Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Viteza luminii

Creat de Adrian Copilul Minune, Aprilie 08, 2011, 05:01:34 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: ion adrian din Martie 02, 2014, 01:29:25 PM
Este postulat de filozofia omenirii, de Paracelsus, de Einstein implicit cand sutine ca c este o constanta universala si de mine.
Daca e postulat de tine, atunci foarte bine. Acum e clar. Dar a afirma ca este postulat de Einstein implicit, inseamna a demonstra ca nu intelegi ce inseamna nici postulat si nici teorie stiintifica, pentru ca le confunzi.

CitatOricum in baza lui, am pariat contra ceor din 2011 de la OPERA si am castigat.
Te-as intreba cine ti-a acceptat pariul, dar mai bine sa nu deviem degeaba de la topic.

CitatNici despre asta nu mai pot discuta caci postulatele se accepta sau nu. Si de regula se accepta cand lucrurile se intampla ca si cum asa ar fi.
Sa inteleg ca exista si exceptii in acest sens, pe care le poti da ca exemplu?

CitatSunt inductii incomplete, cum de altfel spre deosebire de matematica, este intreaga stiinta
De acord daca vorbesti de stiintele naturale, dar a confunda postulatele cu consecintele lor e destul de grav, dupa opinima mea.

Citatratiunea suficienta nefiind suficienta unei inductii matematice complete care nu este permisa decat de existenta inductiei originare care este sirul natural al  numerelor.
Aceasta afirmatie imi indica faptul ca nu prea stii ce inseamna inductie matematica.


e-
Don't believe everything you think.

ion adrian

Hai sa-ti spun deadreptul Nu intelegi nici jumate din ce spun.
De ce te ostenesti? Eu nu am intrat(cu totul intamplator)  sa caut aici profesori dar nici elevi.
Hai s-o lasam balta. :)

Electron

Citat din: ion adrian din Martie 02, 2014, 03:17:13 PM
Hai sa-ti spun deadreptul Nu intelegi nici jumate din ce spun.
Se prea poate. Eu sunt de parere ca tu esti cel care nu intelege ce scrii singur pe aici. Cum nu pot sa stiu ce intelegi tu si ce nu, vazand doar confuziile si aberatiile pe care le scrii, eu comentez ceea ce vad.

Daca tu de fapt intelegi mai multe decat scrii, te invit sa explici ce anume am scapat eu din intelesurie evidente ale zicerilor tale. Daca doar vrei sa arunci cu vorbe din care sa rezulte ca nu intelegi ce scrii, n-ai decat.

CitatDe ce te ostenesti?
Am motivele mele si nu am nici o prioritate legata de a-ti explica tie aceste lucruri.

CitatEu nu am intrat(cu totul intamplator)  sa caut aici profesori dar nici elevi.
Daca ai intrat doar ca sa arunci cu vorbe din care sa rezulte ca nu intelegi ce scrii, n-ai decat. Daca ai intrat sa ai un dialog constructiv pe un forum dedicat stiintei, atunci astept sa vad acest lucru.

CitatHai s-o lasam balta.
Poti s-o lasi cum vrei, la postari ca ale tale asa raspund eu, fie ca-ti place fie ca nu.


e-
Don't believe everything you think.