Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cu ce mare ganditor ori om de stiinta ati vrea sa dialogati?

Creat de morpheus, Aprilie 05, 2011, 11:37:14 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: A.Mot din Aprilie 10, 2011, 05:14:35 PM
Din ce anume a evoluat omul?
Ti-as spune, dar nu vreau sa-ti rapesc placerea de a cauta si descoperi informatia singur. Insa retine ca orice sursa care afirma ca "omul a evoluat din maimuta" este neserioasa si nu dovedeste decat ignoranta in ce priveste teoria (stiintifica a) evolutionismului.

CitatEugen7 ar putea sa-mi spuna unde era Dumnezeu cand s-a produs big-bang?
Eugen7 ar putea cel mult sa-ti spuna unde crede el ca se afla divinitatea in care crede el, cand s-a produs Big-Bang-ul.

e-
Don't believe everything you think.

Quantum

Citat din: A.Mot din Aprilie 10, 2011, 04:27:04 PM
La ce experimente ai participat efectiv si care sa demonstreze ca de exemplu TRR sau TRG este adevarata incat sa crezi in aceste teorii? ???
Sistemul GPS este un exemplu practic pentru confirmarea TRR si TRG. http://www.astronomy.ohio-state.edu/~pogge/Ast162/Unit5/gps.html
Daca ai calatorit vreodata cu avionul sau ai un sistem GPS, ai participat in experiment.

HarapAlb

Citat din: A.Mot din Aprilie 10, 2011, 04:27:04 PM
La ce experimente ai participat efectiv si care sa demonstreze ca de exemplu TRR sau TRG este adevarata incat sa crezi in aceste teorii?
Recent s-a constatat ca efecte relativiste intalnim si in bateria de la masina, e un experiment la care participa mult lume :P Vezi Car batteries powered by relativity.

AlexandruLazar

Citat din: A.Mot din Aprilie 10, 2011, 04:27:04 PM
La ce experimente ai participat efectiv si care sa demonstreze ca de exemplu TRR sau TRG este adevarata incat sa crezi in aceste teorii? ??

Între altele, chiar la cel cu GPS-ul. Bine, nu l-am făcut eu, că nu pot să programez ceasurile de pe sateliții GPS, însă am citit mai demult despre o serie de articole pe tema asta și am înțeles și de ce e nevoie, și cum se face, și care sunt rezultatele -- și dealtfel am avut nevoie de ele pentru că unul din proiectele pe care le-am avut la facultate au fost acela de a scrie software-ul pentru un receiver GPS.

Pe de altă parte, știința, te asigur, nu se învață pe un forum. Asta merge cu sferturile de adevăr ale predicatorilor, dar convorbirile de pe forum nu țin loc de studiu individual. Chiar dacă vreunul din noi ar avea timp să îți dea absolut toate explicațiile (ceea ce e puțin probabil ;D), tot nu ar fi pe aproape de ceea ce poți obține lucrând tu cu mintea ta. Gândește-te că cineva care tocmai și-a terminat doctoratul are în spate 9 ani (4 licența, 2 master, 3 doctorat -- sau sunt 8 în științele naturale?) de studiat domeniul lui în ritm de 7-8 ore pe zi, și e considerat (pe bună dreptate) "tânăr cercetător" și aflat practic "la început de drum". Chiar și după 4 ani de facultate făcuți pe bune, n-ai decât minimul de cunoștințe ca să te poți orienta. Îți dai seama cam cu cât te poți alege din trei-patru topicuri care trăiesc, în medie, câte două-trei săptămâni.