Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

De la particule elementare la unificarea teoriei campurilor si a fortelor

Creat de Teodor Sarbu, Aprilie 11, 2011, 08:18:21 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 12, 2011, 05:04:55 PM
Am impresia ca nici-un experiment nu a confirmat teoria quarcurilor. Sa asteptam si bozonul Higgs.

Ai o impresie absolut gresita. Teoria cuarcilor a fost confirmata experimental inca din anii 1970 la acceleraorul HERA de la laboratorul german DESY. Iar apoi toate experimentele ulterioare de la CERN, Fermilab, si alte laboratoare au confirmata. Asa ca esti in urma cu stiinta de cel putin 30 de ani. Nu poti face o stiinta noua cand tu nu stii ce stie stiinta actuala.

Bosonul Higgs inca nu a fost confirmat experimental, dar nu are nici o legatura cu teoria cuarcilor.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 12, 2011, 06:00:02 PM
Parca si in materialul din Wikipedia, la care faceti referinta, poate numai pentru mine, se arata ca mai exista indoieli in privinta teoriei quarcurilor. Cred ca si eu pot sa am retineri mai serioase.

Te asigur ca nu mai e nici o indoiala in privinta teoriei quarcurilor. Dar daca ne arati pasajul exact din Wikipedia care iti pare ca sugereaza asta, iti comentam exact daca cumva l-ai inteles gresit sau pasajul e gresit.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Teodor Sarbu

Vedeti mesajul dlui Mishulamu. Se poate intra direct din el pe wikipedia, la ceea ce s-a referit si la care fac si eu referinta.
Mai fac o mica observatie. in teoria big bang-ului se spune ca totul a inceput de la un punct, o singularitate toarte mica si foarte fierbinte. parca se apropie de ceea ce spun eu ca o particula elementara cu cat este mai mica are o masa mai mare deci o energie de repaus mai mare. In acest caz ar trebui ca aceste quarcuri sa aiba o energie mai mare decat particulele care le contin. poate gresesc dar este un motiv de gandire.

Electron

Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 12, 2011, 10:13:52 PM
in teoria big bang-ului se spune ca totul a inceput de la un punct, o singularitate toarte mica si foarte fierbinte. parca se apropie de ceea ce spun eu ca o particula elementara cu cat este mai mica are o masa mai mare deci o energie de repaus mai mare.
Nu se apropie chair deloc. Singulariatea din Big-Bang e considerata "foarte mica si foarte fierbinte" pentru ca ea a continut toata energia din Univers in acel volum extrem de mic. Asta nu are legatura cu particulele actuale si dimensiunile/masele lor relative.

Plus ca toate particulele elementare sunt considerate punctiforme (in Modelul Standard) ca atare nu exista particule elementare mai mari si altele mai mici (se compara doar masa lor sau alte proprietati, dar nu raza).

CitatIn acest caz ar trebui ca aceste quarcuri sa aiba o energie mai mare decat particulele care le contin. poate gresesc dar este un motiv de gandire.
Nefiind valabila paralela intre singularitatea din Big-Bang si particulele elementare, concluzia propusa nu are nici o relevanta.


e-
Don't believe everything you think.

Adi

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 12, 2011, 10:13:52 PM
Vedeti mesajul dlui Mishulamu. Se poate intra direct din el pe wikipedia, la ceea ce s-a referit si la care fac si eu referinta.

Asta a zis Mishulanu
Citat
Primul experiment care a confirmat teoria quarkurilor a avut loc in 1968.
http://en.wikipedia.org/wiki/Quark#History
Si inca este confirmata zi de zi la Tevatron si LHC.

Dar eu te-am intrebat altceva. Ai zis ca undeva in acest text de pe Wikpedia se spune ca oamenii de stiinta inca au dubii ca ar exista cu adevarat quarcii. Fiindca nu am timp sa citesc tot textul de pe Wikipedia si pentru ca afirmatia e falsa, sunt doua posibilitati: ori tu ai inteles gresit de pe Wikipedia, ori ai inteles corect de pe Wikipedia si Wikipedia se inseala. Asadar te rog iarasi sa ne arati tu acel citat exact care spune ca oamenii de stiinta inca au dubii ca ar exista cu adevarat quarcii.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Teodor Sarbu

Am citit varianta in limba franceza care imi este mai accesibila. Vezi la historique in varianta franceza. In varianta in engleza este diferit. De regula francezii sunt mai catolici decat englazii. Normal. Dar pot sa am si eu dubii fata de englezi.

Adi

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 12, 2011, 10:59:16 PM
Am citit varianta in limba franceza care imi este mai accesibila. Vezi la historique in varianta franceza. In varianta in engleza este diferit. De regula francezii sunt mai catolici decat englazii. Normal. Dar pot sa am si eu dubii fata de englezi.

Da-ne citat din varianta franceza, caci intelegem si limba asta. Nu ne pune sa cautam noi, caci e lipsa de respect fata de noi. Este un text lung si apoi ar trebui sa stam sa analizam la fiecare fraza daca e cumva fraza care ti-a trezit tie dubii. Da-ne tu direct fraza, ce mai tura vura!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

florin_try

Citat din: Electron din Aprilie 12, 2011, 03:37:16 PM
@ florin_

Teodor Sarbu doreste, ...

Pana una alta putem observa (si face critici constructive pentru Teodor Sarbu legat de) coerenta (respectiv lipsa de coerenta a) ipotezelor si propunerilor sale alternative.


Domule electron, sunt de acord cu d-voastra in aceasta privinta.
Insa eu cred ca am avut o critica/propunere chiar foarte constructiva si utila; adica i-am recomandat autotului sa inceapa cu manualele de gimnaziu unde se pot gasi explicate concepte de baza de fizica.  Nu am fost ironic, ci asa am simtit eu necesar, dupa ce i-am citit textul; mai ales ca nici nu mai stiam de unde sa incep cu critica.


mircea_p

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 12, 2011, 10:59:16 PM
De regula francezii sunt mai catolici decat englazii. Normal. Dar pot sa am si eu dubii fata de englezi.
Dar nu asa catolici ca spaniolii. Iar romanii sant mai ortodocsi decat englezii si francezii la un loc.
Totusi ce are asta de-a face cu cuarcii?


Revenind la citatul cu pricina, te referi cumva la cel de mai jos? E din sectiunea "Parenthese historique" din articolul Wiki in franceza despre quarci. (link: http://fr.wikipedia.org/wiki/Quark)

"Cependant, l'absence de preuve expérimentale du quark t (mis en évidence seulement en 1994) relança le doute quant à la validité du modèle des quarks, et l'adage « the quark model has no truth » (« le modèle des quarks n'a pas de vérité/n'est pas vrai ») conduit à la raréfaction de l'utilisation du couple de termes beauty/truth en faveur des termes bottom/top initialement introduits[1]. Malgré l'existence avérée du quark t, l'usage actuel privilégie les noms bottom et top."

Unde e indoiala frantuzeasca? Chiar si cuarcul "t" a fost pus in evidenta acum mai mult de 15 ani.


Teodor Sarbu

"relança le doute quant à la validité du modèle des quarks, et l'adage « the quark model has no truth » (« le modèle des quarks n'a pas de vérité/n'est pas vrai »)"
  Poate nu mai stiu eu limba franceza, dar parca au mai existat dubii in privinta quarcurilor.

Adi

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 13, 2011, 08:48:45 AM
"relança le doute quant à la validité du modèle des quarks, et l'adage « the quark model has no truth » (« le modèle des quarks n'a pas de vérité/n'est pas vrai »)"
  Poate nu mai stiu eu limba franceza, dar parca au mai existat dubii in privinta quarcurilor.

"relanca" inseamna "a relansat". Si da, pana nu a fost descoperit cuarcul top mai erau unii care aveau dubii, dar el a fost descoperit de acum 16 ani, deci nu mai e nici un dubiu inca de atunci.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Citat din: Teodor Sarbu din Aprilie 13, 2011, 08:48:45 AM
"relança le doute quant à la validité du modèle des quarks, et l'adage « the quark model has no truth » (« le modèle des quarks n'a pas de vérité/n'est pas vrai »)"
  Poate nu mai stiu eu limba franceza, dar parca au mai existat dubii in privinta quarcurilor.
Cred  ca ai ceva probleme cu timpurile.
Fraza respectiva se refera la o stare existenta in trecut (si care a incetat odata cu descoperirea cuacului t). Paragraful in intregime explica de ce cuarcul nu se numeste "truth" ci "top".

Teodor Sarbu

Poate am ramas singurul. Dar sa atasez ceva.
          O foarte mică critică a teoriei quarcurilor
  Nu voi prezenta aici teoria quarcurilor. Nici măcar pe scurt. Voi menţiona însă că ea se bazează pe 6 quarcuri. Mai există introdusă şi noţiunea de antiparticulă pentru quarcuri precum şi noţiunea de culoare respectiv de anti culoare. Pentru a explica interacţiunile, se foloseşte fotonul pentru interacţiunile electromagnetice, un bozon Z şi doi bozoni W pentru interacţiunile slabe, opt gluoni pentru interacţiunile tari. Au mai fost introduşi şi bozonul Higgs care este responsabil de masa particulelor şi gravitonul care este introdus de teoria gravităţii cuantice. Toate bune până aici. Doar că sunt, după mine, mult prea multe.
  Singura critică pe care o aduc este tocmai briciul lui Ockham. « Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem »  Adică "Entităţile nu trebuie să fie multiplicate mai mult decât este necesar". O formulare mai modernă ar fi "ipotezele cele mai simple sunt credibile". Acesta este unul din principiile fundamentale ale ştiinţei.
   Să ştiţi că nimic din cele de mai sus nu îmi aparţine.


Adi

In sfarsit ce ai zis in acest post este complet gresit. Da, toti acesti cuarci exista si toti acei bosoni de interactie la fel! Si da, sunt prea multi fata de descrierea unitara a Naturii ce o cautam. De aceea fizicienii cauta mereu teorii noi (pe care incearca si sa le testeze experimental) care sa descrie toate aceste interactiuni intr-una singura si toate aceste particule intr-un numar cat mai mic de particule. Cel mai bun candidat in acest sens este teoria corzilor, care spune ca toate particulelor sunt de fapt un singur tip de corzi (deci au fost unificate) si ca aceste corzi vibreaza la diferite frecvente, deci la diferite energii, deci coresponzand la diferite mase ale particulelor elementare, deci coresponzand la diferite particule elementare. Teoria corzilor este insa foarte departe de a fi testata in experiment, deocamdata ramane o idee frumoasa si incompleta matematic si netestabila experimental.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro