Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Numiti un lucru in care credeti cu tarie, dar pe care nu il puteti demonstra !

Creat de morpheus, Aprilie 03, 2011, 07:03:50 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

RaduH

Sper ca fara sa ne suparam unul pe celalalt, dupa cum suna titlul topicului consider interventia ta ostila in general. Asta in sensul ca nu mi se pare clarificat daca este voie sau nu este voie sa cine are voie si cine nu are voie, sau unde este voie si unde nu este voie sa se vorbeasca despre paranormal sau religii.
Despre care din realele sau pretinsele puteri paranormale o fi fiind vorba, pentru mine e irelevant.
Cred ca este justificata o conspiratie a stiintei sa nu-l recunoasca pentru ca daca ar fi recunoscut ne-am intoarce in evul mediu si am judeca iarasi pentru vrajitorie. De curand am mai raspuns intr-un topic ceva asemanator.
Nu cred ca am nimic de clarificat. Stiu ca am putut eu chestii paranormale. Cred ca ceva micut si nevinovat mare lucru sa nu poata oricare din voi numai daca intelege de la mine ce are de facut.
Deci pentru a studia paranormalul trebuie sa incerci sa-l practici. Si in acelasi timp cu siguranta ar fi un mare pacat.
Teoria mea in principiu e urmatoarea:
1-in pricipiu cred ca putem accepta ca informatia se poate teleporta;daca e asa poate ca si intimp si nu doar in spatiu
2-faptul ca aflam ceva despre viitor nu vad alta logica decat ca ar afecta lantul cauzalitatii
3-cu cat e vorba de ceva mai mare si mai important cu atat e mai putin probabil sa se mai intample, pentru ca se va actiona asupra faptului; unii incercand sa evite, altii incercand sa se asigure, altii incercand sa se foloseasca.
4-daca este mic ar fi invers;chiar daca e vorba de tine tu nu poti avea nu stiu cata putere sa afectezi cauzalitatea(adica nu poti in general face mare branza in destinul colectiv); exceptiile intaresc regula
5- deci este irelevant ca o ghicitoare iti nimereste viitorul nu inseamna ca si Nostradamus are dreptate.
666-nici daca sunt Antihristul habar n-am care e soarta lumii, n-am habar nici macar care va fi soarta mea;altceva ma dispera(eu nu stiu sa mint decat pretinzand ca spun adevarul si constat ca pe lumea asta el nu mai reprezinta nimic; deci nu prea mai inteleg ce am de facut);;;din neghina nu faci grau dar nici paine din grau stricat

Irasi pentru Electron:
Cred ca am mai postat despre diferenta dintre un antihrist oarecare si baiatul cel rau.   
Nu stiu de ce dar cred ca si discutam amandoi. De acord ca mai uita omul si de acord ca erai atent sa ma lamuresti ca nu prea fac bine ce fac. Si aveai perfecta dreptate.
Deci inseamna ca imi cer scuze pentru postul anterior, consideram ca ai retinut.
Deci am pus un link cu interpretari care par sa fie cam oficiale bisericesti.

Electron

Citat din: RaduH din Septembrie 08, 2011, 05:00:33 PM
Nu stiu de ce dar cred ca si discutam amandoi. De acord ca mai uita omul si de acord ca erai atent sa ma lamuresti ca nu prea fac bine ce fac. Si aveai perfecta dreptate.
Deci inseamna ca imi cer scuze pentru postul anterior, consideram ca ai retinut.
Deci am pus un link cu interpretari care par sa fie cam oficiale bisericesti.
RaduH, incepi sa bolborosesti in mod complet ininteligibil. Poate ar fi mai bine sa respiri calm de cateva ori si sa-ti recitesti postarile inainte sa le trimiti pe forum. Chiar nu cred ca e nevoie de un al doilea Anatol pe acest forum.

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

Eu personal nu am nimic impotriva lui Anatol.
Deci nu e revarsatul de frustrari da cred ca aveam chef de o partida de poker tare, incepand de la definitia antihristului de exemplu.
Cred ca am intentionat sa intervin in atata spiritualitate si religie si sa arat un punct de vedere si inteligent(sau cel putin asa sper) si cat mai negru in cerul gurii.
Deci daca e adevarata religia indiferent ce faci ori esti scris ori ba in cartea vietii.
Adica oricat te chinui tu sa faci bine daca esti neghina tot rau iti va iesii, da nu cred ca poate fi considerat bun unul nicicum. Deci pentru demersul stiintific corect, am rastalmacit pilda cu graul si cu neghina.

Deci de aici ma cumintesc si nu mai postez pe acest topic. Nu din rea intentie da cred ca am sarit iarasi calul si chiar vreau sa mai am sansa sa lamuresc nebuniile mele cu conservarea energiei.
Da nu inseamna ca nu ma supar daca ma pomenesc tot asa de nelamurit ca in cazul cu Laserul Gros.
Deci nu am priceput acolo nici daca am dreptate nici daca nu si sa nu mai conteze ca nu prezinta interes pentru mine nu are sens. Deci pe acel subiect ce sa fac sa aflu ceva simplu. E corect, e posibil sau nu. Am ramas acolo cel putin cu intrebare concreta fara raspuns. Deci referitor la cel subiect Electron, iti cer un sfat. Chiar nu mai stiu ce sa mai postez acolo sa revina pe prima pagina la sectiune.
Sunt de acord ca nu e obligatoriu sa am dreptate da sper sa-mi puteti explica unde am gresit.

Nu deviez de la subiect, explic de ce ma retrag din discutie pentru cei care ar fi interesati in continuare.
Si da Electron a spus bine sunt un frustrat si un disperat care nu mai stie in ce sa mai creada.