Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Creierul este sau nu afectat de povestirile din biblie?

Creat de sumalan dorin, Aprilie 12, 2011, 01:03:07 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sumalan dorin


  Salutari


Un topic legat de: povestirile din biblie ,ne afecteaza cumva sanatatea mintala? As putea sa intiez aceasta discutie pe forumul de atei,dar nu o fac deoarece aici ma simt cel mai bine si pe mine ma intereseaza doar raspunsurile privite din punct de vedere stiintific.Si cred ca aici sunt oameni pregatiti sa de-a raspunsuri de ambele parti.

De considera administratorii acestui forum,discutia inutila blocati-o sau stergeti-o.

Ideea acestui topic : prea multe argumente biblice in diferite situatii din viata. 

Haideti sa luam biblia si s-o analizam sa vedem pana la urma ne afecteaza da sau nu? Iar cel mai important daca stiti cazuri despre asa ceva,postati-le si sa le dezbatem.

In ce mod poate fi afectat creierul de povestirile din biblie? pai - draci,satana,iad ,rai .


A.Mot-old

Citat din: Şumi din Aprilie 12, 2011, 01:03:07 AM

 Salutari


Un topic legat de: povestirile din biblie ,ne afecteaza cumva sanatatea mintala? As putea sa intiez aceasta discutie pe forumul de atei,dar nu o fac deoarece aici ma simt cel mai bine si pe mine ma intereseaza doar raspunsurile privite din punct de vedere stiintific.Si cred ca aici sunt oameni pregatiti sa de-a raspunsuri de ambele parti.

De considera administratorii acestui forum,discutia inutila blocati-o sau stergeti-o.

Ideea acestui topic : prea multe argumente biblice in diferite situatii din viata.  

Haideti sa luam biblia si s-o analizam sa vedem pana la urma ne afecteaza da sau nu? Iar cel mai important daca stiti cazuri despre asa ceva,postati-le si sa le dezbatem.

In ce mod poate fi afectat creierul de povestirile din biblie? pai - draci,satana,iad ,rai .


Eu sunt de-acord sa analizam biblia.......Cu care anume povestire din biblie vrei sa incepem analiza?
Adevărul Absolut Este Etern!

sumalan dorin

  Salutare

Pai o sa incepem cu inceputul adica : geneza si o sa terminam cu apocalipsa.

A.Mot,din pacate azi,nu voi putea sa iti raspund la intrebari ,deoarece nu voi avea conexiune la internet cateva ore,dar maine voi reveni in forta.

Maine revin cu ,citate din geneza.

A.Mot-old

Citat din: Şumi din Aprilie 12, 2011, 08:06:35 AM
 Salutare

Pai o sa incepem cu inceputul adica : geneza si o sa terminam cu apocalipsa.

A.Mot,din pacate azi,nu voi putea sa iti raspund la intrebari ,deoarece nu voi avea conexiune la internet cateva ore,dar maine voi reveni in forta.

Maine revin cu ,citate din geneza.
Astept cu mult interes!Pe maine!
Adevărul Absolut Este Etern!

Eugen7

Citat din: Şumi din Aprilie 12, 2011, 01:03:07 AM
Un topic legat de: povestirile din biblie ,ne afecteaza cumva sanatatea mintala? As putea sa intiez aceasta discutie pe forumul de atei,dar nu o fac deoarece aici ma simt cel mai bine si pe mine ma intereseaza doar raspunsurile privite din punct de vedere stiintific.
Cu tot respectul, ceea ce doriti sa faceti e ceva de genul: "Doresc sa discut mecanica cuantica si teoria relativitatii cu cei de la scoala de balet sa vad cum inteleg ei acestea, din punctul lor de vedere. Ma intereseaza doar raspunsurile lor." 

Asa cum teologii care nu au cunostinte stiintifice sunt ridicoli cand se implica in discutii stiintifice, asa si oamenii de stiinta care nu au cunostinte tologice risca sa pice in ridicol cand abordeaza subiecte teologice.

Sanatatea mintala poate fi afectata de multe povesti. Sunt si multe "povesti stiintifice" care pot fi daunatoare. Chiar si adevarata stiinta daca nu este inteleasa corect poate avea efecte negative pentru sanatatea mintala.

Pentru unii Biblia este o culegere de povesti. Pentru altii (ortodoxia crestina) este atat revelatia Adevarului cat si o carte de istorie.

Despre demoni si posedari, cei mai in masura sa discute din punct de vedere stiintific, sunt medicii psihiatri. Cautati pe net, sunt destule articole. http://www.evz.ro/detalii/stiri/julia-posedata-care-leviteaza-807939.html
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

sumalan dorin

 1La început, Dumnezeu a făcut cerurile şi pământul.

2Pământul era pustiu şi gol; peste faţa adâncului de ape era întuneric, şi Duhul lui Dumnezeu se mişca pe deasupra apelor.

3Dumnezeu a zis: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină.

 4Dumnezeu a văzut că lumina era bună; şi Dumnezeu a despărţit lumina de întuneric.

 5Dumnezeu a numit lumina zi, iar întunericul l-a numit noapte. Astfel, a fost o seară, şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua întâi.

Intrebari:daca dumnezeu s-a apucat acum 7445 de ani sa faca cerul si pamantul ce a fost totusi mai inainte?
care ceruri? cum adica "lumina era buna"? daca lumina era rea numai era lumina?

P.S: la analiza bibliei voi aduce si argumente stiintifice atatea cate stiu!

Eugen
Citat din: Eugen7 din Aprilie 12, 2011, 09:35:40 AM
Asa cum teologii care nu au cunostinte stiintifice sunt ridicoli cand se implica in discutii stiintifice, asa si oamenii de stiinta care nu au cunostinte tologice risca sa pice in ridicol cand abordeaza subiecte teologice.

Te rog,explica-mi de ce oameni de stiinta pot pica in ridicol cand abordeaza subiecte teologice? Ce face asa de complicat analiza unor mituri ? ce le face asa de speciale si greu de inteles pentru oamenii de stiinta?Cheia sau cheile pentru intelegerea unor mituri unde sunt pentru a fi intelese si de oamenii de stiinta?Teologii cum reusesc sa inteleaga miturile din biblie iar oamenii de stiinta cand abordeaza astfel de subiecte risca sa pice in ridicol?


valangjed

De ce a trebuit sa redenumeasca dumnezeu lumina si intunericul daca aveau deja nume?
Sumi , cred ca te-ai bagat la o munca grea si si inutila.Sunt mai mult decat convins ca la un moment dat vei primi raspunsuri de genul "Necunoscute sunt caile domnului".
De vreo 20 de ani ma straduiesc sa discut cu persoane religioase ca sa inteleg cum pot ei sa creada in dumnezeu , in momentul cand nu au raspunsuri logice imi arunca fraza de mai sus.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Anatol

 Eu cred ca biblia este absolut corecta din toate punctele de vedere pentru o personalitate de la o suprafata unde isi traeste viata in culori,iubire,concurenta,...Pentru o viata unde omul isi foloseste tot intelectul pentru a munci toata ziua si a trai viata deplin in timpul liber.

A.Mot-old

Citat din: Şumi din Aprilie 19, 2011, 12:43:04 AM
1La început, Dumnezeu a făcut cerurile şi pământul.

2Pământul era pustiu şi gol; peste faţa adâncului de ape era întuneric, şi Duhul lui Dumnezeu se mişca pe deasupra apelor.

3Dumnezeu a zis: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină.

 4Dumnezeu a văzut că lumina era bună; şi Dumnezeu a despărţit lumina de întuneric.

 5Dumnezeu a numit lumina zi, iar întunericul l-a numit noapte. Astfel, a fost o seară, şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua întâi.

Intrebari:daca dumnezeu s-a apucat acum 7445 de ani sa faca cerul si pamantul ce a fost totusi mai inainte?
care ceruri? cum adica "lumina era buna"? daca lumina era rea numai era lumina?

P.S: la analiza bibliei voi aduce si argumente stiintifice atatea cate stiu!

Eugen
Citat din: Eugen7 din Aprilie 12, 2011, 09:35:40 AM
Asa cum teologii care nu au cunostinte stiintifice sunt ridicoli cand se implica in discutii stiintifice, asa si oamenii de stiinta care nu au cunostinte tologice risca sa pice in ridicol cand abordeaza subiecte teologice.

Te rog,explica-mi de ce oameni de stiinta pot pica in ridicol cand abordeaza subiecte teologice? Ce face asa de complicat analiza unor mituri ? ce le face asa de speciale si greu de inteles pentru oamenii de stiinta?Cheia sau cheile pentru intelegerea unor mituri unde sunt pentru a fi intelese si de oamenii de stiinta?Teologii cum reusesc sa inteleaga miturile din biblie iar oamenii de stiinta cand abordeaza astfel de subiecte risca sa pice in ridicol?


Dumnezeu a facut universul cu mai mult timp in urma.De unde reise din vreo scriptura ca Dumnezeu a facut lumea acum 7445 de ani?Ce intelegi tu prin lume,intelegi cumva universul? ???Ma asteptam sa intrebi de exemplu:"Ce fel de lumina era aceea din ziua intaia a facerii?".
Adevărul Absolut Este Etern!

Eugen7

Citat din: Şumi din Aprilie 19, 2011, 12:43:04 AM
1La început, Dumnezeu a făcut cerurile şi pământul.
  2Pământul era pustiu şi gol; peste faţa adâncului de ape era întuneric, şi Duhul lui Dumnezeu se mişca pe deasupra apelor.
3Dumnezeu a zis: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină.
  4Dumnezeu a văzut că lumina era bună; şi Dumnezeu a despărţit lumina de întuneric.
  5Dumnezeu a numit lumina zi, iar întunericul l-a numit noapte. Astfel, a fost o seară, şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua întâi.
Intrebari:daca dumnezeu s-a apucat acum 7445 de ani sa faca cerul si pamantul ce a fost totusi mai inainte?
care ceruri? cum adica "lumina era buna"? daca lumina era rea numai era lumina?
In primul rand Biblia nu este un tratat stiintific. Exista concordanta intre Teoria Big Bang si cosmologia biblica (evident cea interpretata corect si nu interpretarea ad litteram).
1. La inceput - nu este vorba de un inceput in spatiu-timp, cu este vorba de un inceput cauzal. Spatiul, timpul, materia, legile stiintei au aparut din singularitatea initiala. Stiinta nu poate spune cauza. Teologia Ortodoxa crestina spune ca Dumnezeu este cauza (legilor stiintei, spatiului, timpului, materiei... pe care le-a facut din nimic).
2. Pamant se refera la materia din univers in acel pasaj dar si la Planeta Pamant. Explozia Big Bang nu a fost una luminoasa, fotonii nu se puteau deplasa prin universul timpuriu.
3.Abia mai pe urma pe baza legilor stiintei a fost posibila aparitia luminii...
4. Lumina se propaga cu vinteza constanta, fotonii sunt cuante de energie. Astfel este posibil ca sa existe zone luminoase si intunecate in univers, iar in cazul planetei Pamant este posbila existenta "zilei" cand primim lumina de la Soare si existenta noptii...
5. Nu se specifica sistemul de referinta pentru masurarea zilei, deci nu se poate vorbi de o durata temporala fixa pentru zi.

Teologia ortodoxa crestina considera ca nu e putea masura timpul primelor zile ale creatiei (nu o sa reiau argumentele Sfantului Ioan Damaschin spre exemplu). Cei aproximativ 7 mii de ani de la "facerea lumii" sunt doar o durata aproximativa si sunt de fapt calculati doar de la iesirea lui Adam din rai (nu o sa intru in amanunte, daca suntei interesat studiati hronografele Bisericii).

Pentru mai multe informatii despre concordanta intre cosmogonia biblia si teoria Big Bang va recomand sa studiati corespunzator acest subiect. Reamintesc ca Biserica Romano-Catolica sustine oficial atat teoria Big Bang cat si teoria evolutionista (pe care o considera parte a planului divin).
De asemenea si in Biserica Ortodoxa este sustinuta si interpretarea alegorica a creatiei. Cultele protestante si neoprotestante au o predilectie pentru interpretare ad litteram a creatiei Biblice (si nu numai, ci si a altor pasaje), evident cu rezultate dezastruase in unele cazuri.


Citat din: Şumi din Aprilie 19, 2011, 12:43:04 AM
Te rog,explica-mi de ce oameni de stiinta pot pica in ridicol cand abordeaza subiecte teologice?
Teologia nu este mit, nu este poveste deci nu se face "dupa socotinta fiecaruia". Teologia este pragmatica are un rezultat clar: cunoasterea lui Dumnezeu intr-un mod inechivoc. Evident ca aceasta cunoastere inseamna o comuniune activa cu divinitatea, bazata pe comunicare reciproca.

Asa cum in stiinta daca cineva face un experiment care unora le reuseste, dar el nu reuseste (ca face anumite greseli) si spune ca stiinta nu este buna pentru ca el nu a reusit, asa este si cu teologia. Trebuie studiata si mai ales traita corespunzator.

Teologii care nu au cunostinte stiintifice dar "se aventureaza" in discutii in acest domeniu sunt ridicoli. Nu poti vorbi despre ceea ce nu intelegi. Sunt de-a dreptul jenanti teologii carora li se pare ca inteleg stiinta... si mai ies si in pubilc cu afirmatiile lor. E trist. Intocmai este si cu oamenii de stiinta care vor sa discute subiecte teologice, dar pe care sa nu le inteleg si nu le abordeaza corespunzator.
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

florin_try

Eu zic ca povestile din biblie pot afecta creierul uman: de exemplu pe unii ii timpeste de-a dreptul si devin 'religious nuts'.

valangjed

Cum ar fi putut vechii evrei sa inteleaga toate aceste metafore si alegorii acum cateva mii de ani cand sunt si astazi oameni care cred biblia ad literam?
Si inca o intrebare.Cum se face ca in vechiul testament doar evreii sunt popor ales iar crestinismul vine si ne spune ca dumnezeu ii iubeste pe toti oamenii la fel?Daca exista un popor ales atunci inseamna ca acel popor este mai iubit de dumnezeu decat celelalte popoare.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

sumalan dorin

  Salutari
Citat din: valangjed din Aprilie 19, 2011, 01:02:44 AM
Sumi , cred ca te-ai bagat la o munca grea si si inutila.Sunt mai mult decat convins ca la un moment dat vei primi raspunsuri de genul "Necunoscute sunt caile domnului".

Eu,nu o consider grea si inutila,ba mai mult nu incerc sa conving pe nimeni.Prea mult suport emotional se depune pentru o simpla carte si niste simpli oameni.Am spus ca se depunde prea mult suport emotional? -pai de fiecare data cand e vreo sarbatoare crestina ,multi oameni se calca in picioare doar pentru a pupa o icoana sau a atinge ceva.Prea multe argumente biblice in viata de zi cu zi,prea multe apocalipse.De fiecare data cand se intampla ceva in lume ,se aduce argumentul suprem " pai de acum 2000 de ani s-a stiut ca asa o sa intample! "  "lumea e la fel ca acum 2000 de ani" .Iar eu nu vreau sa tolerez astfel de idei ,nici in ruptul capului!
Citat din: Anatol din Aprilie 19, 2011, 01:49:53 AM
Eu cred ca biblia este absolut corecta din toate punctele de vedere pentru o personalitate de la o suprafata unde isi traeste viata in culori,iubire,concurenta,...Pentru o viata unde omul isi foloseste tot intelectul pentru a munci toata ziua si a trai viata deplin in timpul liber.

Pia atunci foarte bine,respecta totul din biblie! Nu folosi netul ,nu folosi tv-ul ca toate sunt de la satana!Sa nu zici ca vreau sa te iau peste picior,dar asa am auzit pe uni si pe alti care respecta totul din biblie!

Citat din: Eugen7 din Aprilie 19, 2011, 10:19:15 AM
Pentru mai multe informatii despre concordanta intre cosmogonia biblia si teoria Big Bang va recomand sa studiati corespunzator acest subiect. Reamintesc ca Biserica Romano-Catolica sustine oficial atat teoria Big Bang cat si teoria evolutionista (pe care o considera parte a planului divin).
De asemenea si in Biserica Ortodoxa este sustinuta si interpretarea alegorica a creatiei. Cultele protestante si neoprotestante au o predilectie pentru interpretare ad litteram a creatiei Biblice (si nu numai, ci si a altor pasaje), evident cu rezultate dezastruase in unele cazuri.


De ce dai raspunsuri din stiinta?daca nu stiai de fotoni ,de teoria relativitatii ,de Bing Bang,atunci ce raspunsuri dadeai?Sau spuneai :"necunoacute sunt caile domnului",de ce va adaptati raspunsurile ,din stiinta?ce vreti sa demonstrati?

Crede-ma ca nu ma  intereseaza cum este interpretata abordarea mea in materie de analiza biblica!

sumalan dorin

Si acum dovezile din zilele noastre in materie de biblie:

Din pacate,imi e prea lene pentru a cauta link-urile pe net,dar daca trebui am s-o fac!

Cred ca sti de cazurile cand un tanar tatic din Craiova si-a omorat fetita pe motiv ca era...posedata de diavol! De asemenea cred ,ca iti aduci aminte de cazul maicutei dintr-o manastire din Moldova a fost ucisa de un popa pe motiv ca era...posedata de diavol sau satana!

De unde aceste idei?dumnezeul din biblie ia relavat aceste idei?Asta asta a citit in biblie asta a aplicat!

Citat din: valangjed din Aprilie 19, 2011, 07:41:35 PM
Cum ar fi putut vechii evrei sa inteleaga toate aceste metafore si alegorii acum cateva mii de ani cand sunt si astazi oameni care cred biblia ad literam?
Si inca o intrebare.Cum se face ca in vechiul testament doar evreii sunt popor ales iar crestinismul vine si ne spune ca dumnezeu ii iubeste pe toti oamenii la fel?Daca exista un popor ales atunci inseamna ca acel popor este mai iubit de dumnezeu decat celelalte popoare.


Valangjed,foarte bune intrebari! Inseamna ca dumnezeu face discriminare ,e rasist! Asta denota din ceea ce ne spune biblia si Valangjed prin analiza lui!

sumalan dorin

Va invit pe toti care agreati biblia sa comentati astfel de subiecte! Mai ales cele in care s-a murit din cauza bibliei si reveletiei primite de la dumnezeu.Apropos ,mi-a placut subiectul cand popi s-au batut intre ei,oare dumnezeu era arbitru?! Cum ,comentati subiectul ca o femeie a murit ca a tinut post,pentru purificare?? nu veniti cu explicatia ca unele culte...au politica lor in materie biblica! IN FOND TOATE CULTELE SI SECTELE SE INSPIRA DIN "ADEVARUL DIN BIBLIE!!!" .
http://abcnews.go.com/Blotter/us-military-weapons-inscribed-secret-jesus-bible-codes/story?id=9575794

http://www.ziare.com/actual/international/01-25-2010/zeci-de-credinciosi-rusi-otraviti-cu-apa-sfintita-de-boboteaza-990092

http://www.bzi.ro/Bataie-intre-preoti-la-Mitropolie-A69278.html

http://www.antena3.ro/stiri/romania/stareta-care-a-folosit-un-craniu-pentru-sfintirea-apei-acuzata-si-de-hartuire-sexuala_92815.html

http://www.romanialibera.ro/actualitate/eveniment/membra-a-unei-secte-din-techirghiol-ucisa-de-postul-negru-187537.html

http://www.romanialibera.ro/actualitate/eveniment/un-preot-unitarian-din-medias-si-a-omorat-copiii-si-s-a-sinucis-191683.html

http://www.click.ro/actualitate/din_tara/adu-ti-aminte-vei-muri_0_987501367.html

http://www.hotnews.ro/stiri-international-7587099-video-baiat-4-ani-din-rusia-murit-timpul-unei-sedinte-exorcizare.htm


http://www.realitatea.net/un-bebelus-din-r-moldova-a-murit-inecat-in-timpul-botezului-vezi-video_724978.html

http://www.realitatea.net/preoti-catolici-filmati-in-timpul-unor-partide-de-sex-cu-homosexuali_724956.html

http://www.antena3.ro/auto/un-preot-ametit-de-alcool-a-strivit-o-caruta-cu-masina-opt-oameni-au-fost-raniti_104324.html

http://www.mediafax.ro/externe/un-pastor-sud-african-sustine-ca-iisus-a-fost-o-victima-a-sida-7127478/

P.S: Refuz sa tolerez astfel de idei si practici,refuz sa accept idei religioase care sunt contrare vietii,daca nu ar fii fost contrare nu s-ar fii intamplat astfel de cazuri!


Unde e adevarul din biblie?asta-i adevarul din biblie? de  ce?