Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Liberul arbitru si etica

Creat de Electron, Aprilie 05, 2011, 01:22:26 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Mishulanu

Citat din: A.Mot din Iunie 23, 2011, 06:52:48 AM
Ce intelegi tu prin lume?Universul nu exista din totdeauna........
Daca Universul nu exista din totdeauna, atunci ce a fost inaintea Universului? Probabil ca raspunsul tau va fi Dumnezeu.
Nu stiu ce de m-am mai obosit sa intreb.  ;)
Citat
Universul are liberul arbitru? ::)
Nu are liber arbitru, dar are principiul de incertitudine din care rezulta fluctuatii cuantice imprevizibile, haotice, ale caror urmari pot genera ceea ce pot parea ca fiind alegeri libere(pentru ca nu sunt deterministe), dar eu prefer sa le consider simplu hazard.

Quantum

Citat din: Mishulanu din Iunie 26, 2011, 10:46:03 PM
[...] principiul de incertitudine din care rezulta fluctuatii cuantice imprevizibile, haotice, ale caror urmari pot genera ceea ce pot parea ca fiind alegeri libere(pentru ca nu sunt deterministe), dar eu prefer sa le consider simplu hazard.
Eu inteleg ca aceste urmari nu sunt chiar complet ne-deterministe, avand o natura probabilistica pe baza teoriei cuantice. De aici ar rezulta ca Universul are un caracter semi-determinist (adica o stare viitoare s-ar putea calcula probabilistic in principiu).

A.Mot-old

Citat din: Mishulanu din Iunie 26, 2011, 10:46:03 PM
Citat din: A.Mot din Iunie 23, 2011, 06:52:48 AM
Ce intelegi tu prin lume?Universul nu exista din totdeauna........
Daca Universul nu exista din totdeauna, atunci ce a fost inaintea Universului? Probabil ca raspunsul tau va fi Dumnezeu.
Nu stiu ce de m-am mai obosit sa intreb.  ;)
Citat
Universul are liberul arbitru? ::)
Nu are liber arbitru, dar are principiul de incertitudine din care rezulta fluctuatii cuantice imprevizibile, haotice, ale caror urmari pot genera ceea ce pot parea ca fiind alegeri libere(pentru ca nu sunt deterministe), dar eu prefer sa le consider simplu hazard.
Evident Dumnezeu era dintotdeauna si tocmai de aceea El este singurul care are liberul arbitru.
Daca tu recunosti ca Universul n-are liberu-arbitru inseamna ca Universul a fost in mod cert creat de o Forta Magnifica adica de Dumnezeu si mai inseamna ca nimic din Universul creat de Dumnezeu si deci pana si omul nu are liberu-arbitru adica Universul exista pe baza unor legi simple si clare impuse de acelasi si unic Dumnezeu.
Sa presupunem ca Universul a aparut si exista conform principiului de incertitudine si dat fiind ca la un moment dat Universul va ajunge iarasi in faza de big-bang atunci care va fi sansa ca omul sa reapara asa cum arata azi? ::)
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Citat din: Quantum din Iunie 26, 2011, 11:45:44 PM
Citat din: Mishulanu din Iunie 26, 2011, 10:46:03 PM
[...] principiul de incertitudine din care rezulta fluctuatii cuantice imprevizibile, haotice, ale caror urmari pot genera ceea ce pot parea ca fiind alegeri libere(pentru ca nu sunt deterministe), dar eu prefer sa le consider simplu hazard.
Eu inteleg ca aceste urmari nu sunt chiar complet ne-deterministe, avand o natura probabilistica pe baza teoriei cuantice. De aici ar rezulta ca Universul are un caracter semi-determinist (adica o stare viitoare s-ar putea calcula probabilistic in principiu).
Care este probabilitatea ca dupa o noua faza de big-bang Universul sa arate la fel cu cel de azi? ::)
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

#79
Citat din: A.Mot din Iunie 27, 2011, 07:25:55 AM
Evident Dumnezeu era dintotdeauna si tocmai de aceea El este singurul care are liberul arbitru.
Nu doar ca nu e deloc evident, dar mai e si fals. Elefantul invizibil de la mine din dulap a creat zeitatile celelalte doar dupa ce a dormit somnul de dimineata, deci, deoarece a existat o perioada de timp (cat a dormit de dimineata Elefantul invizibil de la mine din dulap) inainte de aparitia tuturor celorlalte zeitati, inseamna ca zeitatea pe care tu o numesti "Dumnezeu" nu a existat dintotdeauna. Sau poate ai si pentru "dintotdeauna" o definitie pesonala care nu e cea clasica...  ::)

CitatDaca tu recunosti ca Universul n-are liberu-arbitru inseamna ca Universul a fost in mod cert creat de o Forta Magnifica adica de Dumnezeu si mai inseamna ca nimic din Universul creat de Dumnezeu si deci pana si omul nu are liberu-arbitru adica Universul exista pe baza unor legi simple si clare impuse de acelasi si unic Dumnezeu.
In primul rand, atata timp cat nu folosesti definitiile clasice pentru conceptele implicate (in speta "liber arbitru"), e complet irelevant ce spui.
In al doilea rand, legile acelea simple si clare erau pregatite de Elefantul invizibil de la mine din dulap, atunci cand a creat fiecare zeitate mai apoi, in asa fel incat, dupa aparitie, zeitatile sa foloseasca exact legile care trebuie pentru a crea Unversurile lor respective. Ca atare, nici zeitatea ta preferata nu are deloc liber arbitru, are doar aceasta impresie, in timp ce totul i-a fost predestinat de Elefantul invizibil de la mine din dulap. In schimb, omul, are liber arbitru pentru ca asa a decis Elefantul invizibil de la mine din dulap, inca dinainte de crearea celorlalte zeitati.

Dar atentie, omul are liber arbitru in sensul clasic al cuvantului, nu in sensul personal inventat si folosit de A.Mot.

CitatSa presupunem ca Universul a aparut si exista conform principiului de incertitudine si dat fiind ca la un moment dat Universul va ajunge iarasi in faza de big-bang atunci care va fi sansa ca omul sa reapara asa cum arata azi? ::)
Sansa exacta (adica probabilitatea) este de 3,54872214269451544701214222145254415214225415247 * 10-(8793173,2). O stiu direct de la Elefantul invizibil de la mine din dulap, deci e sigur precisa.
(Nota: acesta e raspunsul bazat pe presupunerea lui A.Mot, insa raspunsul primit de la Elefantul invizibil de la mine din dulap nu confirma ca presupunerea respectiva chiar corespunde realitatii, cu atat mai mult cu cat Universul actual sigur nu va ajunge iar in faza de big-bang).

Citat din: A.Mot din Iunie 27, 2011, 07:27:47 AM
Care este probabilitatea ca dupa o noua faza de big-bang Universul sa arate la fel cu cel de azi? ::)
La intrebarea asta nu am aflat inca raspunsul exact, dar e cu siguranta mult mai mica decat cea de la intrebarea de mai sus.


e-
Don't believe everything you think.