Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Liberul arbitru si etica

Creat de Electron, Aprilie 05, 2011, 01:22:26 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

RaduH

Ba da ai liber arbitru.
Reguli avertismente banari sunt necesare pentru a putea exista o comunicare civilizata.
Poate incalci o regula fara sa vrei si atunci nu ai ales sa o faci.
Da poate o faci intentionat.
Bineinteles ca totul depinde si de prestatia moderatorilor.
Dar si de bunele intentii ale membrilor.

AlexandruLazar

Citat din: A.Mot din Iunie 13, 2011, 09:12:52 AM
Nimeni nu are liberu-arbitru!
Demonstratie:
Avem voie sa spunem orice pe acest forum?Aparent avem voie dar daca cumva incalcam regulamentul forumului primim avertismente,suspendari si chiar banari.......
QED.

Și? Te oprește cineva să le spui, chiar și cu riscul de a fi banat?

Lipsa liberului-arbitru nu e totuna cu responsabilitatea pentru lucrurile pe care le spui și regulile pe care le încalci. Liberul-arbitru presupune libertatea de a încerca să încalci reguli, nu absența regulilor.

sumalan dorin




Salutari

A.Mot,avand in vedere ca mult iubitul si stimatul tau zeu,iti cere sa faci ce iti spune prin mult iubita lui carte "biblia".Normal,ca nu ai liber-arbitru,doar te supui conditionat mult iubitului tau zeu.Bineinteles,ca:dupa tine nu avem liber arbitru,dar se pare ca ai uitat,ca poate mai sunt si alti care nu il recunosc pe ,mult iubitul tau zeu,si atunci ce sens mai capata,frazele gandite de tine?Normal ,ca tu,ca si om ingenunchiat in fata zeului tau mult iubit,vezi similaritate intre "liberul arbitru " si restul ce ne inconjoara,oare aceste "argumente supreme" le gasesti in biblia ortodoxa?

Forever-Man.

Enervarea ( fie ea si in discutie) e primul semn al slabiciunii.

RaduH

CitatLipsa liberului-arbitru nu e totuna cu responsabilitatea pentru lucrurile pe care le spui și regulile pe care le încalci. Liberul-arbitru presupune libertatea de a încerca să încalci reguli, nu absența regulilor.
Are totusi si el dreptatea lui. Liberul arbitru chiar ca dispare daca regulile astea sunt considerate cele 10 porunci. Cred ca civilizatia noastra a progresat si pentru ca niste singularitati individuale au cam incalcat regulile in vigoare la acel moment. Nu cred ca liberul arbitru inseamna libertatea de a fi infractor. Mai degraba libertatea de a contesta regulile.

AlexandruLazar

Mie termenul englezesc, "free will", mi se pare mai descriptiv. În traducere mot-a-mot înseamnă "dorință liberă", și dealtfel era un termen popular și în limba română până la venirea comuniștilor, când a fost înlocuit cu termenul mai puțin subversiv pentru o putere dictatorială de "liber arbitru".

În ceea ce privește toată treaba cu liberul arbitru și cu divinitățile preferate ale unora sau ale altora, eu n-am de comentat decât următoarele:

1. Dacă oamenii nu au liber arbitru, cum rămâne cu rugăciunile? Dacă toate acțiunile noastre sunt predestinate, evident că și rezultatul rugăciunilor e cunoscut de dinainte. Prin urmare, de ce te-ai mai ruga?

2. Apoi care mai e treaba cu păcatele? Dacă nu ai libertatea de a decide cursul acțiunilor tale, responsabilitatea pentru încălcarea unei reguli trasate de divinitate nu e a ta, e a celui care a stabilit planul.

3. Pe de altă parte, dacă Dumnezeu are liber-arbitru, cum mai e treaba cu omnisciența? Dacă în fiecare caz are libertatea de a alege, e clar că nu poate ști de dinainte toate viitoarele posibilități de alegere -- există o infinitate de viitoare trasee posibile care se restrâng numai atunci când se ia o decizie.

A.Mot-old

Citat din: AlexandruLazar din Iunie 14, 2011, 09:28:47 PM
Mie termenul englezesc, "free will", mi se pare mai descriptiv. În traducere mot-a-mot înseamnă "dorință liberă", și dealtfel era un termen popular și în limba română până la venirea comuniștilor, când a fost înlocuit cu termenul mai puțin subversiv pentru o putere dictatorială de "liber arbitru".

În ceea ce privește toată treaba cu liberul arbitru și cu divinitățile preferate ale unora sau ale altora, eu n-am de comentat decât următoarele:

1. Dacă oamenii nu au liber arbitru, cum rămâne cu rugăciunile? Dacă toate acțiunile noastre sunt predestinate, evident că și rezultatul rugăciunilor e cunoscut de dinainte. Prin urmare, de ce te-ai mai ruga?

2. Apoi care mai e treaba cu păcatele? Dacă nu ai libertatea de a decide cursul acțiunilor tale, responsabilitatea pentru încălcarea unei reguli trasate de divinitate nu e a ta, e a celui care a stabilit planul.

3. Pe de altă parte, dacă Dumnezeu are liber-arbitru, cum mai e treaba cu omnisciența? Dacă în fiecare caz are libertatea de a alege, e clar că nu poate ști de dinainte toate viitoarele posibilități de alegere -- există o infinitate de viitoare trasee posibile care se restrâng numai atunci când se ia o decizie.
1.-Exista o singura rugaciune data noua prin Iisus Hristos si oricate cereri vrei......dar unii se roaga mai intai la Dumnezeu asa cum a spus Iisus Hristos altii la sfinti si altii se roaga de oamenii in viata pentru a obtine ceva si asa este destinul unora si al altora.......Eu intai ma rog la Dumnezeu si apoi fac o cerere tot lui Dumnezeu si in functie de cerere voi primi un raspuns intr-un fel sau altul iar daca nu-l primesc atunci inseamna ca Dumnezeu considera ca nu am neaparata nevoie sau nu merit sa am ceea ce am cerut.
2.-Pacatele vin si prin stramosi si asa se explica diversele handicapuri ascunse sau vizibile dar si unele comportamente necorespunzatoare.....
3.-Pai tocmai pentru ca doar Dumnezeu stie totul si de aceea El este singurul care are liberu-arbitru.
Cel care nu cunoaste regulile acela zice ca poate face ce vrea si de aceea omul a inventat legile.....ba mai mult sunt in unele tari legi contra firii facute de autoritati sau legi de tipul consumului de etnobotanice si etc........Repet si zic ca daca omul ar avea liberu-arbitru atunci ar fi un mare haos pe Terra.Deocamdata aparent sunt doar unii oameni care au liberu-arbitru.........si spun ca au aparent liberu-arbitru pentru ca le este ingaduit asa ceva........

Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

Ai răspuns pe lângă subiect la absolut toate întrebările mele. Felicitări, e o performanță să întrebe cineva patru lucruri, și să dai patru răspunsuri la cu totul alte patru întrebări ;D.

123

@Alexandru Lazar:

Cu 1. si. 2. sunt de acord, desi viziunea crestina asupra "liberului arbitru" ar trebui nuantata.
La 3. nu vad care e problema. De ce Dumnezeu, omniscient fiind, nu poate cunoaste o infinitate de alternative posibile ale viitorului? Doar pentru ca ratiunea umana (limitata) nu poate concepe asa ceva?

PS. As vrea sa dau un raspuns, tangential la aceasta discutie, unei dileme celebre: poate Dumnezeu sa creeze o piatra atat de mare (si grea) incat sa n-o poata ridica? Raspunsul e "Da". "Piatra" respectiva e omul.

Electron

Citat din: 123 din Iunie 17, 2011, 09:50:23 AM
PS. As vrea sa dau un raspuns, tangential la aceasta discutie, unei dileme celebre: poate Dumnezeu sa creeze o piatra atat de mare (si grea) incat sa n-o poata ridica? Raspunsul e "Da". "Piatra" respectiva e omul.
Si de ce nu ar putea zeitatea ta preferata sa ridice un om? Adica poate cutremura Pamantul si muta muntii, dar nu poate ridica cateva zeci de kilograme? E chiar atat de ilogica definitia caracteristicilor zeitatii tale preferate?

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: A.Mot din Iunie 17, 2011, 07:55:37 AM
Eu intai ma rog la Dumnezeu si apoi fac o cerere tot lui Dumnezeu si in functie de cerere voi primi un raspuns intr-un fel sau altul iar daca nu-l primesc atunci inseamna ca Dumnezeu considera ca nu am neaparata nevoie sau nu merit sa am ceea ce am cerut.
Ce interesant! Exact asa imi raspunde la rugaciuni si elefantul invizibil de la mine din dulap! :)

e-
Don't believe everything you think.

sumalan dorin

Citat din: A.Mot din Iunie 17, 2011, 07:55:37 AM
Eu intai ma rog la Dumnezeu si apoi fac o cerere tot lui Dumnezeu si in functie de cerere voi primi un raspuns intr-un fel sau altul iar daca nu-l primesc atunci inseamna ca Dumnezeu considera ca nu am neaparata nevoie sau nu merit sa am ceea ce am cerut.


pe sistemul: fa o cerere si se rezolva :D :D :D :D :D

A.Mot -pun pariu,ca tu esti adeptul unui cult:dupa ideile emise de tine,esti adeptul cultului:penticostal.


A.Mot-old

#56
Citat din: AlexandruLazar din Iunie 17, 2011, 08:45:05 AM
Ai răspuns pe lângă subiect la absolut toate întrebările mele. Felicitări, e o performanță să întrebe cineva patru lucruri, și să dai patru răspunsuri la cu totul alte patru întrebări ;D.
In ceea ce priveste rugaciunea:
Eu prefer sa ma rog (si numai asa cum spune Domnul Iisus Hristos) la Dumnezeu mai intai si apoi cer Lui ce vreau (si dupa ce fac cererea verbala la Dumnezeu inchei spunand"Faca-Se Voia Ta iar nu a mea!") tocmai pentru a astepta un raspuns si daca nu primesc raspuns atunci cu siguranta Dumnezeu va hotari altceva pentru mine poate chiar mai bun decat ceea ce am cerut.Vrei sa spui ca tu nu te rogi nici macar la un om?Tu nu ai cerut nimic nimanui?Rezultatul rugaciunii sau rugii tale nu-l poti cunoaste nici daca ai face o ruga catre un om caci depinde de rugaciune si de puterea acelui om sa indeplineasca ruga ta.
In ceea ce priveste pacatul:
Evident ca pacatul nu este responsabilitatea ta dar poate ca Dumnezeu te duce pe tine in ispita (si de aceea trebuie sa ne rugam lui Dumnezeu sa nu ne duca in ispita) o vreme tocmai ca mai tarziu sa-ti arate ca cel mai bine pentru tine si urmasii tai este sa respecti poruncile Lui.Eu nu am crezut ca Dumnezeu exista si acum cred ca El exista......deci eu nu am liberu-arbitru.....
In ceea ce priveste omniscienta lui Dumnezeu:
Cred ca aici ti-am raspuns foarte clar si repet ca ficare om si nu numai om are destinul sau?De ce un atom are o viata mai lunga decat un om?De ce Soarele are o "viata" mai lunga decat un om?
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Citat din: 123 din Iunie 17, 2011, 09:50:23 AM
@Alexandru Lazar:

Cu 1. si. 2. sunt de acord, desi viziunea crestina asupra "liberului arbitru" ar trebui nuantata.
La 3. nu vad care e problema. De ce Dumnezeu, omniscient fiind, nu poate cunoaste o infinitate de alternative posibile ale viitorului? Doar pentru ca ratiunea umana (limitata) nu poate concepe asa ceva?

PS. As vrea sa dau un raspuns, tangential la aceasta discutie, unei dileme celebre: poate Dumnezeu sa creeze o piatra atat de mare (si grea) incat sa n-o poata ridica? Raspunsul e "Da". "Piatra" respectiva e omul.
Omul care va fi smerit se va inalta (ridica) iar cel care se va inalta va fi smerit.Intelegi ce spun?Dumnezeu este omniscient si numai El este omniscient.Pentru atei Universul este omniscient pentru ca asa le este destinat deocamdata sa inteleaga.Este absurd sa spunem ca Universul si-a facut singur legile de existenta....... >:(
Poti da niste raspunsuri la intrebarile:"De ce a facut Dumnezeu in Rai pomul cunostintei binelui si raului?De ce i-a lasat Dumnezeu pe Eva si Adam sa manance din pomul cunostintei binelui si raului?"
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Iunie 17, 2011, 03:36:08 PM
Omul care va fi smerit se va inalta (ridica) iar cel care se va inalta va fi smerit.
Ai ceva dovezi in acest sens? Ia prezinta-le aici sa le vedem si noi.

CitatDumnezeu este omniscient si numai El este omniscient.
De unde stii tu acest lucru?

CitatPentru atei Universul este omniscient pentru ca asa le este destinat deocamdata sa inteleaga.
De unde stii ca pentru atei Universul este omniscient? Ce inseamna sa fie Universul omniscient? Si de unde stii ca asa le este destinat deocamdata? Hai si cu ceva dovezi.

CitatEste absurd sa spunem ca Universul si-a facut singur legile de existenta.......
De ce ar fi absurd? Am auzit ca sunt unii care sustin ca zeitatea lor preferata a facut acest lucru. Sau esti cumva de acord ca e absurd ca zeitatile sa apara cu de la sine putere din nimic?

CitatPoti da niste raspunsuri la intrebarile:"De ce a facut Dumnezeu in Rai pomul cunostintei binelui si raului? De ce i-a lasat Dumnezeu pe Eva si Adam sa manance din pomul cunostintei binelui si raului?"
Exista vreo dovada ca vreo zeitate a facut asa ceva? Prezinta aici dovezile pe care le ai.

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Şumi din Iunie 17, 2011, 12:21:05 PM
Citat din: A.Mot din Iunie 17, 2011, 07:55:37 AM
Eu intai ma rog la Dumnezeu si apoi fac o cerere tot lui Dumnezeu si in functie de cerere voi primi un raspuns intr-un fel sau altul iar daca nu-l primesc atunci inseamna ca Dumnezeu considera ca nu am neaparata nevoie sau nu merit sa am ceea ce am cerut.


pe sistemul: fa o cerere si se rezolva :D :D :D :D :D

A.Mot -pun pariu,ca tu esti adeptul unui cult:dupa ideile emise de tine,esti adeptul cultului:penticostal.


Rugaciunea si cererea le fac verbal lui Dumnezeu.
Nu ai ghicit!Eu nu sunt adeptul nici unei religii si desi sunt crestin ortodox pentru ca asa am fost botezat eu sunt adeptul Bibliei Crestin-Ortodoxe si sunt uluit cum religia asa zisa crestin-ortodoxa incalca aceasta scriptura.....
Adevărul Absolut Este Etern!