Filozofia ştiinţei, filozofie, psihologie, sociologie şi limba română > Psihologie

Efectul Placebo in religie

<< < (27/27)

Electron:

--- Citat din: A.Mot din Mai 21, 2011, 05:00:05 p.m. ---Cum explici ca din doi parinti amandoi normali ba chiar unul din ei fiind genial se nasc copii handicapati psihic.
--- Terminare citat ---
Poftim? ::) Este asta o regula de genetica de care nu am auzit eu pana acum, pe care trebuie sa o explic aici pentru tine?

Dar mai grav, ce are de-a face asta cu ce te-am intrebat eu? Consideri ca asemenea cazuri sunt dovezi obiective legate de existenta "vointei" zeitatii tale preferate? E pe bune, sau incepi sa-ti bati joc pe fata de acest forum?

e-

mircea_p:

--- Citat din: A.Mot din Mai 21, 2011, 05:00:05 p.m. ---Cum explici ca din doi parinti amandoi normali ba chiar unul din ei fiind genial se nasc copii handicapati psihic.

--- Terminare citat ---
Aceasta se poate intampla in mai multe feluri, nu e neparata nevoie sa fie un handicap genetic. Din pacate inca se mai inatampla nasteri defectuoase sau dificile si copilul nu respira cand ar trebui. E suficienta o lipsa de oxigenare a creierului de cateva minute pentru a induce defecte ireversibile traduse in handicapuri severe. Si asta nu are absolut nimic de-a face cu inteligenta mamei si cu atat mai putin a tatalui. Mai degraba cu profesionalismul personalului medical.

In privinta handicapului cu cauza genetica, e la fel cum din parinti cu piele alba se pota naste un copil negru sau din parinti cu ochi caprui un copil cu ochi albastri. 

Si probabil ca mai sant si alte cazuri, asa cum s-a spus deja, in care handicapul depinde mai mult de dezvoltare decat de genetica sau nastere.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă