Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Aflarea unui unghi dintr-un triunghi dreptunghic.

Creat de Larisa, Aprilie 10, 2011, 06:49:27 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Larisa

     Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o formula de geometrie. Cum pot sa aflu un unghi dintr-un triunghi dreptunghic?Ca am cam uitat aceste formule.
 
   Va multumesc!!!
     

valangjed

#1
Ce anume cunosti in respectivul triunghi?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

sicmar

#2
Citat din: Larisa din Aprilie 10, 2011, 06:49:27 PM
     Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o formula de geometreie.Cum pot sa aflu un unghi dintr-un triunghi dreptunghic?Ca am cam uitat aceste formule.
   
    Va multumesc!!!
     

Te uiţi la el!  :)  :)  :)

La aşa întrebare, aşa răspuns.

Nu mi-a făcut plăcere să dau acest răspuns dar, dacă tot ai mulţumit ... nu puteam rămâne insensibil.

PS. Cât despre unchi (cel din titlul topicului), ar fi cazul să-l scoţi repede din triunchi. Poate nu se simte bine acolo.  :)

Scientia

Am modificat titlul, din triunchi în triunghi, aşa că ultimul mesaj şi-a pierdut un pic din savoare...

::M.

Electron

Da, dar bietul unchi a ramas prins in triunghi ...  :D

e-
Don't believe everything you think.

Larisa

CitatAm modificat titlul, din triunchi în triunghi, aşa că ultimul mesaj şi-a pierdut un pic din savoare...

   Multumesc mult,nu eram atenta cand am scris titlul ;D

Larisa

CitatTe uiţi la el!  Zâmbet  Zâmbet  Zâmbet

La aşa întrebare, aşa răspuns.

Nu mi-a făcut plăcere să dau acest răspuns dar, dacă tot ai mulţumit ... nu puteam rămâne insensibil.

PS. Cât despre unchi (cel din titlul topicului), ar fi cazul să-l scoţi repede din triunchi. Poate nu se simte bine acolo.  Zâmbet

 De ce esti rau cu mine?Tie nu ti s-a intamplat sa gresesti din neatentie?????


Larisa

Citat din: valangjed din Aprilie 10, 2011, 06:51:55 PM
Ce anume cunosti in respectivul triunghi?

 Am un grafic pe foaie milimetrica si trebuie sa aflu unghiul alfa.Dar nu mai imi amintesc corect formula.Stiu ce este ceva de genul cateta opusa supra ipotenuza sau ceva cu functii de trigonometrie(sin,cos)sau ceva de genu.
  Va rog sa ma ajutati!!

sicmar

Citat din: Larisa din Aprilie 10, 2011, 07:49:59 PM
Citat din: valangjed din Aprilie 10, 2011, 06:51:55 PM
Ce anume cunosti in respectivul triunghi?

 Am un grafic pe foaie milimetrica si trebuie sa aflu unghiul alfa.Dar nu mai imi amintesc corect formula.Stiu ce este ceva de genul cateta opusa supra ipotenuza sau ceva cu functii de trigonometrie(sin,cos)sau ceva de genu.
  Va rog sa ma ajutati!!

Cu sau fără coală milimetrică,
într-un triunghi dreptunghic sinusul unui unghi ascuţit este dat de raportul dintre lungimea catetei opusă unghiului şi lungimea ipotenuzei.
Indiferent dacă unghiul este alfa, beta sau orice alt nume i-ai da.

Dar, dacă tot ai vorbit de coală milimetrică, probabil că ţi se cere să desenezi pe ea triunghiul (pentru care se dau lungimile catetelor) şi să măsori apoi, cu raportorul, mărimea unghiurilor.

Larisa


   
CitatDar, dacă tot ai vorbit de coală milimetrică, probabil că ţi se cere să desenezi pe ea triunghiul (pentru care se dau lungimile catetelor) şi să măsori apoi, cu raportorul, mărimea unghiurilor.

   Am o lucrare practica,iar graficul ma ajuta sa calculez constanta de viteza.De aceea imi trebuia formula aceasta.Graficul se construieste pe baza datelor experimentale.
Iar constanta de viteza se calculeaza din panta dreptei obtinute in grafic.
   Pentru maine la un laborator am nevoie de aceasta formula.Stiam eu ceva dar nu eram sigura si nu vroiam sa gresesc.
   
Multumesc!!

sicmar

1. Pe viitor nu ezita să foloseşti desene, eventual preluate de pe siteuri consacrate cum ar fi wikipedia, după modelul:


(Vezi cum sunt puse tagurile).

2. Wikipedia poate fi folosită şi pe rol de memorator de formule. De exemplu, ceea ce te-a interesat se găseşte sub topicul Trigonometrie.

florin_try

Citat din: Larisa din Aprilie 10, 2011, 06:49:27 PM
    Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o formula de geometrie. Cum pot sa aflu un unghi dintr-un triunghi dreptunghic?

Unul din unghiuri de de 90 grade.
Celelalte 2 unghiuri ramase au suma tot de 90 grade.

Adi

Calculeti sinusul sau tangenta acelui unghi conform formulei si conform a doua lungimi ce le masori cu rigla pe grafic. Apoi folosesti tabele trigonometrice din carti, de pe net, sau daca ai calculator de buzunar functia arcsinus sau arctangenta si aflii unghiul care are respectivul sinus sau tangenta pe care le-ai calculat.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro