Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Efectul Placebo in religie

Creat de sumalan dorin, Aprilie 08, 2011, 10:02:08 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Eugen7

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 18, 2011, 01:01:01 PM
CitatDe aceea, in opinia mea, doar studiul teologic crestin ortodox poate oferi raspunsul adevarat si eshaustiv, cu privire la cauza legilor fizicii.
Cum așa? Care este diferența între a spune că legile fizicii sunt așa cum sunt și există așa dintotdeauna, necreeate de nimeni, față de a spune că Dumnezeu este așa cum este dintotdeauna, necreeat?
In teologia ortodoxa, Dumnezeu are caracteristici personale iar legile fizicii nu :)
Personal, nu ma pot impaca cu ideea ca legile fizicii au existat dintotdeauna (E acel "de ce e asa" care nu ne lasa in pace). Oricum aceasta este doar o ipoteza.
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

AlexandruLazar

Păi nici eu nu mă pot împăca cu ideea că Dumnezeu a existat dintoteauna. De ce ar fi așa, și mai ales cine o spune de ar trebui să am încredere în asta?

Eugen7

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 18, 2011, 01:49:11 PM
Păi nici eu nu mă pot împăca cu ideea că Dumnezeu a existat dintoteauna. De ce ar fi așa, și mai ales cine o spune de ar trebui să am încredere în asta?
Intru totul de acord cu dvs.
Existenta lui Dumnezeu trebuie tratata precum o ipoteza stiintifica (ce trebuie validata sau invalidata intr-un mod fara echivoc).

In teologia ortodoxa crestina Dumnezeu este creatorul oricarei existente, EL este mai presus de existenta insasi si toate exista in EL "caci in EL traim si ne miscam si suntem (fiintam)" faptele apostolilor 17,28
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

A.Mot-old

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 18, 2011, 01:01:01 PM
CitatDe aceea, in opinia mea, doar studiul teologic crestin ortodox poate oferi raspunsul adevarat si eshaustiv, cu privire la cauza legilor fizicii.

Cum așa? Care este diferența între a spune că legile fizicii sunt așa cum sunt și există așa dintotdeauna, necreeate de nimeni, față de a spune că Dumnezeu este așa cum este dintotdeauna, necreeat?
Pai...nu este nicio diferenta pentru ca unii ca tine cred in scripturile stintifice (adica au o religie ateista) iar altii cred in biblie adica cred in faptul ca Dumnezeu a creat universul si deci au o religie teista si care incearca sa inteleaga cu si fara metode stiintifice aceasta minunata creatie care este universul culminand cu fiintele rationale care din pacate unele dintre acestea devin din ce in ce mai irationale........este adevarat ca mai sunt unii cum ar fi hindusii care cred in zei si acestia au o religie politeista............In concluzie fiecare cu religia lui ateista sau teista...... ???
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 18, 2011, 10:34:29 AM
Meștere, cred că cel care ar trebui să mai citească Biblia ești tu. Nu mă refeream la faptul că cele 10 porunci nu sunt bune (dimpotrivă), ci strict la caracterizarea lui Dumnezeu ca bun și iertător când el însuși se caracterizează drept gelos și răzbunător.

CitatCe sunt centralele nucleare si cu ce scop ascuns au fost facute?Daca oamenii ar respecta cele 10 porunci si alte indemnuri lasate prin proroci si prin Iisus Hristos atunci cu siguranta nu ar fi nevoie de legi intortocheate si situatia in lume ar fi alta.Omul din jungla (daca mai exista) supravietuieste mult mai usor decat cel asa zis civilizat si supertehnologizat si din pacate supertehnologia va distruge in final Terra deoarece toata asa zisa stiinta omeneasca orbecaie si indreapta omenirea si Terra intr-o directie apocaliptica cu o acceleratie scelerata

Centralele nucleare au scopul ascuns ca tu să poți să ne povestești asta pe Internet, stând comod în fața calculatorului și explicându-ne pericolul viitorului supertehnologizat în loc sa predici despre a doua venire a lui Iisus stând în peșteră.
Daca macar de aproape 6000 de ani oamenii ar fi respectat cele 10 porunci ale lui Dumnezeu atunci poate lumea ar arata azi cu totul altfel si nu era nevoie nici de centrale nucleare si nici de internet si sigur era mai curata Terra......Crezi in fenomenul telepatic?Eu sunt sigur ca acum un milion de ani mai toti oamenii puteau comunica prin telepatie asa ca puteau afla multe si eu chiar cred ca toti profetii si mai ales Iisus Hristos (despre care zice biblia) au vorbit cu Dumnezeu.
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: Eugen7 din Aprilie 18, 2011, 12:29:44 PM
De aceea, in opinia mea, doar studiul teologic crestin ortodox poate oferi raspunsul adevarat si eshaustiv, cu privire la cauza legilor fizicii.
Si de ce anume doar studiul teologic crestin ortodox ar puea oferi aceste lucruri? Studiul teologic musulman, sau hindus, sau al altor religii de ce nu e bun?

Sunt extrem de curios pe ce se bazeaza aceasta opinie a ta, dat fiind ca se refera la lucruri netestabile.


e-
Don't believe everything you think.

sumalan dorin

  Salutari

Citat din: A.Mot din Aprilie 18, 2011, 07:22:59 AM
Ai citit vreodata ceva din biblia crestina?Ce varsta aveai cand ai citit ceva din biblia crestina?

de ce spui " biblia crestina" ? exista si o altfel de biblie? toate sunt la fel sau poate unele sunt modificate depinde de anul in care a fost edidata!

Am citit ,doar foarte putin din fiecare capitol,nu pot s-o citesc integral indiferent cat de mult ma strofoc.Dar am citit alte carti care trateaza subiectul "biblia" capitol cu ,capitol.Asa stiu ce vrea sa spuna biblia si ce "invataturi intelepte" ne "invata" .

Varsta citiri unei carti,fie ea si biblie nu cred ca e importanta.Depinde doar de incarcatura emotionala pe care o depui cand citesti cartea respectiva.

Raspuns doar pentru ,A.Mot: la 21 de ani am citit biblia dar nu toata,acum am 24 de ani.

AlexandruLazar

CitatDar am citit alte carti care trateaza subiectul "biblia" capitol cu ,capitol. Asa stiu ce vrea sa spuna biblia si ce "invataturi intelepte" ne "invata" .

Nu e un raționament prea corect -- e ca și cum ai spune că ai citit o carte despre un tratat de fizică, deci știi cam ce vrea să spună tratatul respectiv. Încearcă măcar să faci rost dintr-un exemplar dintr-o Biblie pentru copii -- sunt niște ediții prescurtate, povestite într-un limbaj mai accesibil, care fac un rezumat destul de bun al fiecăreia din cărțile Bibliei. Nicio carte sacră, a oricărei religii, nu se poate citi și înțelege măcar de suprafață dacă o citești superficial și pe bucăți.

valangjed

A.Mott , parca spuneai ca vrei sa intelegi legile fizicii.Daca tu continui sa crezi orbeste in dumnezeu nu vad cum ai putea intelege teoria Big-Bang sau Teoria relativitatii.
Apropos de lucrurile bune din biblie ,cum poate fi bun un dumnezeu razbunator ca cel din biblie.
Daca vrei sa intelegi mai bine anumite lucruri citeste biblia mult mai atent si obiectiv , ai putea incerca sa citesti si "Biblia hazlie" de Leo Taxil ca sa vezi cate aberatii pot fi scrise intr-o "carte sfanta".Sa nu-mi vii cu argumente de genul Biblia a fost scrisa de oameni pentru ca Biserica crestina sustine ca a fost dictata de dumnezeu.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

mircea_p

Citat din: Şumi din Aprilie 18, 2011, 09:25:42 PM
de ce spui " biblia crestina" ? exista si o altfel de biblie? toate sunt la fel sau poate unele sunt modificate depinde de anul in care a fost edidata!

Am citit ,doar foarte putin din fiecare capitol,nu pot s-o citesc integral indiferent cat de mult ma strofoc.Dar am citit alte carti care trateaza subiectul "biblia" capitol cu ,capitol.Asa stiu ce vrea sa spuna biblia si ce "invataturi intelepte" ne "invata" .
Cred ca vrea sa spuna biblia crestina ortodoxa.
Exista mai multe variante de biblie care difera in privinta cartilor continute, mai ales.
De exemplu: biblia catolica e diferita de cea (cele) protestanta (protestante). Si cred  ca si biblia ortodoxa are particularitatile ei.
Plus ca diferite traduceri pot diferi in sensuri destul de mult.

sumalan dorin

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 18, 2011, 10:45:58 PM
Nu e un raționament prea corect -- e ca și cum ai spune că ai citit o carte despre un tratat de fizică, deci știi cam ce vrea să spună tratatul respectiv. Încearcă măcar să faci rost dintr-un exemplar dintr-o Biblie pentru copii -- sunt niște ediții prescurtate, povestite într-un limbaj mai accesibil, care fac un rezumat destul de bun al fiecăreia din cărțile Bibliei. Nicio carte sacră, a oricărei religii, nu se poate citi și înțelege măcar de suprafață dacă o citești superficial și pe bucăți.

Alexandru ,cu ajutorul rationamentului si sugestiei tale,mai inainte am descarcat de pe net biblia.Imi spune asa: "Cuprinsul acestei Sfinte Scripturi reproduce textul Bibliei tradusă de Dumitru Cornilescu în 1921." Iar sit-ul este: http://www.crestinul.ro/biblia.htm

Orcum imi este util la topicul celalalt " creierul este afectat sau nu de biblie"

Eugen7

#86
Citat din: Electron din Aprilie 18, 2011, 09:23:44 PM
Citat din: Eugen7 din Aprilie 18, 2011, 12:29:44 PM
De aceea, in opinia mea, doar studiul teologic crestin ortodox poate oferi raspunsul adevarat si eshaustiv, cu privire la cauza legilor fizicii.
Si de ce anume doar studiul teologic crestin ortodox ar puea oferi aceste lucruri? Studiul teologic musulman, sau hindus, sau al altor religii de ce nu e bun?
Sunt extrem de curios pe ce se bazeaza aceasta opinie a ta, dat fiind ca se refera la lucruri netestabile.
Intr-adevar nu sunt lucrui testabile dupa metoda stiintifica, insa teologia ortodoxa crestina este pragmatica si urmareste cunosterea lui Dumnezeu si comuniunea cu EL.
Opinia mea se bazeaza pe o intelegere si traire a teologiei ortodoxe, care ofera certitudinea lui Dumnezeu. De asemenea se bazeaza pe faptul ca am intalnit oameni care traiesc corespunzator teolgia ortodoxa si care mi-au aratat inechivoc harul si puterea lui Dumnezeu.

Nu am afirmat ca studiul altor religii nu este bun, caci cunoastere este buna. Incopatibilitatea intre religiile enumerate este evidenta. Tratati-le ca pe niste ipoteze. Precum in stiinta un om de stiinta stie sa deosebeasca stiinta de pseudo-stiinta asa este si cu teologia, un teolog bun stie sa deosebeasca adevarul de... poveste.
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Eugen7

#87
Citat din: mircea_p din Aprilie 18, 2011, 11:58:09 PM
Cred ca vrea sa spuna biblia crestina ortodoxa.
Exista mai multe variante de biblie care difera in privinta cartilor continute, mai ales.
De exemplu: biblia catolica e diferita de cea (cele) protestanta (protestante). Si cred  ca si biblia ortodoxa are particularitatile ei.
Plus ca diferite traduceri pot diferi in sensuri destul de mult.
Exista mai multe variate ale Bibliei. Noul testament este scris in limba greaca (doar evanghelia de la Matei este scrisa si in aramaica). Cele mai importante traduceri ale Vechiului Testament sunt: Septuaginta (greaca, sec III i.Hr.), vulgata (latina, sec 3-4 d.Hr) si textul masoretic (textul autoritar ebraic, sec IX d.Hr). Nu o sa intru in amanunte in ceea ce priveste canonul (cuprinsul cartilor) Sfintei Scripturi (si acesta este diferit in Biserica Ortodoxa, in cea Romano-Catolica. Cultele protestante si neoprotestante in general au adoptat canonul romano-catolic).

Biserica Ortodoxa foloseste cu precadere traducerile direct din septuaginta ale VT iar NT il traduce direct din limba greaca. Desigur ca pentru studiul teologic ortodox corespunzator se folosesc toate variantele de traducere pentru o exegeza corecta.
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

MinteCreatza

O intrebare legata de biblie. De ce se aseamana izbitor cu religia egiptenilor antici, care a aparut inaintea lui Iisus si vorbeste despre aceleasi lucruri dar sub alte nume? Chestia este ca nu vorbeste la viitor, ci la trecut, ca s-ar fi intamplat deja. Un fiu de zeu, nascut dintr-o fecioara, iar la nastere era o stea pe cer, si multe alte similaritati.

Eugen7

#89
Citat din: MinteCreatza din Aprilie 19, 2011, 11:23:15 AM
O intrebare legata de biblie. De ce se aseamana izbitor cu religia egiptenilor antici, care a aparut inaintea lui Iisus si vorbeste despre aceleasi lucruri dar sub alte nume? Chestia este ca nu vorbeste la viitor, ci la trecut, ca s-ar fi intamplat deja. Un fiu de zeu, nascut dintr-o fecioara, iar la nastere era o stea pe cer, si multe alte similaritati.
In mai toate reiligiile se vorbeste despre nemurire, viata vesninca.

Multe religii au mitul unei zeitati care moare si invie. Insa una este mitul si alta este realitatea. Datoria noastra este sa cercetam sa cautam certitudinea, cunoasterea adevarata. Trebuie sa fim pragmatici.

1.Mitul babilonian al zeului Bel-marduk
Aici apare tema invierii din morti, Marduk era prins ca urmare a unor intrigi, era despuiat si ucis iar apoi aruncat intr-o pestera. Pestera era strajuita de soldati, el era jelit de femei. Impreuna cu el erau judecati doi raufacatori unul era ucis altul era eliberat. Comemorarea "patimilor" lui Marduk aveau loc pe 1-11 martie. In final zeitatea invia si iesea din mormant spre bucuria multimii.

2. Mitologia persana
Ahura-Mazda va trimite in lume pe eroul Cheresaspa, pentru a restabili ordinea. Misiunea acestuia odata indeplinita, fecioara Eredhat-Fedhri, va naste pe Saoshiant, "Mantuitorul". Cand va implini 30 de ani, Saoshiant va lichida definitiv conflcitul cu fortele raului, invingandu-le. Apoi va prezida Invierea Mortilor, va separa pe cei buni de cei rai, primii fiind primiti de indata in cer, in Gorodemano (Lacasul Cantecului),

3. Mitologia egipteana
Mitului invierii este si mitul lui Osiris, Isis si Horus, initial zei ai vegetatiei la egipteni. Si aici eroul mantuitor este ucis dar invie in final, si aici el este nedreptatit, si aici el dupa inviere devine “stapanul lumii celor morti, a lumii spiritelor”.

4.Mitul metroacismului,
Cultul frigian al “Mari Mame Cibela”. Aici apare un mantuitor, Attis, care si el moare si invie.


Crestinismul ortodox, teologia ortodoxa nu doar afirma moartea si invierea lui Iisus Hristos (Dumnezeu adevarat si om adevarat) ci si ofera omului posibilitatea comuniunii cu EL intr-un mod inechivoc (care bineinteles implica comunicarea activa bidirectionala).

Pentru cei interesati de Istoria Religiilor, recomand lucrarea lui Mircea Eliade: "Istoria ideilor si credintelor religioase".
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)