Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

cresterea masei si densitatii relativiste cu viteza

Creat de florin_try, Aprilie 04, 2011, 06:49:56 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

florin_try


Sa imaginam urmatorul experiment. Observam un corp de masa m ce se misca ultrarelativist in raport cu noi.

densitatea corupului din SR -ul meu va creste cu patratul coeficientului gamma.
La un monent dat, daca e viteza f. mare, densitatea ce o vad eu e asa de mare incit ar trebui sa colapseze la o gaura neagra.

Si totusi nu colapseaza. De ce? Well, pentru ca eu nu colapsez la gaura neagra! Privit invers: eu privit din SR-ul corpului apar ca ma misc f.f. repede si am densitate asa mare ca ar trebui sa colapsez la gaura neagra. Si totusi nu colapsez din frameul meu.

Cum intelegeti voi acest fapt? Cu siguranta trebuie sa fie o intrebare care a mai fost pusa.   

florin_try

In frame propriu obiectul are densitatea 1g/ml, si la aceasta densitate e lichid.
In frameul meu obiectul are densitatea 10^40 g/ml (sa zicem) deoarece viteza relativa a lui fata de mine e f. mare.
Vad eu din frameul meu obiectul a fi o gaura neagra sau il vad a fi lichid? 

A.Mot-old

Citat din: florin_ din Aprilie 04, 2011, 06:49:56 AM

Sa imaginam urmatorul experiment. Observam un corp de masa m ce se misca ultrarelativist in raport cu noi.

densitatea corupului din SR -ul meu va creste cu patratul coeficientului gamma.
La un monent dat, daca e viteza f. mare, densitatea ce o vad eu e asa de mare incit ar trebui sa colapseze la o gaura neagra.

Si totusi nu colapseaza. De ce? Well, pentru ca eu nu colapsez la gaura neagra! Privit invers: eu privit din SR-ul corpului apar ca ma misc f.f. repede si am densitate asa mare ca ar trebui sa colapsez la gaura neagra. Si totusi nu colapsez din frameul meu.

Cum intelegeti voi acest fapt? Cu siguranta trebuie sa fie o intrebare care a mai fost pusa.   
Imi place!Foarte bun experimentul tau imaginar........Sa vedem ce analiza putem face......Am acum o tema de analizat... ??? ;D
Adevărul Absolut Este Etern!

Mishulanu

M-am gandit si eu la experimentul asta si cred ca exista niste limite pana la care se poate accelera un corp, care sunt mai mici decat nivelul ca care acesta ar colapsa intr-o gaura neagra. Cresterea relativista a masei este defapt cresterea energiei cinetice care este privita ca masa, prin echivalenta E=mc^2. Pentru ca acel corp accelerat sa colapseze intr-o gaura negra ar trebui ca energia cinetica sa se transforme in masa de repaus, adica acel corp sa se opreasca instantaneu in momentul colapsului, ceea ce cred ca violeaza niste legi ale fizicii.

Adi

Intr-adevar, ca sa colapsese intr-o gaura neagra, trebuie sa aiba cea masa in sistemul propriu de referinta, nu in sistemul unui alt observator.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

florin_try

Atunci as fi tentat sa cred ca il vad lichid din frameul meu, pentru ca 10^40 g/l din frameul meu corespunde starii lichide si nu gaurii negre.
Asa sa fie?

Pe de alta parte tot din frame-ul meu i s-a comunicat o cantitate enorma de energie cind a fost accelerat de la viteza mea la viteza ultrarelativista. Deci el a capatat masa din frame-ul meu. De ce nu ar colapsa daca i se comunica asa multa energie? Daca il accelerez asa de tare ca pun in el energie cit jumate din masa universului (sa zicem) nu ar trebui sa colapseze?

Mishulanu

Citat din: florin_ din Aprilie 05, 2011, 05:09:07 AM
Pe de alta parte tot din frame-ul meu i s-a comunicat o cantitate enorma de energie cind a fost accelerat de la viteza mea la viteza ultrarelativista. Deci el a capatat masa din frame-ul meu. De ce nu ar colapsa daca i se comunica asa multa energie? Daca il accelerez asa de tare ca pun in el energie cit jumate din masa universului (sa zicem) nu ar trebui sa colapseze?

Ca sa colapseze intr-o gaura neagra trebuie sa aiba o masa de repaus suficient de mare, nu masa relativista. Protonii accelerati la LHC au energii foarte mari, dar au aceeasi masa de repaus ca un proton stationar. Ca sa poata colapsa, energia cinetica trebuie convertita in masa de rapaus, adica particulele accelerate sa se descompuna in mai multe particule, cu viteze mai mici. La un moment, masa de repaus a particulelor rezultate va fi suficienta pentru a colapsa intr-o gaura negra.