Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cu ce mare ganditor ori om de stiinta ati vrea sa dialogati?

Creat de morpheus, Aprilie 05, 2011, 11:37:14 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

morpheus

Care e omul de stiinta ori ganditorul (din trecut ori contemporan cu noi) cu care v-ati dori sa aveti ori sa fi avut ocazia sa dialogati?

Care sunt cele mai interesante trei intrebari pe care i le-ati adresa?
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

Quantum

Incep cu intrebarile pe care le-as intreba pe oricine:
Cum ar defini timpul?
Cum ar defini spatiul?
Din moment ce trebuie sa alegem o singura persoana, momentan ma gandesc la Neumann Janos (John von Neumann) si  l-as intreba cum a ajuns la interpretarea von Neumann a mecanicii cuantice si anume ca constiinta cauzeaza colapsarea functiei de unda.

A.Mot-old

Eu as vrea sa comunic si sa dialoghez cu Dumnezeu si cu toti oamenii caci nu cred sa existe oameni care nu gandesc sau nu au oanumita stiinta........... ;D
Din pacate Dumnezeu comunica si dialogheaza cand vrea El si cu cine vrea El.
Eu m-as multumi sa comunic si sa dialoghez cu Socrate caruia i-as pune urmatoarele intrebari:
1.-Ce era inainte de a fi universul?
2.-Cine a facut universul?
3.-De ce trebuia facut universul?
Daca este cineva care crede ca este reintruparea lui Socrate il rog sa-mi raspunda la umilele mele intrebari..... ???
Adevărul Absolut Este Etern!

Adi

A.Mot, sper ca i-ai pune acele intrebari lui Socrate pentru ca esti curios cum ar raspunde el, iar nu pentru ca ai dori sa aflii cum este cu adevarat Universul. E clar ca un copil de generala stie mai multe si mai corect despre Univers decat stia Socrate. Dar ar fi interesant de inteles in detaliu cum vedea el Universul.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

florin_try

Citat din: A.Mot din Aprilie 06, 2011, 07:41:37 AM
Eu as vrea sa comunic si sa dialoghez cu Dumnezeu si cu toti oamenii caci nu cred sa existe oameni care nu gandesc sau nu au oanumita stiinta........... ;D
Din pacate Dumnezeu comunica si dialogheaza cand vrea El si cu cine vrea El.
Eu m-as multumi sa comunic si sa dialoghez cu Socrate caruia i-as pune urmatoarele intrebari:
1.-Ce era inainte de a fi universul?
2.-Cine a facut universul?
3.-De ce trebuia facut universul?
Daca este cineva care crede ca este reintruparea lui Socrate il rog sa-mi raspunda la umilele mele intrebari..... ???

Nu stiu de ce, dar acest raspuns a lui A.Mot mi-a placut cel mai mult. M-a amuzat un pic ...

In fine. Mie mi-ar place sa comunic cu Leonard Suskind si sa il intreb despre principiul holografic.

mircea_p

Citat din: A.Mot din Aprilie 06, 2011, 07:41:37 AM
Eu as vrea sa comunic si sa dialoghez cu Dumnezeu si cu toti oamenii caci nu cred sa existe oameni care nu gandesc sau nu au oanumita stiinta........... ;D
Din pacate Dumnezeu comunica si dialogheaza cand vrea El si cu cine vrea El.
Eu m-as multumi sa comunic si sa dialoghez cu Socrate caruia i-as pune urmatoarele intrebari:
1.-Ce era inainte de a fi universul?
2.-Cine a facut universul?
3.-De ce trebuia facut universul?
Daca este cineva care crede ca este reintruparea lui Socrate il rog sa-mi raspunda la umilele mele intrebari..... ???
Mi-e teama ca Socrate nu ti-ar fi raspuns direct ci te-ar fi pus mai intai sa ii explici ce intelegi prin univers, ce inseamna "trebuie" si poate si alti termeni cum ar fi inceputul si sfarsitul. Dupa cum merg lucrurile in dialogurile atribuite lui, ar fi sfarsit prin a-ti demonstra ca nu intelegi tocmai bine despre ce vorbesti.

Adi

Puteti clarifica daca voi vreti sa il intrebati cum e Universul, sau cum anume vede el/ea Universul, sau cum anume a ajuns el/ea la concluzia lui/ei despre Univers? Eu cred ca prima intrebare e complet irelevanta, asta spune stiinta moderna. Important e cum vedea acea persoana Universul si in cazul in care a facut o descoperire mare, ce anume i-a permis sa o faca, cum anume s-a petrecut procesul in mintea sa.

Eu unul sunt fascinat de un om de stiinta mai putin cunoscut, dar care a descoperit ceva fundamental: ca Pamantul nu are doar 7000 de ani cum zice Biblia, ci este mult mai vechi, de genul a cel putin milioane de ani. Si indirect ca relieful de astazi nu a fost asa dintotdeauna. Astazi o luam de-a gata, dar acum 220 de ani, inca se credea oficial in stiinta ca Pamantul are 7000 de ani. Fara descoperirea lui, nici Darwin nu ar mai descoperit mai tarziu teoria evolutiei speciilor ca adaptare la mediul in schimbare. Pai cum sa se adapteze daca mediul de pe Terra ar fi fost acelasi dintotdeauna si in plus viata pe Terra ar fi durat de numai 7000 de ani? Toate se leaga si interesant mi se pare mie cum au reusit unii oameni de stiinta sa faca descoperiri cand altii nu le-au facut ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

A.Mot-old

Citat din: mircea_p din Aprilie 07, 2011, 06:05:01 AM
Citat din: A.Mot din Aprilie 06, 2011, 07:41:37 AM
Eu as vrea sa comunic si sa dialoghez cu Dumnezeu si cu toti oamenii caci nu cred sa existe oameni care nu gandesc sau nu au oanumita stiinta........... ;D
Din pacate Dumnezeu comunica si dialogheaza cand vrea El si cu cine vrea El.
Eu m-as multumi sa comunic si sa dialoghez cu Socrate caruia i-as pune urmatoarele intrebari:
1.-Ce era inainte de a fi universul?
2.-Cine a facut universul?
3.-De ce trebuia facut universul?
Daca este cineva care crede ca este reintruparea lui Socrate il rog sa-mi raspunda la umilele mele intrebari..... ???
Mi-e teama ca Socrate nu ti-ar fi raspuns direct ci te-ar fi pus mai intai sa ii explici ce intelegi prin univers, ce inseamna "trebuie" si poate si alti termeni cum ar fi inceputul si sfarsitul. Dupa cum merg lucrurile in dialogurile atribuite lui, ar fi sfarsit prin a-ti demonstra ca nu intelegi tocmai bine despre ce vorbesti.
Sa zicem ca tu esti Socrate.......Iata raspunsurile mele Socrate:
1.-Prin univers eu inteleg tot ceea ce se vede si tot ceea ce nu se vede de catre oricine.
2.-Trebuie presupune o necesitate sau o obligatie a cuiva in vederea realizarii unui anumit lucru pentru unii sau altii.
3.-Eu consider afirmatia din Evanghelia lui Ioan,"La inceput era Cuvantul si Cuvantul era la Dumnezeu si Dumnezeu era Cuvantul",ca fiind adevarata.Si despre inceput si despre sfarsit se spune si in Apocalipsa lui Ioan Teologul ca Dumnezeu este Alfa si Omega adica Inceputul si Sfarsitul adica Dumnezeu este Cel dintai si Cel de pe urma cum spune in aceiasi Apocalipsa,capitolul 1.
mircea_p alias Socrate ce raspunsuri dai la intrebarile mele initiale?  
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Citat din: Adi din Aprilie 07, 2011, 07:24:59 AM
Puteti clarifica daca voi vreti sa il intrebati cum e Universul, sau cum anume vede el/ea Universul, sau cum anume a ajuns el/ea la concluzia lui/ei despre Univers? Eu cred ca prima intrebare e complet irelevanta, asta spune stiinta moderna. Important e cum vedea acea persoana Universul si in cazul in care a facut o descoperire mare, ce anume i-a permis sa o faca, cum anume s-a petrecut procesul in mintea sa.

Eu unul sunt fascinat de un om de stiinta mai putin cunoscut, dar care a descoperit ceva fundamental: ca Pamantul nu are doar 7000 de ani cum zice Biblia, ci este mult mai vechi, de genul a cel putin milioane de ani. Si indirect ca relieful de astazi nu a fost asa dintotdeauna. Astazi o luam de-a gata, dar acum 220 de ani, inca se credea oficial in stiinta ca Pamantul are 7000 de ani. Fara descoperirea lui, nici Darwin nu ar mai descoperit mai tarziu teoria evolutiei speciilor ca adaptare la mediul in schimbare. Pai cum sa se adapteze daca mediul de pe Terra ar fi fost acelasi dintotdeauna si in plus viata pe Terra ar fi durat de numai 7000 de ani? Toate se leaga si interesant mi se pare mie cum au reusit unii oameni de stiinta sa faca descoperiri cand altii nu le-au facut ...
Ai citit Biblia vreodata Biblia Ortodoxa sau macar primele patru capitole din aceasta Biblie si anume din Facerea din VT?Tora si Biblia Ortodoxa spun clar oamenii pe Terra existau cu mult timp inainte ca poporul evreu sa existe.........Adam si Eva sunt cei din care s-a format poporul evreu acum 5771 de ani in urma cand Adam si Eva au fost alungati din Rai de catre Dumnezeu.
Adevărul Absolut Este Etern!

Adi

Citat din: A.Mot din Aprilie 07, 2011, 08:06:05 AM
Adam si Eva sunt cei din care s-a format poporul evreu acum 5771 de ani in urma cand Adam si Eva au fost alungati din Rai de catre Dumnezeu.
f

Confirmi ce am spus eu, ca Biblia spune ca Pamantul a fost format acum aproximativ 7000 de ani. Cei 5771 de ani pe care ii spui tu sunt exact aproximativ 7000 de ani cum spuneam eu. Ideea este ca Pamantul este mult mult mai batran decat atat si asta a fost descoperit pentru prima data pe la 1790. Cum a realizat descoperirea? Asta e lucru mare de inteles. Eu am inteles si am si scris un articol despre asta dupa ce am citit povestea lui intr-o enciclopedie. Dar tot l-as intreba si pe el, sa vad cum a gandit el, cum i s-a copt ideea in minte de-a lungul anilor si cum a cautat dovada. Ca nu a avut doar o idee, a venit cu o dovada incat in 2 minute (la propriu) i-a convins pe cei care ii erau adversari redutabili in stiinta de 10 ani. E ceva sa convingi in 2 minute pe cineva care te-a acuzat 10 ani ca gresesti in toate reuniunile de cercetare. Sper ca v-am facut curiosi sa cautati mai departe. E un punct de cotitura in istoria umanitatii.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Citat din: A.Mot din Aprilie 07, 2011, 07:48:50 AM
Citat din: mircea_p din Aprilie 07, 2011, 06:05:01 AM
Citat din: A.Mot din Aprilie 06, 2011, 07:41:37 AM
Eu as vrea sa comunic si sa dialoghez cu Dumnezeu si cu toti oamenii caci nu cred sa existe oameni care nu gandesc sau nu au oanumita stiinta........... ;D
Din pacate Dumnezeu comunica si dialogheaza cand vrea El si cu cine vrea El.
Eu m-as multumi sa comunic si sa dialoghez cu Socrate caruia i-as pune urmatoarele intrebari:
1.-Ce era inainte de a fi universul?
2.-Cine a facut universul?
3.-De ce trebuia facut universul?
Daca este cineva care crede ca este reintruparea lui Socrate il rog sa-mi raspunda la umilele mele intrebari..... ???
Mi-e teama ca Socrate nu ti-ar fi raspuns direct ci te-ar fi pus mai intai sa ii explici ce intelegi prin univers, ce inseamna "trebuie" si poate si alti termeni cum ar fi inceputul si sfarsitul. Dupa cum merg lucrurile in dialogurile atribuite lui, ar fi sfarsit prin a-ti demonstra ca nu intelegi tocmai bine despre ce vorbesti.
Sa zicem ca tu esti Socrate.......Iata raspunsurile mele Socrate:
1.-Prin univers eu inteleg tot ceea ce se vede si tot ceea ce nu se vede de catre oricine.
2.-Trebuie presupune o necesitate sau o obligatie a cuiva in vederea realizarii unui anumit lucru pentru unii sau altii.
3.-Eu consider afirmatia din Evanghelia lui Ioan,"La inceput era Cuvantul si Cuvantul era la Dumnezeu si Dumnezeu era Cuvantul",ca fiind adevarata.Si despre inceput si despre sfarsit se spune si in Apocalipsa lui Ioan Teologul ca Dumnezeu este Alfa si Omega adica Inceputul si Sfarsitul adica Dumnezeu este Cel dintai si Cel de pe urma cum spune in aceiasi Apocalipsa,capitolul 1.
mircea_p alias Socrate ce raspunsuri dai la intrebarile mele initiale?  
Tu ai citit vreunul din dialogurile lui Plato in care se descrie metoda socratica?
El nu rapsundea la intrebari ci punea intreabri interlocutorului, incercand sa-l faca sa inteleaga ca lucrurile nu sant asa de simple si clare cum le crede acesta.
Foarte interesant si de actualitate mi se pare dialogul in care demonstreaza ca binele si raul (sau moralitatea) nu pot fi datorate vointei zeilor (Euthyphro este titlul in versiunea engleza).

Eu nu am pretentia ca sant Socrate sau ca stiu raspunsurile la intrebari de genul asta, nu stiu de unde ti-a venit idea asta.
Oricum ultimele doua intrebari din setul initial mi se par tendentioase. Mai inatai trebuie stabilit ca universul e facut de cineva si ca are un scop. Poti dovedi aceste lucruri?
Prin "a dovedi" nu inteleg  "da-mi niste citate din Biblie" asa ca nu te obosi.

A.Mot-old

Citat din: Adi din Aprilie 07, 2011, 08:40:35 AM
Citat din: A.Mot din Aprilie 07, 2011, 08:06:05 AM
Adam si Eva sunt cei din care s-a format poporul evreu acum 5771 de ani in urma cand Adam si Eva au fost alungati din Rai de catre Dumnezeu.
f

Confirmi ce am spus eu, ca Biblia spune ca Pamantul a fost format acum aproximativ 7000 de ani. Cei 5771 de ani pe care ii spui tu sunt exact aproximativ 7000 de ani cum spuneam eu. Ideea este ca Pamantul este mult mult mai batran decat atat si asta a fost descoperit pentru prima data pe la 1790. Cum a realizat descoperirea? Asta e lucru mare de inteles. Eu am inteles si am si scris un articol despre asta dupa ce am citit povestea lui intr-o enciclopedie. Dar tot l-as intreba si pe el, sa vad cum a gandit el, cum i s-a copt ideea in minte de-a lungul anilor si cum a cautat dovada. Ca nu a avut doar o idee, a venit cu o dovada incat in 2 minute (la propriu) i-a convins pe cei care ii erau adversari redutabili in stiinta de 10 ani. E ceva sa convingi in 2 minute pe cineva care te-a acuzat 10 ani ca gresesti in toate reuniunile de cercetare. Sper ca v-am facut curiosi sa cautati mai departe. E un punct de cotitura in istoria umanitatii.
Biblia nu spune ca Terra a fost facuta acum 7000 de ani........Aratati-mi versetul in care Tora sau Biblia spune ca Terra a fost facuta acum 7000 de ani...... >:(
Adam si Eva dupa ce au fost alungati din Rai au avut doi baieti mai intai...........Cain si Abel..........Dupa ce Cain l-a omorat pe Abel el s-a dus in tinutul Nod si de acolo Cain si-a luat femeie ( a se vedea Biblia Ortodoxa,Facerea,capitolul 4 versetul 16 si 17) ceea ce presupune ca oamenii existau cu mult timp inainte ca Adam si Eva sa fi fost alungati din Rai acum 5771 de ani pe pamant si deci poporul evreu a inceput sa existe de-acum 5771 de ani......Nu vad nicio contradictie intre Biblie si stiinta in privinta aceasta.......
Adevărul Absolut Este Etern!

Eugen7

Citat din: Adi din Aprilie 07, 2011, 08:40:35 AM
Confirmi ce am spus eu, ca Biblia spune ca Pamantul a fost format acum aproximativ 7000 de ani. Cei 5771 de ani pe care ii spui tu sunt exact aproximativ 7000 de ani cum spuneam eu.

Din nefericire Biblia are multe interpretari. Fiecare denominatiune religioasa are propria ei interpretare. Cultele protestante si neoprotestante au in general o interpetare "ad litteram".

Biserica Romano-Catolica, in mod oficial sustine o interpretare exclusiv alegorica a cartii facerii din Sfanta Scriptura, ceea ce implica un timp relativ.

Teologica ortodoxa crestina invata ca "timpul nu poate fi masurat" in primele "zile" ale creatiei. Primul an in hronografele Bisericii este cel al iesirii lui Adam din rai. (Cei 7000 de ani de la "Facerea lumii" sunt de fapt aproximati incepand din acel moment, al iesirii lui Adam din Rai.) Desigur in literatura patristica sunt interpretari alegorice dar si mai "stricte".

Doresc sa va aduc in atetie doar invatatura dogmatica a Sfantului Ioan Damaschin, sec VII d.Hr. (Dogmatica este invatatura de baza teologiei crestine ortodoxe).
“înainte de întemeierea lumii, când nu era soare care să despartă ziua de noapte, nu era un veac (durata temporala) care să se poată măsura.” (Sf. Ioan Damaschin - Dogmatica, Cartea a II-a, cap 1.)
“cerul este totalitatea zidirilor văzute şi nevăzute si spunem că la facerea universului am primit şi facerea cerului, despre care filosofii păgâni, însuşindu-şi învăţătura lui Moise, spun că este o sferă” si “toţi care au spus că cerul este sferic susţin că el se depărtează în chip egal de la Pământ şi în sus şi în lături şi în jos” (Sf. Ioan Damaschin - Dogmatica, Cartea a II-a, cap 6), căci “numai  Dumnezeirea este nemişcată, mişcând  toate” prin lucrarea Sa (Sf. Ioan Damaschin - Dogmatica, Cartea I-a, cap IV) deci nu exista stare de repaos absolut, iar universul este in expansiune uniforma (relativ la orice punct al spatiului).

Pe urmatoarele link-uri, cei interesati pot gasi Dogmatica Sfantului Ioan Damaschin:
http://www.crestinortodox.ro/carti-ortodoxe/dogmatica/
http://www.angelfire.com/space2/carti/detalii/0201.htm
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

A.Mot-old

Citat din: Adi din Aprilie 07, 2011, 08:40:35 AM
Citat din: A.Mot din Aprilie 07, 2011, 08:06:05 AM
Adam si Eva sunt cei din care s-a format poporul evreu acum 5771 de ani in urma cand Adam si Eva au fost alungati din Rai de catre Dumnezeu.
f

Confirmi ce am spus eu, ca Biblia spune ca Pamantul a fost format acum aproximativ 7000 de ani. Cei 5771 de ani pe care ii spui tu sunt exact aproximativ 7000 de ani cum spuneam eu. Ideea este ca Pamantul este mult mult mai batran decat atat si asta a fost descoperit pentru prima data pe la 1790. Cum a realizat descoperirea? Asta e lucru mare de inteles. Eu am inteles si am si scris un articol despre asta dupa ce am citit povestea lui intr-o enciclopedie. Dar tot l-as intreba si pe el, sa vad cum a gandit el, cum i s-a copt ideea in minte de-a lungul anilor si cum a cautat dovada. Ca nu a avut doar o idee, a venit cu o dovada incat in 2 minute (la propriu) i-a convins pe cei care ii erau adversari redutabili in stiinta de 10 ani. E ceva sa convingi in 2 minute pe cineva care te-a acuzat 10 ani ca gresesti in toate reuniunile de cercetare. Sper ca v-am facut curiosi sa cautati mai departe. E un punct de cotitura in istoria umanitatii.
Ce inseamna f?
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Citat din: mircea_p din Aprilie 07, 2011, 08:57:11 AM
Citat din: A.Mot din Aprilie 07, 2011, 07:48:50 AM
Citat din: mircea_p din Aprilie 07, 2011, 06:05:01 AM
Citat din: A.Mot din Aprilie 06, 2011, 07:41:37 AM
Eu as vrea sa comunic si sa dialoghez cu Dumnezeu si cu toti oamenii caci nu cred sa existe oameni care nu gandesc sau nu au oanumita stiinta........... ;D
Din pacate Dumnezeu comunica si dialogheaza cand vrea El si cu cine vrea El.
Eu m-as multumi sa comunic si sa dialoghez cu Socrate caruia i-as pune urmatoarele intrebari:
1.-Ce era inainte de a fi universul?
2.-Cine a facut universul?
3.-De ce trebuia facut universul?
Daca este cineva care crede ca este reintruparea lui Socrate il rog sa-mi raspunda la umilele mele intrebari..... ???
Mi-e teama ca Socrate nu ti-ar fi raspuns direct ci te-ar fi pus mai intai sa ii explici ce intelegi prin univers, ce inseamna "trebuie" si poate si alti termeni cum ar fi inceputul si sfarsitul. Dupa cum merg lucrurile in dialogurile atribuite lui, ar fi sfarsit prin a-ti demonstra ca nu intelegi tocmai bine despre ce vorbesti.
Sa zicem ca tu esti Socrate.......Iata raspunsurile mele Socrate:
1.-Prin univers eu inteleg tot ceea ce se vede si tot ceea ce nu se vede de catre oricine.
2.-Trebuie presupune o necesitate sau o obligatie a cuiva in vederea realizarii unui anumit lucru pentru unii sau altii.
3.-Eu consider afirmatia din Evanghelia lui Ioan,"La inceput era Cuvantul si Cuvantul era la Dumnezeu si Dumnezeu era Cuvantul",ca fiind adevarata.Si despre inceput si despre sfarsit se spune si in Apocalipsa lui Ioan Teologul ca Dumnezeu este Alfa si Omega adica Inceputul si Sfarsitul adica Dumnezeu este Cel dintai si Cel de pe urma cum spune in aceiasi Apocalipsa,capitolul 1.
mircea_p alias Socrate ce raspunsuri dai la intrebarile mele initiale?  
Tu ai citit vreunul din dialogurile lui Plato in care se descrie metoda socratica?
El nu rapsundea la intrebari ci punea intreabri interlocutorului, incercand sa-l faca sa inteleaga ca lucrurile nu sant asa de simple si clare cum le crede acesta.
Foarte interesant si de actualitate mi se pare dialogul in care demonstreaza ca binele si raul (sau moralitatea) nu pot fi datorate vointei zeilor (Euthyphro este titlul in versiunea engleza).

Eu nu am pretentia ca sant Socrate sau ca stiu raspunsurile la intrebari de genul asta, nu stiu de unde ti-a venit idea asta.
Oricum ultimele doua intrebari din setul initial mi se par tendentioase. Mai inatai trebuie stabilit ca universul e facut de cineva si ca are un scop. Poti dovedi aceste lucruri?
Prin "a dovedi" nu inteleg  "da-mi niste citate din Biblie" asa ca nu te obosi.

Eu am dat niste raspunsuri asa ca astept raspunsurile tale sau ale altora.Eu nu pot dovedi ca Dumnezeu a facut universul dar cred ca El l-a facut asa dupa cum spune Biblia.Tu poti dovedi ca nu Dumnezeu a facut universul dar fara a cita din TRR si TRG si teoria big-bang si big crunch.....?Daca nu poti dovedi inseamna ca tu crezi ce spune TRR si TRG si Teoria big-bang si big crunch.....  >:( ???
Adevărul Absolut Este Etern!