Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Test IQ

Creat de mercur, Aprilie 03, 2011, 07:30:28 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mercur

Salut! Că tot e weekend, aşa de distracţie, vă propun un test IQ. Am dat de el întâmplător prin calculator (uitasem că-l mai am). Partea frumoasă şi distractivă este că mai de mult am obţinut un punctaj mai mare faţă de astăzi când l-am făcut din nou. Să fie adevărat că omul, cu vârsta, se mai prosteşte?  ;D
Dacă aveţi 45 de minute pauză (cât durează testul) încercaţi-l, apoi putem discuta aici despre el. Oricum, părerea mea este astfel de teste nu reflectă întru totul inteligenţa unei persoane ci doar predispoziţia pentru un anumit mod de gândire (intuitiv, logic, etc).

Scientia

Un site excepţional cu teste IQ este următorul: http://www.cbstrials.com/Open/Default.aspx?B_ID=279. Siteul este susţinut de Discovery, New Scientist şi Cambridge Brain Sciences, iar testele sunt realmente foarte reuşite. Testează multiplele inteligenţe, conform noilor teorii privind inteligenţa umană şi permite reluarea testului ori de câte ori doreşti.

Dacă "îndrăzneşte" cineva să încerce, să ne dea şi un feedback aici.

florin_try


Din cite am inteles eu, daca te antrenezi si pregatesti specific pentru acest gen de test, se poate scoate lejer scoruri ridicole de mari (180-200) chiar si de o persoana normala (fara a fi un geniu absolut).