumentul ca si musulmani ne-au ars "sfanta noastra carte",hristosul vostru va invatat sa intoarceti si celalalt obraz! si nu sa raspundeti cu aceiasi metoda!

AlexandruLazar

Nu tot ceea ce spun oamenii că e calea lui Hristos, chiar este calea lui Hristos ;).

Electron

Citat din: Şumi din Aprilie 22, 2011, 01:20:45 PM
De ce insist pe tema asta?biblia.

[...]
Daca ei sunt parsivi si ne ataca cu toate mijloacele pe care le au la dispozitie:radio,tv,internet ,desene animate ,carti si alte mijloace.Emisiuni radio,tv cu tenta crestina..bineinteles cu "argumentul suprem"  "adevarul biblic".Eu unul nu vreau sa "servesc" un astfel de meniu!
Eu inteleg ca esti scandalizat, dar mi-e teama ca nu e tocmai forumul protrivit pentru astfel de rabufniri anti-religioase. Suntem totusi pe un forum de stiinta si putem aborda teme diverse (inclusiv metodele "credintei") printr-o prisma rationala si logica.

Sper ca intelegi ce vreau sa spun si ca nu va fi nevoie sa incepem sa limitam astfel de discutii in calitate de moderatori/admini pe acest forum.

e-
Don't believe everything you think.

sumalan dorin

Citat din: Electron din Aprilie 22, 2011, 01:48:45 PM

...Suntem totusi pe un forum de stiinta si putem aborda teme diverse (inclusiv metodele "credintei") printr-o prisma rationala si logica.

Sper ca intelegi ce vreau sa spun si ca nu va fi nevoie sa incepem sa limitam astfel de discutii in calitate de moderatori/admini pe acest forum.

e-

Imi cer scuze,mai ales ca eu am fost cel care a spus sa dezbatem subiectul "fara patima!" .Corect,abordare din punct de vedere stiintific,nu din punct de vedere sentimental.