Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

De la particule elementare la unificarea teoriei campurilor si a fortelor

Creat de Teodor Sarbu, Aprilie 11, 2011, 08:18:21 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Teodor Sarbu

Deci totusi mai exista cineva care cauta o alternativa la teoria quarcurilor. Chiar uitasem de teoria corzilor. Multumesc.

Adi

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 13, 2011, 04:29:32 PM
Deci totusi mai exista cineva care cauta o alternativa la teoria quarcurilor. Chiar uitasem de teoria corzilor. Multumesc.

Teoria corzilor nu este o alternativa la teoria quarcurilor! Teoria corzilor este o extensie a teoriei actuale a fizicii particulelor in care se explica ca fiecare particula elementara ar fi de fapt o coarda. Deci in loc de toate tipurile de particule, e doar o coarda. Dar coarda poate vibra diferit. Cand vibreaza la o frecventa se comporta ca un electron, iar la alta frecventa ca un anume tip de cuarc. Deci teoria corzilor nu neaga ca ar exista cuarcii, ci spune ca fiecare cuarc ar fi de fapt o coarda. Nici nu ar avea cum sa nege, caci cuarcii au fost aratati experimental ca exista si orice noua teorie trebuie sa incorporeze faptele experimentale solide.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Teodor Sarbu

In sfirsit. Vad ca avem puncte de vedere diferite. Nici unul nici altul nu il poate convinge pe celalalt. Vom vedea in viitor daca m-am inselat.

Adi

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 14, 2011, 06:14:52 PM
In sfirsit. Vad ca avem puncte de vedere diferite. Nici unul nici altul nu il poate convinge pe celalalt. Vom vedea in viitor daca m-am inselat.

Corect. Numai ca trebuie sa intelegi ca punctul meu de vedere e acelasi cu al Stiintei Oficiale. Asadar cand zici ca nu esti de acord cu mine pare putin, dar cand zici ca nu esti de acord cu Stiinta Oficiala pare mult. Atunci nu esti de acord cu mii de oameni de stiinta, teoreticieni si experimentatori, care au studiat asta toata viata lor de 100 de ani incoace. Iar tu cine stie ce studii de fizica ai, maxim facultatea. Trebuie nu doar doctorat, dar 20 de ani dupa doctorat sa intelegi cu adevarat astea. Dorinta ta de a face o noua teorie e nobila, dar inutila si irealizabila. Punct.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cris

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 14, 2011, 06:14:52 PM
In sfirsit. Vad ca avem puncte de vedere diferite. Nici unul nici altul nu il poate convinge pe celalalt. Vom vedea in viitor daca m-am inselat.
Am si eu o teorie personala care in anumite puncte seamana cu a ta.Consider ca la baza materiei stau niste stringuri a caror existenta este data de propietatea energiei de a distorsiona spatiultimpul.
Stringurile sunt responsabile de propietatile materiei din aceasta cauza astept infirmarea existentei bosonului Higgs.
Am plecat de la cateva propietati ale radiatiilor electromagnetice.Astfel la densitati energetice mici(unde radio) propietatile de unda sunt covarsitoare.La densitati energetice mai mari(lumina)apar fenomene de distorsionare spatiutimp care duc la fragmentare simetrica (fotoni).La densitati energetice foarte mari (radiatii gamma)apare un fenomen interesant astfel la suprapunerea in faza a doi fotoni gamma distorsiunea este asa mare incat se produce fragmentarea asimetrica generand un electron si un pozitron acestea fiind particule formate dintr-un singur string.Stringul nu este o rotatie circulara,este o formatiune complexa multidimensionala semanand mai repede cu un fir de elastic rasucit si lasat liber.Intradevar cu cat are energie mai mare el se micsoreaza.

Teodor Sarbu

Interesant. Evident ca ceea ce ai scris este foarte putin pentru a intelege teoria ta. Poat iei adresa mea de E mail de la adm forumului. Parca nu as trimite-o pe aici.

Teodor Sarbu

Poate schimbi numele teoriei. Nu de alta dar mai este una care se numeste la fel si pare destul de asemanatoare cu ce ai prezentat pe scurt. Mai discutam.

cris

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 16, 2011, 03:38:51 PM
Poate schimbi numele teoriei. Nu de alta dar mai este una care se numeste la fel si pare destul de asemanatoare cu ce ai prezentat pe scurt. Mai discutam.
Despre ce nume e vorba!M-ar interesa linkul spre acea teorie.

Teodor Sarbu


cris

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 17, 2011, 10:51:51 AM
Incearca "string theory" pe internet.
Sincer nu am gasit nicaieri ca la baza stringurilor ar sta o propietate a radiatiilor electromagnetice asa cum cred eu.

Teodor Sarbu

Bine, bine. Totusi cred ca este o coincidnta prea mare. Si poate ca ajunge. Poate ca te ai distrat ceva.

valangjed

Cred ca expresii de genul : "destul de asemanatoare" sau "coincidenta prea mare" nu au nimic de-a face cu stiinta sau ingineria.Nu vad cum asemanarea , dintre forta coulombiana si forta gravitationala din teoria newtoniana de ex. , poate da nastere unei teorii (sa zicem unificate) a celor doua forte.
Asa cum au spus multi oameni , pe acest forum , nu putem construi un model doar pe analogii ci doar trecand respectivul model (ipoteza) prin filtrul gandirii matematice si in final al experimentului.Trebuie aplicata metoda stiintifica.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Anatol

  Mi se pare ca de cand exista stiinta, succes au avut(in afara de stiinte ca biblia), cei ce aviau laborator ori studiau in paralel cu aparatul matematic.
  Din practica mea, vreau sa spun ca chear de cineva este de acord cu careva ipoteze propuse, aciasta nu ajuta la nimic.
  Daca esti tanar cel mai bine sa pierzi vri-un an si sa incepi a merge paralel cu matematica, azartul va aparea si in matematica.
 

Teodor Sarbu

Domnule Valangjed. "Destul de asemanatoare" si "coincidenta prea mare" se refera la teoria stringurilor pe care dl. Cris pretinde ca a comceput-o. Cit despre ce am afirmat eu in articol, este ca toate fortele si cimpurile apar ca urmare a interactiunilor dintre cuantine. Modul de interactiunare depinde de multi factori, unii fiind prezentati in articol.

Teodor Sarbu