Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Incalzirea globala

Creat de ionut, Iunie 03, 2008, 09:15:48 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

HarapAlb

Citat din: nano2k din Ianuarie 05, 2009, 09:45:07 PM
Eu nu ma opun ideii de "incalzire globala" insa ar fi foarte util daca am sti cu siguranta ca NOI afectam negativ clima in asa hal incat sa ajungem la dezastre.
Eu am incercat sa spun cu sistemul fizic finit ca se poate intampla mai deveme sau mai tarziu. Iar schimbarea s-ar putea sa fie una brusca, nu una graduala: un sistem se comporta normal cand modificam un parametru, dar de la un anumit prag al parametrului sistemul isi schimba complet evolutia. Situatia nu e deloc simpla, ce facem daca nu putem contrui un model suficient de precis al climei globale ?

Citat...atunci nu ne ajuta ca platim N taxe de mediu, ca ne punem cenusa in cap, ci mai degraba ar trebui sa invatam sa ne protejam (asa cum Olanda, de ex, se autoprotejeaza impotriva Marii Nordului), sa ne construim adaposturi, sau prostii de genul asta.
Sa proiectam case care sa ne protejeze de intemperii, sa gasim solutii alternative, etc.
Tu contesti corectitudinea deciziilor politice. Asta depinde de fiecare tara cum se aplica si cum sunt bani din fonduri publice e normal sa fie transparenta cheltuirea lor. In momentul actual Romania importa tehnologie, acolo ar trebui sa se duca banii. Cineva tot trebuie sa traga in sensul minimizarii impactului activitatii omului. Solutiile respective de protectie sunt locale (au in vedere un numar restrans de fatori) si probabil ca sunt eficiente pe termen scurt, iar in cadrul unor modificari majore ele sa nu mai fie eficiente.

nano2k

Citat din: HarapAlb din Ianuarie 06, 2009, 02:28:50 AM
Tu contesti corectitudinea deciziilor politice.

Tocmai ai spus un adevar neasteptat.
Deciziile sunt politice si, cel putin deocamdata, nu au suport stiintific.
Cam aici incerc eu sa bat.

Adi

Pai tocmai, am inteles punctul tau de vedere despre politica in Romania. Dar lasa Romania, e vai si amar de ea. E drept ca tu traiesti in Romaia si te afecteaza. Totusi, aici discutam stiinta, nu politica. Sau daca discutam politica, nu face afirmatii generale despre politica, ci zii despre politica din Romania. In Germania, banii din taxa pe benzina merg concret in subventionarea energiilor alternative. In plus, din taxa asta se face o rezerva de bani de folosit in caz de urgenta. In SUA cum au taxe mici pe benzina nu au nici o siguranta, cum se mareste pretul ii afecteaza imediat, la noi se poate micsoara taxa si o vreme sa ramana pretul la fel. Deci eu sustin taxa pe benzina. E un produs pe care omul tot il foloseste si taxarea ei nu reduce consumul. Asadar statul face foarte bine ca ia asa bani la bugetul de altfel si asa mic.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

nano2k

Adi, hai sa nu o mai ardem fara rost (scuze expresia).
Avem certitudinea (stiintific vorbind) ca noi generam incalziea globala?
Ca exista date obtinute stiintific care ar spune ca da nu e suficient in stiinta.

Ca pana la urma nu o sa pot schimba ceea ce cred altii si nici altii ceea ce cred eu pana ce nu exista aceasta certitudine.
Cand va exista, ma voi inclina, dar cel putin voi putea spune ca atitudinea mea sceptica a fost una in spiritul stiintific, nu al gogonelelor.

Cum ai zis, stiintific.

Adi

Ce nu intelegi tu este ca nici nu ai cum sa ai stiintific certitudine ca noi producem incalzirea globala. Sunt gaze in atmosfera mai multe decat au fost vreodata? Este incalzirea globalal mai accentuata decat a fost vreodata? Da! Asta sunt fapte! E coincidenta sau nu? Tu zici ca da. Eu zic ca e putin probabil. Cine are sansa sa minta (guvernele care neaga incalzirea globala si nu iau masuri) sau oamenii de stiinta (care afirma incalzirea globala). Problema ta e ca te-a prostit Romania complet. Tu ai impresia ca guvernele cred in incalzirea globala si o folosesc drept pretext pentru a pune noi taxe, ori adevarul e altul. Guvernul SUA neaga incalzirea globala produsa de om, iar cele care o accepta, inca nu iau suficiente masuri.

Cum ziceai si tu, sa lasam subiectul. Din pacate te-a prostit Romania si experienta de a trai in tara. Cum zicea si Cioran, o suferinta prelungita te face ori idiot ori sfant. Alege tu ce ai iesit ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Overmind

Vad ca se dicuta foarte in contradictoriu...ceea ce nu este deloc rau. Am si eu o intrebare referitor la acest subiect: de ce nu se cerceteaza intai si intai cauza care ar avea cel mai mare impact la nivel Planetar in loc de una cu nivel de influenta mediu spre mic ?

nano2k

Citat din: Adi din Ianuarie 07, 2009, 01:26:29 PM
[...]
Problema ta e ca te-a prostit Romania complet.
[...]
Din pacate te-a prostit Romania si experienta de a trai in tara. Cum zicea si Cioran, o suferinta prelungita te face ori idiot ori sfant. Alege tu ce ai iesit ...

Adi, iti multumesc pentru aceste calificative.
Ai reusit sa indepartezi un "eretic" de pe situl tau.

Numai bine.

Adi

Citat din: nano2k din Ianuarie 07, 2009, 04:27:24 PM
Citat din: Adi din Ianuarie 07, 2009, 01:26:29 PM
[...]
Problema ta e ca te-a prostit Romania complet.
[...]
Din pacate te-a prostit Romania si experienta de a trai in tara. Cum zicea si Cioran, o suferinta prelungita te face ori idiot ori sfant. Alege tu ce ai iesit ...

Adi, iti multumesc pentru aceste calificative.
Ai reusit sa indepartezi un "eretic" de pe situl tau.

Numai bine.

Nano2k, asta e viata, ce sa ii fac eu. Eu unul m-am exprimat subtil si nu am spus nimic direct. Te-am lasat sa alegi. Puteai sa alegi "sfant" si sa ramai. Alegerea ta. Insa da, un eretic mai putin nu e rau ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro