Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Efectul Placebo in religie

Creat de sumalan dorin, Aprilie 08, 2011, 10:02:08 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

AlexandruLazar

CitatCrestinismul ortodox, teologia ortodoxa nu doar afirma moartea si invierea lui Iisus Hristos (Dumnezeu adevarat si om adevarat) ci si ofera omului posibilitatea comuniunii cu EL intr-un mod inechivoc (care bineinteles implica comunicarea activa bidirectionala).

Cum așa? De ce celelalte religii n-o oferă?

mircea_p

Citat din: Eugen7 din Aprilie 19, 2011, 10:51:29 AM
Cultele protestante si neoprotestante in general au adoptat canonul romano-catolic).
In general biblia protestanta e diferita de cea catolica. Are mai putine carti si una sau doua din cele comune sant mai scurte.

In privinta traducerilor, exista diferente de sens sau interpretare si intre diverse traduceri in engleza, de exemplu.
E si de asteptat, e foarte dificil sa stii exact ce voia sa spuna cineva acum 1000-1500 de ani. E greu de inteles cu certitudine si un text de acum 100-200 de ani. Contextul social era pur si simplu diferit si chestii care atunci erau banale si subantelese sant acum de mult uitate.
Cine are cat de cat experienta cu dificultatile traducerilor isi poate da seama ca pretentia de a lua biblia in sens literal e pur si simplu ridicola. Sensul original nu mai este accesibil de mult. E doar o aproximare.

A.Mot-old

#92
Citat din: Şumi din Aprilie 18, 2011, 09:25:42 PM
 Salutari

Citat din: A.Mot din Aprilie 18, 2011, 07:22:59 AM
Ai citit vreodata ceva din biblia crestina?Ce varsta aveai cand ai citit ceva din biblia crestina?

de ce spui " biblia crestina" ? exista si o altfel de biblie? toate sunt la fel sau poate unele sunt modificate depinde de anul in care a fost edidata!

Am citit ,doar foarte putin din fiecare capitol,nu pot s-o citesc integral indiferent cat de mult ma strofoc.Dar am citit alte carti care trateaza subiectul "biblia" capitol cu ,capitol.Asa stiu ce vrea sa spuna biblia si ce "invataturi intelepte" ne "invata" .

Varsta citiri unei carti,fie ea si biblie nu cred ca e importanta.Depinde doar de incarcatura emotionala pe care o depui cand citesti cartea respectiva.

Raspuns doar pentru ,A.Mot: la 21 de ani am citit biblia dar nu toata,acum am 24 de ani.
Ce biblie ai citit?Ce anume ai citit din biblia respectiva si ce anume nu ai inteles?Este posibil sa nu aiba importanta la ce varsta ai citit biblia dar foarte important este ca Dumnezeu sa vrea sa te faca sa intelegi ce scrie in biblie si totodata sa-ti reveleze ceea ce este adevarat si ceea ce nu este adevarat.
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Citat din: valangjed din Aprilie 18, 2011, 10:47:36 PM
A.Mott , parca spuneai ca vrei sa intelegi legile fizicii.Daca tu continui sa crezi orbeste in dumnezeu nu vad cum ai putea intelege teoria Big-Bang sau Teoria relativitatii.
Apropos de lucrurile bune din biblie ,cum poate fi bun un dumnezeu razbunator ca cel din biblie.
Daca vrei sa intelegi mai bine anumite lucruri citeste biblia mult mai atent si obiectiv , ai putea incerca sa citesti si "Biblia hazlie" de Leo Taxil ca sa vezi cate aberatii pot fi scrise intr-o "carte sfanta".Sa nu-mi vii cu argumente de genul Biblia a fost scrisa de oameni pentru ca Biserica crestina sustine ca a fost dictata de dumnezeu.
Daca un copil de-al tau nu respecta indicatiile tale ce masuri iei?Greseala de a citi "Biblia hazlie" am comis-o si am crezut ce spunea acel ateu......dar Dumnezeu m-a luminat dupa ce m-a pedepsit si sincer imi pare rau ca nu am crezut o vreme ca el exista.Tu care crezi orbeste in teoriile tale ar trebui sa-mi explici pana inteleg TRR TRG si TBG.........Legile universului sunt mai simple si vor fi intelese clar si definitiv doar atunci cand savanti vor cauta cu sufletele lor si nu cu asa zisele creiere caci creierul uman nu este decat o anexa a sufletului care se inchide atunci cand sufletul se trezeste..........Eu cred ca omul cu sufletul netrezit este ca o masina care merge cu pilot automat si de aceea nu poate vedea adevarul gol golut.....
Adevărul Absolut Este Etern!

sumalan dorin


  Salutari

Citat din: A.Mot din Aprilie 18, 2011, 07:22:59 AM
Ce biblie ai citit?Ce anume ai citit din biblia respectiva si ce anume nu ai inteles?Este posibil sa nu aiba importanta la ce varsta ai citit biblia dar foarte important este ca Dumnezeu sa vrea sa te faca sa intelegi ce scrie in biblie si totodata sa-ti reveleze ceea ce este adevarat si ceea ce nu este adevarat.

Cum adica ce este adevarat si ce este fals?Pai biblia ori este adevarata ori este falsa?Ori crezi si respecti totul din ea ori respecti doar ce iti convine?Vezi aici este Contradia ori condradictiile din biblie,si uni nu le accepta!

Daca dumnezeu vrea sa aflu eu adevarul din biblie de ce vrea sa ma induca in eroare? pentru ce?!?

Electron

Citat din: Eugen7 din Aprilie 19, 2011, 10:37:00 AM
Citat din: Electron din Aprilie 18, 2011, 09:23:44 PM
[...]
Sunt extrem de curios pe ce se bazeaza aceasta opinie a ta, dat fiind ca se refera la lucruri netestabile.
Intr-adevar nu sunt lucrui testabile dupa metoda stiintifica, insa teologia ortodoxa crestina este pragmatica si urmareste cunosterea lui Dumnezeu si comuniunea cu EL.
Tot repeti chestia asta, dar tot nu concretizezi cum anume face acest lucru teologia crestin ortodoxa.

CitatOpinia mea se bazeaza pe o intelegere si traire a teologiei ortodoxe, care ofera certitudinea lui Dumnezeu. De asemenea se bazeaza pe faptul ca am intalnit oameni care traiesc corespunzator teolgia ortodoxa si care mi-au aratat inechivoc harul si puterea lui Dumnezeu.
Ok, ceva concret ai sa impartasesti cu noi?

CitatNu am afirmat ca studiul altor religii nu este bun, caci cunoastere este buna.
Nu m-am referit ca nu ar fi bun studiul altor religii in general, ci specific pentru a afla cauzele legilor fizicii. Repet deci intrebarea: de ce studiul altor religii in afara de cea crestin ortodoxa nu e bun pentru a afla cauzele legilor fizicii?

CitatIncopatibilitatea intre religiile enumerate este evidenta.
Ok, macar cu atat suntem de acord. Toate religiile nu pot fi adevarate deodata. Din pacate, toate aduc acelasi fel de "dovezi", ca atare inca astept sa vad cu ce e una mai buna (sau mai rea) ca celelalte.

CitatTratati-le ca pe niste ipoteze. Precum in stiinta un om de stiinta stie sa deosebeasca stiinta de pseudo-stiinta asa este si cu teologia, un teolog bun stie sa deosebeasca adevarul de... poveste.
Ok, te rog sa explici cum se dovedeste ipoteza corespunzatoare religiei tale prefereate si cum se invalideaza celelalte ipoteze corespunzatoare celorlalte religii. Pe un forum de stiinta e locul potrivit pentru a face acest lucru la modul serios. Dar repet, fara povesti nesfarsite, ci cu chestiuni concrete.

e-
Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

CitatTu care crezi orbeste in teoriile tale ar trebui sa-mi explici pana inteleg TRR TRG si TBG

Poftim? Și mă rog tu ce păzești?

Eu unul nu cred "orbeste" în niciuna din "teoriile mele", dar fizica nu e vreo sectă ca să stea cineva să îți explice până înțelegi fiecare lucru. Dacă vrei sa înțelegi oricare din lucrurile astea, excelent, apucă-te de citit sau fă o facultate în domeniu.

valangjed

A. Mott stiinta nu inseamna credinta oarba.Daca un mare savant ar veni si mi-ar spune ca materia e formata din "pitifartoci" i-as cere demonstratia conform metodei stiintifice si daca mi-ar face acea demonstratie l-as crede daca nu l-as trimite la plimbare.
Este doar parerea ta ca ateismul este o religie.Religia presupune existenta uneia sau mai multor puteri supranaturale or ateismul contesta tocmai existenta acestor puteri.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Eugen7

Citat din: Electron din Aprilie 19, 2011, 09:55:13 PM
Ok, ceva concret ai sa impartasesti cu noi?
Veniti la Biserica Ortodoxa si veti vedea (evident, evitati acele locuri unde slujbele sunt doar "piese ieftine de teatru" in care preotul bolboroseste ceva... iar oamenii dorm in Biserica. Cautati Preoti care traiesc in duh si in Adevar. "Dupa roadele lor ii veti cunoaste" atat pe preotii adevarati cat si pe impostori, oportunisti, sarlatani...).
Si ca sa nu lungim mult vorba spun un singur nume: Preotul Arsenie Boca. (ca sa intelegeti cam la ce ma refer).

Citat din: Electron din Aprilie 19, 2011, 09:55:13 PM
Ok, te rog sa explici cum se dovedeste ipoteza corespunzatoare religiei tale prefereate si cum se invalideaza celelalte ipoteze corespunzatoare celorlalte religii. Pe un forum de stiinta e locul potrivit pentru a face acest lucru la modul serios. Dar repet, fara povesti nesfarsite, ci cu chestiuni concrete.
O traire duhovniceasca (crestina ortodoxa) corespunzatoare asigura certitudinea comuniunii cu Dumnezeu, ce implica comunicarea bidirectionala.
Concret: Preotul Arsenie Boca (in viata lui, in ceea ce facea el, se vedea harul si puterea lui Dumnezeu).

Nu sunt adeptul discutiilor de aceea "nu vom mai lungi mult vorba". Mergeri, cautati Preoti ortodocsi care sa va ajute in cautarile voastre sincere. Va asigur ca exista. Doar cei care trateaza existenta lui Dumnezeu ca pe o ipoteza vor ajunge la Adevar, (cei resping existenta lui Dumnezeu si considera ca ei sunt siguri de asta nu vor putea intelege nimic.)
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Electron

Citat din: Eugen7 din Aprilie 20, 2011, 09:15:33 AM
Veniti la Biserica Ortodoxa si veti vedea (evident, evitati acele locuri unde slujbele sunt doar "piese ieftine de teatru" in care preotul bolboroseste ceva... iar oamenii dorm in Biserica.
Sincer nu prea-mi surade tonul cu care spui acest lucru, pentru ca presupui implicit ca nu am incercat acest lucru deja. Nu o sa-ti dau lista cu toate lacasele de cult pe unde am trecut la viata mea, dar poti sa fii sigur ca am ajuns si in locuri unde slujbele nu sunt doar "piese ieftine de teatru". Oricum, apreciera despre "piesele ieftine de teatru" ar trebui calificata cumva mai clar, pe un forum de stiinta. Cum trebuie sa fie o slujba care sa nu o consideri tu "piesa ieftina de tratru" ? Zii dom'le ceva concret.

In al doilea rand, mi se apre o eschivare destul de neserioasa sa ma trimiti la o biserica, dar fara sa imi dai nici un criteriu concret dupa care sa o disting de cele in care cautarile mele ar fi irelevante. Tocmai faptul ca exista biserici in care asemenea cautari ar fi irelevante, imi da o oarecare impresie ca acest mod pe care il propui nu e tocmai atat de inechivoc pe cat te tot laudai pe aici ca ofera religia ta preferata.

CitatCautati Preoti care traiesc in duh si in Adevar.
Ce inseamna acest lucru? Concret. Daca nu poti oferi nimic concret inseamna ca doar aburesti pe aici (pe un forum de stiinta!) cu laudele tale la adresa relgiei tale preferate.

Citat"Dupa roadele lor ii veti cunoaste" atat pe preotii adevarati cat si pe impostori, oportunisti, sarlatani...).
Adica? Nu veni cu metafore si chestii de acest gen. Purtam aceasta discutie pe un forum de stiinta si intr-un context in care tu te-ai laudat ca sunt religii care ofera ceva concret in acest sens, nu doar povesti. Nu pot sa cred ca nu iti dai seama ca asemena povesti poate sa scoata din burta oricine. Daca nu poti altceva, atunci recunoaste si te las cu aburelie tale cu tot (cu care sper sa nu mai continui pe acest forum).

CitatSi ca sa nu lungim mult vorba spun un singur nume: Preotul Arsenie Boca. (ca sa intelegeti cam la ce ma refer).
Ce trebuie sa inteleg din acest nume?

CitatO traire duhovniceasca (crestina ortodoxa) corespunzatoare asigura certitudinea comuniunii cu Dumnezeu, ce implica comunicarea bidirectionala.
Genial. Acum defineste clar sa stiu si eu ce e aceea "traire duhovniceasca (crestina ortodoxa) corespunzatoare".

CitatConcret: Preotul Arsenie Boca (in viata lui, in ceea ce facea el, se vedea harul si puterea lui Dumnezeu).
Care e diferenta intre povestile despre Arsenie Boca si cele despre alti indivizi scosi la rampa de alte religii? Concret, daca se poate.

CitatNu sunt adeptul discutiilor de aceea "nu vom mai lungi mult vorba".
La ce debit ai la citatele din Wikipedia pe acest forum, ma mir ca afirmi asa ceva.  ;)

CitatMergeri, cautati Preoti ortodocsi care sa va ajute in cautarile voastre sincere.
Asta e metoda ta concreta cu care religia ta preferata dovedeste ca exista divinitatea pe care o sustine si comunicarea inechivoca cu aceasta ? Cu ce e diferita (concret) aceasta metoda propusa de tine de metoda analoaga propusa de musulmani, budisti si toti ceilalti?

CitatVa asigur ca exista.
Pentru un anonim de pe internet, cum te afli si cum ma aflu, nu prea vad ce relevanta crezi ca are aceasta "asigurare". Sunt o serie nesfarsita de indivizi din toate religiile care promit aceleasi lucruri, vin cu aceleasi povesti. Tu ce ai concret in plus?

CitatDoar cei care trateaza existenta lui Dumnezeu ca pe o ipoteza vor ajunge la Adevar, (cei resping existenta lui Dumnezeu si considera ca ei sunt siguri de asta nu vor putea intelege nimic.)
Da, am inteles acest lucru. Te-am intrebat cum se verifica aceasta ipoteza in mod inechivoc in religia ta preferata. Si in acelasi timp cum se invalideaza ipotezele analoage ale altor religii. Concret.

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Eugen7 din Aprilie 20, 2011, 09:15:33 AM
Citat din: Electron din Aprilie 19, 2011, 09:55:13 PM
Ok, ceva concret ai sa impartasesti cu noi?
Veniti la Biserica Ortodoxa si veti vedea (evident, evitati acele locuri unde slujbele sunt doar "piese ieftine de teatru" in care preotul bolboroseste ceva... iar oamenii dorm in Biserica. Cautati Preoti care traiesc in duh si in Adevar. "Dupa roadele lor ii veti cunoaste" atat pe preotii adevarati cat si pe impostori, oportunisti, sarlatani...).
Si ca sa nu lungim mult vorba spun un singur nume: Preotul Arsenie Boca. (ca sa intelegeti cam la ce ma refer).

Citat din: Electron din Aprilie 19, 2011, 09:55:13 PM
Ok, te rog sa explici cum se dovedeste ipoteza corespunzatoare religiei tale prefereate si cum se invalideaza celelalte ipoteze corespunzatoare celorlalte religii. Pe un forum de stiinta e locul potrivit pentru a face acest lucru la modul serios. Dar repet, fara povesti nesfarsite, ci cu chestiuni concrete.
O traire duhovniceasca (crestina ortodoxa) corespunzatoare asigura certitudinea comuniunii cu Dumnezeu, ce implica comunicarea bidirectionala.
Concret: Preotul Arsenie Boca (in viata lui, in ceea ce facea el, se vedea harul si puterea lui Dumnezeu).

Nu sunt adeptul discutiilor de aceea "nu vom mai lungi mult vorba". Mergeri, cautati Preoti ortodocsi care sa va ajute in cautarile voastre sincere. Va asigur ca exista. Doar cei care trateaza existenta lui Dumnezeu ca pe o ipoteza vor ajunge la Adevar, (cei resping existenta lui Dumnezeu si considera ca ei sunt siguri de asta nu vor putea intelege nimic.)
Hai sa fim seriosi!Care biserica este ortodoxa ca eu va zic ca nu este nicio biserica ortodoxa adica biserica de dreapta credinta.......Pai ce fel de biserica este aceea care indeamna oamenii sa se inchine la infatisari de oameni barbati sau femei??????? Toate bisericile "ortodoxe" si preotii lor de la patriarh pana la enoriasi incalaca porunca intaia a lui Dumnezeu. >:( >:( >:( Niciun preot "ortodox" nu crede in Iisus Hristos daramite sa mai creada in Dumnezeu ??? >:( >:( Tu crezi in Iisus Hristos? ??? ??? ???
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

#101
Citat din: A.Mot din Aprilie 21, 2011, 07:07:38 AM
[...] Tu crezi in Iisus Hristos? ??? ??? ???
A.Mot, iti atrag atentia in mod formal ca te afli pe un forum de stiinta si ca asemenea intrebari personale nu isi au locul aici, ele fiind complet irelevante in discutiile de aici. Nu ai decat sa-l contactezi prin mesaj privat sau pe mail pe Eugen7 pentru astfel de rabufniri.

Daca mai continui in acest fel vom fi nevoiti sa-ti editam mesajele, sper sa nu ajugem acolo.

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Aprilie 21, 2011, 10:56:35 AM
Citat din: A.Mot din Aprilie 21, 2011, 07:07:38 AM
[...] Tu crezi in Iisus Hristos? ??? ??? ???
A.Mot, iti atrag atentia in mod formal ca te afli pe un forum de stiinta si ca asemenea intrebari personale nu isi au locul aici, ele fiind complet irelevante in discutiile de aici. Nu ai decat sa-l contactezi prin mesaj privat sau pe mail pe Eugen7 pentru astfel de rabufniri.

Daca mai continui in acest fel vom fi nevoiti sa-ti editam mesajele, sper sa nu ajugem acolo.

e-
Bine!Nu-l intreb pentru ca sunt sigur ca Eugen7 nu crede in Iisus Hristos si de fapt nici eu nu cred caci a crede inseamna sa sa crezi cat un graunte de mustar si cine crede in Iisus macar cat un graunte de mustar atunci va face si el lucrarile Lui si chiar mai mari ca acestea si daca eu as crede in El nu as fi pe forum sa spun ceea ce spun ci as face minuni mari......
Adevărul Absolut Este Etern!

Eugen7

#103
Citat din: Electron din Aprilie 21, 2011, 10:56:35 AM
Citat din: A.Mot din Aprilie 21, 2011, 07:07:38 AM
[...] Tu crezi in Iisus Hristos? ??? ??? ???
A.Mot, iti atrag atentia in mod formal ca te afli pe un forum de stiinta si ca asemenea intrebari personale nu isi au locul aici, ele fiind complet irelevante in discutiile de aici.
Daca mai continui in acest fel vom fi nevoiti sa-ti editam mesajele, sper sa nu ajugem acolo.
Asa este. In multe postari am rugat pe cei care doresc sa discute subiecte religioase, sa descida topicuri separate pe acest forum, desi am precizat ca ar fi indicat sa ne limitam la discutii stiintifice.

Consider ca nu trebuie sa citim pe un forum dedicat stiintei elucubratiile pseudo-teologice ale nimanui.

Citat din: Electron din Aprilie 21, 2011, 10:56:35 AM
Nu ai decat sa-l contactezi prin mesaj privat sau pe mail pe Eugen7 pentru astfel de rabufniri.
Pe ce te bazezi cand spui asta? Am lansat eu vre un apel in acest sens?
Marturiesc credinta ortodoxa crestina dar asta nu implica ca trebuie sa accept (si nici sa suport) "rabufnirile" religioase ale nimanui. (Nu am spus ca vreau sa fac prozelitism pe acest forum si nici catehizare ortodoxa crestina.)

Fiecare este liber sa faca ce vrea, atata timp cat nu deranjeaza pe ceilalti (majoritatea).

Te rog sa iti retragi indemnul de mai sus. Multumesc pentru intelegere.
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Eugen7

Citat din: A.Mot din Aprilie 22, 2011, 08:26:14 AM
Nu-l intreb pentru ca sunt sigur ca Eugen7 nu crede in Iisus Hristos
Ce este cu ineptia asta?
Cu ce drept vorbesti in numele meu si cu atata siguranta?  :o

Marturisesc ca sunt ortodox crestin (ceea ce implica ca pe aceasta cale am certitudinea existentei lui Iisus Hristos).
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)