Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cu ce mare ganditor ori om de stiinta ati vrea sa dialogati?

Creat de morpheus, Aprilie 05, 2011, 11:37:14 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Eugen7

Citat din: A.Mot din Aprilie 07, 2011, 09:43:16 AM
Tu poti dovedi ca nu Dumnezeu a facut universul dar fara a cita din TRR si TRG si teoria big-bang si big crunch.....?Daca nu poti dovedi inseamna ca tu crezi ce spune TRR si TRG si Teoria big-bang si big crunch.....  >:( ???
Stiinta nu isi propune sa infirme sau sa confirme existenta lui Dumnezeu. Scopul stiintei este de a explica fenomenele ce au loc in univers pe baza legilor naturii. (Repet, stiinta nu poate spune nimic despre cazua legilor naturii).

Teoria Big Bang a fost propusa, pe baza Teoriei Relativitatii a lui Einstein, de un preot romano-catolic si fizician belgian pe nume George Lemaitre. Pana atunci se considera ca universul este static. La inceput Einstein nu prea a fost de acord cu viziunea unui univers dinamic (chiar si in Teoria relativitatii restrasne spatiu-timpul erau considerata ca o arena fixa), insa Teoria Relativitatii generalizata a facut posbilia Teoria Big bang-ului, ce prezinta un Univers dinamic, in expansiune uniforma (relativ la orice punct din spatiu), ce are un inceput si va avea un sfarsit... intocmai cu viziunea teologica ortdoxa crestina.

Reamintesc ca Teoria Big-bang este sustinuta in mod oficial de Biserica Romano-Catolica, intrucat este in concordanta cu cosmologia Sfintei Scripturi.
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Larisa

Citat3.-Eu consider afirmatia din Evanghelia lui Ioan,"La inceput era Cuvantul si Cuvantul era la Dumnezeu si Dumnezeu era Cuvantul",ca fiind adevarata.Si despre inceput si despre sfarsit se spune si in Apocalipsa lui Ioan Teologul ca Dumnezeu este Alfa si Omega adica Inceputul si Sfarsitul adica Dumnezeu este Cel dintai si Cel de pe urma cum spune in aceiasi Apocalipsa,capitolul 1.

Draga A.Mot religia(Evanghelia) cu stiinta se bat cap in cap.Religia este undeva in cer iar stiinta este pe pamant.Aceste doua ramuri se vor contrazice pana la infinit.
 Eu cred k universul este o entitate de particule.Din punct de vedere stiintific presupunem k o forta sau ceva fizic a unit particulele si a facut universul,dar sfarsitul universului care este?
O gaura neagra?Aceeasi forta care a facut universul poate sa il si sfarseasca?
  Intradevar Evanchelia spune ca Dumnezeu a facut Universul prin Cuvant si tot prin Cuvant va venii si Apocalipsa.

<introdus tag-uri pt quote>

Eugen7

Citat din: Larisa din Aprilie 07, 2011, 01:03:23 PM
Draga A.Mot religia(Evanghelia) cu stiinta se bat cap in cap.Religia este undeva in cer iar stiinta este pe pamant.Aceste doua ramuri se vor contrazice pana la infinit.
  Eu cred k universul este o entitate de particule. ...

Draga Larisa, "credinta" (in sensul de parere) personala nu isi are locul pe un forum dedicat stiintei. Ideea (ipoteza) pe care o sustii, anume ca "stiinta si religia se bat cap in cap", trebuie sa aiba argumente "solide"... simplele pareri nu au importanta (nici stiintifica nici teologica).
Reamintesc ca scopul stiintei nu este acela de a confirma sau infirma existenta divinitatii, iar Biserica Romano-Catolica afirma in mod oficial concordanta intre stiinta si religie. (Sustine atat Teoria Big Bang-ului cat si Teoria Evolutionista).
Consider ca nu are rost sa intram in amanunte, si de asemenea ca trebuie evitam discutiile teologice (profunde) pe acest forum dedicat stiintei. (Am fost deja atentionati in acest sens de catre moderatori).
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Electron

Citat din: Larisa din Aprilie 07, 2011, 01:03:23 PM
  Eu cred k universul este o entitate de particule.Din punct de vedere stiintific presupunem k o forta sau ceva fizic a unit particulele si [...]
Larisa, te rog sa nu mai folosesti astfel de prescurtari. In aceeasi ordine de idei, te rog sa folosesti tagurile pentru citate ale forumului pentru ca altfel nu se mai intelege ce ai scris tu si ce ai luat de la partenerii de discutii.

e-
Don't believe everything you think.

Larisa

  Imi pare rau dar astazi este pentru prima data cand intru pe sit-ul acesta si nu sunt foarte priceputa.In timp o sa ma invat sa pun si tagurile pentru citate dar credema ca nu stiu.


CitatConsider ca nu are rost sa intram in amanunte, si de asemenea ca trebuie evitam discutiile teologice (profunde) pe acest forum dedicat stiintei. (Am fost deja atentionati in acest sens de catre moderatori).


Sunt de acord cu tine dar eu doar comentam la ce a scris A.Mot.

mircea_p

Citat din: A.Mot din Aprilie 07, 2011, 09:43:16 AM
Eu am dat niste raspunsuri asa ca astept raspunsurile tale sau ale altora.Eu nu pot dovedi ca Dumnezeu a facut universul dar cred ca El l-a facut asa dupa cum spune Biblia.Tu poti dovedi ca nu Dumnezeu a facut universul dar fara a cita din TRR si TRG si teoria big-bang si big crunch.....?Daca nu poti dovedi inseamna ca tu crezi ce spune TRR si TRG si Teoria big-bang si big crunch.....  >:( ???

Daca nu citesti ce scriu, ce rost are sa citezi? Tocmai ti-am spus ca nu am pretentia sa am raspunsuri de-a gata la intrebari ambigue.
Credintele care it dau tie confort sant lipsite de interes pentru mine atat timp cat nu incerci sa le impui si altora.







Adi

Citat din: A.Mot din Aprilie 07, 2011, 09:32:40 AM
Citat din: Adi din Aprilie 07, 2011, 08:40:35 AM
Citat din: A.Mot din Aprilie 07, 2011, 08:06:05 AM
Adam si Eva sunt cei din care s-a format poporul evreu acum 5771 de ani in urma cand Adam si Eva au fost alungati din Rai de catre Dumnezeu.
f

Confirmi ce am spus eu, ca Biblia spune ca Pamantul a fost format acum aproximativ 7000 de ani. Cei 5771 de ani pe care ii spui tu sunt exact aproximativ 7000 de ani cum spuneam eu. Ideea este ca Pamantul este mult mult mai batran decat atat si asta a fost descoperit pentru prima data pe la 1790. Cum a realizat descoperirea? Asta e lucru mare de inteles. Eu am inteles si am si scris un articol despre asta dupa ce am citit povestea lui intr-o enciclopedie. Dar tot l-as intreba si pe el, sa vad cum a gandit el, cum i s-a copt ideea in minte de-a lungul anilor si cum a cautat dovada. Ca nu a avut doar o idee, a venit cu o dovada incat in 2 minute (la propriu) i-a convins pe cei care ii erau adversari redutabili in stiinta de 10 ani. E ceva sa convingi in 2 minute pe cineva care te-a acuzat 10 ani ca gresesti in toate reuniunile de cercetare. Sper ca v-am facut curiosi sa cautati mai departe. E un punct de cotitura in istoria umanitatii.
Ce inseamna f?

A fost tastat acel "f" din grseala, nu inseamna nimic.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

A.Mot-old

Citat din: mircea_p din Aprilie 07, 2011, 04:06:45 PM
Citat din: A.Mot din Aprilie 07, 2011, 09:43:16 AM
Eu am dat niste raspunsuri asa ca astept raspunsurile tale sau ale altora.Eu nu pot dovedi ca Dumnezeu a facut universul dar cred ca El l-a facut asa dupa cum spune Biblia.Tu poti dovedi ca nu Dumnezeu a facut universul dar fara a cita din TRR si TRG si teoria big-bang si big crunch.....?Daca nu poti dovedi inseamna ca tu crezi ce spune TRR si TRG si Teoria big-bang si big crunch.....  >:( ???

Daca nu citesti ce scriu, ce rost are sa citezi? Tocmai ti-am spus ca nu am pretentia sa am raspunsuri de-a gata la intrebari ambigue.
Credintele care it dau tie confort sant lipsite de interes pentru mine atat timp cat nu incerci sa le impui si altora.
Eu nu am niciun interes sa impun cuiva credinta mea dar sunt interesat sa primesc raspunsuri la intrebarile mele privind anumite teorii in care tu si altii credeti......si in care as vrea sa cred si eu dupa ce veti face totul pentru a ma face sa inteleg si eu aceste teorii........
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

"Credința" lui mircea_p sau a mea în aceste teorii e de o natură destul de diferită de a ta. Noi "credem" în ele în sensul că le înțelegem măcar ca principiu, înțelegem cum s-a ajuns la ele și cum se pot verifica experimental. Singurul lucru de care am nevoie ca să mă conving că o teorie este corectă e să mi se arate demonstrația și câteva experimente reușite

În momentul în care știi sigur că ai dreptate pentru că ai ajuns la răspunsul acela pe o cale riguroasă și logică, nu pentru că ți l-a oferit cineva pe post de dogmă, nu te mai interesează să strângi adepți. De aceea articolele științifice serioase se publică în reviste științifice, nu în ziarul de dimineață. Prin urmare, nimeni n-o să facă totul ca să te facă să înțelegi acele teorii -- responsabilitatea pentru asta este exclusiv a ta. Știința nu funcționează pe bază de prozelitism.

valangjed

Imi vine greu sa cred ca A.Mot isi va schimba parerile chiar daca i s-ar explica cu desene colorate, ca la gradinita.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

A.Mot-old

Citat din: valangjed din Aprilie 10, 2011, 04:09:46 PM
Imi vine greu sa cred ca A.Mot isi va schimba parerile chiar daca i s-ar explica cu desene colorate, ca la gradinita.
Incearca poate am sa inteleg........ ???
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 10, 2011, 12:17:10 PM
"Credința" lui mircea_p sau a mea în aceste teorii e de o natură destul de diferită de a ta. Noi "credem" în ele în sensul că le înțelegem măcar ca principiu, înțelegem cum s-a ajuns la ele și cum se pot verifica experimental. Singurul lucru de care am nevoie ca să mă conving că o teorie este corectă e să mi se arate demonstrația și câteva experimente reușite

În momentul în care știi sigur că ai dreptate pentru că ai ajuns la răspunsul acela pe o cale riguroasă și logică, nu pentru că ți l-a oferit cineva pe post de dogmă, nu te mai interesează să strângi adepți. De aceea articolele științifice serioase se publică în reviste științifice, nu în ziarul de dimineață. Prin urmare, nimeni n-o să facă totul ca să te facă să înțelegi acele teorii -- responsabilitatea pentru asta este exclusiv a ta. Știința nu funcționează pe bază de prozelitism.
La ce experimente ai participat efectiv si care sa demonstreze ca de exemplu TRR sau TRG este adevarata incat sa crezi in aceste teorii? ???
De exemplu eu stiu ca sunt destui savanti care sunt sceptici in privinta TBB intrucat considera ca asa zisa deplasare a spectrului luminii spre rosu sau spre albastru se datoreste unui alt fenomen decat big-bang......Mai mult savantii care exclud existenta lui Dumnezeu nu fac altceva decat prozelitismul ateismului precum a facut si Darwin propovaduind asa zisa teorie a evolutiei omului din maimuta........si acest forum de stiinta are menirea ca sa ne lamureasca pe toti cei care nu inghit orice teorie doar de dragul teorii......  ???
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Aprilie 10, 2011, 04:27:04 PM
[...] a facut si Darwin propovaduind asa zisa teorie a evolutiei omului din maimuta........  ???
Darwin nu are legtura cu asemenea aberatii. In Evolutionism (teoria stiintifica, nu fabulatiile propagate de ignoranti) nu se afirma ca omul a evoluat din maimuta.

e-

EDIT: PS: legat de TBB si ateism, ar trebui sa te mai informezi. Eugen7 de exemplu e convins ca TBB nu contrazice cu nimic Creationismul. Ar trebui sa retii ca stiinta si ateismul nu sunt echivalente.
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Aprilie 10, 2011, 04:31:26 PM
Citat din: A.Mot din Aprilie 10, 2011, 04:27:04 PM
[...] a facut si Darwin propovaduind asa zisa teorie a evolutiei omului din maimuta........  ???
Darwin nu are legtura cu asemenea aberatii. In Evolutionism (teoria stiintifica, nu fabulatiile propagate de ignoranti) nu se afirma ca omul a evoluat din maimuta.

e-

EDIT: PS: legat de TBB si ateism, ar trebui sa te mai informezi. Eugen7 de exemplu e convins ca TBB nu contrazice cu nimic Creationismul. Ar trebui sa retii ca stiinta si ateismul nu sunt echivalente.
Din ce anume a evoluat omul?Eugen7 ar putea sa-mi spuna unde era Dumnezeu cand s-a produs big-bang?
Adevărul Absolut Este Etern!

valangjed

Atat timp cat crezi in existenta lui dumnezeu fara a avea o demonstratie dar nu crezi TRR si TRG care sunt demonstrate si verificate experimental nu cred ca are rost sa ma straduiesc sa-ti explic.TRR si TRG nu se pot invata din cateva cuvinte schimbate pe forum sau cum a spus si Alexandru Lazar in alt topic , stiinta nu se citeste in tabloide ci in reviste de stiinta.Cred ca daca voiai cu adevarat sa afli mai multe despre TRR si TRG ai fi cautat mai mult si ai fi inteles mai mult.Dar dupa exprimarea ta nu inteleg decat ca nu vrei sa crezi decat ce-ti trece tie prin minte , asta nu e stiinta ci doar un fel de filosofie paguboasa.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.