Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Liberul arbitru si etica

Creat de Electron, Aprilie 05, 2011, 01:22:26 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adrian Copilul Minune

Eu nu am afirmat ca avem liber arbitru. Dimpotriva. Nici noi, dar nici Dumnezeu nu are. Pentru ca si Dumnezeu, desi exista dintotdeauna, exista pe baza unor reguli. Si tocmai pentru ca nici El nu are liber arbitru, chiar daca la o prima vedere El e cel care a creat lumea, din cauza faptului ca nu are liber arbitru, defapt nu El a creat lumea. Ci crearea lumii de catre Dumnezeu a fost o consecinta fireasca a acelor reguli care stau la baza Lui.

Totul e doar un film in desfasurare in care nimeni nu are nimic de spus. Totul se intampla de la sine pentru ca asa e normal sa se intample. Pur si simplu. Regulile exista pentru ca asa e normal sa existe.

Electron

Citat din: A.Mot din Iunie 05, 2011, 08:23:01 AM
Conform rationamentului tau ar rezulta ca un robot construit de om poate avea liberul arbitru ceea ce este absurd caci niciodata un robot creat de om nu va avea liberul arbitru......[...]Daca omul ar avea liberul arbitru atunci el ar putea face in asa fel incat sa traiasca vesnic oriunde in univers indiferent de mediul in care se afla in vid sau in apa sau pe o alta planeta si chiar si intr-o stea...[...]
Daca energia si materia a aparut de la sine atunci inseamna ca acestea au liberul arbitru cee ce este absurd caci asta presupune ca un element chimic ar putea avea liberul arbitru caci au aparut inainte de a apare fiinta rationala in cazul Terrei aceasta fiinta rationala fiind omul...[...]Daca elementele chimice au fost cu de la sine putere mai intai asta inseamna ca s-au autocreat si deci elementele chimice au liberul arbitru caci asa rezulta in mod stiintific in mod aberant hidrogenul are liberul arbitru.......
A.Mot, pana nu vei face o mica pauza sa intelegi ce inseamna conceptul de "liber arbitru" in mod clasic, vei abera in acest hal fara de hal in mod complet irelevant. Ca tot repeti aceasta sintagma a carei sens l-ai inventat tu pentru tine si pe baza caruia faci tot felul de "rationamente" elucubrante, e complet ridicol si nu denota decat ca te complaci in ignoranta si ca nu esti dispus sa faci un minim efort pentru a intelege sensul corect al conceptelor pe care le folosesti atat de des. Te invit sa reflectezi la asta inainte sa iti mai versi replicile pe aici.


e-
Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

Citat din: A.Mot din Iunie 05, 2011, 08:23:01 AM
Conform rationamentului tau ar rezulta ca un robot construit de om poate avea liberul arbitru ceea ce este absurd caci niciodata un robot creat de om nu va avea liberul arbitru......

Tu știi ce este un raționament circular ;D?

A.Mot-old

Citat din: AlexandruLazar din Iunie 05, 2011, 07:25:59 PM
Citat din: A.Mot din Iunie 05, 2011, 08:23:01 AM
Conform rationamentului tau ar rezulta ca un robot construit de om poate avea liberul arbitru ceea ce este absurd caci niciodata un robot creat de om nu va avea liberul arbitru......

Tu știi ce este un raționament circular ;D?
Dar tu stii ce este un rationament eliptic......? ;D
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Citat din: Scientia din Aprilie 08, 2011, 05:37:32 PM
Citatteza mea in aceasta discutie este ca, indiferent daca liberul arbitru exista sau nu, tot societatea este cea care defineste "etica", ca atare ar exista pedepse pentru faptele considerate "rele" exact ca in societatile umane din toate timpurile.

De acord că indiferent de răspunsul corect privind liberul arbitru societatea va pedepsi pe cei care-i încalcă regulile. Numai că dacă faptul că liberul arbitru este o iluzie devine un punct de vedere acceptat, atunci societatea, prin stat, devine responsabilă pentru evoluţia individului. Procesele penale, de pildă, vor avea o altă semnificaţie.

Dacă individul decide în funcţie de factori pe care nu-i poate controla, ca moştenirea genetică şi istoria individului, iar el nu este responsabil pentru nici unul, atunci rezultă că nu mai există responsabilitate reală. Pedeapsa este doar decizia logică a societăţii de a înlătura pe cei care nu se potrivesc standardelor. Dar societatea are mereu responsabilitatea asupra sa că nu a acţionat asupra factorilor pe care-i poate influenţa.

> M.
Au fost cazuri si cand societatea prin autoritatile ei au decis si chiar decid si azi in mod gresit si atunci ce este acel asa zis liber arbitru decat o iluzie si ca doar destinul este cel care dicteaza existenta tuturor indiferent ca vorbim despre o stea o planta sau o fiinta rationala........Problema liberului arbitru nu cred ca are legatura cu asa zisul hazard.......
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

Tu ce crezi că înseamnă liberul-arbitru de fapt?

A.Mot-old

Citat din: AlexandruLazar din Iunie 08, 2011, 02:30:51 PM
Tu ce crezi că înseamnă liberul-arbitru de fapt?
Niciun om nu are liberul arbitru pentru ca daca ar fi asa ar fi un mare haos in lume si de aceea sunt legi facute de oameni dar si destinul poate face ca unii sa ignore legile omenesti si chiar pe cele date de diferitele scripturi si religii..........
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

Ce întreb eu și ce răspunzi tu ;D.

Nu te-am întrebat dacă crezi că există sau nu, te-am întrebat ce crezi că înseamnă.

sumalan dorin


Salutari

Ce voi prezenta in continuare este o ipoteza propie.

Liber arbitru = puterea de a alege singur.Exista? dupa parerea mea,exista.

Eu,am puterea de a alege orce,dar absolut orce.Am puterea de a face rau ( a fura,a omora ,etc) ,am puterea de a face bine ( a ajuta oamenii,a invata cat mai mult pentru progresul omenirii,a vorbi civilizat fata de toti,etc).Cine imi da aceasta putere de a alege in care extrema sa ma indrept? propia constiinta,simbolizata prin informatiile acumulate din diverse domenii.De exemplu: de la istorie stiu ca in vechime oameni se luau la bataie pt absolut orce.In ziua de azi,eu numai imi permit sa ma iau la bataie fizica ,deoarece oamenii civilizati totdeauna gasesc solutii civilizate indiferent ca discuta cu oameni limitati.Eu am puterea de a alege sa cred in absolut orce ,nimeni nu imi pune restrictie ,la fel am puterea de a alege in ce sa cred si in cine sa cred.

Mai nou a aparut sintagma :"incredere in tine insuti!" ,multi oameni au incredere in ei insisi,alti isi dezvolta increderea in ei insisi,pentru ai ajuta in diferite ipostaze si probleme ale vietii."Incredere in tine insuti" - ( dupa parerea mea) se traduce ( esti liber sa faci ce vrei,daca vrei sa faci ceva indiferent ce faci fii sigur ca o vei face!,trebuie sa crezi doar ca iti vei termina actiunea cu succes,doar bazandu-te pe tine! )

Este etic sa avem : "liber arbitru" ? - Da,deoarece nu suntem animale ( generalizand vorbind) ,avem constiinta,avem puterea de a creea.Daca am fii animale,fara constiinta atunci tehnologia din ziua de azi,descoperirile stiintifice din ziua de azi,ce rost ar mai avea?Spre autodistrugere? ( asa se spune) pai atunci de ce nu este in acest moment autodistrugerea si tot se amana?

Pentru cei,care sustin ca denumirea generica :"dumnezeu" are putere asupra mea,si ca intr-o zi o sa ma "pedepseasca" ,nu are sens sa va ma osteniti sa scrieti,idei ca astea am mai intalnit.Si se traduce: Frica genereaza supunere,si eu nu vad de ce mi-ar fii frica din moment ce nu cred in denumirea generica "dumnezeu".Mesaj anticipat!

A.Mot-old

Citat din: Şumi din Iunie 10, 2011, 02:16:38 AM

Salutari

Ce voi prezenta in continuare este o ipoteza propie.

Liber arbitru = puterea de a alege singur.Exista? dupa parerea mea,exista.

Eu,am puterea de a alege orce,dar absolut orce.Am puterea de a face rau ( a fura,a omora ,etc) ,am puterea de a face bine ( a ajuta oamenii,a invata cat mai mult pentru progresul omenirii,a vorbi civilizat fata de toti,etc).Cine imi da aceasta putere de a alege in care extrema sa ma indrept? propia constiinta,simbolizata prin informatiile acumulate din diverse domenii.De exemplu: de la istorie stiu ca in vechime oameni se luau la bataie pt absolut orce.In ziua de azi,eu numai imi permit sa ma iau la bataie fizica ,deoarece oamenii civilizati totdeauna gasesc solutii civilizate indiferent ca discuta cu oameni limitati.Eu am puterea de a alege sa cred in absolut orce ,nimeni nu imi pune restrictie ,la fel am puterea de a alege in ce sa cred si in cine sa cred.

Mai nou a aparut sintagma :"incredere in tine insuti!" ,multi oameni au incredere in ei insisi,alti isi dezvolta increderea in ei insisi,pentru ai ajuta in diferite ipostaze si probleme ale vietii."Incredere in tine insuti" - ( dupa parerea mea) se traduce ( esti liber sa faci ce vrei,daca vrei sa faci ceva indiferent ce faci fii sigur ca o vei face!,trebuie sa crezi doar ca iti vei termina actiunea cu succes,doar bazandu-te pe tine! )

Este etic sa avem : "liber arbitru" ? - Da,deoarece nu suntem animale ( generalizand vorbind) ,avem constiinta,avem puterea de a creea.Daca am fii animale,fara constiinta atunci tehnologia din ziua de azi,descoperirile stiintifice din ziua de azi,ce rost ar mai avea?Spre autodistrugere? ( asa se spune) pai atunci de ce nu este in acest moment autodistrugerea si tot se amana?

Pentru cei,care sustin ca denumirea generica :"dumnezeu" are putere asupra mea,si ca intr-o zi o sa ma "pedepseasca" ,nu are sens sa va ma osteniti sa scrieti,idei ca astea am mai intalnit.Si se traduce: Frica genereaza supunere,si eu nu vad de ce mi-ar fii frica din moment ce nu cred in denumirea generica "dumnezeu".Mesaj anticipat!
Conform DEX:
-LIBER-ARBÍTRU m. Libertate absolută de a acționa și de a lua hotărâri conform propriei vointe.
-LIBER-ARBÍTRU s.n. (Fil.) Interpretare voluntaristă absolutizantă a libertății, opusă determinismului, care neagă existența legilor obiective ale naturii și ale societății, considerând că omul poate acționa numai după voința sa, independent de orice altă condiționare.
-liber arbítru subst. Noțiune filozofică și etică (morală) care desemnează o libertate absolută a voinței omului, privită ca o independență totală față de necesitatea și cauzalitatea obiectivă.
Sa presupunem ca oamenii pot avea liberu-arbitru atunci de ce nu pot ei trai 10000 de ani si de ce trupul unui om se descompune in elemente chimice?Tu ai credinta ca al tau creier are puterea de a face ce vrei tu iar eu iti spun ca tu si toti oamenii de faopt sunt predestinati adica fiecare are destinul sau.......acum tu esti ateu dar va veni vremea sa crezi ca exista Creatorul tau si al tuturor oamenilor si a intregului Univers.
Toti oamenii sunt dependenti unii de altii dar toti oamenii depind de Creatorul Universului adica de Dumnezeu.Tu fiind ateu zici ca depinzi de Soare si de natura in general.....De cine depind Soarele si Terra?Chiar daca tu zici ca ai liberu-arbitru te-as vedea eu ce-ai face cu liberul tau arbitru cand Soarele (asa cum stinta propovaduieste) va "muri" adica isi va pierde din energia sa.......E usor sa vorbesti cand inca sunt de toate si inca bune pe Terra......
Cum nu vezi tu ca oamenii deja distrug zi de zi si deja in ritm alert totul??????????Animalele au constiinta lor si ele nu ataca decat pentru a manca sau pentru a se apara si stiinta a dovedit acest fapt......Unii oamenii in schimb cu liberul lor arbitru ucid fara mila animale si chiar pe alti oameni fluturand steagul asa zisei libertati si al democratiei.....Ce liber arbitru au cei care exploateaza fara mila alti oameni?Eu iti zic ca niciun bogatan si niciun patron nu poate justifica profiturile lor exorbitante......Ce este votul daca cei rai fac sa fie ales un alt candidat decat cel real votat??????????
Candva vei intelege ca tot ce se intampla in Univers se intampla fara voia nimanui din cele create.........si Creatorul Universului adica Dumnezeu este inca ingaduitor si chiar prea mult ingaduitor si doar El are liberu-arbitru.Daca tu ai liberul arbitru fa tu un animal nou dar fara sa te folosesti de alte animale.......fa tu o altfel de planta dar fara sa te folosesti de alte plante.......fa tu o altfel de fiinta rationala dar fara sa te folosesti de alti oameni sau alte incrucisari intre specii..........adica fa tu totul de la zero.......eu iti zic ca nu ai sa reusesti niciodata........da vei putea face roboti dar niciodata un robot nu va fi precum o fiinta rationala ca omul chiar daca un robot va face mai repede sau mai bine anumite lucruri.......
Care din definitiile liberului arbitru din DEX crezi tu ca este cea mai buna?
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Citat din: Forever_Man din Iunie 05, 2011, 04:20:23 PM
Eu nu am afirmat ca avem liber arbitru. Dimpotriva. Nici noi, dar nici Dumnezeu nu are. Pentru ca si Dumnezeu, desi exista dintotdeauna, exista pe baza unor reguli. Si tocmai pentru ca nici El nu are liber arbitru, chiar daca la o prima vedere El e cel care a creat lumea, din cauza faptului ca nu are liber arbitru, defapt nu El a creat lumea. Ci crearea lumii de catre Dumnezeu a fost o consecinta fireasca a acelor reguli care stau la baza Lui.

Totul e doar un film in desfasurare in care nimeni nu are nimic de spus. Totul se intampla de la sine pentru ca asa e normal sa se intample. Pur si simplu. Regulile exista pentru ca asa e normal sa existe.
Cum adica Dumnezeu nu are liberu-arbitru?Daca Dumnezeu nu are liberu-arbitru atunci cine este Dumnezeu si cine l-a creat pe El si cine a facut regulile pe baza carora exista Dumnezeu dintotdeauna?Nu-nteleg de loc rationamentul tau................. :o ::)
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

CitatSa presupunem ca oamenii pot avea liberu-arbitru atunci de ce nu pot ei trai 10000 de ani si de ce trupul unui om se descompune in elemente chimice?

Întrebarea asta nu are nicio legătură cu noțiunea de liber-arbitru, tu vorbești despre cu totul altceva.

Adrian Copilul Minune

#42
Citat din: A.Mot din Iunie 12, 2011, 08:36:09 AM
Cum adica Dumnezeu nu are liberu-arbitru?Daca Dumnezeu nu are liberu-arbitru atunci cine este Dumnezeu si cine l-a creat pe El si cine a facut regulile pe baza carora exista Dumnezeu dintotdeauna?Nu-nteleg de loc rationamentul tau................. :o ::)
Tocmai ti-am spus de ce Dumnezeu nu are liber arbitru. Pentru ca exista pe baza unor reguli. Nimeni nu l-a creat pe Dumnezeu. El exista dintotdeaua si este o reflectare a acelor reguli care si ele exista dintotdeauna. Regulile exista de la sine, nu le-a creat nimeni. Un exemplu de regula e 1+1=2. Nimeni nu a facut ca 1+1 sa dea 2. Ci asa este de la sine.

[In cele de mai sus nu afirm ca Dumnezeu exista, dar in caz ca exista, atunci cel mai probabil se aplica cele spuse.]

Citat din: Şumi din Iunie 10, 2011, 02:16:38 AM

Salutari

Ce voi prezenta in continuare este o ipoteza propie.

Liber arbitru = puterea de a alege singur.Exista? dupa parerea mea,exista.

Eu,am puterea de a alege orce,dar absolut orce.
Cine esti tu ca sa ai aceasta putere de alegere ? Iti spun eu cine esti tu: esti un sistem fizic ce functioneaza dupa legi fizice. Acele legi fizice au puterea de a spune ce sa faci tu. Tu nu ai nicio putere. Ai doar iluzie.

AlexandruLazar

CitatUn exemplu de regula e 1+1=2. Nimeni nu a facut ca 1+1 sa dea 2. Ci asa este de la sine.

Strămoșii noștri, care au inventat conceptul de număr, nu ar fi tocmai de acord cu tine :).

A.Mot-old

Nimeni nu are liberu-arbitru!
Demonstratie:
Avem voie sa spunem orice pe acest forum?Aparent avem voie dar daca cumva incalcam regulamentul forumului primim avertismente,suspendari si chiar banari.......
QED.
Adevărul Absolut Este Etern!