Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Efectul Placebo in religie

Creat de sumalan dorin, Aprilie 08, 2011, 10:02:08 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

AlexandruLazar

CitatAs putea si eu sa va intreb: Ati fost acolo cand a descoperit Hubble expansiunea uniforma a universului? Sau ati fost acolo cand Arno Penzias si Robert Wilson au descoperit radiatia de fond a universului?

Nu, dar astea sunt experimente pe care le poți repeta oricând și oriunde. Dealtfel, primul este repetat anual de mii de studenți la cursurile introductive de astrofizică, iar cu al doilea fac cunoștință ușor toți inginerii care lucrează cu dispozitive de microunde, precum și aceiași studenți pe la cursurile introductive de astrofizică.

Adi

In plus, telescopul spatial Hubble a masurat si mai precis ce a masurat Hubble insusi in anii 1990-2010 si nu numai ca a confirmat ce a observat Hubble (ca universul este in expansiune), dar a observat si efecte noi pentru stelele cele mai indepartate (ca Universul este in expansiune accelerata, iar nu franata cum se asteptau).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Tocmai. Ideea e că experimentele astea ies la fel, indiferent dacă le fac crezând sau nu în rezultatul lor. Pot să fac experimentul acesta fiind la fel de convins că spațiul nu se extinde pe cât era Einstein, și rezultatul experimentului nu se va schimba.

Electron

Citat din: Eugen7 din Aprilie 13, 2011, 09:46:44 AM
Orice religie care vorbeste despre divinitate trebuie sa faca proba existentei acelei divinitati si a posibilitatii de comunicare cu aceasta intr-un mod fara echivoc, altefel este doar "poveste" (pseudo-religie) si evident pierdere de vreme, irosire inutila a vietii. (Schizofrenia este o boala cumplita.)
Interesant. Care religii consideri tu ca pot face aceste lucruri in zilele noastre?

CitatIn cazul crestinismului ortodox, exista anumite persoane (preoti, sfinti, prooroci, calugari, oameni) care au confirmat intr-un mod sau altul nu doar existenta lui Dumnezeu cat si comuniunea cu acesta.
De ce doar anumite persoane? De ce nu poate oricine sa confirme aceste lucruri? Si cum au confirmat ele fara echivoc posibilitatea comunicarii cu divinitatea?

In stiinta, orice poate fi confirmat de oricine, fara echivoc, cel putin in principiu. Desigur e nevoie de aparatura experimentala necesara, si de cunostintele stiintifice necesare. Dar rezultatele nu depind de preferintele sau credintele celor care fac aceste verificari.

CitatSi ca sa nu lungim inutil vorba, ma refer la cazuri concrete ca de exemplu: Sfantul Ilie a propus un mod de verificare corect pentru existenta divinitatii adevarate. A artata in fata intregului popor ca Dumnezeul lui Israel este singurul Dumnezeu adevarat, si ca el este slujitorul Lui prin faptul ca Dumnezeu a trimis foc din cer, la rugaciunea lui, mistuind jerfa de pe altar
Si a putut repeta acest "experiment" de cate ori a vrut el sau cei prezenti? O poate repeta oricine in zilele noastre? Daca nu oricine, atunci cine?

CitatInsa divinitatea sustinuta de ceilati nu a raspuns rugaciunii acestora in nici un mod.
Ei bine, divinitatea sustinuta de tine cum raspunde rugaciunilor actuale? Indica-mi te rog o metoda prin care sa pot verifica eu insumi daca divinitatea sustinuta de tine chiar exista, o metoda pe care sa o pot aplica acum, nu in timpuri imemoriale la care nu am acces.


CitatIn concluzie, asa cum stiinta vorbeste despre realitatea lumii in care traim intr-un mod fara echivoc, in acelasi mod orice religie care pretinde ca este adevarata, trebuie sa poata proba ceea ce afirma intr-un mod fara echivoc.
Te rog sa-mi indici o religie care tu crezi ca poate face acest lucru, in zilele noastre.


e-

PS: nu pot sa nu fac observatia ca cei mai ferventi credinciosi din diverse religii sustin faptul ca, "credinta adevarata e aceea care nu are nevoie de dovezi", pentru a scapa de toate problemele legate de probele care lipsesc cu desavarsire care sa le confirme credintele despre existenta uneia sau alteia dintre divinitati. Daca Eugen7 sustine existenta unei divinitati care el considera ca se poate dovedi ca exista, si cu care se poate comunica in mod inechivoc, abea astept sa vad cum se intampla acest lucru. Daca e nevoie, voi deschide un topic dedicat acestui lucru, pentru a nu deraia discutia din acest topic. Dar fiind ca se promit metode inechivoce, o asemenea discutie e extrem de interesanta pe un forum de stiinta ca acesta. :)
Don't believe everything you think.

Eugen7

Citat din: Electron din Aprilie 13, 2011, 10:10:03 PM
Ei bine, divinitatea sustinuta de tine cum raspunde rugaciunilor actuale? Indica-mi te rog o metoda prin care sa pot verifica eu insumi daca divinitatea sustinuta de tine chiar exista, o metoda pe care sa o pot aplica acum, nu in timpuri imemoriale la care nu am acces.
Asa cum in stiinta pentru a putea efectua un experiment complex este nevoie de cunostinte aprofundate, asa si in teologia ortodoxa crestina, pentru a putea comunica cu divinitatea la un nivel mai profund, trebuie un anumit nivel spiritual (duhovnicesc).

Citat din: Electron din Aprilie 13, 2011, 10:10:03 PM
Te rog sa-mi indici o religie care tu crezi ca poate face acest lucru, in zilele noastre.
Eu sunt sigur  :)
Marturisesc credinta crestin ortodoxa.

Citat din: Electron din Aprilie 13, 2011, 10:10:03 PM
PS: nu pot sa nu fac observatia ca cei mai ferventi credinciosi din diverse religii sustin faptul ca, "credinta adevarata e aceea care nu are nevoie de dovezi", pentru a scapa de toate problemele legate de probele care lipsesc cu desavarsire care sa le confirme credintele despre existenta uneia sau alteia dintre divinitati.
Nu sunt de acord cu religiile de acest gen, care ocolesc probele practice. In opinia mea acesta nu sunt decat povesti, pierdere de vreme si nu merita nici o atentie.

Citat din: Electron din Aprilie 13, 2011, 10:10:03 PM
Daca Eugen7 sustine existenta unei divinitati care el considera ca se poate dovedi ca exista, si cu care se poate comunica in mod inechivoc, abea astept sa vad cum se intampla acest lucru.
Ar fi naiv sa consideram ca rezolvam noi aceasta problema aici pe forum :)
Mai bine discutam din puct de vedere stiintific despre cauza legilor fizicii. Ar fi o discutie mult mai accesibila.

Banuiesc ca te astepti la o proba practica din partea cuiva in masura sa ofere acest lucru, si nu ai pretentia sa ti se ofere o "metoda rapida" prin care sa comunici imediat cu divinitatea. E ca si cum cineva ar spune vreau sa vad si sa invat mecanica cuantica. In acest caz pentru a vedea, i se poate arata de catre o persoana competenta, un telefon spre exemplu si utilitatea acestuia, insa pentru a putea invata cum sa faca si el unul, si a realiza unul... trebuie munca si studiu corespunzator sub indrumare atenta (altfel poate risca sa inteleaga gresit si sa nu construiasca niciodata telefonul).

Dupa cum am precizat, eu marturisesc credinta crestin ortodoxa. Despre modul de comunicarea cu diviniteatea va reamintesc de parintele Arsenie Boca. Sunt in viata ucenici ai acestuia, mergeti si vorbiti cu ei, cu siguranta sunt mai in masura decat mine sa va ofere o proba practica a harului si puterii lui Dumnezeu.

Precum in stiinta trebuie sa cautam savantii cei mai de seama pentru a intelege cat mai mult si mai bine stiinta, asa si in teologia ortodoxa crestina trebuie cautati acei oameni care pot oferi raspunsuri la intrebarile noastre.
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

A.Mot-old

Citat din: Eugen7 din Aprilie 13, 2011, 04:10:19 PM
Citat din: A.Mot din Aprilie 13, 2011, 03:58:13 PM
2.-ATEÍSM s. n. concepție materialistă care respinge orice religie, orice credință în supranatural.
Este o conceptie privitoare la religie. Nu inseamna ca ateismul este religie. (Vezi mai sus etimologia cuvantului ateism.)

Iar in ceea ce priveste religia:
Religia este credința în supranatural, sacru sau divin, și codul moral, practicile de ordin ritual, dogmele, valorile și instituțiile asociate cu această credință. http://ro.wikipedia.org/wiki/Religie
Am demonstrat ca ateismul este o credinta si orice credinta duce in final la o religie........Cine crede in teoria aparitiei cu de la sine putere a materiei si a universului atunci pe baza acestei teorii acel cineva concepe religia ateista propovaduita de adeptii ateisti.Sunt unii savanti care considera ca totul este informatie si ca inainte de aparitia universului era informatia.......Ce crezi tu ca este informatia? ;)
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

Ți-a scăpat una din întrebările lui Electron  ;D

Citat din: Electron din Aprilie 13, 2011, 10:10:03 PM
CitatSi ca sa nu lungim inutil vorba, ma refer la cazuri concrete ca de exemplu: Sfantul Ilie a propus un mod de verificare corect pentru existenta divinitatii adevarate. A artata in fata intregului popor ca Dumnezeul lui Israel este singurul Dumnezeu adevarat, si ca el este slujitorul Lui prin faptul ca Dumnezeu a trimis foc din cer, la rugaciunea lui, mistuind jerfa de pe altar
Si a putut repeta acest "experiment" de cate ori a vrut el sau cei prezenti? O poate repeta oricine in zilele noastre? Daca nu oricine, atunci cine?

Eugen7

#52
Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 14, 2011, 07:59:21 AM
Ți-a scăpat una din întrebările lui Electron  ;D

Citat din: Electron din Aprilie 13, 2011, 10:10:03 PM
CitatSi ca sa nu lungim inutil vorba, ma refer la cazuri concrete ca de exemplu: Sfantul Ilie a propus un mod de verificare corect pentru existenta divinitatii adevarate. A artata in fata intregului popor ca Dumnezeul lui Israel este singurul Dumnezeu adevarat, si ca el este slujitorul Lui prin faptul ca Dumnezeu a trimis foc din cer, la rugaciunea lui, mistuind jerfa de pe altar
Si a putut repeta acest "experiment" de cate ori a vrut el sau cei prezenti? O poate repeta oricine in zilele noastre? Daca nu oricine, atunci cine?
Pai in acest caz trebuei sa clarificam situatia  :P

Nu exista nici o piedica ca acel "experiment" sa fie repetat, numai ca cel care il efectueaza nu trebuie doar sa sa stie, sa inteleaga ce s-a intamplat acolo, ci trebuie sa aiba si trairea duhovniceasca necesara (comuniunea cu Dumnezeu la un nivel profund).
De aceea am facut anterior referirea la lumina (focul) ce vine la Ierusalim in fiecare an, de sarbatoarea Invirerii Domnului, doar in cadrul slujbei crestin ortodoxe. Analogia cu Sfantul Ilie este evidenta: Focul nu vine intamplator ci doar in urma rugaciunii Patriarhului Crestin Ortodox al Ierusalimului. Pentru o perioada scurta de timp acel foc nu are proprietatile fizice specifice focului, mai exact "nu arde", oamenii si-l trec prin par iar parul ramane intact.
Va propun sa tratati acest fenomen ca pe o ipoteza stiitifica. Va rog sa mergeti si cercetati stiintific fenomenul pentru a putea confirma sau infirma ipoteza. Daca este vorba de o "sarlatanie" a Bisericii Ortodoxe va fi foarte usor de demonstrat. Recomand sa analizati in primul rand proprietatile fizice ale acelui foc in acea perioada scurta de timp. Nimeni nu va opreste sa fiti prezenti in Biserica la Sfanta Slujba a invierii.

Ma veti intreba poate de ce trebuie sa mergem in Biserica ca sa il "vedem" pe Dumnezeu. Pai precum in stiinta pentru anumite experimente extrem de dificile este nevoie de un cadrul special, mai exact un laborator, precum si de persoane competente care sa realizeze experimentul, asa si in teologia crestinta ortodoxa, pentru a putea comunica (mai profund) cu divinitatea trebuie sa mergem la Biserica Ortodoxa.
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Eugen7

#53
Citat din: A.Mot din Aprilie 14, 2011, 07:42:18 AM
Am demonstrat ca ateismul este o credinta si orice credinta duce in final la o religie.
Dorec sa precizez ca pe mine nu m-ai convins. Iar despre "demonstratia" ta, prefer sa ma abtin de la comentarii.
Personal imi place pragmatismul si respect ateii (sinceri), chiar daca nu sunt de acord cu ei. Unii au o deosebita valoare pentru stiinta. Discutii deosbit de interesante pot avea loc pe subiecte stiintifice si filosofice (chiar si teologice daca persoanele repective au cunostinte teologice).

A fi savant (om de stiinta) nu implica a fi ateu. Va ofer doar cateva exemple de oameni care au crezut in Dumnezeu si au avut o contributie semnificativa pentru stiinta: Copernic (preot roamno-catolic polonez), Kepler (studii teologice protestante), Galilei, Newton, Einstein, Lemaitre (preot romano-catolic si fizician belgian).

Epitaful de pe mormântul lui Isaac Newton conține următorul text: „Aici se odihnește Sir Isaac Newton, nobil, care cu o rațiune aproape divină a demonstrat cel dintâi, cu făclia matematicii, mișcarea planetelor, căile cometelor și fluxurile oceanelor. El a cercetat deosebirile razelor luminoase și diferitele culori care apar în legătură cu acesta, ceea ce nu bănuia nimeni înaintea lui. Interpret sârguincios, înțelept și corect al naturii, al antichității și al Sfintei Scripturi, el a afirmat prin filozofia sa măreția Dumnezeului atotputernic, iar prin caracterul său exprima simplitatea evanghelică. Să se bucure muritorii, că a existat o asemenea podoabă a speciei umane. Născut la 25 decembrie 1642, decedat la 20 martie 1727”.
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

AlexandruLazar

CitatNu exista nici o piedica ca acel "experiment" sa fie repetat, numai ca cel care il efectueaza nu trebuie doar sa sa stie, sa inteleaga ce s-a intamplat acolo, ci trebuie sa aiba si trairea duhovniceasca necesara (comuniunea cu Dumnezeu la un nivel profund).

Și atunci ar trebui să-i cred pe cuvânt pe cei care îmi spun că le-a ieșit? Nu văd de ce aș face asta, mi se pare mult mai probabil ca toată povestea să fi fost inițial o invenție, și când a devenit evident că nimeni nu reușește să facă figura cu focul, a fost ușor amendată prin faptul că trebuie să ai "trăirea duhovnicească necesară". E vreun motiv pentru care m-aș îndoi că e așa?

CitatVa rog sa mergeti si cercetati stiintific fenomenul pentru a putea confirma sau infirma ipoteza. Daca este vorba de o "sarlatanie" a Bisericii Ortodoxe va fi foarte usor de demonstrat.

Va fi desigur foarte ușor de demonstrat, motiv din care Biserica Ortodoxă reefuză sistematic să permită accesul cercetătorilor (de altă formație decât cea teologică desigur ;D) pentru a studia fenomenul acesta cu instrumentele necesare, iar filmulețele de pe mobil și mărturia credincioșilor celor de acolo nu constituie, din punctul meu de vedere, o dovadă, atâta vreme cât mărturiile scepticilor îi contrazic.

CitatA fi savant (om de stiinta) nu implica a fi ateu. Va ofer doar cateva exemple de oameni care au crezut in Dumnezeu si au avut o contributie semnificativa pentru stiinta: Copernic (preot roamno-catolic polonez), Kepler (studii teologice protestante), Galilei, Newton, Einstein, Lemaitre (preot romano-catolic si fizician belgian).

Să nu uităm că trei dintre ei au avut tare mult de furcă datorită convingerilor lor nereligioase. Apoi, faptul că au fost sau nu credincioși nu mi se pare deloc relevant. Contribuțiile majore, pentru care ni-i amintim, sunt cele științifice -- așa, fără Google și Wikipedia, doar din ce-ți amintești la prima citire, poți să ne expui pe scurt care au fost contribuțiile teologice ale lui Kepler, Galilei și Lemaitre?

Eugen7

#55
Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 14, 2011, 10:55:08 AM
Și atunci ar trebui să-i cred pe cuvânt pe cei care îmi spun că le-a ieșit?
:( Doamne ferste. Indemnul meu este la cercetare, la verificare pentru a obtine certitudinea.

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 14, 2011, 10:55:08 AM
Va fi desigur foarte ușor de demonstrat, motiv din care Biserica Ortodoxă reefuză sistematic să permită accesul cercetătorilor (de altă formație decât cea teologică desigur ;D) pentru a studia fenomenul acesta cu instrumentele necesare, iar filmulețele de pe mobil și mărturia credincioșilor celor de acolo nu constituie, din punctul meu de vedere, o dovadă, atâta vreme cât mărturiile scepticilor îi contrazic.
Nu stiam asta. Puteti oferi documente, link-uri elocvente in acest sens?
Intr-adevar daca ei interzic accesul oamenilor de stiinta in Biserica, cu aparatura necesara, nu poate fi vorba de o verficre a ipotezei.
Intrucat nu cunosc detalii, despre aceste interdictii, nu sunt in masura sa continui discutia. Din cate stiu, nu este interzisa prezenta nimanui in Biserica. Oricine (crestini ortodocsi si de alte confesiuni crestine, atei, alte credinte) poate asista la Sfanta Sjujba a invierii de la Ierusalim, se poate filma, fotografia...
Doresc sa precizez totusi ca aceea nu este singura si nici cea mai importanta dovada a existentei lui Dumnezeu, conform teologiei ortodoxe crestine. Am facut referire la acest fenomen doar in acest context in care am vorbit despre pragmatismul Sfantului Ilie.

CitatA fi savant (om de stiinta) nu implica a fi ateu. Va ofer doar cateva exemple de oameni care au crezut in Dumnezeu si au avut o contributie semnificativa pentru stiinta: Copernic (preot roamno-catolic polonez), Kepler (studii teologice protestante), Galilei, Newton, Einstein, Lemaitre (preot romano-catolic si fizician belgian).

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 14, 2011, 10:55:08 AM
Să nu uităm că trei dintre ei au avut tare mult de furcă datorită convingerilor lor nereligioase. Apoi, faptul că au fost sau nu credincioși nu mi se pare deloc relevant. Contribuțiile majore, pentru care ni-i amintim, sunt cele științifice -- așa, fără Google și Wikipedia, doar din ce-ți amintești la prima citire, poți să ne expui pe scurt care au fost contribuțiile teologice ale lui Kepler, Galilei și Lemaitre?
Este relevant faptul ca au fost credinciosi, caci au privit stiinta tinand cont de acest lucru. Educatia relgioasa a avut un rol important in formarea lor, in modul lor de gandire care i-a ajutat sa descopere adevarul lumii in care traim cu ajutorul stiintei.

Vorbeam de contributiile acestora in domeniul stiintei nu in cel al teologiei. Am subliniat doar ca acestia au fost oameni credinciosi, unii dintre ei avand si o formare religioasa mai profunda (stundii teologice la nivel universitar, unii chiar si preoti), ceea ce nu i-a impiedicat sa aiba contributii stiintifice importante, ci dimpotriva i-a ajutat. Am vorbit despre acestia in contextul in care am afirmat ca a fi om de stiinta nu implica a fi ateu.

Ca unii dintre ei au avut "mult de furca" cu autoritatile religioase (romano-catolice si protestante, nu ortodoxe) este o realitate trista din pacate. recent, Biserica Romano-catolica a cerut scuze public pentru ostracizarea lui Galilei. In prezent are o alta atitudine fata de stiinta, a validat Teoria Big Bang si sustinte in mod oficial Teoria Evolutionista (pe care nu o considera intamplatoare ci conform palnului divin).
 
Am spus cu alte ocazii ca in Biserica sunt si multi oportunisti. Am spus de asemenea ca discutii pe teme teologie pot purta doar cei care au cunostinte in domneiu, iar discutii stiintifice, de asemenea pot purta doar cei care au cunostinte in domneiu. Preotii care se implica in discutii stiintifice fara a avea cunostinte stiintifice sunt ridicoli, de asemenea si oamenii de stiinta care nu au cunostinte teologice risca sa pice in ridicol cand discuta subiecte teologice. Exista insa oameni care au cunostinte atat teologice cat si stiintifice si acestia sunt in masura sa vorbeasca despre ambele domenii. Consider ca in acest sens un exemplu elocvent este preotul romano-catolic si fizician belgian: Georges Lemaitre, care a avut o contributie extrem de importanta pentru cosmologie si stiinta in genereal.

"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

sicmar

#56
Citat din: A.Mot din Aprilie 13, 2011, 03:58:13 PM
Definiti conform DEX:
1.-RELÍGIE s.f. 1. Formă a conștiinței sociale, constituind o reflectare imaginară a realității naturale și sociale;

In concluzie ateismul este o parere adica o credinta cu un ansamblu de idei generale despre lumea inconjuratoare si deci daca ateismul este o conceptie adica o parere adica o credinta atunci putem spune ca ateismul este o religie materialista.

Definiţia nu este conformă cu DEX-ul.
Aceasta apare în Dicţionarul de Neologisme şi acolo doar ca un prim sens. Acel prim sens din Dicţionarul de Neologisme, sociologizant şi cu un iz de materialism ştiinţific, este un sens neologic al vechiului cuvânt religie.
Vezi: http://dexonline.ro/definitie/religie

Când îţi întemeiezi demonstraţiile pe definiţii de dicţionar, pe care le şi citezi, este cazul să le citezi corect, nu cu falsificări.


Dacă mergi pe cursul cuvintelor polisemantice, în cascadă, reţinând numai ce vrei din polisemantism, aşa cum ai procedat, poţi ajunge la aberaţii de genul celor pe care le-ai susţinut.

AlexandruLazar

CitatNu stiam asta. Puteti oferi documente, link-uri elocvente in acest sens?

Tradiția bisericii ortodoxe? Cum bine știți, nimănui nu îi este permis accesul în Sfântul Mormânt atunci când patriarhul intră ca să aprindă lumânarea -- ba mai mult, cei care au mai încercat (cavalerii cruciați în urmă cu multă vreme, de exemplu) se pare că n-au reușit nimic. Sigur, accesul în biserică îi este permis oricui, dar o mulțime de lumânări care ard (fie și cu o flacără de temperatură scăzută) nu sunt chiar dovada faptului că alta se aprinde singură. Și apoi, dacă tot suntem la topicul cu efectul Placebo: presupunând totuși că lucrurile chiar decurg așa, ce anume ar trebui să mă facă să cred că Dumnezeu, dacă există, are vreun amestec în toată povestea?

CitatEste relevant faptul ca au fost credinciosi, caci au privit stiinta tinand cont de acest lucru.

Mie nu mi se pare deloc că ar fi așa. Mi-e greu să văd cum cineva care crede cu ardoare că Dumnezeu a poruncit Soarelui să stea în loc ca să poată Iosua să își vadă de bătălie ar fi putut să pună Soarele în mijlocul Universului, de exemplu.

Eugen7

#58
Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 14, 2011, 02:48:35 PM
Tradiția bisericii ortodoxe? Cum bine știți, nimănui nu îi este permis accesul în Sfântul Mormânt atunci când patriarhul intră ca să aprindă lumânarea -
Asta da bineinteles, dar nu va impiedica nimeni sa stati aproape de Sfantul Mormant in Biserica Mare si sa simtiti si sa studiati efectele acelui foc, ca nu "arde" parul precum un foc obisnuit pentru o scurta perioada de vreme. Intr-adevar perioada de timp in care se petrece acest "fenomen" este foarte scurta, insa poate constitui un prim pas in demersul dvs de a verifica stiintific acel fenomen.

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 14, 2011, 02:48:35 PM
Mie nu mi se pare deloc că ar fi așa. Mi-e greu să văd cum cineva care crede cu ardoare că Dumnezeu a poruncit Soarelui să stea în loc ca să poată Iosua să își vadă de bătălie ar fi putut să pună Soarele în mijlocul Universului, de exemplu.
Este opinia dvs pe care o respect, desi nu sunt de acord cu ea. Copernic si Lemaitre au fost preoti romano-catolici.
Lemaitre nu a renuntat nici la preotia romano-catolica pentru nici la stiintei, ci a avut o contributie importanta la teoria Big bang care este acceptata atat de stiinta cat si de Biserica Romano-Catolica.

Am precizat ca Biblia nu este o carte care se interpreteaza "ad litteram" dupa "bunul plac al fiecaruia" si doresc sa va reamintes ca teologia necesita un studiu corespunzator precum stiinta. De asemenea va reamintesc ca intre teoria Big bang si cosmoginia ortodoxa crestina este concordanta (nu o sa reiau argumentele pe care le-am precizat in alte postari).

Asa cum nu poti invata si intelege stiinta "peste noapte" asa este si cu teologia.

P.S. Va rog sa nu ma intelegeti gresit. Nu cer nimenui sa accepte pur si simplu existenta lui Dumnezeu. Vreau doar sa spun ca asa cum in stiinta daca studiem corespunzator avem certitudinea ca putem intelege realitatea lumii in care traim pe masura capacitatii noastre, asa este si in telogia crestina ortodoxa, daca studiem corespunzator si traim o vitata duhovniceasca adecvata, avem certitudinea existentei lui Dumnezeu si a comunicarii cu EL, evident pe masura noastra. A fi om de stiinta nu implica a fi ateu si a fi teolog nu implica refuzul cunoasterii stiintifice (dimpotriva cunoasterea siintifica este foarte utila in studiul teologic).
Dupa cum ati observat nu am deschis nici un topic pe teme religioase sau filozofice, intrucat consider ca ar fi indicat sa ne limitam la discutarea subiectelor stiintifice pe acest forum dedicat stiintei.
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

AlexandruLazar

Nu vă faceți probleme -- nu mă simt nici pe departe a fi subiectul unei încercări de convertire sau orice de genul ăsta. Dimpotrivă, e prima dată când pot purta un dialog serios într-o astfel de situație  ;D.

Citatdar nu va impiedica nimeni sa stati aproape de Sfantul Mormant in Biserica Mare si sa simtiti si sa studiati efectele acelui foc, ca nu "arde" parul precum un foc obisnuit pentru o scurta perioada de vreme.

Corect, dar de aici totuși nu mai este nimic miraculos. Aprinderea spontană a unor substanțe, ca fosforul alb de pildă, era cunoscută încă din vremea lui Strabon, iar proprietatea de a arde cu o temperatură relativ scăzută a unor materiale e și ea cunoscută (chiar și gazul de brichetă are proprietatea asta).

CitatAm precizat ca Biblia nu este o carte care se interpreteaza "ad litteram" dupa "bunul plac al fiecaruia" si doresc sa va reamintes ca teologia necesita un studiu corespunzator precum stiinta.

Departe de mine ideea că s-ar interpreta ad-litteram, nici rupte din context -- dealtfel, dacă nu mă înșel, chiar cei Trei Ierarhi avertizează asupra pericolului de a citi ori de a desprinde spusele Sfintei Scripturi de textul ce le încadrează. Ceea ce mă nemulțumește este ideea că interpretarea corectă se face neapărat având credință în Dumnezeu și în corectitudinea Sfintei Scripturi. Cât privește interpretarea ad-litteram, parcă tot Sf. Ioan Gură de Aur era cel care o considera a fi corectă pentru toate cărțile, cu excepția câtorva profeții, a parabolelor și a Cântării Cântărilor, o interpretare alegorică fiind potrivită numai atunci când concluziile ei concordă întru totul cu spiritul Scripturii. În condițiile acestea nu văd cum ar mai putea fi vorba de o interpretare critică.