Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Energie

Creat de alexandru.marius84, Aprilie 06, 2011, 09:26:58 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alexandru.marius84

Un corp de masa m=2kg coboara fara frecare pe un plan inclinat de inaltimea h1=1m. Ajungand la baza planului, corpul de deplaseaza cu frecare pe o suprafata plana orizontala pana intr-un punct D parcurgand distanta d=2m, coeficientul de frecare u=0.3. In pct D corpul urca fara frecare pe o suprafata curba DM. Sa se calculeze:
a) viteza v1 a corpului la baza planului inclinat;
b )  viteza v2 a corpului in pct D
c) inaltimea h1 la care urca corpul pe suprafata DM
d) sa se determine pozitia punctului in care se opreste corpul pe suprafata plana fata de punct.
g=9.8m/s2
Rezolvarea problemei se face energetic.


Eu am incercat asa:
la pct A )  am scris Ec=Ep.
mv2/2=mgh. de unde am scos v.
v=sqrt2gh care mi-a dat 4.42m/s;

la pct B ) Ec=L adica m2 (V22-V12)= Ff*d
m (V22-V12)/2=u*m*g*d => v22= 2ugd+v12. care mi-a dat 15.8m/s;

la pct C ) am facut asa:
Ec=Ep
mv22/2=mgh de unde am scos h care mi-a dat 11,76m.
iar pct D nu l-am stiut sa-l fac. nu mi-a venit nicio idee.
am gresit pe undeva?

Electron

Citat din: alexandru.marius84 din Aprilie 06, 2011, 09:26:58 PM
d) sa se determine pozitia punctului in care se opreste corpul pe suprafata plana fata de punct.
[...]
iar pct D nu l-am stiut sa-l fac. nu mi-a venit nicio idee.
Asa cum e formulat, punctul D nu se poate rezolva.

e-
Don't believe everything you think.

alexandru.marius84

Citat din: Electron din Aprilie 06, 2011, 09:55:30 PM
Citat din: alexandru.marius84 din Aprilie 06, 2011, 09:26:58 PM
d) sa se determine pozitia punctului in care se opreste corpul pe suprafata plana fata de punct.
[...]
iar pct D nu l-am stiut sa-l fac. nu mi-a venit nicio idee.
Asa cum e formulat, punctul D nu se poate rezolva.

e-

d) sa se determine pozitia punctului in care se opreste corpul pe suprafata plana fata de punctul B.

imi cer scuze, n-am fost atenta.

a,b si c le-am rezolvat bine? eu asa am crezut ca se rezolva.

Electron

Citat din: alexandru.marius84 din Aprilie 06, 2011, 10:00:10 PM
d) sa se determine pozitia punctului in care se opreste corpul pe suprafata plana fata de punctul B.
De ce s-ar opri corpul pe suprafata plana, si nu pe planul inclinat, sau pe suprafata curba?

Citata,b si c le-am rezolvat bine? eu asa am crezut ca se rezolva.
La punctul a, ai folosit conservarea energiei, ceea ce e corect. Nu ai folosit tocmai notatiile cele mai adecvate (viteza pe care o calculezi acolo e v1 si nu pur si simplu v). La calculul numeric nu ma uit, asta poti verifica cu orice calculator de buzunar.

La punctul b, ai inceput cu o eroare. Nu energia cinetica este egala cu lucrul mecanic, ci variatia energiei cinetice. Adica trebuia sa folosesti scrierea cu "delta Ec".
o alta eroare este ca nu ai tinut cont de semnul lucrului mecanic, si ai obitnut ca viteza v2 este mai mare decat viteza v1, ceea ce este absurd, deoarece corpul pierde energie datorita frecarii, nu castiga.

Punctul c este analog punctului a, dar deoarece ai gresit la punctul b, nici rezultatul de la punctul c nu are cum sa fie corect.


e-
Don't believe everything you think.

alexandru.marius84

Citat din: Electron din Aprilie 06, 2011, 10:50:39 PM
Citat din: alexandru.marius84 din Aprilie 06, 2011, 10:00:10 PM
d) sa se determine pozitia punctului in care se opreste corpul pe suprafata plana fata de punctul B.
De ce s-ar opri corpul pe suprafata plana, si nu pe planul inclinat, sau pe suprafata curba?

Citata,b si c le-am rezolvat bine? eu asa am crezut ca se rezolva.
La punctul a, ai folosit conservarea energiei, ceea ce e corect. Nu ai folosit tocmai notatiile cele mai adecvate (viteza pe care o calculezi acolo e v1 si nu pur si simplu v). La calculul numeric nu ma uit, asta poti verifica cu orice calculator de buzunar.

La punctul b, ai inceput cu o eroare. Nu energia cinetica este egala cu lucrul mecanic, ci variatia energiei cinetice. Adica trebuia sa folosesti scrierea cu "delta Ec".
o alta eroare este ca nu ai tinut cont de semnul lucrului mecanic, si ai obitnut ca viteza v2 este mai mare decat viteza v1, ceea ce este absurd, deoarece corpul pierde energie datorita frecarii, nu castiga.

Punctul c este analog punctului a, dar deoarece ai gresit la punctul b, nici rezultatul de la punctul c nu are cum sa fie corect.


e-

multumesc frumos. mi-am corectat greselile.
iar v2 mi-a dat mai putin decat viteza v1.